Kayıt Ol

Ölüm Yadigarları Kitap Hataları(Bunları da başka yerde bulamazsınız)

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle

Bir başka hata; öğreniyoruz ki Harry'nin pelerini hakiki Görünmezlik Pelerini ve Ölüm Yadigarı olan bu Pelerin altındaki kişiyi hiçbir şekilde açığa çıkarmaz(ÖY sy 379 Mr Lovegood'dan Hermi'ye " ...Biz giyeni cidden ve sahiden, tamamen görünmez hale getiren ve ebediyyen dayanan, üstüne ne büyü yapılırsa yapılsın sürekli ve NÜFUS EDİLMEZ gizlenme sağlayan bir pelerinden söz ediyoruz. Bunun gibi kaç pelerin gördünüz, Miss Granger?) ama hatırlayacaksınız Ateş Kadehi'nde sahte Moody onu pelerin altından görebiliyordu o ünlü elektrik mavisi gözüyle, oysa Ölüm Yadigarı olan bu Pelerin hiç bir sihirle altındaki kişiyi açığa çıkaramazdı =)))

Ayrıca melez prenste trende gidrlerken draco malfoy harry'ye görünmezlik pelerini içinden sihir yapıyor.
Görünmezlik pelerini, sadece sakladığı kişileri ele verecek sihirleri engelliyor, mesela pelerini çağırma gibi ama geri kalan büyülerde bi etkisi yok, altındaki kişi vurulabiiyor ve pelerin düşmezse içinde hala görünmez bi şekilde durabiliyor, sersemletise bile
Dubmledore'un öldüğü gün Harry'e petrificus totalus yaptığı gibi
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

1.Nasıl oldu da öyle anladın anlam veremedim . Ev cinleri tamamen farklı yaratıklar ve sürekli dışlanıyorlar . Yapılan sihir cisimlenmeyi engellemiştir Dobb'nin sihrini değil .

2.Kitabı hata bulucam diye mi okudun naptın anlamadım . Moddy'nin gözü her cismi görüyordu anlıcağın her cismi . Üçlü birlikte Ölümün Efendisi oluyodu tek parça halinde değil . Ayrıca göz sadece Moddy'de vardı yani o ender bi nesne .

3.s-sz sözlü veya sözsüz anlamına geliyordu . Hermione de hiç bi zaman baskı altında o kadar güçlü olamadı o an için sözlü ifade etmesi gerekti  .

Bunlar hata değil çok zorlama ve yanlış şeyler .

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
    • Profili Görüntüle
1.Nasıl oldu da öyle anladın anlam veremedim . Ev cinleri tamamen farklı yaratıklar ve sürekli dışlanıyorlar . Yapılan sihir cisimlenmeyi engellemiştir Dobb'nin sihrini değil .

2.Kitabı hata bulucam diye mi okudun naptın anlamadım . Moddy'nin gözü her cismi görüyordu anlıcağın her cismi . Üçlü birlikte Ölümün Efendisi oluyodu tek parça halinde değil . Ayrıca göz sadece Moddy'de vardı yani o ender bi nesne .

3.s-sz sözlü veya sözsüz anlamına geliyordu . Hermione de hiç bi zaman baskı altında o kadar güçlü olamadı o an için sözlü ifade etmesi gerekti  .

Evet kitabı hata bulayım diye okudum. Senin gibi bir zihniyete ancak böyle cevap verilebilir.
"Bize aslında kim olduğumuzu göstren şey yeteneklerimizden çok SEÇİMLERİMİZ'dir."

Evet kitabı hata bulayım diye okudum. Senin gibi bir zihniyete ancak böyle cevap verilebilir.

Şahsi atışmaya gerek yok sadece hataların cok zorlama geldi .

Çevrimdışı kelid

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
1- Cisimlenme engelleri ev cini sihrini engellemiyor bundan zaten bahsedilmiş. Öte yandan Harry kitapta Dobby'nin yanında yanı-sıra cisimlenme yapıyor, Dobby bıçaklandığı için cisimlenme sırasında bir dağınıklık oluyor ve Harry zihinsel olarak yol gösteriyor gibi bir sahne var sadece. Cisimlenmeyi yapan Harry değil Dobby. O açıdan bu bir hata değil.

2- Görünmezlik pelerini JKR'in daha sonradan fonksiyonunu arttırdığı bir nesne bence. Son kitaba gelene kadar onun bir yadigar olacağına karar vermemiştir büyük olasılık, o yüzden çelişkili durumlar olması normal. Bu bir hata sayılabilir ya da bilgi eksikliği

3-Bunu tamamen yanlış anlamışsın. S-sz hem sözlü hem sözsüz yapılabilen demek. Snape-Harry düellosunda da Harry gelişigüzel bir şekilde deniyor büyüleri sözlü ve sözsüz şekilde. Büyüler sözlü büyüler ve sözsüz büyüler olarak ikiye ayrılmıyor bütün kitapları defalarca okudum ve hiç bir yerde böyle bir şeye rastlamadım. Sadece Affedilmez Lanetlerin sözsüz olarak kullanıldığını hiç görmedim o kadar. Diğer büyüler bence teorik olarak hem sözlü hem sözsüz olarak kullanılabilir.

Sonuç olarak hata olduğunu öne sürdüğün 3 şeyin sadece bir tanesi hata olarak kabul edilebilir. Bana kalırsa da hatalar zorlama ve sana doğrusunu söyleyen insanlara karşı 7 sayfa boyunca kendi düşünceni kabul ettirmeye çalışmışsın fakat dediğim gibi sadece 2 maddede haklısın diğerlerinde bir hata yok

Çevrimdışı suphi

• **
  • 53
  • Rom: -2
  • En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR
    • Profili Görüntüle
Bende bir hata buldum o kadar önemli değil ama söyliyim:
Presin hikayesi kısmında lily ve snape konuşuyor ve snape yaprakları koparıyor konuşma bittiğinde snape toprağı ufalamaya devam etti diyor ama snape toprağı ufalamıyordu.
Kitap bir arkadaşta olduğundan tam doğru yazdığımdan emin değilim ama bunun gibi birşeydi
En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
    • Profili Görüntüle
1- Cisimlenme engelleri ev cini sihrini engellemiyor bundan zaten bahsedilmiş. Öte yandan Harry kitapta Dobby'nin yanında yanı-sıra cisimlenme yapıyor, Dobby bıçaklandığı için cisimlenme sırasında bir dağınıklık oluyor ve Harry zihinsel olarak yol gösteriyor gibi bir sahne var sadece. Cisimlenmeyi yapan Harry değil Dobby. O açıdan bu bir hata değil.

2- Görünmezlik pelerini JKR'in daha sonradan fonksiyonunu arttırdığı bir nesne bence. Son kitaba gelene kadar onun bir yadigar olacağına karar vermemiştir büyük olasılık, o yüzden çelişkili durumlar olması normal. Bu bir hata sayılabilir ya da bilgi eksikliği

3-Bunu tamamen yanlış anlamışsın. S-sz hem sözlü hem sözsüz yapılabilen demek. Snape-Harry düellosunda da Harry gelişigüzel bir şekilde deniyor büyüleri sözlü ve sözsüz şekilde. Büyüler sözlü büyüler ve sözsüz büyüler olarak ikiye ayrılmıyor bütün kitapları defalarca okudum ve hiç bir yerde böyle bir şeye rastlamadım. Sadece Affedilmez Lanetlerin sözsüz olarak kullanıldığını hiç görmedim o kadar. Diğer büyüler bence teorik olarak hem sözlü hem sözsüz olarak kullanılabilir.

Sonuç olarak hata olduğunu öne sürdüğün 3 şeyin sadece bir tanesi hata olarak kabul edilebilir. Bana kalırsa da hatalar zorlama ve sana doğrusunu söyleyen insanlara karşı 7 sayfa boyunca kendi düşünceni kabul ettirmeye çalışmışsın fakat dediğim gibi sadece 2 maddede haklısın diğerlerinde bir hata yok

Eğer kitabı bir kez daha okursanız, ya da benim yazdığım yeri, Harry ile Dobby'nin buharlaşmasından değil, Ron ve Hermione'nin buharlaşmasından bahsettiğimi anlarsınız. Eğer Ron bir cincüce ise bu hata olmayabilir evet.

S-sz  bunun sözlü- sözsüz manasına geldiğini hiç düşünmemiştim, eğer böyleyse hata değildir.

3 kimseyi zorlamıyorum, kendi fikrimi yazıyorum, anlamıyorum ama nedense insanlar gelip bana "sataşıyor". Sakin olun dostlar bişey demiyorum, etkili ağız değilim, ben bunlar hatalı dedim diye hatalı olmuyor bunlar;)

Çevrimdışı Tepki

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
Ev cinleri istedikleri yere buharlaşabilirler.Hatırlarsan Hogwartsa da da buharlaşmak mümkün değildir ,ancak ev cinleri Hogwartsa girip çıkabilir.Örn. 2. kitapta Dobby'nin Harry'nin yanına ışınlanması.Bu yüzden kitabın bu yerinde bir hata yok.
İnsanlar başlarına gelenler için hep içinde bulundukları durumu suçlarlar.Ben durumlara inanmam bu dünyada başarılı olan insanlar istedikleri durumları arayan ve bulamadıkları zaman onları yaratanlardır.

Çevrimdışı Brsykt

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
İlk tespit için söylüyorum onları dobby cisimlememiş idi.

Çevrimdışı scottneo

• *
  • 42
    • Profili Görüntüle
Bir başka hata; öğreniyoruz ki Harry'nin pelerini hakiki Görünmezlik Pelerini ve Ölüm Yadigarı olan bu Pelerin altındaki kişiyi hiçbir şekilde açığa çıkarmaz(ÖY sy 379 Mr Lovegood'dan Hermi'ye " ...Biz giyeni cidden ve sahiden, tamamen görünmez hale getiren ve ebediyyen dayanan, üstüne ne büyü yapılırsa yapılsın sürekli ve NÜFUS EDİLMEZ gizlenme sağlayan bir pelerinden söz ediyoruz. Bunun gibi kaç pelerin gördünüz, Miss Granger?) ama hatırlayacaksınız Ateş Kadehi'nde sahte Moody onu pelerin altından görebiliyordu o ünlü elektrik mavisi gözüyle, oysa Ölüm Yadigarı olan bu Pelerin hiç bir sihirle altındaki kişiyi açığa çıkaramazdı =)))

Bunlar da tamamen bana aittir, lütfen kanıtınız olmadıkça alıntı demeyin!!!
Hatırlarsan Malfoy Harry'i trende onları dinlerken yakalamış ve burnunu kırıp etkisiz hale getirerek trenle Londra'ya geri dönmesi için pelerinle üstünü kapamış ve onu orda bırakmıştı. Luna ise Harry'i kafası çok karışık olduğu için gözündeki ilginç gözlüklerle bulmuştu. Yani görmemişti. Aynı şekilde sahte Moody'de Harry'i görmüyordu. Düşman camı denen sihirli nesne sayesinde sadece orda olduğunu biliyordu. Bu yüzden ben göründüğünü düşünmüyorum ama evet orda birinin olduğu tespit edilebiliyor.
KARANLIĞI GÖLGELERE HAPSETMEK ADINA!!!

Çevrimdışı Ira Arel

• **
  • 198
    • Profili Görüntüle

Bunlar da tamamen bana aittir, lütfen kanıtınız olmadıkça alıntı demeyin!!!
Hatırlarsan Malfoy Harry'i trende onları dinlerken yakalamış ve burnunu kırıp etkisiz hale getirerek trenle Londra'ya geri dönmesi için pelerinle üstünü kapamış ve onu orda bırakmıştı. Luna ise Harry'i kafası çok karışık olduğu için gözündeki ilginç gözlüklerle bulmuştu. Yani görmemişti. Aynı şekilde sahte Moody'de Harry'i görmüyordu. Düşman camı denen sihirli nesne sayesinde sadece orda olduğunu biliyordu. Bu yüzden ben göründüğünü düşünmüyorum ama evet orda birinin olduğu tespit edilebiliyor.

Alıntıladığın yere cevap vereyim.

Moody köyde ki cafe de görüyordu Harry'yi.

Okuldaki odasında değil.

Tabi bir de okul da merdivenlerdde görmüştü ama yanında o koca aynayı getirdiği yazmıyordu:)

Çevrimdışı Leopold

• *
  • 39
    • Profili Görüntüle
Dobby gibi Elfler için büyülü kanunlar büyücülerdeki gibi işlemiyor. Efendisinin sözü onlar için kanun. Harry ondan rica edince bunu emir olarak algıladı ve normal sihir kanunlarını geçersiz sayacak yeni kanunu benimsedi.