Kayıt Ol

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm I Yorumları

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Film artık gösterime girdiğine göre izleyenlerin yorum yapması için bir bölüme ihtiyaç olduğunu düşündüm, konuyu açtım.:D Spoiler uyarısı yapmaya gerek var mı bilmiyorum.

Filmi izlemeye giderken heyecanlıydım, az şey değil tabi her ne kadar şimdi o kadar sevmesemde bir zamanlar deli gibi peşinden koşuyordum bunun. Sinemaya vardığımda biletimi almak için gişeye gittim, biletimi aldım. Normalde öğrenciden 7 lira alıyorlardı sanırım, benden 10 lirayı aldı "Arada alırsın paranın üstünü bozuk yok." dedi. Girdim içeriye ve beklemeye başladım. Salona girdiğimde, saatin erken olmasından kaynaklanan bir durum sanıyorum, içeride on kişi ancak vardı. Güzel görebildiğim bir yere oturdum. Lâkin bir sıra arkamda oturan üç arkadaşın fısır fısır film boyunca konuşacaklarını düşünmemiştim.[*]Hepsi de kızdı, evet. [/*][*]swh[/*]

Film başladı, bir kere dublajlar yine hiç olmamış bunu gördüm. Ev Cinlerine "Ev Elfleri" denmesi ayrı bir konu.[*]baştan ev elfleri deseydinizya[/*] Ayrıca bence sahneler arasında kopukluklar vardı. Çok hızlı ilerliyor gibiydi.[*]Kitabını okumaktan kaynaklanan bir şey[/*] Kitaptaki bazı replikleri de ekleseler daha eğlendirici olabilirdi film. Dursleyler'in vedası ve Kılkuyruk'un ölümünün çıkarılması beni kahretti o sahneleri bekliyordum. Özellikle Kılkuyruk'un ölüm sahnesi önemliydi benim için, etkileyici olabilirdi. Niye çıkarmışlar orayı merak ediyorum açıkçası. Hermione'nin Üç Kardeşin Hikayesi'ni anlattığı bölüm hoşuma gitti. Helena Bonham Carter yine iyi iş çıkarmış keşke biraz daha uzun süre rol alsaydı.[*]Film boyunca onun sahnesinin gelmesi bekledim 8D[/*]Dobby'nin öldüğü sahne hüzünlendiriciydi. Ama kesinlikle kendi hayal ettiğim şekilde daha muhteşemdi hikaye. ;D

Film bitti, ışıklar yandı. Arkadaki kızlar hala konuşuyorlardı, kalktım ve kapıya yöneldim. Paramın üstünü almadan gişenin önünden hızlıca geçtim ve sinemadan çıktım.

Film benim açımdan pek tatmin edici değildi ama 2. Bölümden umutluyum. Çıkış tarihi belli oldu mu onun bu arada?

• **
  • 89
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm I Yorumları
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2010, 17:19:05 »
-----Spoiler İçerir-------
Spoiler: Göster
Eğer kitabı okuduysanız ve son zamanlarda okuduysanız her şey net bir şekilde aklınızdaysa film hayal kırıklıkları içeriyor.
Bir sürü sahne atlandı, saçmalandı durdu. Peki niye iki bölüm yapılıyor ki o zaman? Bende sanmıştımki iki film ne de olsa, her şey güzelce atlanmadan yer alacak. Hal böyle olunca ikinci bölümden beklentim düşük mü olacak? Tam tersi sahneler atlandı atlandı duruldu, az bir bölüm kaldı ikinci filme. O zaman üstünde güzelce durulur ve güzel bir film yapılır inşallah.
Böyle olcaktı madem 3 film olsaydıda her güzel ayrıntı yer alsaydı. :P

İkinci bölüm Türkiye'de 15 temmuz 2011'de çıkacakmış.
+ +

Çevrimdışı nas_elmas

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2010, 17:31:50 »
ben filmi beğenmedim aslında sahneler arası kopukluklar falan demicem sadece beğenmedim kafamda daha heyecanlı ve adrenalin dolu bir şey tasarlamıştım ama umduğum gibi olmadı 2. bölümün daha iyi olmasını bekliyorum. o da böyle olursa bence bir fenomen için çok kötü bir final olcak

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2010, 17:54:59 »
Ben filmi beğendim diyebilirim. Diğerlerine nazaran daha bağlıydı kitabına. Tabii kitaplar kalınlaştıkça daha da fazla atılıyor sahneler. Bellam her zamanki gibi tam formundaydı. Dobby'nin öldürülmesi yeterince duyguluydu. En azından Dumbledore gibi yeşil sahnede kollarını geriye ata ata dans etmiyordu. Mizahi yönden bütün filmlere bin basabilir. Espriler cidden güzeldi.
Bellatrix'in üzerine avizeyi indirmesinden sonra çığlık çığlığa "Nasıl efendini öldürmeye kalkarsın?!" demesinin üzerine şu cevap beni benden aldı.
Alıntı
Dobby seni öldürmek istemedi, Dobby seni ağır şekilde yaralamak istedi.

Mundungus iyiydi. Evcinlerine "Ev Elfi" denmesi benim de biraz garibime gitti.
 Ama keşke;
1- Arkamdaki embesil kendini boks ringinde zannetmeseydi. Bütün film boyunca koltuğum tekmelendi.
2- Film 3D olsaydı.
3- Film dublajlı değil alt yazılı olsaydı.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2010, 22:54:35 »
Bugün gittim, Harry Potter'ın dublajını beğenirdim ama orjinali çok daha iyiymiş, bütün filmlerin DVDlerini alıp alt yazılı izlemeyi düşünüyorum.

Film konusuna gelirsek, bende inanılmaz bir "yarım kalmış" hissi uyandı, başlamadan bitti resmen. Hani tam yarısında zınk diye kesildi gibi geldi ve bu da beni üzdü açıkçası. Ta 15 Temmuz 2011'e kadar bekleyeceğiz şimdi,gel gör ki bizde sabır kalmadı be hocam! Ama 2. filmde bol bol savaş olacağını düşünüyorum ve kendi kendimi tatmin ediyorum. Yine de "Keşke 5 saat olsaydı da tek çıksaydı be!" diyorum hala.

Film hakkında:
Hermione'nin Üç Kardeş'i anlattığı ve onun görsele döküldüğü yer güzeldi. Dobby öldüğünde hüzünlendim, önceden ne kadar çok sevmesem de bu filmde Mundungus'u getirdikten sonra iyice sempatimi kazandı. Yazık oldu diyebilirim sadece. Snape'in tamamen kötü gösterildiği bir bölümdü. Hiçbir şey bilmesem, kitabını okumasam söverdim herhalde.

Yalnız filmde kameralar sürekli Harry'nin sakalını vurgulamak istercesine çekmiş sanki. Ne zaman Harry gelse "Hehe bakın lan, Harry'nin sakalı çıktı,ehe" hissi uyandı bende.

Sonuç olarak film iyiydi ama daha iyi olabilirdi, yine de ikinci film umarım çok çok daha iyi olur.
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

• 1512
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2010, 23:09:40 »
Hım hım pek geniş bir yorum yapmayacağım.
Bana göre diğer 6 filmden çok çok daha iyiydi kitaba daha sadıktı, daha görkemliydi..
Dobby'nin ölüm sahnesi.. Bu kadar üzüleceğimi sanmıyordum ağlayacaktım neredeyse..
E hadi yaz gelsin o zaman!!

Çevrimdışı Gedwesverdar

• **
  • 189
  • Rom: 5
  • Bestrafe Mich
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2010, 00:21:21 »
Filmi beğendim. Bence güzeldi. Tek kızdığım nokta ev cinlerine elf denilmesiydi. Ne kadar sinirlendiğimi tahmin edemezsiniz. Birde Nagini'nin  kameraya doğru sıçradığı iki yerde bende yerimden sıçradım. Zaten hoparlörün tam altına oturmuştuk. Hiçbir korku filminde bu kadar korkmamıştım gerçekten. Birçoğumuzun yaşadığı yarım kalmışlık hissini çok fazla yaşadığımda bir gerçek. Hermione'nin 3 kardeşi anlattığı yerde çok nefis olmuş.
Neden ki bu anlamsız yaradılış,
Yok olacaksa bir gün her yaratılmış?

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2010, 15:11:04 »
Kesinlikle tartışma yaratmak istediğimden değil de konuya nokta koyulması gerektiğini düşündüğümden kendi dilinde şu yazıyı alıntılıyorum;

Alıntı
House-elves

House-elves are small humanoids (though their appearance differs markedly from that of humans) that are used by wizards as slaves. They are 2–3 feet tall, with spindly arms and legs and oversized (as compared to a human's) heads and eyes. They have pointed, bat-like ears and high, squeaky voices...

...Along with the ability to Apparate anywhere at any time, Dobby, Winky and Kreacher all demonstrate that they can overpower wizards when necessary...

Film mi? En iyi Harry Potter filmiydi diyebilirim ancak sadece en iyi "Harry Potter" filmiydi.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Beyaz Gölge

• **
  • 56
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2010, 15:55:24 »
Filmi ilk gün gidip izledim. Yer bulabilmek için sabah onda kalktım :D Ona rağmen son bir kaç yer kalmıştı(ön satışta da salonun yarısı satılmıştı).

Film müthişti. İki buçuk saat nasıl geçti inanın anlamadım. Oyuncular müthişti. Gerçi nedense bu filmde sadece Harry, Ron ve Hermione göz önündeymiş gibi geldi bana. Harry önceki performansları gibiydi bence. Ama Ron ve Hermione oldukça ilerlemişler gibime geldi. Özellikle Ron süperdi. Ama Emma da muhteşemdi. Voldemort gereğinden az gösterildi gibi geldi bana. Kitaptan birçok şeyi daha anlatabilirlerdi mesela. Örneğin Deli-Göz nasıl öldü? Kitabı okumayan nasıl bilsin bunu? Ama yine de iyiydi yani. 
...Hayal Edebildiğin Kadarını Gerçekleştirebilirsin...

Çevrimdışı Eylul

• *
  • 33
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2010, 17:04:18 »
Harikaydı! :)

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2010, 13:25:22 »
Yan kitaplar da ince ince yahu, hemen bitiyor :P

Film çok hoştu, kitabı okurken gözümde canlandırdığım gibiydi her şey. Fred ve George'un, Harry olduklarında "Şuna bak! Aynıyız..." demesi bile aynıydı.

Dobby... Filmin kahramanıydı bence. Salondakiler eşşek kadar insanlar olmasına rağmen, Dobby, Bellatrixe "Dobby'nin efendisi yok! Ve Dobby Harry Potter ve arkadaşlarını kurtarmaya geldi!" deyip. Ardından da kadının asasını alınca, o "eşşek kadar" izleyici kitlesi dobby'i alkışladı be abi...
May the force, be with you.

Çevrimdışı Ectoras

• **
  • 167
  • Rom: 1
  • Düşsever...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2010, 14:22:51 »
Diğer Hp filmlerine göre daha ciddi bir havası vardı.İlk başlar biraz sıkıcı gibi geldi,Deligöz'ün ölümünde birşey gözükmüyor,ayrıca o kaçış sahneleride gayet hızlı geçiştirilmiş,Dudley'in vedasının olmaması bence büyük hata...Ama filmin ikinci devresi gerçekten güzeldi Bellatrix,Dobby,X.Lovegood beklediğimden iyiydi.Bir noktada müziklerine değinmek istiyorum güzeldiler ama bazı sahnelerde amaçsız,ağır bir müzik havası yansıtılmıştı,hiç gerek yoktu...Sadede gelirsek diğer Hp filmlerinden iyiydi,kendi açımdan 10 üzerinden 8 veririm...
İnanma, ceketim inanma
Kuşların söylediklerine;
Benim mahrem-i esrarım sensin.

İnanma, kuşlar bu yalanı
Her bahar söyler.
İnanma ceketim, inanma!

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2010, 14:48:36 »
Diğer Hp filmlerine göre daha ciddi bir havası vardı.İlk başlar biraz sıkıcı gibi geldi,Deligöz'ün ölümünde birşey gözükmüyor,ayrıca o kaçış sahneleride gayet hızlı geçiştirilmiş,Dudley'in vedasının olmaması bence büyük hata...Ama filmin ikinci devresi gerçekten güzeldi Bellatrix,Dobby,X.Lovegood beklediğimden iyiydi.Bir noktada müziklerine değinmek istiyorum Güzeldiler ama bazı sahnelerde amaçsız,ağır bir müzşk havası yansıtılmıştı,hiç gerek yoktu...Sadede gelirsek diğer Hp filmlerinden iyiydi,kendi açımdan 10 üzerinden 8 veririm...

Harbiden ben de bekledim Dudley sahnesini. Sonra arada kaynayınca unutmuşum :D Sadece babası "gidiyoruz çünkü burası artık güvenli değil" tarzı bir şeyler söylüyor o kadar. Tabi, Harry, merdivenaltı sahnesini atlamamışlar, bu iyiydi.
May the force, be with you.

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Kasım 2010, 09:00:19 »
Film bence gerçekten harikaydı. Snape'le Voldemort'u pek fazla göremesek de hermione ve ron yeterince gözümü doldurdu. Bellatrix'in olduğu sahneleri zevkle izledim ve dobby'nin öldüğü sahne açıkçası beni dumbledore'un öldüğü sahneden daha çok etkiledi. Tek üzücü yanı temmuzu bekleyecek olmamız.
Kitabı ilk çıktığı günlerde okuduğum için bayağı bir kısmını unutmuştun, filmi izlerken senaryoyu ve olacakların çoğunu bilmiyormuş gibi izledim. Özellikle de nagini sahnesi bayağı ürküttü :)
Filmi izleyince Emma Watson aşkım tekrar gün yüzüne çıktı :D
Ayrıca ilk defa bi HP filmi bu kadar çok doluyudu salonlarda..
Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Kasım 2010, 16:06:04 »
Filmin güzel olmadığını, kötünün iyisi olduğunu söyleyenler yanılıyorlar. Çünkü gerçekten güzeldi.

David Yates, bir sıçardı, iki sıçradı, üçüncüsün de kendini kanıtlamış oldu. Fakat yapımcılardan birinin bu sefer J.K. Rowling olmasından da aslında filmin daha güzel olduğunu anlayabiliriz.

Emma'nın ailesinin hafızasını silmesinden tutun da Dobby'nin o göz yaşartan duygu yüklü ölüm sahnesine kadar her bölümü ayrı tat verdi.

Aslında şöyle bir durum var. Filmi en çok beğenenler, son kitabı uzun süre önce okuyup ince ayrıntıları unutanlar oldu. Ne kitapları hiç okumamışlar ne de kitabı yeniden okuyup taze bilgilerle filme gidenler bu dediğim grup arasında kalan insanlar kadar beğenemediler filmi.

Fakat güzel olmadığını söylemesin kimse, olumsuz ayrıntılarını bile görmemezlikten gelip hakkını vermeyi bilsin. Son filmi artık sabırsızlıkla beklemekten başka yapabileceğimiz tek şey, filmi bir daha bir daha ve bir daha izlemek olacaktır, belirli aralıklarla...

Dobby artık özgür!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "