Kayıt Ol

Muhteşem Yüzyıl

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Muhteşem Yüzyıl
« Yanıtla #75 : 28 Mart 2011, 12:31:18 »
Yine kaldığımız yerden devam...  :-\

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 28 Mart 2011, 13:23:09 »
Afedersin wale de, sen şimdi Spartacus'u izleyince İtalyanlar (şimdiki Roma yani) ne sapık adamlarmış. Abaza mı ne, ne pislikler ne şerefsizler diyorsan sen de bir bozukluk ararım. Diz bu dizi. Ayrıca bilmiyorum kendinizle çeliştiğinizin farkında mısınız? Eğer harem hakkında hiç bir belge tutulmamışsa nasıl yok o öyle değildi, buu böyle değildi diyorsunuz?  Mualakta olan bir şey hakkında herkesin kurgu üretmeye hakkı var diye düşünüyorum ben.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #77 : 28 Mart 2011, 13:39:31 »
Ya arkadaşlar... Ben gerçekten anlayamıyorum bu tutumunuzu... Neden herkes kendi fikrini karşısındakine dikte ettirmeye çalışıyor bu forumda? Burası bir forum, herkes KENDİ fikrini ÖZGÜRCE belirtmekte serbest. Bize düşen karşımızdakinin düşüncelerine SAYGI göstermek. Bizimle aynı düşünmediği için SALDIRMAK değil.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 28 Mart 2011, 16:38:25 »
Alıntı
Şimdi işi şuradan ele alayım: Dizide şunlar var ki, bunlar büyük yanlışlar ve düzeltilme ihtiyacı bile duyulmuyor. Ama bundan önce bizim gibi bir milleti italyanlarla karşılaştırmamak gerek diye söylemek istiyorum. Filmde yapılan bariz hatalar var. Bunları diğer konuşmalarımızda, diğer tv tartışmalarında falan görmüşsünüzdür. Bir kere saçmalıklardan biri başlarına bir şey giymemeleri. Bir kere padişah başından kavuğunu çıkarmaz. Bu büyük saygısızlıktır. (şimdiki ceket iliklemeye benzetebiliriz.) Burada değil padişah, onun yakınları, çevresi ve çoğu askerler bu işe saygı göstermiyorlar.
Demişsin; ama dizide öyle bir şey yok ki? Ancak akşamları dağıldıklrında falan çıkarıyorlar kavuğu. Bir kaç kere giymemişlerse de, görmezden gelinebilir.

Alıntı
İkincisine gelirsek: Hiçbir padişahın oğlu, kendisi tahta oturduktan sonra baba hitabıyla anılmaz. Padişah çocukları yani beyzadeler efendimiz diye hitap ederler. Filmde baba deyip duruyor çocuk.
Çocuk 8-9 yaşında olsa tamam da, herhalde 4-5 yaşındaki çocuğu hoş görmeyecek kadar da saçma bir disiplin yok diye düşünüyorum.

Alıntı
Üçüncüsü ki bu halkımız tarafından da fark edilmiştir. Valide Sultan'ın kafası kapalı göğsü meydanda.  En güldüğüm de buydu. Hürrem Sultan müslüman oldu, ama dekoltesi ortadan kalkmak yerine daha da arttı sanki.  (Not diziyi izlemiyorum. Fragmanlardan gördüğüm)
Evet benim de gözüme batıyor o olay. Herhalde biraz da erkeklere hitap etmek için o diye düşünüyorum.

Alıntı
Peki bu bir dizi tamam kabul edelim. Siz de kabul edin ki her dizi ve filmin insanlara vermek istediği bir mesaj vardır. Yok derseniz şimdiye kadar izlediğiniz filmleri unutun bence.

Harry Potter'da son filmde bariz anlayacağız, Lotr'da inanç azim ve gücün getirdiği başarı. Ve sonu gelen dizilerde de bir mesaj verilmek istenmiştir. Yoksa millet izlesin, biz de para kazanalım diye basit bir görüşle çıkan tüm diziler yarıda kesilmiştir.
Lütfen yani  :=) Siz sahiden PEter Jackson'un şöyle dediğini mi düşünüyorsunuz: "Aaah hadi bir film çekelim. Böyle Pippin falan olsun. Kardeş kardeş savaşsınlar, insanlara inanç ve azmin getirdiği gücü aşılayalım. Oooh lay lay lalayloom." dediklerini mi sanıyorsunuz :) Komik olmayalım lütfen.

Alıntı
İkincisi av mevsimi filminde de oynayan bir paşa var adı aklıma gelmedi. İbrahim olabilir adı. O nasıl kafasına göre öyle hareme giriyor? Babasının tarlası mı orası? Hem de erkek. Padişah'ın hanımlarının ve annesinin bulunduğu binaya kafasına göre girip çıkıyor bey efendi. Bu ne büyük bir saçmalıktır? Buradan anlıyoruz böyle bir harem yoktu diye.
İbrahim'i aileden sayıyor Sultan Süleyman. O yüzden öyle bir iltimas geçilmiş olabilir diye düşünüyorum.

Alıntı
Ama harem öyle değildi diyebileceğimiz bazı şeyler var. Mesela ilk bölümlerdeki gibi bir cariye haremin koridorlarında ciyak ciyak bağıramazdı. Bir düzen bir otorite var. SARAY orası. Şimdiki meclis olarak düşünün. Meclisin koridorlarında bir kadın öyle bağırabilir mi? Rüya görmeyin hemen dışarı atarlar.
Evet o da insanın dikkatini çekiyor. Saçmalık orası biraz. Mahiş'in Hürrem'e tekme tokat dalması da aptalcaydı.

Alıntı
Sonuç olarak (kimseye kabul edin demiyorum.) kişisel fikrim bu dizinin diğer ülkelere ve bize Osmanlı'yı kötülemek için yapıldığını düşünüyorum. Yoksa cahil mi bu senarist o kaynakları görmeyecek kadar.
Osmanlı niye kötülensin ki. Bitmiş gitmiş, tozları bile kalmamış. O devlet artık ancak geçmişi yad ederken hatırlanacak bir şey bizim için. Artık o eski parlaklığa ulaşabileceğimizi hiç sanmıyorum...

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 28 Mart 2011, 16:41:01 »
-En güzel renk mavidir.
-Beyaz da iyi olabilir.
-Abi mavi diyorum mavi gibisi var mı?
-Sarı da fena değil...
-Ya siz sarıyı, nasıl mavi ile bir tutarsınız. Koskoca mavi diyorum.
-Hadi ordan mavi de renk mi
-bıdı bıdı bıdı... 8 paragraf yazı+ mavi en kral renktir. Maviye laf atan olursa 6 paragraf daha yazarım.
-Ya hep mavi güzel diyorsun onu anladık niye hala messaj atıp duruyorsun onu söyle.
-Bakın kimseyle tartışmak değil niyetim. Mavi en iyi renk. Nasıl olur da maviyi karalama kampanyasına devam edebiliyorsunuz hala.
-Eee hala mavi güzel renk diyorsun onu anladık 15. mesaj ile 16. mesajın arasındaki fark ne.
-Bakın ben kimseyle tartışmak istemiyorum. En güzel renk mavi
...

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 28 Mart 2011, 16:52:51 »
Aman yani Malkavian, biz burada öyle bir tartışmamı yapıyoruz? Gayet seviyeli mantıklı konuşuyoruz. Bazı üyelere spam yapıoyrsun falan diyorsun ama, senin şu yaptığının da bir farkı yok. Eğer kaale alınsaydın önceki iki mesajında alınırdın.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 28 Mart 2011, 16:53:46 »
Ya arkadaşlar... Ben gerçekten anlayamıyorum bu tutumunuzu... Neden herkes kendi fikrini karşısındakine dikte ettirmeye çalışıyor bu forumda? Burası bir forum, herkes KENDİ fikrini ÖZGÜRCE belirtmekte serbest. Bize düşen karşımızdakinin düşüncelerine SAYGI göstermek. Bizimle aynı düşünmediği için SALDIRMAK değil.

Bu güzel yaklaşımınız için teşekkür ederim ben de böyle düşünüyorum.

Afedersin wale de, sen şimdi Spartacus'u izleyince İtalyanlar (şimdiki Roma yani) ne sapık adamlarmış. Abaza mı ne, ne pislikler ne şerefsizler diyorsan sen de bir bozukluk ararım. Diz bu dizi. Ayrıca bilmiyorum kendinizle çeliştiğinizin farkında mısınız? Eğer harem hakkında hiç bir belge tutulmamışsa nasıl yok o öyle değildi, buu böyle değildi diyorsunuz?  Mualakta olan bir şey hakkında herkesin kurgu üretmeye hakkı var diye düşünüyorum ben.

Ergen tabirlerden sıyrılarak tartışma çıkarmak çabasından ve sataşma çabasından da sıyrılarak, karşındakine bilgi kazandırmak için sohbet tarzında mesajlar yazacaksan devam edelim. Aksi halde geçenki gibi olmasını ben hiç istemiyorum gerek de yok. :)

Şimdi işi şuradan ele alayım: Dizide şunlar var ki, bunlar büyük yanlışlar ve düzeltilme ihtiyacı bile duyulmuyor. Ama bundan önce bizim gibi bir milleti italyanlarla karşılaştırmamak gerek diye söylemek istiyorum. Filmde yapılan bariz hatalar var. Bunları diğer konuşmalarımızda, diğer tv tartışmalarında falan görmüşsünüzdür. Bir kere saçmalıklardan biri başlarına bir şey giymemeleri. Bir kere padişah başından kavuğunu çıkarmaz. Bu büyük saygısızlıktır. (şimdiki ceket iliklemeye benzetebiliriz.) Burada değil padişah, onun yakınları, çevresi ve çoğu askerler bu işe saygı göstermiyorlar.

İkincisine gelirsek: Hiçbir padişahın oğlu, kendisi tahta oturduktan sonra baba hitabıyla anılmaz. Padişah çocukları yani beyzadeler efendimiz diye hitap ederler. Filmde baba deyip duruyor çocuk.

Üçüncüsü ki bu halkımız tarafından da fark edilmiştir. Valide Sultan'ın kafası kapalı göğsü meydanda. :) En güldüğüm de buydu. Hürrem Sultan müslüman oldu, ama dekoltesi ortadan kalkmak yerine daha da arttı sanki. :) (Not diziyi izlemiyorum. Fragmanlardan gördüğüm)

Peki bu bir dizi tamam kabul edelim. Siz de kabul edin ki her dizi ve filmin insanlara vermek istediği bir mesaj vardır. Yok derseniz şimdiye kadar izlediğiniz filmleri unutun bence.

Harry Potter'da son filmde bariz anlayacağız, Lotr'da inanç azim ve gücün getirdiği başarı. Ve sonu gelen dizilerde de bir mesaj verilmek istenmiştir. Yoksa millet izlesin, biz de para kazanalım diye basit bir görüşle çıkan tüm diziler yarıda kesilmiştir.

Uzatmadan sorayım. Bu dizinin vermek istediği mesaj nedir? Geçen nakış işleyen bir kadın mason göz işaretini işliyor gibi sezsemde herhangi bir dayanağı olmadığı için bunu açmakta yarar görmüyorum. Fakat eğer ki bu dizi, Mısır'da, İran'da veya kuzeye gidelim, Azerbaycan'da yayınlanmaya başlarsa, ben bu dizinin vermek istediği mesajı tamamen kavrayacağım. Çünkü gerçekten anlayın ki çok saçmalıyorlar. 360 küsür kale fethetmiş diyorum. Teknolojiyi tahmin edersiniz. (At, kılıç yay ok) Öyle kısa bir zamanda olmaz bu işler diye söylüyorum.

Bunların hepsini söylememin sebebine gelirsek; Dizinin adı Muhteşem Süleyman. Bizzat Kanuni'yi anlatıyorlar dizide. Dizi olduğu için gerçeği yansıtmaması normaldir, gerçekleri anlatmak zorunda değil diyorsun. Peki Kanuni hayal ürünü bir padişah mı? Gerçek bir adam bir padişah anlatılıyor burada. :) Youtube'da Atatürk hakkında bir iki video çıktı diye serbest olarak 1 yılı aşkın süre youtube'a giremedik farkında değil misiniz? Peki bu saygı neden diğer büyüklerimiz hakkında sürmüyor?

Üstelik Atatürk hakkındaki videolar teoriden ibaretmiş. Bunlar burada Kanuni'ye düpedüz kadın düşkünü muamelesi yapıyorlar. Tamam Hürrem Sultan'a aşık olmuştur. Ondan sonra diğer hanımlarına bir daha bakmamıştır bunlar tarihin bilinen gerçekleridir de neden cariye sistemini hayat kadını gibi gösteriyorsun? O sistemi bilmeyenler sapık sanacaklar padişahı. Yanılıyor muyum? Cariye ve esir sistemi yokken esirler öldürülüyordu ya da çok ağır demir işlerinde çalıştırılıyordu. Osmanlı (islami düzen ile) esirlere yaşama hakkı tanıdı ve öldürmedi.

NFK boşuna demiyor geçmişini bilmeyen it peşinde gezer diye. Geçmişimizi iyi öğrenmeliyiz. Biz öyle amerika gibi 100-200 yıllık bir millet değiliz. 1200 küsür yıllara dayanıyor bizim tarihimiz. Sen yakındakilere saygı duy da diğerlerini sil. Bu saygısızlıktan başka bir şey değildir.
[alıntı]
Eğer harem hakkında hiç bir belge tutulmamışsa nasıl yok o öyle değildi, buu böyle değildi diyorsunuz?[/alıntı]

Bunun cevabı çok basit. Bunu dönemin ahlakına bakarak çok rahat anlayabiliriz. Hem onu bırakalım. Tarihi meselelerde kafadan atmak ne kadar doğrudur? Biz diyoruz ki kayıt tutulmadı. Atmaya tutmaya gerek yok. En iyisi hiç yapmamak. Ama harem öyle değildi diyebileceğimiz bazı şeyler var. Mesela ilk bölümlerdeki gibi bir cariye haremin koridorlarında ciyak ciyak bağıramazdı. Bir düzen bir otorite var. SARAY orası. Şimdiki meclis olarak düşünün. Meclisin koridorlarında bir kadın öyle bağırabilir mi? Rüya görmeyin hemen dışarı atarlar. İkincisi av mevsimi filminde de oynayan bir paşa var adı aklıma gelmedi. İbrahim olabilir adı. O nasıl kafasına göre öyle hareme giriyor? Babasının tarlası mı orası? Hem de erkek. Padişah'ın hanımlarının ve annesinin bulunduğu binaya kafasına göre girip çıkıyor bey efendi. Bu ne büyük bir saçmalıktır? Buradan anlıyoruz böyle bir harem yoktu diye.

Sonuç olarak (kimseye kabul edin demiyorum.) kişisel fikrim bu dizinin diğer ülkelere ve bize Osmanlı'yı kötülemek için yapıldığını düşünüyorum. Yoksa cahil mi bu senarist o kaynakları görmeyecek kadar.

Amacım bilgi almak ve bilgi vermek. Lütfen biraz saygı çerçevesinde kalın. Mit'in uyarılarına 2. kez söyleyeyim tamamen katılıyorum.

Not: :)[ Biliyorum bu tür konularda bunu görmekten bıkmış olabilirsiniz ama koymayınca hedefim yanlış anlaşılabiliyor.]
(Bu anlattıklarımda yapmak istediğim kendi fikrimi belirtmektir. Herkesin kişisel fikrine kesinlikle saygı duyuyorum. Zaten muhatabımın diziyi yapanlar olduğunu söyledim. Herkes istediği gibi düşünebilir onlara saygım sonsuzdur. İstemeden belirttiğim kitlelerin içinde kendinizi hissediyorsanız sizi kast etmediğimi de burada söyleyeyim. :) Eğer bu kadar uzun yazıyı okuduysanız teşekkür ederim. Cevabı yapıştırayım şuna düşüncesiyle okuyanlara da teşekkür ederim. :) Bu konuya tespitim olmadıkça tartışma çıkmaması için bir daha mesaj atmayı düşünmüyorum.)

Okumadım ama güzel yazmışsın eline sağlık.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 28 Mart 2011, 16:54:30 »
Malkav'ın yazdığı seviyesiz bi tartışma mıydı? Karşıdakinin dediğini anlamadan yorum yapmayın lütfen. Okumadan mı mesaj atıyorsunuz napıyorsunuz anlamıyorum artık.
#rekt

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 28 Mart 2011, 16:57:44 »
-kaale almıyorum ama mesajına da cevap vereyim. gayet seviyeli bir şekilde beyazı sevdiğimi söylüyorum. maviyi seven arkadaşı da anlamıyorum. nasıl maviyi sevebilir.
-8 paragraf + mavi en güzel renk tartışmak istemiyorum ama malkavian senin dediğin saçma.
-hakkaten ya malkaviana sardırsak ya azcık da.
-iyi dedin ama bak mavi en güzel renk onu baştan söyleyim. ben herkesin düşüncelerine saygılıyım ama malkavian spam yapıyor.
-evet malkavian spam yapıyor ama en güzel renk beyaz...

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 28 Mart 2011, 17:05:20 »
O değil de Wale ve Vega'yı birbirlerinin dışında hiç kimse kâle almıyor sanırım.

Çevrimdışı Hurin

• 1478
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 28 Mart 2011, 17:08:29 »
  Eskiden sevdiğimiz bir büyüğümüz gayet naif ve sakin bir şekilde tartışmayı durdurmaya çalıştığında her ne kadar söyleyecek sözümüz de olsa ,büyüğümüzdür bir bildiği vardır der, susar kendisine saygı gösterirdik. Mit size gayet uysal ve iyi niyetle bir uyarı yaptı, anlamadınız Malkavian istihza yaptı bunu da kabullenmediniz. Merak ediyorum acaba içinizde barut'un icadını, Topun kullanıldığı ilk savaşı bilenler var mıdır bu tartışanlar arasında? Yada Osmanlı topraklarından geçen 2 ticaret rotasının yerlerini ve hangi ürünlerin geçtiğini bilen var mıdır? Google'a bakmadan bana Mohaç Meydan Muharebesinin sonucunu, Estergon kalesinin şu anda hangi topraklarda kaldığını, Preveze Zaferi kara savaşı mıdır yoksa deniz savaşı mıdır söyleyebilecek var mıdır şu başlık altında tartışanlar arasında.

Eğer ben kimseyle yarışmıyorum, fikrimi beyan ediyorum diyorsanız. Bir kere fikir beyanatında bulundunuz ve ortalık savaş alanına döndü. Tekrar aynı olayın gerçekleşmesi mi lazım? Sizin yaşınız kadar süre kitap okumuş yazı yazmış bir insan sizden bir şey rica ediyorsa onu kırmamanızı öneririm size. Yoksa gün gelir siz daha çok kırılırsınız.

Bu tartışma artık burada sonlanmalı.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 28 Mart 2011, 17:14:59 »
Biz kavga etmiyoruz ki wale ile? Şu an mesajda devam ettiriyoruz muhabbeti ve hiç de bir seviyesizlik yok şu an. Olursa da geçeriz Messenger'a; hakaret de ederiz, küfür de ederiz, ne bileyim başka saçma sapan şeyler de yaparız.

Not: Amras Ringeril, sen de bir mod olarak böyle saçma sapan bir tutum ve alaycılık sergileyeceksen artık...

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 28 Mart 2011, 17:27:06 »
Burcucum kafan çok güzelmiş güle güle kullan.

Not: Üç yaşındaki çocuk elini ocağa değdirdiğinde bir daha değdirmemesi gerektiğini öğrenebiliyor. Bu forumdakilerin bu konuda bir sorunları var. Üç yaşındaki çocuğun anlayabildiği şeyi anlayamıyor bu forumdaki insanlar. Hehehe hadi bakalım.
#rekt

Çevrimdışı Larien

• **
  • 133
  • Söyle dost..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 28 Mart 2011, 17:36:42 »
Ahh Ahh bir yerden duymuştum "kurtlar vadisini izleyip siyaset tartışan, muhteşem yüzyılı izleyip tarih tartışan bir toplumdayız.."
İnsanlar artık böyle tartışmayı bırakıp, ne zaman okuyup araştırdıktan sonra tartışmaya (kibar sohbet de olabilir) başlayacaklar acaba?

Why, the Past should ever be forgot?

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 28 Mart 2011, 17:39:39 »
   Yeter!

Hakikaten yeter.

Hayatında hiç süt görmemiş biri sütün siyah olduğunu savunmakta özgürdür; fakat olay şu ki yaptığımız tutum şu diyalog ile aynı:

-"Süt siyahtır dedi. Hadi Şunu öldürelim."

-"Hayır hayır. Bence siz harakiri çekin. Çünkü süt beyaz değildir.

-"Süt beyaz mıydı yahu?"

Arkadaşlar; Birbirimize saygı duyalım. Konuyu kapatalım. Başka mesaj gelmesin. Çünkü ağlasam mı yoksa gülsem mi bilemiyorum. Ben fikrimi söyledim, vega fikrini söyledi, wale fikrini söyledi, Malkavian fikrini söyledi; Baal fikrini söyledi; Oldu da bitti...
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.