Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #285 : 15 Şubat 2013, 20:30:57 »
Nightmare, söylediklerine göre Percy Jackson Ve Olimposlular, Darren Shan, Açlık Oyunları ve Gölgelerin efendisini okumuşsun Fantastik Edebiyat olarak. Benim tavsiyem EM ve UD okuduktan sonra oku. Bende 13 yaşındayım. Eminim ki bunları okuduktan sonra daha iyi anlayacaksındır seriyi. Bunu bir Buz Ve Ateşin Şarkısı serisi müptelası olarak söylüyorum. Zaten söylediklerimin çoğunu Denaro Forbin söylemiş. Ben birde yaşıtından duy diye söyledim.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #286 : 15 Şubat 2013, 20:44:23 »
Em ve Ud u biraz açarsan güzel olurdu  :)

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 15 Şubat 2013, 20:45:14 »
Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #288 : 15 Şubat 2013, 20:48:31 »
Ikisinide çok istedim ama baskıları az diye tercih etmedim.Kitapevine gittiğimde baskısını arayacağım ama.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #289 : 15 Şubat 2013, 21:00:25 »
İnternette alışveriş yapıyorsanız, Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş diyarlar serisinin önemli kitaplarının (Ana kitapların) baskısının bitmediğini göreceksiniz.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #290 : 15 Şubat 2013, 21:04:15 »
Keşke o kadar özgür olabilsem :)

• *
  • 32
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #291 : 30 Nisan 2013, 13:05:15 »
Buz ve Ateşin Şarkısı serisini henüz tamamlanmadığından diğer fantastik romanlarla karşılaştırmak doğru olmayabilir. Ama yinede bir fantastik edebiyat okuru olarak seriyi okumamış arkadaşlar için genel bir değerlendirme ve okuduğum diğer fantastik eserlerle yüzeysel bir kıyaslama yapmak istiyorum. Buz ve Ateşin Şarkısını benim için diğer fantastik kitaplardan ayıran en büyük detay hikaye boyunca sivrilen bir baş kahraman olmaması. Yüzüklerin efendisinde Frodo yada Harry Potter gibi. Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter bayılarak okuduğum kitaplar. Bu kitapları büyük yapan bence sonunda Frodonun yüzüğü yok edeceğini, Harry Potter ında Voldemortu yeneceğini tahmin etmenize rağmen, yani sonunda nereye varacağını bildiğiniz bir yolda yürürken etrafı doya doya seyrederek, keyif alarak ve o dünyanın bir parçası olmayı arzulayarak çıktığınız bir yolculuk gibi olması.
Buz ve Ateşin şarkısında ise, birinci kitapta her ne kadar Stark hanedanının başrolde olduğunu düşünsenizde, okumaya devam ettikçe büyük sürprizlerle karşılaşıyor ve kitapta bulunan karakterlerin herhangibirinin her an ölebileceğini, herhangibir karaktere tamamiyle bağlı kalmadan, hatta hikayede adı geçen bütün karakterlerin bir araya gelen kendi hayatları ve öyküleriyle ne kadar büyük bir fantastik destan yazıldığını anlıyorsunuz. İnsanoğlunun yaptığı yüzbinlerce, milyonlarca parçadan oluşan büyük eserlere bakıp "İnsanlar nasıl böyle yapılar yapabiliyor?" diye kendinize sorduğunuz gibi, kitabı okuyup "İnsanlar nasıl böyle kitaplar yazabiliyor?" dedirtiyor size. Bunun yanı sıra gotik edebiyat tadında, cevaplanmamış ve belkide cevaplanmayacak birçok soruda sürekli aklınızı kurcalıyor. Sonunda neler olabileceğine dair fikirleriniz olabilir. Ama bir sonraki bölümde bile neler olabileceğini tahmin edemezken sonunda neler olacağına dair nasıl fikriniz olabilir ki(!)
Bence fantastik edebiyat, gerçek kadar gizemli, gelecek kadar belirsiz ve geçmiş kadar soru işaretleriyle dolu olmalı. Yalnızca iyi ile kötünün savaşı ve sonunda iyilerin kazandığı çocuk romanı tadında hikayelerden büyük hayal gücü olan eserlere; ve G. Martinin bu serisiyle "Gerçek" ve "Fantastik" kavramlarının kesiştiği noktaya gelmeyi başaran fantastik edebiyatın dahada gelişeceğine inanıyorum.
Mutlaka okuyun.

Çevrimdışı Meczup

• *
  • 44
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 01 Mayıs 2013, 14:28:34 »
Son dönemimizin en gözde,en popüler dizisi “Taht oyunları” hakkında yazmak …Heee zaten sorun burada başlıyor benim için.Ne Taht Oyunları abi?Taht oyunları dediğin şey Buz ve Ateşin şarkısı serisinin ilk kitabı.Neden diziyi Buz ve Ateşin şarkısı ismiyle yapmadınız çok mu sulu olurdu lan?Belki de olurdu.Hadi Taht oyunları(!) hiç bitmeyeceği ve poıpülerlik açısından nokta isim olduğu için bu olayın üstünde durmayacağım.Asıl rahatsızlık verici nokta dizi yavaştan çığırdan çıkmaya başlıyor.Hani kitaplara sadık kalmıyor gibi klişe bir laf söylemeyeceğim ama kurgu üzerindeki şahsiyetler yer değiştiriyor,hiç olmayan şeyler oluyor gibi gösteriliyor ve bazı karakterler ortada bile yok.Şimdi kitapları okumayıp diziyi takip eden insanlarda da geleceğe yönelik tahminler,teoriler yürütülüyor ama dizinin el verdiği noktada bu sağlıksız oluyor.Hani fantastik kurgu kitapları ön yargıya kurban gider zaten bazı kitleler değersiz olarak görürler falan filan vs. buralara girmeyeceğim ama diziyi bu kadar beğenip kitapları okumak istemeyenlere hele ki dizinin heyecanını kaçırır gibi bir neden sunanlara da şaşırmıyor değilim.Hadi bunları da bir kenara bıraktım ama neden bu kitaplar okunsun istiyorum biliyor musunuz?Bazı şeyler anlaşılmıyor ya da çok az belli ediliyor.Çünkü olay entrikalar,savaşlar ya da o.çocuğu ve adam(!) karakterlerden ibaret değil!!!Bunu üç maddede anlatacağım.

1.George Martin günümüz dünyasıyla kendi yarattığı dünya arasında çok güzel paralellikler kuruyor.Mesela günümüz dünyasında nasıl yüzyıllarca
dinler savaşlar için bir araç ve amaç olarak kullanıldı,kitleler uyutuldu ya o evrende de durum böyle.Yöneticiler inandıkları Tanrıların isimlerini çok anıyor.”Onların ışığında…” diye söze başlayıp bir çok olaya yol açıyorlar ama baktığınızda çoğunluğu ateist diyebileceğimiz türde karekterler çünkü inançlar umurlarında bile değil sadece çıkarları için kullanıyorlar.İstedikleri gibi dini ritüelleri bile değiştirenler var.Siyasal taraf tamamen rezillik bütün siyasetçiler pisliktir olayı burada sizi çok güzel gülümsetebiliyor.Hee bu siyasal olayların yapısı dizide biraz daha belli oluyor yine.George Martin burada bizim dünyamıza büyük bir selam çakıyor.Halk ise koyun gibi cidden koyun.Ne bekleyebilirdik zaten?Neyse işte bu durumlar  bana göre yeterince dizide yansıtılamadı.Hani dikkat çekici replikler biraz gözüktü gibi ama o kadar.Ve insanlar olayların bu tarafını hissetmeden diziye hep daha sığ,daha homojen şekilde bakacaklar.

2.En çok hayran olduğum kısım burası işte.George Martin’in insan psikolojisini dalga geçermişcesine,gözümüze soka soka anlatması.Kitaplardan bahsediyorum beyler.Hem de öyle böyle değil.Hayatım boyunca en sevdiğim tür olan fantastik edebiyat bölümünden bir çok kitap ve kitap serisi okudum.Çok bağlı olduklarım oldu içinde.Silmarillion,Yüzüklerin Efendisi,Elenium,Harry Potter Serisi,Kara Kule serisi,hatta sadece 4 kitabını okusam bile Zaman Çarkı serisi.Yalnız hiçbiri ama inanın hiçbirinin insan psikolojisi üzerine böyle görünüşte basit çok fazla ruhsal betimlemelere ağırlık vermeden inceden,alaycı ve gerçekçi anlatımını hissedemedim ya vardı da göremedim ama hayır bence hissedemedim.Ve sevgili baylar bayanlar dizi de bu var mı lan?Var mı bu saydıklarım?Varsa bile ne kadar var?Yok canlarım bu kitaplar biiii biiii harikaaa!

3.Burası da işin yine en özel ve zevkli taraflarından biri.Olay örgüsü ve ileriye yönelik tahmin imkansızlığı.Evet tahmin imkansızlığı!!Yahu bir seride en az 10 tane çok önemli karakter olur mu?Ya da bu 10 karakter kadar olaylara etki eden bir 10 tane de yan karakter?Zorlasan sayıları bile artacak.Ve böylesine bir karışıklık ortamından nasıl bir hikaye çıkar?İşte sevgili canlarım,cananlarım buralar tamamen kitapların büyülü ortamlarından içinde saklı.Çünkü ben size 20 karakter diyorum ama diziyi insanların kafasında toplasan 5-6 tane büyük karakter oynatıyor.Ve bunlara ek olarak Ned Stark gibi neredeyse küçük çaplı bir karakterin dizi tarafından acayip bir seviyeye çıkarıldığını da size hatırlatayım.Zamanında onun için haddinden fazla üzüldünüz.Ve canlarım bu kitapların sizi çektiği tahmin noktası çok acayip boyutlara ulaşıyor, gece yatarken tahminler yürütmeden uyuyamıyorsunuz.Eee maalesef dizi bu noktada benim için çok sönük kaldı.

Benim kısaca diyeceğim şu:Eğer çok seviyorsanız kitaplara bir bakın.Yoksa yılda bir sezon çok sönük zamanlar geçireceksiniz.

Not:Kendi blog yazımdır.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #293 : 11 Mayıs 2013, 19:31:38 »
Sibel Alaş dedi ki;
"Daha fazla uzatmadan yapayım ısrarla istediğiniz açıklamayı; A Dance With Dragons'ın çevirisi bitti, edisyonu başladı."

Heyecanlı bekleyiş başladı... :fight:

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 26 Haziran 2013, 11:10:06 »

Kötülüğün yükseldiği bir vakitte olaylar; kanunsuzların, rahiplerin, askerlerin, derideğiştirenlerin, asillerin ve kölelerin büyük roller oynadığı bir sahnede geçmektedir. En zorlu dans, Ejderhaların Dansı başlamaktadır.

Daenerys Targaryen, toz ve ölüm dolu topraklar üzerinde hüküm sürmektedir. Tyrion Lannister, yeni müttefikler edinmiş, bilinmezlerle dolu bir serüvene çıkmıştır. Donmuş kuzeyde Jon Kar, Sur’un ötesinden gelen buzdan düşmanlarla ve en yakınları arasından hasımlarla karşı karşıyadır.

Yedi Krallık’ın akıbeti, uçurumların kenarındadır…

“Fantastik edebiyat tarihinin en iyi serilerinden.”
Los Angeles Times

“Edebiyat dervişi George Martin… Çok yaşa!”
The New York Times

“Ejderhaların Dansı, olması gerektiği gibi bir epik fantastik eser: tutku dolu, merak uyandıran, tatmin edici derecede detaylı, güzelce hayal edilmiş.”
The Washington Post

“Buz ve Ateşin şarkısı sağlam bir şekilde çok satanlar listelerinde çünkü muhtemelen en iyi fantastik seri.”
Detroit Free Press

Kapak görsellerini Facebook sayfalarına eklemişler. Kısa süre sonra satışa çıkar diye tahmin ediyorum. Bekleyen herkese hayırlı olsun.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 26 Haziran 2013, 11:20:51 »
Artık kapak görselleri hakkında yorum yapmak doğru olmaz, artık kim beğenmezse beğenmesin serinin Türkiye'deki kapakları bu şekilde. Ancak bu kadar kişinin buradan ve facebook sayfasından yayınevine söz konusu ismin başka bir olaya ait olduğunu belirtmesi ve Epsilon'un kitabın ismini, olayı görmezden gelerek, "Ejderhaların Dansı" olarak koyması beni üzdü. Çevirmenin tercihine güvenirim çoğu konuda ancak bunca insanın uyardığı bir konuda kulak tıkanması Epsilon'a olan saygımı bütünüyle kaybetmeme neden oldu.

Çevrimdışı Jill Valentine

• *
  • 36
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #296 : 26 Haziran 2013, 11:33:52 »

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 26 Haziran 2013, 12:43:29 »
Herhalde kirap Daenerys'den geçilmeyecek :)
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #298 : 26 Haziran 2013, 13:16:02 »
Portala haberi ekledik, buraya da eklenecektir kısa sürede.

Haberde bahsi geçmedi ama belirtmek istiyorum şahsi olarak. "Ejderhaların Dansı" nedir? Düşünüyorum hani, çevirmen okudu kitabı bunun daha uygun olduğuna karar verdi herhalde diye. Ama yok, mantıklı gelmiyor. "Ejderhalarla Dans" olarak çok da güzel bir çevirisi ve kulağa hoş gelen tınısı vardı zaten. Niçin böyle oldu şimdi?

Maksatları illa farklı bir şekilde lanse etmek midir? Yayıncısı oldukları için kendi tarzlarını mı göstermeye çalışmaktır? Nedir gerçekten?

Ekleme:

Yayınevi Soru Hattı'nda Fahrettin Bey'in geçen aylarda Acmert'in sormuş olduğu soruya verdiği cevabı ekliyorum:

Arkadaşlar kitabın adı henüz kesin değil ilk aşamada öyle söylendi, çevirmenimiz Sibel Hanım ve editörümüz uygun görürlerse değiştirilebilir. Yazdıklarınızı onlara ileticem. :)

Görüldüğü üzere aynı isimle devam etme kararı almışlar. Bunun nedenini de açıklarlarsa çok mutlu olurum(z).
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 26 Haziran 2013, 17:20:14 »
Kapak rengini bu kez mavi seçmişler. :D
Ama at ne alaka onu çözemedim. Madem rastgele koyuyorsunuz simgeleri en azından kitabın ismine uygun koyun,ejderha olsun. :-\

Neyse, kitap 5 temmuz'da çıkıyormuş.
Westeros'ta gezinmeyi, en çok da Tyrion'umu özledim ben. :fight: