Gerekli Şeyler Cebimize Göz Dikti!

infinity-banner

Gün geçmiyor ki Türkçeye yeni bir çizgi roman kazandırılmasın sevgili okurlar. Tamam, bunlar çok güzel de, bu kadar hızlı da olmayın canım, para yetişmiyor…

Gerekli Şeyler, yeni ve eski olmak üzere, art arda birçok devam seri çıkardı. Klasiklerden Avengers’ın ikinci cildi ile X-Men’in yedinci cildini basarlarken, yeni bastıkları serilerden en önemlisi Infinity oldu. Bu seriyi toplu ve hızlı çıkarmalarının nedeni, Marvel’ın işi birbirine katmış olması. Gerekli Şeyler de sayı sayı çıkartamadığı için kafalar karışıyor. Yayınevinin yayınladığı okuma sırasını anlayamayanlar varsa sizler için kolaylaştırdık işi efendim! Önce bir tanıtımlara bakalım ama.

Marvel kahramanlarının yeni çıkan çizgi romanlarını okudunuz, filmlerini izlediniz, ama bir şeyler eksik mi? Belki de biraz nostalji yaşamak istiyorsunuz. Belki de aradığınız şey çizgi romanların altın, gümüş ya da modern çağındadır? Deneyip görmek ister misiniz? O halde Gerekli Şeyler’in Klasik adlı serilerine bakınız! Avengers ve X-Men’in yeni Klasik sayıları sizleri bekliyor.

O zaman haydi tanıtım bültenlerine birlikte göz atalım:

[stextbox id=”black”]Avengers Klasik – Sayı 2[/stextbox]

avengers klasik 2Iron Man, Kudretli Thor, Giant Man, Wasp ve Captain America’dan oluşan Avengers şu ana kadar bir kahramanın tek başına baş edemeyeceği birçok tehlike ile yüzleşmiş ve hepsinin üstesinden gelmişti. Fakat bu başarıların bir bedeli vardı. Dünyada yaşayan en kudretli kahramanlar bile yorulabilirler. Eski Avengers’ın büyük bir kısmının takımdan belirsiz bir süre için ayrılması ile onların yerlerini, daha önce hep farklı şekillerde karşımıza çıkmış olan, güzeller güzeli Scarlet Witch, dünyadaki en hızlı insan, yoksa mutant mı desek, Quicksilver, hırçın ve bir o kadar da yetenekli Hawkeye alıyor. Liderleri olarak da Captain America’ya hem onları eğitmek hem de bütün bıçkınlıklarına katlanmak düşüyor. Acaba yaşayan efsane buna ne kadar dayanabilecek?

[stextbox id=”black”]X – Men Klasik – Sayı 7[/stextbox]

avengers klasik 7Profesör Xavier’ın gözetimi altında dünyayı birçok kez felaketin eşiğinden döndüren ama buna rağmen korumak için yemin ettikleri insanlık tarafından hem korkulan hem de nefret edilen özel yetiştirilmiş mutantlardan oluşan X-Men bu sefer karşılarında, intikam peşinde koşan Brotherhood of the Evil Mutants’ı, daha önce verilmiş bir sözün peşini bırakmayan Morlocklar’ı, Tokyo’yu yerle bir eden dev bir ejderhayı, her şeyi ezip geçen Juggernaut’u, bir vampir gibi insanların ve mutantların yaşam enerjisini emebilen binlerce yıl yaşındaki Selene’yi ve belki de en zor mücadele edebilecekleri şeyi, kendi kişisel problemlerini buluyorlar. Bu mücadelelerinde ise birçok yeni ve eski dostları onların yardımına koşuyor. Daha önce hiçbir süper kahramanı bu kadar kendinizden biri gibi hissetmediniz.

Şimdi gelelim Avengers’ın bağlandığı noktaya: Infinity! Efsane bir intergalaktik macera söz konusu! Hickman olayları kızıştırıp sonunda patlatıyor. Ancak bir sorun var ki bu okunulurluğu çok fazla etkilemese de, olaydan olaya atlayıp kafaların karışmaması için Avengers 4’ten itibaren çıkan son üç kitabın aynı anda alınıp, bölümlerin aşağıda vereceğimiz sırayla okunması en mantıklısı.

Önce bu üç kitabın tanıtım bültenine bakalım, sonra da okunma sıralarına:

[stextbox id=”black”]New Avengers Marvel Now! 2. Cilt – Infinity[/stextbox]

new avengersDünya uğruna savaş devam ediyor!

“Bu şu anda devam eden en iyi Avengers çizgi romanı – ağır, iç karartıcı ama çok çok iyi.”
-CraveOnline.com-

Avengers, uzayda kozmik bir istila kuvvetine karşı topyekun savaş ilan ederken, Wakanda’yla Atlantis arasındaki soğuk savaş dünya çapında bir çatışmaya dönüşüyor. Kayıplar artmaya başlıyor ve İlluminati üyelerinden biri zor bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Ama bir Inhuman, İlluminati’nin planlarını öğrendiğinde, her şey darmadağın oluyor – ve İlluminati, çılgın Titan Thanos’un Dünya’yı istilasına karşı koymak için ön cepheleri tuttuğunda Black Bolt’un Hanedanı en sonunda çatlak veriyor. Deli Maximus’un bunlardaki rolü ne ve Thanos’un gizli arzuları neler?

[stextbox id=”black”]Avengers 4 – Infinity[/stextbox]

new avengers infinityMarvel evreni uğruna Savaş burada devam ediyor! Avengers, uzayın derinliklerinde Dünya’yla çarpışma rotasında ilerleyen kozmik istilacılara karşı yapılan galaksilerarası savaşa katılıyor. Kurucular, çoktan savaşçı Skrull İmparatorluğu’nun güçlerini kırıp geçirmişti – Dünya’nın En Kudretli Kahramanları’nın ne şansı olacaktı? Ve ihanet Dünyalar Konseyi’ne bulaştığında ve Avengers kendini savaş esiri olarak bulduğunda, son bir çaresiz plan ortaya çıkar! Galaktik imparatorluklar çöker ve yükselirken… ve Dünya hedef alınmışken, Avengers aceleyle kendi güneş sistemine döner. Ama zamanında yetişebilecekler midir?

[stextbox id=”black”]Infinity[/stextbox]

infinityDünyayı eskisinden daha büyük tehlikelerden korumak için, avengers daha da büyüdü. Avengers, uzayda kozmik bir istila kuvvetine karşı topyekun savaş ilan ederken, Wakanda’yla Atlantis arasındaki soğuk savaş dünya çapında bir çatışmaya dönüşüyor. Kayıplar artmaya başlıyor ve İlluminati üyelerinden biri zor bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Ama bir Inhuman, İlluminati’nin planlarını öğrendiğinde, her şey darmadağın oluyor – ve İlluminati, çılgın Titan Thanos’un Dünya’yı istilasına karşı koymak için ön cepheleri tuttuğunda Black Bolt’un Hanedanı en sonunda çatlak veriyor. Deli Maximus’un bunlardaki rolü ne ve Thanos’un gizli arzuları neler?

Infinity çizgi romanlarına nasıl giriş yaparım diyenler, yayınevinin yayınladığı önerilen okuma sırası için benimle gelin;

 • New Avengers 1. Cilt Her Şey Ölür
 • Avengers 1. Cilt Avengers Dünyası
 • Avengers 2. Cilt Son Beyaz Olay
 • Avengers 3. Cilt Sonsuzluğa Doğru

Buradan sonrakiler cilt cilt değil, sayı sayıdır:

 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #7
 • Infinity #1
 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #8
 • Avengers 4. Cilt #18
 • Infinity #2
 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #9
 • Avengers 4. Cilt #19
 • Infinity #3
 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #10
 • Avengers 4. Cilt #20
 • Infinity #4
 • Avengers 4. Cilt #21
 • Infinity #5
 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #11
 • Avengers 4. Cilt #22
 • Avengers 4. Cilt #23
 • Infinity #6
 • New Avengers Marvel Now! 2. Cilt #12

Sadece bunlar mı? Mangaseverleri de unutmuyor Gerekli Şeyler. Animesi ile son zamanlara damgasını vuran Titana Saldırı’nın 6. cildi ve Bleach’in 14. cildi bizlerle! Mangayı sevelim, okutalım, tanıtım bültenlerine bir göz atalım:

[stextbox id=”black”]Titana Saldırı – 6[/stextbox]

titana saldiriTitana Saldırı, Hajime Isayama tarafından yazılan/çizilen bir manga serisidir. Seri Kodansha’nın Bessatsu Shonen Magazin adlı aylık manga dergisinde 9 Eylül 2009 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır ve şuana kadar 15 manga kitabı (tankobon) çıkmıştır.

Shiganshina bölgesinde yaşayan Eren Yeager ailesi ile burada yaşamaktadır. 100 yıl kadar önce ortaya çıkan Titanlar nedeniyle insanlar dıştan içe doğru Maria Duvarı, Rose Duvarı ve Sina Duvarı denilen yüksek duvarlar ve bu duvarlar içine kurulan şehirlerde yaşamaktadırlar. 100 yıldır Titanların saldırısına uğramayan insanların hayatı bir gün 60 metrelik Muazzam Titan’ın (Colossus Titan) ortaya çıkmasıyla tamamen değişir. Bulunduğu duvara Muazzam Titan tarafından gedik açılan Eren’in yaşadığı bölge diğer devlerce istilaya uğrar. Bu istila sırasında annesi gözleri önünde bir titan tarafından yenilen ve tahliye olmayı başaran Eren en yakın arkadaşı Armin Arlert ve üvey kız kardeşi Mikasa Ackerman’ın yanında bütün Titanları öldürme yemini eder, üçü beraber bu hedef uğruna askere katılırlar. Serideki şehirler Almanya’da ki Nördlingen şehriyle benzeşmektedir.

Hajime İsayama tarafından ilk olarak 65 sayfalık bir one-shot olarak çizilen seri 2009’da serileştirildi. Bundan sonra birkaç tane daha spin-off seriye ve Attack on Titan: Before the Fall’ isimli light novel’e ilham olan seri Japonya’da 2014’de en çok satan seri olmuştur. Manga 65. sayıya ulaşmış ve hala devam etmektedir…

[stextbox id=”black”]Bleach 14. Cilt – Beyaz Kule Sallanır[/stextbox]

bleachBleach, bölümleri haftalık Shonen Jump dergisinde 2001’den beri yayınlanan ve Zombie Powder’ın mangakası Tite Kubo tarafından yaratılmış olan ünlü manga serisidir. Bleach ilk olarak Ağustos 2001’de Shueisha’nın Haftalık Shounen Jump dergisinde yayınlanmaya başladı. Manganın ilk cildi Japonya’da 1.25 milyon kopya sattı ve bütün seri toplamda 36 milyondan fazla sattı. 2005’te shounen kategorisinde Şogakukan Manga Ödülü’nü aldı. Animeye de uyarlanmış olan Bleach’in ayrıca iki OVAsı, üç anime filmi, bir rock müzikali ve birçok video oyunu vardır.

Seri, 15 yaşındaki hayaletleri görme yeteneği olan bir lise öğrencisi (İçigo Kurosaki)’nin hayatını anlatır. Rukia Kuçiki isimli bir Şinigami (Ölüm Meleği) bir gün bir Hollow’u (Kötü Ruh) takip ederken İçigo ile karşılaşır. Kötü Ruh ile savaşırken yaralanmasından dolayı güçlerini İçigo’ya aktarmak zorunda kalır. Böylece İçigo ve Rukia’nın maceraları başlar. Birlikte Kötü Ruhları arar, düzensiz ruhlar üzerinde ruh gömme işlemi yani Kidoh yapar ve onları Ruh Toplumu’na (Soul Society) yollarlar. Hikayenin ilk bölümleri, şinigamilik işinden çok karakterler ve geçmişlerine odaklanmıştır. Olaylar açıldıkça hikâye Şinigami dünyasına diğer bir deyişle Ruh Toplumuna (Soul Society) doğru derinleşmeye başlar.

Yine bir ayı daha aç geçireceğiz anlaşılan. Cebimiz boş, ancak mutluyuz sevgili okurlar!