Can Yayınları’ndan yeni dizi: GotikRomantik

can1

Can Yayınları, GotikRomantik adlı yeni bir diziye başlıyor. GotikRomantik, türün klasiklerinden çağdaş dünya edebiyatının bu izleği süren yapıtlarına kadar geniş bir yelpazede yayın yapacak. Dizinin açılış kitapları ise Sheridan Le Fanu’nün, vampir edebiyatının dünyada en çok okunan öykülerinden Carmilla’sı ile Ann Radcliffe’in 18. yüzyıldan bugüne gotik adını alan korku ve dehşet edebiyatının klasiklerinden Sicilya’da Bir Aşk Hikayesi.

Yayınevinden gelen tanıtım bülteni şöyle:

“Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir edebiyat: Kaleler, şatolar, zindanlar, labirentler, gizli geçitler, işkence odaları; insanı yutan ormanlar, karanlık sular, yaban doğa; delilik, kehanet ve süregelen lanetler… Zalimler, haydutlar, acı çeken ya da ölümcül cazibelerini kullanan kadınlar, cadılar, büyücüler, vampirler, kurt adamlar, canavarlar, şeytanlar, hayaletler, ortalıkta başıboş dolanan iskeletler… Gizem, korku, endişe, dehşet, gerilim…

18. yüzyıldan bugüne gotik adını alan korku ve dehşet edebiyatının çıkış noktasını, insanın bilinmeyene ve doğaüstü sayılana beslediği ilgi oluşturuyor. Bu edebiyatın temelinde esrarengiz, aklın sınırları çerçevesinde kolayca ifade bulamayan ve açıklanmaya çalışıldığında insanın algılamakta zorluk çektiği, dahası yer yer dehşete düştüğü olaylar yatıyor.

Bastırılmış duygular, nedensiz korkular, ölçüsüz tutkular, geçmiş zamanlara duyulan dizginsiz özlemler birer birer su yüzüne çıkarken, akıldışı, bu yapıtlarda, gündelik yaşamın en doğal parçası haline geliyor. Bu açıdan romantik evrene göz kırpan gotik edebiyat, hiç kimsenin ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, maskelerin hiçbir zaman çıkarılıp atılamadığı bir varoluşun acısını hazza dönüştürmenin yollarını arıyor.”