Kayıt Ol

İstari Hakkında

Çevrimdışı Edoras

• **
  • 317
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
İstari Hakkında
« : 20 Ocak 2008, 11:35:22 »
Biraz tartışmalı bir konudur, bkz; Oğuz abi durmicak şimdi :P

Bir Elf gemisi ile Gri Limanlar’a gelen bu beş Maia’yı, gemi yapıcısı Cirdan karşılamıştır.Elfler istari, insanlar ise büyücü olarak bilirdi.
İnsan suretindeki bu beş büyücünün görevi; Sauron’un Orta Dünya üzerinde büyüyen kötülüğüne karşıydı.Orta Dünya’nın hür halkını haberdar edip ittifakı sağlamaktı.

İstari, Valar tarafından seçilmişti.İstari’nin en güçlüsü Elfler arasında “Curunir” olarak bilinirdi; Saruman beyaz giyinirdi ve bu yüzden “Saruman The White”  adı verilmişti.Saruman, Güç Yüzüklerine dair yaptığı araştırmalarında Tek Yüzük’ün yazgısını öğrenip kendisine “yüzük yapıcısı rengarenk Saruman” ismini verip görevine ihanetle karanlık tarafa geçmiştir.

En yaşlı görünen İstari ise Gandalf’tı.Gri elbiseler giyerdi; “Gandalf The Grey”, insanlar böyle tanırdı.Elfler ise Mithrandir, cüceler  Tharkun, Haradrim de İncanus derdi.Cirdan, İstari arasında en güçlü ruhun Gandalf’ta olduğuna inandı ve korumakla hükümlü olduğu Elf yüzüklerinden biri olan Narya’yı (ateş yüzüğünü ) Gandalf’a verdi.

Diğer İstari ise Radagast, “Radagast The Brown” olarak bilinirdi.Elfler ve insanlar ile pek ilgilenmemiştir, zaten amacı; Kelvar ve Olvar olarak bilinen “Orta Dünya’nın konuşmayan canlıları”  yani bitki ve hayvanlarla ilgilenmek ve onları Sauron'un kötülüğünden korumaktı.

Diğer iki İstari ise; Ithryn Luin veya Blue Wizards olan Alatar ve Pallando idi.Mavi giyinen bu iki İstari hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır; Doğuya gittikleri ve bir daha geri dönmedikleri bilinir.

İStarileri Gönderen Valar; Saruman ve Gandalf, Vala Manwe tarafından.Radagast, Vala Yavana tarafından. Alatar ve Pallando ise Vala Orome tarafından gönderilmiştir.

“Yüzük savaşı bitip Sauron’un gölgesi Orta Dünya’dan uzaklaşınca,beş İstariden sadece Gandalf geldiği gemi ile Ölümsüz Toprakların yolunu tutmuştur” (geldiği gibi giderler :P )

Saruman;

Gandalf;

Radagast;

(böyle bilinir :P )

Alatar ve Pallando, medyaya görünmek istemiyor :P

Kadim dostum Hurin böyle diyor;
oda denizin ötesindeki kutlu diyardan orta dünya halklarına yardım etmek için geldiklerini görevlerinin bu oldugunu insan gibi görünmelerine rağmen insan olmadıklarını söyler

Bu da aile fotoğrafı :P

Çevrimdışı Mithrandir

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstari Hakkında
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2008, 11:46:31 »
güzel yazı.
Diğer İstari ise Radagast, “Radagast The Brown” olarak bilinirdi.Elfler ve insanlar ile pek ilgilenmemiştir, zaten amacı; Kelvar ve Olvar olarak bilinen “Orta Dünya’nın konuşmayan canlıları”  yani bitki ve hayvanlarla ilgilenmek ve onları Saruman’ın kötülüğünden
sarumanın kötülüğünden mi yoksa sauronun kötülüğünden mi?
“Yüzük savaşı bitip Sauron’un gölgesi Orta Dünya’dan uzaklaşınca,beş İstariden sadece Gandalf geldiği gemi ile Ölümsüz Toprakların yolunu tutmuştur”
peki diğerleri orta dünyada kalmaya devam mı ediyolar? gerçi saruman ölüyor, radagast ve diğer istarilere ne olduğu hakkında 1 bilgi var mı?

Çevrimdışı Edoras

• **
  • 317
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Ocak 2008, 11:47:35 »
Sauron olcak o :P düzeltirim tamam hatasız kul olmaz :P

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2008, 11:53:45 »
Hem yaz diyorsun hemde durmaz diyorsun  ;D neyse konuya dönelim;

İstari'nin tek görevi vardı. Orta Dünyanın tüm halklarına gelecekteki tehlikelere karşı yardım etmekti. Denizin ardındaki kutlu diyardan gönderildiler. Çünkü Eru Vala'ya direk olarak Iluvatar'ın çocuklarına yardım etmemelerini tembihlemişti. Valar ne kadar bilge olursa olsun verdikleri öğütler çoğunlukla acı sonuçlar doğurmuştu. [ağaçların yokedilmesi, kardeş katli(elflerin aralarında yaptıgı ilk ve son savaş), Noldorun İsyanı] Bu sebeple tam Sauron güçlenirken bir gemi geldi gri limanlara. Gemilerin bekçisi ve Gri Limanların efendisi Cirdan İstariyi karşıladı. İstari nereden geldiklerini söylemesede neden geldiklerini cirdan'a anlatmıştı. Daha sonradan Cirdan, Elrond ve Galadriele büyücülerin valar tarafından gönderildiğini düşündüğünü ve ileriki dönemlerde bir şekilde olayları etkileyeceklerini söylemiştir. Tabiki İstari özgür iradeli varlıklardı, bu yüzden istedikleri yolu seçebilirlerdi. Sarumanın ihaneti seçtiği gibi Gandalfta öğretilerine sadık olmayı seçti. Sarumanın ihanetinden sonra Gandalf İstarilerin başı olmuştur, Ak ünvanı ona geçmiştir. Gandalf üçlemede bazen "efendilerinden" "kendini gönderenlerden" bahsetmiştir cümle aralarında. Hiçbir zaman kendisini gönderenlerden başka birşeye bağlanmamış, başkanlık gibi görevleri almamıştır. Tek bağlantım beni gönderenlerle olacak demiştir. Gandalf görevini layıkıyla yaptığı içinve yeni çağda görevi kalmadığı için geldiği yere geri dönmüştür. Ancak Saruman Solucandil Grima tarafından öldürülmüş ve ruhu asla huzur bulamamıştır. (anlatımım kitaplara göredir.filmlerdekinden biraz farklıdır.)
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Rom: 2
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Ocak 2008, 14:20:38 »
güzel yazı.sarumanın kötülüğünden mi yoksa sauronun kötülüğünden mi?peki diğerleri orta dünyada kalmaya devam mı ediyolar? gerçi saruman ölüyor, radagast ve diğer istarilere ne olduğu hakkında 1 bilgi var mı?

Radagast, Orta Dünya'da duruyor, Diğer istariler de karanlık tarafa geçti diye biliyorum..

Alatar ve Pallando kitaplarda geçmiyor, nette dolanan bilgiler. Dolayısıyle ben bunlara inanmıyorum :P Tamam başka istariler'de gelmiş olabilir ama isimlerinin Alatar ve Pallando oldukları ya da Blue Wizards oldukları kesin değil.

Ayrıca Cirdan Narya'yı Gandalf'a emanet etmiştir. Narya'nın Gandalf'ta olduğu Yüzük Savaşı'nın sonuna kadar sadece üç kişi tarafından bilniyordu: Cirdan,Elrond ve Galadriel.

Hem Curunir, Olorin ve Radagast giysilerinden dolayı o isimleri almamışlardır. Ak zaten en kudretli rütbedir, ondan sonra Gri, daha sonra ise Boz rütbesi gelir. Yani onlar rütbelerinden dolayı öyle giyinmişlerdir. Saruman daha sonra ihanet ederek Rengarenk Saruman olmuştur ve giysisi hareket ettikçe bir renkten başka bir renge bürünür. Saruman Rengarenk rütbesinin en yüce rütbe olduğunu sanmış, fakat yanılmıştır. Gandalf ise Balrog'la yaptığı savaştan ve Saruman'ın Rengarenk Saruman olmasından sonra Ak rütbesiyle ödüllendirilmiş ve Ak Gandalf olmuştur.

Ayrıca Saruman İsengard'da ikâmet etmektedir, Radagast ise Kuyutorman'da. Gandalf ise bir gezgindir. Zaten elflerin onu "Mithrandir 'Gri Gezgin' " diye çağırmalarının sebebi budur. (İsengard'ı Saruman yaptırmamış, Dunadain yaptırmıştır.)

İstariler, Orta Dünya'ya geldikten sonra Ak Divan'ı kurmuşlardır. Ak Divan'da Elrond, Galadriel, Saruman ve Gandalf bulunmaktadır. Divana başkanlık eden -Galadriel'in isteği Gandalf olsa bile- Saruman olmuştur.

İlk divanda Saruman yüzüğün artık bulunamayacağını, Anduin'den denize karıştığını bildirmiştir. Gandalf, Dol Guldur'a gidip oradaki durumu gördüğü için -Throin'in babası Thrain'i kurtaramamıştır orada- bu divanda Sauron'un mesken ettiği Dol Guldur'dan atılması fikrini öne sürmüş fakat Saruman'ın "bekleme" isteğiyle onun irfanına güvenerek beklemiştir. Sauron bu saatten sonra kötüleşmeye başlamıştır, çünkü Tek Yüzük'ün denize karışmadığını bilmektedir ve onu kendisi için arzu etmektedir.

İkinci Divanda Sauron'un Dol Guldur'dan atılması kararlaştırılmış ve Sauron Kuyutorman'dan atılmıştır. Fakat Gandalf bu olayın geç gerçekletiğini daha sonra anlayacaktır.

Üçüncü ve son divana Saruman katılmamıştır.  Gandalf bu divanda Saruman'ın kötüleştiğini
Divan'a haber vermiştir. Yüzük Kardeşliği bu divanda kurulmuş ve Mordor'a doğru yola çıkmıştır.

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 20 Ocak 2008, 22:44:44 »
çok ilginç bir konu hep merak ettim istarileri... bu bilgiler hangi kitaplarda geçiyor adlarını verebilirseniz sevinirim... ;D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2008, 22:47:57 »
Aslında sadece bir kitap demek haksızlık olur. Bunlara "derleme" denir. Her kitaptan bulduğun küçük şeyleri birleştirirsin. Okurken gözüne çarpmaz. Ancak dikkatli okuduğunda bunları birleştirebilirsin. Yine de;
Silmarillion, Yüzüklerin Efendisi, Hobbit
try again fail again fail better

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2008, 22:50:08 »
Aslında sadece bir kitap demek haksızlık olur. Bunlara "derleme" denir. Her kitaptan bulduğun küçük şeyleri birleştirirsin. Okurken gözüne çarpmaz. Ancak dikkatli okuduğunda bunları birleştirebilirsin. Yine de;
ben o tarz işlerde genelde başarılıyımdır zaten, ama ilk okumamda yakalayamam çünkü iyice konunun içinde olmam gerekir... kitapları da bulmaya çalışırım tabii antepte varsa ;D

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2008, 23:58:05 »
Onları okumadan Orta Dünya'yı biliyorsun sayılmaz. İnternet siprariş verebilirsin.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ocak 2008, 15:44:11 »
ben o tarz işlerde genelde başarılıyımdır zaten, ama ilk okumamda yakalayamam çünkü iyice konunun içinde olmam gerekir... kitapları da bulmaya çalışırım tabii antepte varsa ;D

sömestr tatilinde mersinden kapıcam üçünü de, sana da alırım :P

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ocak 2008, 16:08:36 »
sömestr tatilinde mersinden kapıcam üçünü de, sana da alırım :P
Silmarillion ve Hobbit'i alsan yeter cansucan ;D ;D ;D saolasın...

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 22 Ocak 2008, 12:59:22 »

Silmarillion ile Hobbit'de onlar hakkında bilgi geçmiyor. Sadece Altı kırkbeş yayınlarının çevirdiği Silmarillion'un sonunda bulunan sözlükte belli bir takım bilgiler verilmekte. Lâkin bu bilgiler diğer kitaplarda da verilmekte olduğundan İstariler ile ilgili bilgi isteyen bir kişinin bu kitaba bakmasına gerek yok. Ama bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Okurken "çok" sıkılabilirsiniz fakat çok güzel bir kitaptır.

Hobbit ise en sevdiğim kitaplardan. Bibo'nun ve 13 cücenin macerasını anlatıyor. Gandalf ise onlara belli zamanlarda yardım ediyor. Gandalf hakkında bilgi iseteyen kişiler bu kitabı okuyabilirler.

İstariler hakkında bilgi verilen asıl kitaplar ise Güç Yüzüklerine Dair ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesidir.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 22 Ocak 2008, 13:40:04 »
O kitapta Radagast yok muydu? Gandalf Radagasttan bahsetmiyor muydu? Ben öyle hatırlıyorum.

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Ocak 2008, 14:17:05 »
O kitapta Radagast yok muydu? Gandalf Radagasttan bahsetmiyor muydu? Ben öyle hatırlıyorum.

Ben hatırlamıyorum :P

Çevrimdışı Cúthalion

• **
  • 149
  • Smaug
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Ocak 2008, 14:29:54 »
Yüzüklerin Efendisi İki Kule'de Saruman Orta Dünya'ya gelen İstari'lerin sayısının beş olduğunu söylüyor. Gandalf, onun hür olabilmesi için Orthanc'ın anahtarını ve kendi asasını Saruman'dan isteyince Saruman "Orthanc'ın anahtarını, "beş arifin değneklerini" alıp kendine kalın çizmeler mi yapacaksın" sözüyle Ariflerin -İstari'nin- sayısının beş oldğunu söylüyor.