Kayıt Ol

Muhteşem Yüzyıl

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Muhteşem Yüzyıl
« Yanıtla #15 : 07 Ocak 2011, 17:45:01 »
Yalnız ben kiminle nasıl konuşacağımı zaten biliyorum. Admin ya da değil, arkadaşlık başka bir şey.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 07 Ocak 2011, 20:47:40 »
Açıkçası sonunda bizim kültürümüze, tarihimize ait birşeyler ortaya koymayı göze almışlar diye düşünerek böyle bir dizinin çıkmasından ve hele de duygu sömürüsü yapan dizilerin yerini almasından gayet memnunum. Sonuçta tarih konulu da olsa dizinin izleyicisi kitlesine hitap etmesi zorunludur. Ha bazı bölümlerde hiç gereksiz yere tarih çarpıtılmış (daha doğrusu abartılmış) idi. Mesela Hürrem Sultan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın kucağına bayılması. Okuduğum yazıların ya da izlediğim birkaç belgeselin içinde bayılmış numarası yaptığı değil yalnızca kafasını kaldırıp yasak olduğu halde yüzünü gösterdiği bilgisi vardı, ve bunun gibi bazı abartılar daha...

İlker Aksum gibi bir oyuncunun ilk bölümden saf dışı edilmesi beni üzdü. Dizinin kalitesine büyük katkıları dokunacak bir oyuncuydu. Merve Oflaz ise ayrı bir sürpriz oldu tabi, hoş olmuş.

Uzun lafın kısası diziden tarih ağırlıklı bir senaryo beklentim yok, şuan tek temennim tarihi olayları saptırmamaları. Ama yine de beni ilk bölümden kendine bağlayan bir dizi oldu. En azından sarayı olsun, kostümleri olsun görsel ayrıntılara bayağı iyi çalışmışlar.

Spoiler: Göster
 Uzun bir dönem için Tudors izleyiciliği yapmış biri olarak iki dizinin birbirlerine oldukça benzediklerini söyleyebilirim. Hatta posterleri bile çok benzer...

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 07 Ocak 2011, 21:01:34 »
Jeneriği merlinden alıntı, excalibur yerine osmanlı kılıcıyla başlamış. Tudors özentisi diyenler de çok.

Hürrem Sultan ile ilgili bir kitap okumuştum zamanında, bi umutla izledim ilk bölümünü ama cık cık olmamış bence.
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 12 Ocak 2011, 07:39:59 »
Söylediğiniz şeylerin bir çoğunu nereden duydunuz bilmiyorum ama bolca yanlış bilgi içeren sizin mesajınız. Neyse, tartışmaya girmesini istemiyorum.

Sadece bu konuda şunu söylemek istiyorum; Harem iyidir kötüdür, günümüz kavramlarıyla tartışılır. Ancak şöyle bir şey var ki, bunlar olmuş bitmiş şeyler. Deli gibi savunmaya ve "iyi" yönlerini ortaya çıkarmak için çabalamaya gerek yok.

Ayrıca nedir bu sansür yanlısı tavır anlamıyorum. Bunları savunduktan sonra Youtube engeline tek bir kelime edenler ikiyüzlüden fazlası değildir benim gözümde.
try again fail again fail better

• **
  • 89
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 12 Ocak 2011, 23:03:09 »
Dizi saçmalıyormuş da, gerçekleri yansıtmıyormuş da bilmem neymiş.
Öyle olsun, ne olacak ki! İnsanlar izleyip bundan sonra öğrendiğim bütün bilgileri unutup "Bu dizide geçenleri doğru belleyeceğim, artık benim için gerçek bu!" mu diyecekler.
Varsın desinler ne olur ki! Deli gibi savunmaya cidden gerek yok.  :)
+ +

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Ocak 2011, 03:49:27 »
Ben diziyi şikayet edenleri anlayamıyorum. Herkesin görüşüne elbette saygım var ama bence bu tartışmaların asıl sebebi bizlere çocukluktan beri öğretilen bilgilerin fazla iyimser oluşundandır. Tudors dizisinin 3. sezonundayım halen tek bir savaş sahnesi görmedim kimsede bu diziyi eleştirmiyor da biz niye dizi daha çıkmadan ortalığı ayağa kaldırıyoruz. Bir ülkenin tarihi birçok şekilde ele alınabilir. Bu savaş olur bilim olur siyaset olur saray olur sanat olur ama illa ki birşeyler olur ve bu dizide de Osmanlı'nın saray içi konu edinilmiş. Niye bu kadar kızıyorsunuz ki gayette normal birşey bu. Yani savaş konu edinilse hep savaş izlesek kimsenin sesi çıkmayacak ama sıkılmadınız mı artık her ülkenin, her imparatorluğun savaşlarını konu edinen eserlerden ? Bu dizi de Osmanlı'nın saray içi düzenini konu alıyor adamlarda bunu yapmak istemiş demek ki. Ne sanılıyor anlamıyorum Osmanlı imparatorlarının iş düşkünü adamlar olduğunu mu sanıyor millet ?

Kanuni Osmanlı'nın en büyük toprak sınırlarında hükmetmiş bir hükümdar bu adamın hiç mi zevke sefaya düşkünlüğü olmayacak ? İnandırıcı geliyormu sizlerede ? Adam tüm dünyaya hakim ama hiç bu işlere bulaşmıyor kadınlarda gözü yok eğlencede gözü yok. Bence fazla iyimseriz önce bunu aşmamız lazım

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Ocak 2011, 08:49:24 »
Belgesel ve Televizyon Dizisi arasındaki farkı anlayamıyor musunuz? Ne yaralıymışsınız kardeşim, Tudors çıktığında İngilizler isyan edip sokağa dökülmediler. Adam her bölümde ayrı bir kadınla yatıyor.

Sakin olun bence, alt tarafı dizi.

Edit: Kanuniye de üstün insan gözüyle bakmanız da ayrı bir komik olmuş tabi, Osmanlı'nın haremini bilmeyen var mıdır? Adam çılgınlar gibi sevişiyor tabi. Adam at ve silahtan mı oluşuyor lan? Avrat kısmı nerede?

Edit2: İran da şeriatle yönetiliyor ama adamlar tek gecelik evlilik adı altında altlarına girenle sevişiyorlar. O n'olcak?
#rekt

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 13 Ocak 2011, 09:55:31 »
Muhteşem Yüzyıl'ı izleyip de "Ulan Osmanlı da ne pismiş, karı kız falan. Hiç de muhteşem değil." diyen adam varsa, adresini ulaştırsın, ona Muhteşem Yüzyıl'ı yaşatırım ben. Bir dizi bu, belgesel değil. Orada olanlar, oradakiler tamamen gerçeği yansıtmıyor ki zaten zorunda da değil.

Karadağlar diye bir dizi var, Karamazov Kardeşler uyarlaması. Kaç insan sokaklara döküldü "Aslında Karamazov Kardeşler öyle değil di ki!" diye? Kaç insan Yaprak Dökümü'nün edebi değeri ayaklar altına alınırken sesini yükseltti? Kaç insan, yengesiyle aşk yaşayan adam hakkında şikayette bulundu? Kaç insan, toplu tecavüz ve sonrasından bahsedilen bir diziyi protesto etti?

E şimdi ne oluyor? Biz Türk insanı, atalarımızı ve kökenlerimizi çok seviyoruz ve onlara çok bağlıyız. Olması gereken de bu. Ama çok bağlı olmamız, beraberinde onlara toz kondurmama gibi kötü bir alışkanlığı getiriyor. Bu yanlış işte. Harem var ya da yok. Dizide gösterilenler doğru ya da yanlış. Kanuni'nin birden fazla kadınla birlikte olması, onun yaptıklarını değiştiriyor mu? Bu belgeler kayıp, böyle birşey yok deniyor. İşte ne güzel, adam kalkıp da Avrupa'da korkulan, Kralların bile yardım dilendiği bir adamı "aslında öyle değildi, avrupa bizden çok da iyiydi." gibi gösterip de ezmiyor ki? Tarihteki boşlukları, kendince dolduruyor. Kaldı ki bu diziyi izleyip de Kanuni'yi öyle hatırlayacak olan var mı? Varsa, iqsuna kafa atayım zaten.

Bir de şu var, Kanuni aslında o kadar da muhteşem bir insan değil. Yavuz Sultan Selim'in altyapısını oluşturduğu muhteşemliği elinde tutan birisi sadece. Burda Kanuni'ye laf söylemiyorum, beni de rtük'e şikayet etmeyin, aman. Yavuz daha bir muhteşemdi aslında diyorum.

Özetle; Bırakın dizi falan izlemeyi, okuyun. Kitap okuyun. Okuyun. Okuyun.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 13 Ocak 2011, 10:01:19 »
 :inca Yanda görmüş olduğunuz smiley gibi davranan arkadaşlar acaba neyi savunduklarının farkındalar mı diye bir kontrol etmek için soruyorum bu soruyu:

-Ya abi saçmalamayın vampirler yok. Bu film gerçeği yansıtmıyor! Edward aslında bir vampir değil sıradan bir lise öğrencisiydi. Tarihi çarpıtıyorlar. Günümüz çocuklarını yanlış bilgilerle zehirliyorlar. Kimsenin bilmediği vampirlik kurumunu kim nasıl bildiğini iddaa edebiliyor. Hiç mi tarihi araştırmıyorlar! Alacakaranlık film serisi hepten yanlış. Rtüğe şikayette bulunacağım!!!

Yukarıdaki argümandan ne farkı var şu hevesle tartıştığınız konunun bana bir açıklayın. Dizi kitap uyarlamasıdır. Kitapta ise üzerine basa basa yazıyor 'Bu bir kurgu hikayedir'. Tarihin karanlık kalan kısımlarını kurgulayarak yazdım denmiştir. Hareme kimse girmemiş yani. Kafasında düşündüğünü kitaba yazmış

bu da eğer çok merak ediyorsanız kurgulandığı kitap. http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t7164.0.html  Denk gelirseniz bir kitapçıda ilk sayfasını ya da arka kapağını okursanız sizde anlarsınız zaten yazarın açıklamalarından.

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 13 Ocak 2011, 11:53:44 »

Alıntı
Orada olanlar, oradakiler tamamen gerçeği yansıtmıyor ki zaten zorunda da değil.

1) Zorunda değil mi? Yazdıklarımı tek gözünüzü kapatarak mı okudunuz? Dizinin başında bu olaylar tarihten kurgulanmıştır diyor :) 2) Sadece bana karşı cevap vermek için buraya mesaj atacağınıza biraz araştırma yaparsanız daha mantıklı mesaj atabilirsiniz.

Alıntı
Kaç insan, yengesiyle aşk yaşayan adam hakkında şikayette bulundu? Kaç insan, toplu tecavüz ve sonrasından bahsedilen bir diziyi protesto etti?

3) Bunların tarihimizde yeri olup olmadığını biliyor musunuz da bana güncel olayları anlatarak Ceddimizi savunmamı kötü buluyorsun. Bu olaylar güncel olaylar. Yaprak Dökümü kitabını okursanız bu kadar abartılmadığını anlarsınız.

Alıntı
Bu yanlış işte. Harem var ya da yok. Dizide gösterilenler doğru ya da yanlış. Kanuni'nin birden fazla kadınla birlikte olması, onun yaptıklarını değiştiriyor mu? Bu belgeler kayıp, böyle birşey yok deniyor. İşte ne güzel, adam kalkıp da Avrupa'da korkulan, Kralların bile yardım dilendiği bir adamı "aslında öyle değildi, avrupa bizden çok da iyiydi." gibi gösterip de ezmiyor ki? Tarihteki boşlukları, kendince dolduruyor. Kaldı ki bu diziyi izleyip de Kanuni'yi öyle hatırlayacak olan var mı? Varsa, iqsuna kafa atayım zaten.

4) Tamam kesinlikle haklısınız fakat burada olanlar gerçek olarak anlatılıyor. Bu çektiğimiz film gerçek diyor adamlar. :) Madem tarihte belgeleri olmayan boşluklar olduğunu biliyorsunuz ve bende öyle düşünüyorum. O zaman tarihteki boşluğu şimdi kapatmak da neyin nesi? :) Günlük yazan bir insan 1 sene önce yazdıklarını değiştirip ben öyle yapmadım böyle yaptım derse sadece kendisini kandırmaz mı? Elbette sadece kendisini kandırır. Ben de gerçekleri yansıtmalarını ve bilmedikleri ve bilemeyecekleri şeylere burunlarını sokmamalarını istiyorum. Kafadan yazma tarih olur mu?

Alıntı
beni de rtük'e şikayet etmeyin

5) Mütevazi tavırlarınızı ve gerçeği savunmanızı bu aşağılamayla kirletmenize üzülmekten başka elimden bir şey gelmez. Özür dilerim.

(Tekrar söylüyorum tartıştığımız konu fikirler. Şahıslara laf söylediysem özür diliyorum.)

1) Tarihten kurgulanmıştır demek, birebir tarihi yansıtacaktır demek değildir. Kurgu diyoruz, gerçek değil.
2) Emin ol, siteye bunun için giriyorum. Dur wale ne yazmış, hemen cevap vereyim diye.
3) Onlar tarihte var demedim. "90 yaşında okuma yazma bilmeyen kadın da küçük çocuklar da bunu izliyor" diyorum, aynen senin dediğin gibi. Fakat o zaman bu kadar tepki verilmemişti. Kaldı ki ben burada neden Osmanlı'yı savunuyorsun da demedim. İşi kişiselleştirmemiştim de, genel olan tepkiye genel bir cevap niteliğinde idi yazdıklarım. Fakat sen çok güzel aldın üzerine, ben de şimdi bizzat şahsına konuşuyorum. Osmanlıyı kötülemiyorum, savunmanı da takdir ediyorum. Fakat körlemesine savunma doğru olmaz diyorum.
4) Tarihteki boşluğu doldurmakla, 1 sene önce yazılan yazının değiştirilmesi aynı değil. Adam Viyana'yı kuşattık ve aldık demiyor ya da Kanuni zamanında Osmanlı'nın sınırları küçüldü demiyor. Bir değiştirme yok. Hakkında bilgi olmayan bir noktayı, kendince kurguluyor. Tarihteki boşluğu kurgulayarak doldurmak, Hobbit ile Yüzüklerin Efendisi kitapları arasında geçen bir hikaye yazmak gibi düşün. Bu gerçek, doğru demek değil. Yani kimse kalkıp da bu dizide olanlar belgelere geçsin, Osmanlı böyle bilinsin demiyor. Dizi bu. Kurgu bu.
5) İroni?

Ne yazık ki tartışılan konu artık fikirler değil. Özür dilerim.

Not: Diziden sadece bir bölüm, o da yarım yamalak izledim. Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki fikirlerim de Kanuni Sultan Süleyman hakkındaki fikirlerim de değişmedi. 90 yaşındaki okuma yazma bilmeyen bir kadın ya da küçük bir çocuk, sadece bu dizide gördükleriyle yorum yapıyorsa burada dizide değil de o insanlarda suçu aramak gerek.

Diziden rahatsız olup da rtük'e başvurmak bir haktır. Fakat hikaye yazmak da bir hak. Beğenilir ya da beğenilmez, o ayrı.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 13 Ocak 2011, 12:15:01 »
:) :) Sadece gülüyorum. Özellikle Malkavian'ın yorumlarına. Yazdıklarımı ne kadar yanlış okuyuşuna gülüyorum. Ben hiçbir zaman batının hayal ürünü dünyasına dair bir şey söyledim mi? Twilight adlı romanı gerçekmiş gibi görüp burada yorumunu yapıyorsunuz. :) Fakat üzerinde bulunduğunuz toprakların kazanılmasını sağlayan tarih gerçek. :) Önce bunu ayırt edin bence.

Kurgu kelimesininanlamını bir araştırmanı tavsiye ederim. Kurgu isterse olmayan bir dünyaya dair (Yüzüklerin Efendisinde olduğu gibi) ya da olan bir dünyaya dair yapılabilir (Günümzdeki çoğu Bilim Kurgu eseri ve Hürrem Sultanın Yaşamında olduğu gibi.)

Kurgulayan kişi isterse Kral Edward bir geydi der, isterse Ulubatlı Hasan bir vampirdi der, canı çok çekiyorsa da kimsenin hakkında birşey bilmediği haremi biliyormuşcasına okuyucuya anlatır. Yeter ki bu kitapta-yazıda okuyacaklarınız birer kurgudan ibarettir desin. Kaldı ki bunu da demiş.

Ne söylersen söyle ne savunursan savun söylediklerin buradaki insanların büyük bir çoğunluğuna bu yüzden saçma geliyor.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 13 Ocak 2011, 12:21:22 »
Buradaki tartışma sözlükte yok yemin ederim. Heyecanla izlemekteyim.

Okumaya başlamadan önce:

Okumayı bitirdikten sonra:
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #27 : 13 Ocak 2011, 12:25:44 »
Arkadaşlar... Nedir bu fikirlerinizi birbirinize kabul etme çabanız anlayamıyorum. İsteyen istediği gibi düşünmekte, isteyen beğenip beğenmemekte özgür. Fikrini söylersin, sana katılanları selamlar, katılmayanlara saygı duyar köşene çekilirsin. Bu kadar dallandırıp budaklandırmayın olayı.

Ben beğenmiyorum ve izlemiyorum. Beğenenlere de sesimi çıkarmıyorum. Sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 13 Ocak 2011, 20:53:50 »
Herkes eğlendi bitti değil mi?

Bir-iki-üç tıp!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 23 Ocak 2011, 11:44:00 »
Tartışma bitmiş, soğumuş ve üzerinden günler geçmiştir. Ama gelin görün ki nasıl bir mantık tartışmayı tekrardan canlandırmak ister, anlamış değilim.

Kapanan tartışmaları ateşlemeye çalışmaya kalkışmayalım.

Şimdi lütfen her dizi konusunda olduğu gibi düşünce ve eleştirilerimizi yazmaya devam edelim. Sanki hiç tartışılmamış gibi.