Kayıt Ol

Anket

Rowling mi, Tolkien mi?

J.K.Rowling
J.R.R.Tolkien

Rowling mi Tolkien mi?

Çevrimdışı brave_prens_1988

• **
  • 380
  • Rom: 2
  • dürüstlük yoksa arkadaslıgında anlamı yoktur
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rowling mi Tolkien mi?
« Yanıtla #15 : 15 Ocak 2008, 19:21:51 »
belki daha fazla şey bile ekleyebilirdin. güzel bi yazı. aynı fikri savunmamıza rağmen ( ikimizde tolkien dios :D )  iyi bir tartışma oldu.

ama tartıştığımız nokta ne die sormak istiorum. tolkien  rowling    mi   yuzuklerin efen. _ harry potter mı  yoksa  hangisinin daha farklı bi dünya oldugu mu.

birincinin cevabı  tolkien
ikincinin cevabı harry  potter
üçün cevabı    ikisi birden.   çünkü ikiside  yeni birşeyler orrtaya koyarken  eski mitolojiden yararlandı. ikisi de tam olarak bi dünya yaratamadılar. sadece var olan dünyayı daha da güzelleştirdiler.

konu başlığının cevabı  tolkien  ama tartışmanın galibi  yok . berabere :D
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

z anka yoldaşlıgı   FRED WEASLEY
ölüm yiyen    REGULUS  BLACK

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Ocak 2008, 19:38:16 »
Konu yazarlar'ın kişiliği değil, yazarlar eserleri nazıl yazmışlar, nasıl bir dünya yaratmışlar, ne kadar özgünler v.s. Bu eserleri sadece Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter diye sınırlandıramayız, Çünkü Tolkien'in eserlerinde Silmariilion, Hobbit v.s de bulunmakta.

Tartışılması gereken konu şu:

Alıntı
sizce hangisinin eseri daha özgün?

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 15 Ocak 2008, 20:04:12 »
ikisi de :D  baska bişi de yazmicam  çünkü kişisel bi durum söz konusu zevkler ve renkler tartısılmaz
8.kitaba  başladık  bilipte okumayan, okuyupta yorum yapmayan bizden değildirr :D

Çevrimdışı Mithrandir

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 15 Ocak 2008, 20:45:00 »
Alıntı
sizce hangisinin eseri daha özgün?

harry potter'ın özgün 1 eser olduğunu düşünmüyorum. kendisine has gibi gözüküyor fakat başta tolkien olmak üzere birçok şeyden yararlanılmış hatta beğenilen yerler pek fazla değişikliğe uğramadan aynen alınmıştır. ve hangisi daha özgün 1 dünya yaratmış derseniz kesinlikle yüzüklerin efendisi derim. o zaman fantastif edebiyat diye bir edebiyat bile yokken tolkien gibi 1 dilbilimcinin bu türde eserler vermesi gerçekten cesaret isteyen birşey ve bu türdeki ilk eserlerden olması da ona +puan kazandırıyor. harry potter ise cadı hikayeleri ve büyücülük hikayelerinin birleştirilip bir çocuk masalı gibi anlatıldığı bir eser.gerçekçiliği tolkien'n yarattığı dünyaya göre çok daha az. ayrıca şunu da söyleyebilirim ki tolkien'in tam bir dünya yarattı, fakat harry potter kitap hataları ile dolu. bunun sebebi de bence harry potter kitaplarının 1 anda çıkarılmaması ve parça parça olduğu için yazarın daha kitaplar çıkarken yazması. ve bu da kitabın kalitesini düşürüyor. daha önceden kurgulanmış büyük şeyler yok veya düşünülmüş küçük ayrıntılar yok. ve harry potterın sonunda da zaten sanki btirilmesi gerektiği için bitiriliyormuş gibi bir hava var. bizi şaşırtan şeyler daha önceden beri kurgulanan olaylar değil, yazarın kitabı nasıl bitirsem diye yazdığı olaylardır. eğer ki harry potter daha iyi kurgulanmış bir eser olsaydı yüzükleirn efendisiyle yarışabilirdi fakat bu haliyle yarışabileceğini düşünmüyorum

ben tolkien diyorum

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 15 Ocak 2008, 20:59:53 »
söylediklerinin hepsine katılıyorum  ama  bi yerde hatan var.   rowling  hepsini ayrı ayrı yazmasına rağmen  1. kitap ile 7. kitap arasında bile müthiş bağlantılar var.  yuzuklerin efendisinde bile bu kadar bağlantı oldugunu sanmıyorum. belki sen farketmedin ama  harry potter serisi tam da  olması gerektiği şekilde bitti.  sadece  hala  sırlarını çözemeyenler  kitapta boşluklar oldugunu düşünüo. bana göre olması gereken buydu ve hiç boşluk kalmadı

Çevrimdışı Belgarion

• **
  • 286
  • Rom: 1
  • Life is only joke maybe we make it!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Ocak 2008, 21:00:26 »
Tolkien bence daha ağır basıyor herşey o kadar detaylı ve birbirine o kadar güzel bağlanmışki..

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 15 Ocak 2008, 21:08:24 »
söylediklerinin hepsine katılıyorum  ama  bi yerde hatan var.   rowling  hepsini ayrı ayrı yazmasına rağmen  1. kitap ile 7. kitap arasında bile müthiş bağlantılar var.  yuzuklerin efendisinde bile bu kadar bağlantı oldugunu sanmıyorum. belki sen farketmedin ama  harry potter serisi tam da  olması gerektiği şekilde bitti.  sadece  hala  sırlarını çözemeyenler  kitapta boşluklar oldugunu düşünüo. bana göre olması gereken buydu ve hiç boşluk kalmadı

Rowling'in amacı kitaplar arasında bir bağ kurmak değil, insanları heyecanlandırmak, meraklandırmak'tır.

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Ocak 2008, 17:06:27 »
Irkçılığını kitaplarına yansıtsa da intikam, kin üzerine güzel dersler vermeyi başarmıştır Tolkien sürükleyici bir romanın içinde, Rowling bize ne kattı acaba? O dönemde yeni bir dünya yaratmak, kurgulamak günah gözüyle bakılıyordu buna rağmen tarihe geçen bir eser yarattı Tolkien. Elbette mitolojilerden esinlenmiştir ancak kendisinden sonra ki her fantastik kurgu yazarı mitolojilerden değil Tolkien'den esinlenmeye başlamıştır ki bu büyük bir başarının bariz kanıtıdır. Rowling dili de pek ustaca kullanmamıştır ayrıca!
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 16 Ocak 2008, 20:01:41 »
Yorumların hepsini tam okumadım ama ufak bir münazara ortamı olmuş sanırım. Aslında Tolkein gerçek hayattan esinlenmiştir bunu kendisi ve oğluda kabullenmiştir. Tolkein 2. Dünya savaşına katılmış ve burda çok yakın arkadaşını kaybetmiştir. Frodo Baggins Samwise Gamgee arasında önce patron işçi şeklinde olan ilişki zaman içerisinde iki yakın dosta dönüşmüştür. Bu bilgi national geographic'in hazırladığı belgeselde tam olarak söylenmektedir. Ayrıca "shire"ı kendi doğup büyüdüğü topraklardan esinlenerek yazdığınıda belirtmekteydi. Aramızda Hurinin çocuklarını okuyan arkadaşlar var. Kitapta oğul tolkein turin karakterinin biraz babasına benzediğini söylemektedir. Her zaman yazarlar bulundukları ortamdan feyz alır. Ancak bu bizim düşündüğümüz şekilde müslümanlar "doğulu insanlar" yada türkler orklardır tarzında değildir. Arkadaşların itiraz ettiği noktada budur sanırım. Irkçılık yada ayrım yoktur. Zaten hayatı edebiyat olan ve kendini şiir yazmaya adamış bir adamdan bu beklenmez. Bizim ülkemizde herkes kendini çok bilgili ve siyasetçi saydıgından sürekli bir taraf belirlemek istediğinden hep bir nesneyi objeyi yada varlığı bir kişi yada kuruma benzetmeye çalışır. İçine bile girmediğimiz bir savaş yüzünden bizi tolkeinin orklara benzettiğini söyleyen insanlara sadece gülerim. Çünkü kendi cehaletlerini ortaya koymuş olurlar. Bu tür spekülasyonların hepsi kitap türkiyede popüler olduktan sonra ortamı bulandırmak için söylenen sözlerdir sadece. Bu konuda şüphesi olan arkadaşlar açsınlar tolkeinin hayatını okusunlar. Tolkein hayatında siyasetle uğraşmamıştır.

Konuya dönmek gerekirse elmayla armut kıyas edilmez. Bu yüzden Tolkeinle Rowlingi kıyas bile etmem. Sebebi içinde bulundukları ortamın değişik olması ve yazma sebeplerinin farklı olmasıdır.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

• **
  • 380
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Ocak 2008, 20:52:45 »
yha anlamadıgım  nokta   ırkçılık ve  türklerin ork olması ile ilgili konuya nerden dalış yaptığın.  biz hiç böle bişi konusmadık ki

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Ocak 2008, 21:52:50 »
Ben a kişisi b kişisi için değil genel olarak yazdım. Sen veya bi başkası dedi demedim. Ama genel olarak popüler kültürde o sözünü ettiğim konular geçiyor
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı fake*

• **
  • 354
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Ocak 2008, 21:57:19 »
tabiki tolkien . J.R.R.Tolkien lotr i yazarken bi dil üretmiş lotr ten önce yazdığı kitaplar hep yüzük ve lotr te anlatılanlar üzerine yazılmış.

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 17 Ocak 2008, 20:27:39 »
Konuya dönmek gerekirse elmayla armut kıyas edilmez. Bu yüzden Tolkeinle Rowlingi kıyas bile etmem. Sebebi içinde bulundukları ortamın değişik olması ve yazma sebeplerinin farklı olmasıdır.

Söylemek istediğimi tam manasıyla söylemişsin Hurin :)

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 17 Ocak 2008, 22:55:53 »
Tolkien deme hakkımı kullanıyorummm ;D ;D

Çevrimdışı fake*

• **
  • 354
    • Profili Görüntüle