“J.R.R. Tolkien” 119 Yaşında!

jrrr tolkien 3

J.R.R Tolkien ya da tam adıyla John Ronald Reuel Tolkien 1892 yılında tam bugün, saat 21:00 sularında dünyaya gözlerini açtı.

Biz onu, Orta Dünya’nın Eru’su, fantastiğin yaratıcısı ve gönül verdiğimiz bu edebiyatın mutlak hükümdarı olarak gördük.

Daha yaşarken can verdiği sayısız kitabı ile bu düşüncemizde ne kadar haklı olduğumuzu tekrar tekrar gösterdi.

Orta Dünya’nın engin diyarlarında, Tolkien’in adeta yaşayan karakterleri ile sayısız maceraya katılıp, arbede atlatıp, onların acılarıyla yıkılıp sevinçleriyle mutlu olduktan ve zaferleri ile zafer çığlıkları attıktan sonra şimdi onun için kadeh kaldırma vakti!

3 Ocak günü hayata gözlerini açan büyük ustanın doğum günü kutlu olsun! Kendisi her ne kadar 1973’te aramızdan ayrılmış olsa da, koskoca bir dünyayı bizlere bıraktı.

Şimdi biz de onun şerefine kadeh kaldırıyoruz. İçeceğin ne olduğu önemli değil, sadece ayağa kalkın ve bardağınızı havaya kaldırarak “Profesör’e!” deyin.

Ayrıca sizler için, sitemiz bünyesinde dünden bugüne Tolkien ve yazıları hakkında toparladığımız ve sunduğumuz tüm projelerimizi bir araya getiriyor, böyle bir günde kendisi için hazırlanmış olan yazıları tekrar gün ışığına çıkararak bir kez daha saygılarımızı sunuyoruz.

İşte bahsettiklerimiz:

Tolkien hakkında, kısaca… (Selim Engin’in doğum günü dolayısıyla hazırlamış olduğu kısa yazısı)

Orta Dünya Büyücüleri hakkında sizler için yapmış olduğumuz özel proje için buraya tıklamanız yeterli! (Söyle dost ve öyle gir: buyuculer.kayiprihtim.org)

Tom Bombadil Kimdir? (Murat Sönmez’in yıllar önce yazdığı ve halen konuşulan şahane yazısı!)

Krallar, Yüzükler, Ejderhalar ve Tolkien (Beowulf’tan sitemiz için yapılan kısa çeviri)

Fantastik Edebiyata Dair Kısacık Bir Yazı… (Yazı her ne kadar fantastik edebiyat hakkında olsa da, içeriğinde oldukça fazla bir şekilde Tolkien ile ilgili bilgiler bulacaksınız.)

Inklingler (Tolkien’in de üyesi ve kurucusu olduğu kulüp hakkında, Özgürcan Uzunyaşa’nın hazırlamış olduğu makale.)

Erebor Görevi (Murat Sönmez’in fantazyanın hallerinden girizgah yaparak devam ettirdiği ve çok sevilen bir diğer yazısı…)

Yüzüklerin Efendisi ve Tolkien Üzerine (Özgürcan Uzunyaşa’dan Tolkien üzerine yazılmış bir diğer makale…)

Peri Masalları (Özgürcan Uzunyaşa’nın bir diğer yazısı…)

Melkor’un Uşakları (Yine Tolkien’in dünyası hakkında Murat Sönmez’in yazısında da belirttiği gibi; sonu, ortası garip bir yazı…)

Güneşkent Minas Tirith (Pek fazla konuşulmayan Güneşkent hakkında, Özgürcan Uzunyaşa’nın kaleme aldığı detaylı inceleme yazısı…)

Tolkien’i Anlamak (Üstat hakkında, yazıları ve kişiliği hakkında Murat Sönmez tarafından hazırlanmış olan ayrıntılı bir inceleme yazısı…)

– Tolkien’in 1966 yılında Yüzüklerin Efendisi kitaplarının yeniden basımı için yazmış olduğunu ÖNSÖZe buradan ulaşabilirsiniz.

– Daha fazlası için, forumlarımızda bulunan Orta Dünya Günlükleri bölümüne girerek hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel incelemelere ve yazılara ulaşabilirsiniz!

Sitemiz bünyesinde bulunan bazı kitap künye bilgileri:

Nice fantastik doğum günlerine usta…