Kayıt Ol

Hayalet Avcıları (Ghostbusters)

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Hayalet Avcıları (Ghostbusters)
« : 28 Şubat 2014, 03:35:50 »

Hayalet Avcıları filmlerindeki Egon Spengler rolüyle tanıdığımız, usta komedyen ve senarist Harold Ramis, geçtiğimiz pazartesi günü hayata gözlerini yumarak sevenlerini büyük bir yasa boğdu.

Çoğumuzun çocukluğunda önemli bir yere sahip olan Amerikalı aktör insanları güldürmeyi sevmesi, parlak zekâsı, alçakgönüllülüğü ve çevresindekilere karşı daima kibar davranan biri olmasıyla tanınırdı.

2010 yılında damar iltihabı ve bağışıklık sistemi kaybı nedeniyle yürüme yetisini yitiren Ramis uzun uğraşlar sonucu hastalığını yenmiş, fakat bir yıl sonra hastalığı yeniden nüksetmişti. Ve bu kez galip gelen hastalığı oldu…

Yakın dostlarından Dan Aykroyd, “Zeki, yetenekli, komik dostum, sahne arkadaşım ve öğretmenim Harold Ramis’in vefat ettiğini duymak beni derinden üzdü. Umarım her zaman aradığı cevapları artık alabilir,” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

Bir diğer rol arkadaşı Sigourney Weaver, “Hayalet Avcıları filmlerinde Harold’la birlikte çalışmak bana hayatım boyunca en çok mutluluk veren deneyimlerimden biriydi. O şaşırtıcı derecede yetenekli, kibar ve cömert bir adamdı. Her zaman ince ve inanılmaz komik espriler bulurdu. Filmleri muhteşem olmasına rağmen o bu konuda her zaman alçakgönüllü davranırdı. Bu gerçekten de büyük bir kayıp,” dedi.

Anlat Bakalım adlı filmde beraber çalışma fırsatı bulduğu Robert DeNiro ise yönetmen dostunu, “Harold’un vefatını duymak beni çok çok üzdü. O sevecen, nazik, kibar ve iyi bir adamdı. Onunla birlikte çalışmaktan çok büyük keyif almıştım ve onu çok özleyeceğim,” sözleriyle andı.

Maalesef bir çocukluk kahramanımız daha bu hayata gözlerini yumdu ve geriye oldukça cömert bir şekilde kahkahalarla gülebileceğimiz pek çok güzel şey bıraktı. Hoşça kalın Bay Ramis. O muhteşem gülümsemenizi özleyeceğiz…

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Hayalet Avcıları 30 yaşında!
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2014, 00:21:05 »

Geleceğe Dönüş, İskoçyalı ve Beterböcek gibi yapımlarla birlikte 80’li yıllara damgasını vuran Hayalet Avcıları bugün gösterime girişinin 30’ncu yılını kutluyor! İlk kez 7 Haziran 1984’te izleyicileriyle buluşan ve o zamandan beri pek çok kişinin kalbinde taht kuran film aynı zamanda sinema tarihinin en önemli mihenk taşlarından biri olarak gösteriliyor.

Bizler de bu unutulmaz yapımın bu önemli yıldönümünü kutlamak için sizlere birkaç farklı proje hazırladık. İlki Mike Seiders tarafından hazırlanmış Hayalet Avcıları’nın grafiksel tarihi. Seiders’ın özene bezene hazırladığı ve enteresan bilgilerle dolu bu çalışmayı sizler için çevirdik. Kendisine BURADAN ulaşıp tarihin tozlu sayfalarında kaybolabilirsiniz. Çizimin orijinalini görmek isteyenleriyse şuraya alalım.

Bir diğer projemizse Hayalet Avcıları için hazırlanan hayran çizimlerinden oluşan bir galeri. Aralarında birbirinden ilginç resimlerin bulunduğu bu çizimlere mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. (ghostbusters30th, fruitlesspursuits ve ghostbustersnews)

Son olarak M. İhsan Tatari’nin bugün için özel olarak kaleme aldığı ve filmin nasıl çekildiğini anlatan kısa bir makalemiz var. Okumak için BURAYI tıklayın.

Ve unutmayın! Eğer yatağınızda görünmez bir adam uyuyorsa, eğer bir şeyler duvarlarınızın içinden geçiyorsa, eğer ışıklar kendiliğinden yanıp sönüyorsa kimi arayacağınızı biliyorsunuz!

Haber: M. İhsan "mit" Tatari

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hayalet Avcıları 30 yaşında!
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2014, 09:19:51 »
İçim buruldu okurken :). Filmlerle ilk karşılaşmamı ve nasıl ağzım açık izlediğimi, her bir karesini şu an bile ne kadar net hatırladığımı düşünüyorum da... O kadar başarılıydı işte.

Alakasız olacak ama, o dönemde yapılan uyarlamalar da oldukça başarılıydı hani. Şimdiki uyarlamalarda ve yeni kurgularda ruh eksik. Bu adamlarda o "ruh" vardı. Hepsi capcanlıydı ve özel efektler umrumuzda bile olmadan hayalet peşinde koşuyorduk.

Ben de hala daha kimi arayacağımı çok iyi biliyorum :). Eğer yatağımın altında görünmez bir adam varsa telefonun hızlı arama tuşunda eski bir itfaiye binasında toplanmış 4 adamın numarası var.

Ellerine sağlık İhsan abi. Okurken yüzümü bol bol gülümseten ve bu yapımlara özlem duydurtan bir yazıydı. Karmaşık duygular içine soktun beni :).

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2014, 13:14:00 »
Evet, gerçekten de o dönemde yapılan filmler bir başkaydı dediğin gibi. Şimdiki filmler efekt ve çekim teknikleri bakımından çok ileride ama o ruh yok hiçbirinde maalesef. Hayalet Avcıları, Beterböcek, Indiana Jones, Geleceğe Dönüş, Mad Max, Karate Kid... hepsi insanın içinde bir heyecan uyandırıyor.

Okuduğun ve eksik etmediğin değerli yorumun için çok teşekkürler :)

Not: Bu da bonus olsun :)
http://www.youtube.com/watch?v=kSpvtwt-4HU
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Eco

• **
  • 143
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2014, 14:41:11 »
O kadar gönderme yaptıktan sonra efsane şarkıyı da paylaşalım: http://www.youtube.com/watch?v=Fe93CLbHjxQ (1.25'de Irene Cara var. ;)) Ray Parker, Jr. abimize, filmin efsaneleşmesindeki katkılarından ötürü, teşekkürler.

Rabbul samae, fecal rajae
Fe aynaha aral hayati
Ati elaica men hazal caouni
Arjouca rabbi, labbi nadae

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Hayalet Avcıları Cinsiyet Mi Değiştiriyor?
« Yanıtla #5 : 21 Eylül 2014, 14:53:16 »

Hayalet Avcıları 3’ün çekileceğine dair dedikodular şu son birkaç yıldır kulisleri meşgul ediyor. Özellikle Dan Aykroyd bu konuda bayağı bayağı hevesliydi ve sürekli yeni açıklamalarda bulunuyordu. Tek sorun, efsanevi kadronun en çok sevilen oyuncularından biri olan Bill Murray’in bu projeye sıcak bakmamasıydı. Harold Ramis aramızdan ayrıldığındaysa söylentiler azalır gibi olmuştu. Ta ki geçtiğimiz güne kadar…

Üçüncü filmin çekilmesine uzun bir süredir karşı çıkan Bill Murray, geçtiğimiz günlerde bir gazeteye verdiği demeçte herkesi şaşırttı. Ünlü aktör Hayalet Avcıları 3’ün çekimlerinin ciddi ciddi hazırlık aşamasında olduğunu duyduğunu belirtti. Ayrıca avcı ekibinin tamamen bayan oyunculardan oluşacağına dair bir rivayet duyduğunu da ekledi. “Benim için bir sorun yok. Şahsen ben tüm avcıların kadın olduğu bir filme giderdim. Ayrıca muhtemelen daha çekici kıyafetleri olur,” diye devam etti Murray sözlerine. Bununla da kalmayıp kafasındaki oyuncu kadrosundan da bahsetti.

Alıntı
“Melissa McCarthy harika bir Hayalet Avcısı olurdu. Kristen Wiig de gerçekten çok komik biri. Tanrım, cidden komik! Linda Cardellini’yi de çok beğeniyorum. Emma Stone’un da iyi bir komedyen olduğunu unutmayalım. Aslına bakarsanız bu konuda gerçekten yetenekli olan bayanlar var.”

Soldan; Melissa McCarthy, Kristen Wiig, Linda Cardellini, Emma Stone

Lâkin ipler hâlâ ilk iki filmin yönetmeni olan Ivan Reitman’ın ellerinde ve kendisi ne yeni film ne de oyuncular hakkında henüz hiçbir açıklama yapmış değil. Yeni bir Hayalet Avcıları filmi görebilecek miyiz? Tüm ekip bayanlardan mı oluşacak? Aralarından bir kişinin zenci olması sizce de daha iyi olmaz mı? Slimer hâlâ sosis seviyor mu? Tüm bunların yanıtını bekleyip göreceğiz.

Haber: M.İhsan "mit" Tatari

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ghostbusters’tan İlk Fragman!
« Yanıtla #6 : 03 Mart 2016, 18:32:32 »

All Female Ghostbusters uzun zamandır merakla beklenen ilk fragmanına sonunda kavuştu.

Eğer bir Ghostbusters hayranıysanız ve şu son 1 yılı internetten ayrı geçirmediyseniz tamamı kadın üyelerden oluşan yeni filmin ne kadar çok tepki çektiğini öyle ya da böyle duymuşsunuzdur. Oyuncuların tamamen bayan olmasından yakınıp işi kadın düşmanlığına vuranlar da vardı, ilk iki filmi yok sayıp seriyi başa sarmalarına kızanlar da (mesela ben.)

Ama herkes içten içe filmin nasıl görüneceğini, belki de endişelerimizde haksız çıkacağımızı düşünüyorduk içten içe. Özellikle de eski kadronun neredeyse tamamının (huzur içinde yat Harold Ramis) filme küçük rollerle dâhil olmasından ve Chris Hemsworth’ün Janine’in tam zıttı bir sekreteri canlandıracağını öğrendikten sonra… Tek ihtiyacımız bir fragmandı ve ona da bugün kavuştuk. Hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/JINqHA7xywE

İzlediniz mi? Güzel… Doğrusunu isterseniz görsel efektleri oldukça başarılı buldum şahsen. Bu devirde kötü olmalarına imkân yok ya, neyse. Özellikle Slimer’ı yeniden görmek oldukça güzeldi. Karakterlerin orijinal dörtlünün kişiliğini yansıtması da gayet iyi düşünülmüş bence.

Bununla birlikte fragmandaki tek bir espriye bile gülmedim maalesef. Yine de filme bir şans vermeyi (ve daha fazlası olduğunu ummayı) düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Ghostbusters, 15 Temmuz 2016 tarihinde vizyona girecek.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı BlackOut

• **
  • 71
  • Rom: 1
  • Mantık kontrolü eline aldığında insanlık ölür.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hayalet Avcıları (Ghostbusters)
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2016, 12:32:47 »
Film vizyona girmeden önce galalara(erken gösterimlere) giden insanların fikirlerini duymak istedim, vaktimin ve paramın bende kalması kararına vardım. Fragmanı çıktığında "beğenmeyen cinsiyetçi erkekler" haklı gibi görünüyor. Ben hem kendim izlemediğimden hem de uzatmak istemediğimden, zaten bunu yazma amacımın da insanların vaktini kurtarmak olduğundan linkleri verip kararı size bırakacağım.

Spoiler: Göster
Paul Feig’s Ghostbusters: Answer The Call is a moderately entertaining comedy with all of the usual blockbuster trappings, but as a Ghostbusters movie its disappointing.

Paul Feig'in çektiği Hayalet Avcıları: Çağrıyı Yanıtla başarılı bir serinin devamı olarak orta dereceli eğlendiren bir filmdi ancak bir Hayalet Avcıları filmi olarak hayal kırılığıydı. (Pek düzgün çeviremedim sanırım ama yine de...)

-Kötü demenin en kibar hali bu sanırım.

Acımasızca eleştiren yorumlar da var, izleyen arkadaşlarımla da konuştum bu yorumları onayladılar o yüzden izlememe kararı almıştım zaten. O yorumlardan biri:

Spoiler: Göster
My review: Please do not listen to any of these politically correct shill reviewers. Im a gender egalitarian and im all for womens rights but this Ghostbusters movie is anything but equal. This ghostbusters trashes on men so much. Like holy shit. Chris hemsworth is the only main male guy and hes a dunce, useless, and he is constantly harrassed by the women. Its disgusting to see this double standard exist. Fuck this movie. Fuck paul feig. The CGI is shit. Kate Mckinnon is great. Christ hemsworth is great (in a bad role). Leslie jones is portraying a racist and stereotypical black woman. I cant vent enough about how much this movie sucked and how racist, cliche-ridden, disgusting, disrespectful, and just downright unjust to men and wonen. Sorry i had to vent. Honestly the worst movie ive ever gone to see. Im ashamed i went to an early premiere. Im ashamed at the film industry for producing this piece of shit. And im ashamed at thise SJW and politically correct reviewers who are too afraid to voice their real opinions or are being paid by sony to say something positive (which has happened before). This is disgrace. Do not support this movie. Its not helping women or men. I dont care that its an all female lead cast but dont go bashing guys the whole time and fucking creating stereotypes of men and women. FUCK. Sorry i had to vent.

Benim yorumum: Lütfen siyaseten doğru olması için yapılan yorumları dinlemeyin. Ben cinsiyet eşitliğini destekliyorum ve kadın haklarına tam destek veririm ancak bu Hayalet Avcıları eşitten başka her şey. Erkekleri kötüleyen bir yapım. Chris Hemsworth ana erkek karakter ve kendisi mankafa, gereksiz; üstüne kadınlar tarafından sürekli rahatsız ediliyor. Bu çifte standartın varlığı iğrenç... CGI kötü. Kate Mckinnon harika. Chris Hemsworth harika (kötü bir rolde.) Leslie Jones basmakalıp ırkçı bir siyahi kadını canlandırıyor. Bu filmin ne kadar kötü, ne kadar ırkçı, klişe, iğrenç, saygısız ve kadın ve erkeğe karşı ne kadar adaletsiz olduğu hakkında ne kadar konuşsam da yetmez. Böyle hararetli ifade ettiğim için üzgünüm. Dürüstçe izlediğim en kötü filmdi. Erken gösterime (Galaya) gittiğim için utanıyorum. Sinema sektörünün böyle boktan filmleri çektiği için utanıyorum. Bu siyaseten doğru olması için kendi dürüst fikirlerini söylemeyen insanlardan ve iyi şeyler söylemek için Sony'den para alan eleştirmenlerden utanıyorum. Bu bir yüz karası. Bu filmi desteklemeyin. Bu filmin ne kadınlara ne de erkeklere faydası var. Tüm başrollerin kadın olması umurumda değil ama bütün film boyunca erkekleri kötülemeyi ve kadınlar ve erkekler için basmakalıp roller biçmeyi bırakın. Kusura bakmayın içimden atmak istedim.

-Çevirim ne kadar doğru bilmiyorum, anladığım gibi çevirdim. Küfürleri çevirmedim.

Son olarak şu videonun ilk dakikaları da aynı yorumu destekliyor, hatta aynı kişi mi yazdı diye merak etmedim değil.
Link

Bundan daha fazlasını da okudum kararım vakit öldürmek istemediğim sürece izlememek yönünde. İzlerseniz sizden de yorum okumak isterim.
“What is history but a fable agreed upon?”
-Napoléon Bonaparte

"He saw it in her eyes. The anguish, the frustration. The terrible nothing that clawed inside and sought to smother her. She knew. It was there, inside. She had been broken.

Then she smiled. Oh, storms. She smiled anyway.

It was the single most beautiful thing he’d seen in his entire life."