2013 Locus Kazananları Duyuruldu

locus award

Locus Science Fiction Foundation (Bilimkurgu Vakfı), 2013 Locus Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. Bilimkurgu romanı dalında, “Yaşlı Adamın Savaşı” serisiyle tanıdığımız ve beşinci yıl şenliklerimiz dahilinde röportaj yaptığımız John ScalziRedshirts” adlı kitabıyla ödülü kucaklarken, fantastik roman dalında bu ödülün sahibi “The Apocalypse Codex” adlı romanıyla Charles Stross oluyor. Genç Yetişkin dalında yine geçtiğimiz aylarda kendisiyle röportaj yaptığımız bir diğer yazar China MièvilleRailsea” eseriyle ödülün sahibi oluyor. Yeni yazar kategorisinde ise ödülü alan isim ise “Throne of the Crescent Moon” kitabıyla Saladin Ahmed.

İsterseniz gelin tüm listeye göz atalım. Kazanan isimler renkli olarak belirtilmiştir.

Bilimkurgu Romanı

[stextbox id=”warning”]

  • Redshirts, John Scalzi (Tor; Gollancz)
  • The Hydrogen Sonata, Iain M. Banks (Orbit US; Orbit UK)
  • Captain Vorpatril’s Alliance, Lois McMaster Bujold (Baen)
  • Caliban’s War, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
  • 2312, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)

[/stextbox]

Fantastik Roman

[stextbox id=”warning”]

  • The Apocalypse Codex, Charles Stross (Ace; Orbit UK)
  • The Killing Moon, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • The Drowning Girl, Caitlín R. Kiernan (Roc)
  • Glamour in Glass, Mary Robinette Kowal (Tor)
  • Hide Me Among the Graves, Tim Powers (Morrow; Corvus)

[/stextbox]

Genç Yetişkin

[stextbox id=”warning”]

  • Railsea, China Miéville (Del Rey; Macmillan)
  • The Drowned Cities, Paolo Bacigalupi (Little, Brown; Atom)
  • Pirate Cinema, Cory Doctorow (Tor Teen)
  • Dodger, Terry Pratchett (Harper; Doubleday UK)
  • The Girl Who Fell Beneath Fairyland and Led the Revels There, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends; Much-in-Little ’13)

[/stextbox]

İlk Roman

[stextbox id=”warning”]

  • Throne of the Crescent Moon, Saladin Ahmed (DAW; Gollancz ’13)
  • vN, Madeline Ashby (Angry Robot US; Angry Robot UK)
  • Seraphina, Rachel Hartman (Random House; Doubleday UK)
  • The Games, Ted Kosmatka (Del Rey; Titan)
  • Alif the Unseen, G. Willow Wilson (Grove; Corvus)

[/stextbox]

Kısa Roman

[stextbox id=”warning”]

  • After the Fall, Before the Fall, During the Fall, Nancy Kress (Tachyon)
  • In the House of Aryaman, a Lonely Signal Burns”, Elizabeth Bear (Asimov’s 1/12)
  • On a Red Station, Drifting, Aliette de Bodard (Immersion)
  • The Stars Do Not Lie”, Jay Lake (Asimov’s 10-11/12)
  • The Boolean Gate, Walter Jon Williams (Subterranean)

[/stextbox]

Uzun Öykü

[stextbox id=”warning”]

  • “The Girl-Thing Who Went Out for Sushi”, Pat Cadigan (Edge of Infinity)
  • “Faster Gun”, Elizabeth Bear (Tor.com 8/12)
  • “Close Encounters”, Andy Duncan (The Pottawatomie Giant & Other Stories)
  • “Fake Plastic Trees”, Caitlín R. Kiernan (After)
  • “The Lady Astronaut of Mars”, Mary Robinette Kowal (Rip-Off!)

[/stextbox]

Kısa Öykü

[stextbox id=”warning”]

  • “Immersion”, Aliette de Bodard (Clarkesworld 6/12)
  • “The Deeps of the Sky”, Elizabeth Bear (Edge of Infinity)
  • “Mantis Wives”, Kij Johnson (Clarkesworld 8/12)
  • “Elementals”, Ursula K. Le Guin (Tin House Fall ’12)
  • “Mono No Aware”, Ken Liu (The Future Is Japanese)

[/stextbox]

Antoloji

[stextbox id=”warning”]

  • Edge of Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)
  • After, Ellen Datlow & Terri Windling, ed. (Hyperion)
  • The Year’s Best Science Fiction: Twenty-ninth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 25)
  • The Future Is Japanese, Nick Mamatas & Masumi Washington, ed. (Haikasoru)
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume Six, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)

[/stextbox]

Derleme

[stextbox id=”warning”]

  • Shoggoths in Bloom, Elizabeth Bear (Prime)
  • The Best of Kage Baker, Kage Baker (Subterranean)
  • At the Mouth of the River of Bees, Kij Johnson (Small Beer)
  • The Unreal and the Real: Selected Stories Volume One: Where on Earth and Volume Two: Outer Space, Inner Lands, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
  • The Dragon Griaule, Lucius Shepard (Subterranean)

[/stextbox]

Dergi

[stextbox id=”warning”]

  • Asimov’s
  • F&SF
  • Tor.com
  • Clarkesworld
  • Subterranean

[/stextbox]

Yayıncı

[stextbox id=”warning”]

  • Tor
  • Subterranean Press
  • Orbit
  • Baen
  • Angry Robot

[/stextbox]

Editör

[stextbox id=”warning”]

  • Ellen Datlow
  • John Joseph Adams
  • Gardner Dozois
  • Jonathan Strahan
  • Ann & Jeff VanderMeer

[/stextbox]

Sanatçı

[stextbox id=”warning”]

  • Michael Whelan
  • Donato Giancola
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio
  • Shaun Tan

[/stextbox]

Kurgu Dışı

[stextbox id=”warning”]

  • Distrust That Particular Flavor, William Gibson (Putnam)
  • An Exile on Planet Earth, Brian Aldiss (Bodleian Library)
  • Science Fiction: The 101 Best Novels 1985-2010, Damien Broderick & Paul Di Filippo, ed. (NonStop)
  • The Cambridge Companion to Fantasy Literature, Edward James & Farah Mendlesohn, ed. (Cambridge University Press)
  • Some Remarks, Neal Stephenson (Morrow)

[/stextbox]

Sanat Kitabı

[stextbox id=”warning”]

  • Spectrum 19: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, ed. (Underwood)
  • Trolls, Brian Froud & Wendy Froud (Abrams)
  • Tarzan: The Centennial Celebration, Scott Tracy Griffin (Titan)
  • J.R.R. Tolkien: The Art of The Hobbit by J.R.R. Tolkien, Wayne G. Hammond & Christina Scull, ed. (Houghton Mifflin Harcourt)
  • Steampunk: An Illustrated History, Brian J. Robb (Aurum)

[/stextbox]