A.S. Byatt’ın Bir Kitabı Daha Dilimizde: Küçük Kara Hikayeler Kitabı

kucuk kara hikayeler ust

TIMES’ın 1945’ten günümüze, gelmiş geçmiş En İyi 50 İngiliz yazar arasında gösterdiği A.S. Byatt imzasıyla, dilimizde yepyeni bir kitabını daha okuyacağız.

İthaki Yayınları‘ndan çıkan Ragnarök: Tanrıların Alacakaranlığı ile bizleri 2. Dünya Savaşı sırasında İskandinav mitolojisine dalmış bir kızı anlatan Byatt, bu defa Alfa Yayıncılık‘tan çıkan eseri Küçük Kara Hikayeler Kitabı ile korkutmaya geliyor. Bizlere korkularıyla yüzleşecek insanların karanlık hikayelerini anlatacak olan Byatt’ın eserinin konusu şöyle:

kucuk kara hikayelerByatt’ın hikâyeleri her zaman olduğu gibi vurucu … beklenmeyen dönüşleriyle ürküttüğü kadar keyif de veriyor. Karanlık bir ormanda ayakların altında hışırdayan yapraklar: İki orta yaşta kadın bir ormanda yürüyorlar, tıpkı iki küçük kızken yaptıkları gibi; bu sefer korkuları, anıları ve çocukken gördükleri ya da gördüklerini sandıkları garip bir şeyle yüzleşmeye gelmişler. Bir adam ölmemiş karısının hayaletini görür, bir kadın acımasızca taşa dönüşür. Küçük Kara Hikâyeler Kitabı, Byatt’ın masalları günlük hayatımıza katma yönündeki meşhur yeteneğinin boşa olmadığını kanıtlıyor.

İngiliz yazın sanatının önemli ustalarından kabulen edilen A. S. Byatt‘ın bu eserinin çevirisi Zarife Biliz‘e, kapak tasarımı Füsun Turcan Elmasoğlu‘na ait. Bakalım bu usta hikayecinin ellerindeki karanlık bizleri ne ölçüde hapsedecek?