Kayıt Ol

Elantris - Brandon Sanderson

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elantris
« Yanıtla #30 : 23 Aralık 2013, 22:29:01 »
Ben hala yorum yapmamış mıyım bu kitap için? Hem de utanmadan. Cık cık. Hiç yakıştıramadım kendime...

Öncelikle, kitabı birkaç ay önce okuduğumda, şu fantastik kurgu damarımın kabardığı zamanlardı. Ara ara kabarır bu damar, bilirsiniz. Diğer türlerden bol bol okuduktan sonra bu türe geçiş yapmak keyif verir. Okuduğunuz kitabın tadını çıkarırsınız.

Bu damarın üzerine bu kitabı okumam, aldığım zevki bir kat daha arttırdı. Bir kere konu farklıydı, dili sadeydi. Aman yeni bir dünyaya giriyorum, aman bu tür neymiş, aman bu dediği tam olarak nasıl olmuş gibi triplere girmedim. Yazar abimiz sağolsun bu kolaylığı sağlamış. Sonracığıma sade olan bu dil aynı zamanda sürükleyiciydi. Okudukça okuyasım geliyor, "Tamam bu bölümde bırakıyorum, uyuyacağım artık," dememe rağmen daha sonra ne olacağına dair merakıma yenik düşüp bi üç bölüm daha okuyordum. Okuyanlar bilir, birbirini takip eden bölümler farklı üç gözden aktarılıyor. Buz ve Ateşin Şarkısı gibi. Ama tabii burada ana üç karakterin gözünden yaşıyoruz ve onların duygularına ortak oluyoruz. İlk başta keşke hep şu isimle devam etse, diğerlerini boşverse diyordum ama bu düşünce ortalara varmadan kayboldu. Her birinin kendi içinde meraklandırıcı unsurları vardı. Bölüm sonlarını çok güzel bağlıyordu. Ve kitabın sonu hızla yaklaşıyordu.

Açıkçası klişe bir şikayet olacak belki ama böyle uzun bir kitabın sonunun bu kadar kısa ve ağza bir parmak bal çalınış şeklinde bitmesi beni biraz boşluğa sürükledi. Tam doyumu yaşayamadım sanki. Neyse ki sonrası için güzel gelişmeler varmış, duyunca rahatladım.

Velhasıl gördüğünüz üzere içerikten hiç bahsetmeden ama bir yandan da teknik detaylarına değinerek kitabın çok ama çok hoşuma gittiğini bildirmiş oldum. Sanderson'un dilini de görmüş oldum. Sizlere de şiddetle tavsiye ederim.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
Ynt: Elantris
« Yanıtla #31 : 25 Ocak 2014, 02:59:49 »
Merhabalar.
Nihayet Elantris'i okuma fırsatı buldum, sınavlarım biter bitmez başladım, bu pazartesi bitirdim.
İnanılmaz ve muhteşem bir şey bu kitap, keşke daha önce okusaydım. Kurgusu gerçekten çok farklı, genel fantastik kurgulara pek benzemiyor, konusu ve büyü sistemi itibariyle sıradışı.
Shaod'dan ve sistemden arkadaşlar bahsetmiş, o yüzden anlatmayacağım ama şunu belirteyim, kitap bittiğinde gerçekten de insanın içinde bir boşluk oluşuyor ve kitabın sonundaki pek çok ayrıntıdan hiç değilse bir elli sayfa ya da fazlası çıkarmış gerçekten. Şimdi onlardan bahsedip spoiler vermeyeyim. :) Ama şu var ki, mutlaka okyun, pişman olmayacaksınız.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Elantris - Brandon Sanderson
« Yanıtla #32 : 23 Nisan 2014, 20:06:41 »
Biri hafızamı silsin de şu kitabı tekrar okuyayım. 650 sayfalık kitap bu kadar mı yetmez bir insana? Üzerine bir 650 sayfa daha olsaydı da okusaydık. Üzerinden neredeyse 1 sene geçti, ben hala tekrar okumakla okumamak arasındayım.

Okuduğum bir kitabı tekrar okuyamayan biriyim. Hafızamdan kolay silinmiyorlar. Ama ben bu kitabı öyle sevdim ki bu gidişle yeniden sayfaları arasına gömüleceğim :).

Hayır konusunu görünce bile gaza gelip şu mesajı attım, daha ne diyeyim kendime.

Yoksa siz hala okumadınız mı?

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #34 : 24 Nisan 2014, 17:38:46 »
Yerinizde olsam hissetmekle kalmaz koşa koşa gider alıp okurdum. Çooooooook şey kaçırıyorsunuz... :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 28 Nisan 2014, 17:21:09 »
Epik fantazi alaninda Robert Jordan'in varisi sayilan yazarin yayin hayatinin ilk basilmis kitabi. Okumayanlara uyarim var; Ilk oldugu halde ne kadar orjinal ve guzel oldugunu gordukden sonra, diger kitaplarinin neden Turkceye daha cikmadigini kara kara dusuneceksiniz. Bence ingilizce okuyun yada kitaplari okumak icin ogrenmeye baslayin, baska care gorunmuyor.

Çevrimdışı Darkone

• **
  • 76
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 28 Nisan 2014, 17:30:14 »
Epik fantazi alaninda Robert Jordan'in varisi sayilan yazarin yayin hayatinin ilk basilmis kitabi. Okumayanlara uyarim var; Ilk oldugu halde ne kadar orjinal ve guzel oldugunu gordukden sonra, diger kitaplarinin neden Turkceye daha cikmadigini kara kara dusuneceksiniz. Bence ingilizce okuyun yada kitaplari okumak icin ogrenmeye baslayin, baska care gorunmuyor.

nasılda gaz veriyosun :)

Elantris güzel, alın okuyun. tavsiyemdir

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #37 : 03 Eylül 2014, 16:55:57 »
Sevgili mit'in önerisiyle başladığım kitabı az önce bitirdim ve okuduğum en özgün serilerden biriydi. Büyü sistemine hayran kaldım.

Şehrin sadece on yıl önce yok olmuş halkının nasıl efsane haline geldiğini, mükemmelliğin nasıl çamura ve pisliğe dönüşebileceğini gördüm. Ayrıca Prenses Sarene, gördüğüm en güçlü kadın karakterdi. Zeka bunda, güzellik bunda, boy pos bunda, dövüş sanatları bunda... Tam evlenilecek kadın harbiden. Yazarın diğer kitaplarına olan merakım arttı ve en sevdiğim yazarlar listesine adını yazıyorum abimizin.

Elantris, fantastik edebiyat sevdiğini söyleyen herkesin okuması gereken bir kitap.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 03 Eylül 2014, 18:48:48 »
Elantris çok güzel bir kitap ama birazcık basit. Büyü sistemide bana çok orjinal gelmiyor nedense. Google a bi Arx Fatalis yazıp çıkan oyunun videolarına bir bakın derim :D . Ama okunması gereken bir kitap kesinlikle keyifle kendini okutuyor :)

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 12 Eylül 2014, 00:04:38 »
Henüz almamış olanlar arkadaş kitabevi kendi sitesinde (http://www.arkadas.com.tr/kitap/elantris/9789755096575) kampanya var 5TL'ye satıyor. Ankara Kentpark mağazasında da 5TL...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 26 Eylül 2014, 01:28:12 »
Henüz almamış olanlar arkadaş kitabevi kendi sitesinde (http://www.arkadas.com.tr/kitap/elantris/9789755096575) kampanya var 5TL'ye satıyor. Ankara Kentpark mağazasında da 5TL...

İnsanın alası geliyor! 5TL diyor yahu.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı duktak

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 27 Eylül 2014, 11:54:00 »
Kaç zamandır okumak istiyordum görür görmez aldım teşekkürler :)

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 27 Eylül 2014, 16:52:14 »
5 lira mı? Hobaa... Korsan olmasın, olur mu o kitap 5 lira ya. Sinir oldum bak.
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 27 Eylül 2014, 18:29:34 »
Orjinal yayınevi kendi sitesi ve mağazasında satıyor ben aldım:)

Çevrimdışı zeynikey

• *
  • 30
  • efsaneler prensesi lady khan
    • Profili Görüntüle
    • fantastik efsaneler
« Yanıtla #44 : 23 Ekim 2014, 20:28:07 »
ilk başlarda baydı sıktı kusacaktım fenalık geliyordu okurken
sonra
colo colo diyen adam geldi onu sevdim okumaya devam ettim sonuda iyi bağlanmıştı öyle salak bişey çıkmadı iyi oldu
bütün ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı birşey düşünmüyorum