Kayıt Ol

Vadideki Zambak - Honore de Balzac

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Vadideki Zambak - Honore de Balzac
« : 12 Ağustos 2010, 18:37:43 »

Uploaded with ImageShack.us
Arka Kapak

Vadideki Zambak, kocasıyla mutlu olmayan Henriette ile kendisinden daha genç olan Felix'in imkânsız aşkını anlatır. 19. yüzyıl Fransız edebiyatının iki büyük yöneliminin, romantizmle gerçekçiliğin kavşak noktasında, aşk izleği çevresinde gelişir. Balzac, aşka derin bir gerçekçilik kazandırırken, çağının toplumsal olguları ve koşullarını yansıtmaya da büyük bir özen göstermiştir. Eser, Fransadaki devrim sonrası toplumsal hayat hakkında da ipuçları içermekte, duygusal bir yakınlaşmayı anlatmaktadır. Yeşil vadiler, sık ormanlar arasındaki güzel şatolar tüm gerçekçiliği ile tasvir edilir. Vadideki Zambak, en güzel aşk romanlarından biridir.

Balzac, acı ve ıstırabı en hissedilir şekilde romanına yansıtmıştır. Başka bir gözden aşkın ıstıraplı yüzünü roman severlere çok iyi aktarmış ve özgün anlatımıyla okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Ayrıca kişi ve yer tasvirlerinde büyük ustalıkla okuru olayın içine sürüklemiştir.
Gerçekten çok güzel bir kitap. Ben o kadar çok beğendim ki iki günde bitirdim. Özellikle benim gibi klasik sevenler için harika bir kitap. Herkeze tavsiye ediyorum.

Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Mavi Siyah

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vadideki Zambak
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2010, 01:43:31 »
Gerçekten güzel bir kitap, çok severek okumuştum.
Buradaki kapak resmi de güzelmiş :)

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2010, 16:24:35 »
Benim okuduğum çevirisinden midir ne okumaktan en çok sıkıldığım klasiktir kendileri :P

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2010, 17:55:19 »
Benim okuduğum çevirisinden midir ne okumaktan en çok sıkıldığım klasiktir kendileri :P
Çevirisi her yerde aynı. Ama dili ağır olduğu, anlatımı uzun ve yavaş olduğu için sıkıcı gelmiştir sana. :)
 Bende ilk klasik okuduğumda, resmen kitabı çöpe atmak istedim.(Suç ve ceza) :D
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2010, 18:48:42 »
Çevirisi her yerde aynı. Ama dili ağır olduğu, anlatımı uzun ve yavaş olduğu için sıkıcı gelmiştir sana. :)

Genelde klasiklerde sorun yaşamam ama kim bilir her şeyin ilki vardır :)

Çevrimdışı Deniz-berk

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2011, 20:52:08 »
yarıda bıraktığım ilk kitaptır kendisi 87'ye kadar zor okumuştum çünkü tasvirlere fazlasıyla yer veriyor güzel betimlenen yerler var fakat sayfa çevrildikçe bayıyor ve dili oldukça ağır  :-\

Çevrimdışı Kvothe

• **
  • 52
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Şubat 2012, 17:35:14 »
Belki küçük yaşta okumanın verdiği bir düşünce ama okurken sanki dik bir yamaç tırmanıyormuşsun gibi bir türlü sonuca ulaşamama durumu olmuştu.Sayfalarca anlatılan bir çiçek ya da başka şeylerle kitabın yarısı geçmişti zaten. Yine de fena bir klasik sayılmaz...
“Birinin ailesi hiç olmayacak bir şarkı söylemiş.”

Çevrimdışı _Cyta

• *
  • 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Vadideki Zambak - Honore de Balzac
« Yanıtla #7 : 27 Temmuz 2014, 01:50:16 »
Hocalarımız sınavda soru sormak için bu kitabı okumamızı istemişlerdi. Genel olarak bahsedildiği gibi imkansız bir aşk anlatılmakta. Ama doğruyu söylemek gerekirse sınıfımda sadece ben ve bir başka arkadaşım kitabın sonunu getirebildi. Belirli bölümlerde ayrıntıya çok girilmesi, betimlemelerin yoğun yapılışı,anlatımdaki ağır dil insanı kitaptan soğutuyor. Sınıfta kitabın sonunu iki kişinin görebilmesi bunu açıkça belli ediyor zaten. Ama yine de değerli bir eser olduğundan okunmalıdır derim...

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2014, 03:57:34 »
Hortlatmak gibi olacak ama benim için bu durum tam tersi olmuştu, bağrıma basasım gelmişti Dostoyevski ağabeyimizi.İkinci klasiğimdir Suç ve Ceza.Birincisi tabii ki Charles Dickens, Büyük Umutlar.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.

Çevrimdışı Bozhermes

• **
  • 94
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Aralık 2015, 23:48:24 »
Beni Henriette'e ve roman sanatına aşık ettiren kitap. Balzac'ın İnsanlık Komedyası her ne kadar tamamlanamamış olsa da yazdığı külliyat fantastik olsun olmasın her edebiyat severde olmalı diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Deniz Eksilen

• *
  • 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Nisan 2016, 08:17:00 »
   İkinci defa okumayı planladığım bir roman. Bunun sebebi de romanın sonunda kaynaklanıyor.

Kendimize söylediğimiz yalanlara inanıp sanrılarla dolu bir dünya yaratıyoruz. İşte bu kitap sayesinde kendi yarattığım sahte dünyanın birazcık daha fazla farkına vardım. Kitap gerçekcilik akımının hakkını fazlasıyla vermiş. Balzac, sayılı yazarların arasındaymış -vallahi ben onların yalancısıyım. Bence gerçekten hakediyor.

Kitabın dili beni zorlamadı. Fakat bunun sebebi, hemen öncesinde "Miss Dalloway"i bitirmiş olmamın payı vardır muhakkak. "Miss Dalloway"i 2 kez yarım bırakmak zorunda kalmıştım, öyle bir melettir.
Onların onlar olmasıdır bizi biz yapan.

Çevrimdışı infelices

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Ağustos 2016, 19:15:01 »
Eski bir Cemal Süreya çevirisinden okudum, şanstı benim için ve galiba okuduğum sıralarda aşık olduğumdan ruh halime de çok güzel uymuştu. :) Ilk sayfalarda omzunu öpüşü bana çok önemli geliyor, ilişkileri boyunca bir daha cüret edemediği bir cesaret, ve bilmiyorum bende mi oldu sadece ama Felix'e olan bütün saygımı yitirerek bitirmiştim kitabı.

Güzeldir, lirik hisler verir, aşkı çok çok güzel tanımlar. Dinlenmek isteyenler için, kolay olduğundan değil ama havasından dolayı bence güzel bir tercih olur.