Kayıt Ol

Dune - Frank Herbert

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Dune - Frank Herbert
« : 22 Ağustos 2008, 17:54:22 »
Ayrıntılı Bilgi Kayıp Rıhtım Portal

Frank Herbert'in kült eseri Dune. Bu seri hakkındaki düşüncelerinizi alalım.

Ben henüz okumadım ama listemde ilk sıralarda geliyor.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dune - Frank Herbert
« Yanıtla #1 : 25 Ağustos 2008, 18:52:28 »
Dune çok özel bir seridir. Belirli sınırları olmasına rağmen oldukça değişik ve orjinal bir yapımdır.

"Baharat" savaşlarıdır.

İşin garip tarafı, Dune'un 3 tane ouyunu vardır. Benim ilk oynadığım bilgisayar oyunuda Dune'dur aynı zamanda. Ordos ile Dune'a sahip olmak ve "Baharat"ın tek efendisi olmak çok hoştu. Şu zamana kadar Dune 2000 kadar bana zevk veren bir oyun olmadığınıda söylemeden edemeyeceğim.

Aynı zamanda Dune'un haritası burada:

Bu harita aynı zamanda forumda oynanan bit ütr oyunda da kullanılıyor.
#rekt

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

• **
  • 236
  • Rom: 1
  • Fear Itself!i
    • Profili Görüntüle
    • Claymore-tr
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2008, 19:04:30 »
Level de oyunlarıyla ilgili okuduklarım ilgimi çekmişti,kitapları daha da ilginçtir.Haritası da ilgimi çekti baya,en yakın zamanda okumayı düşünüyorum(oyun siparişini şimdiden verdim.)..

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Ağustos 2008, 19:07:20 »
Dune oynanmalıdır. C&C serisi'ni yapan Westwood'un (ki EA yedi onu) en güzel oyunlarından biridir. Tiberium Sun'a su dökemesede bir klasiktir. Aynı zamanda ara videolarıda mükemmeldir.
#rekt

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Eylül 2008, 12:52:55 »
Hatırladığım kadarıyla güzel birşeydi, bikaç oyununu oynamıştım serinin. Ayrıca nükleer silahların yoğun kullanımından dolayı da rastlamışımdır. Burada bulunan dev solucanlar çok iyidir. :D

Çevrimdışı antivirus

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Şubat 2009, 16:26:59 »
Dune evreni şimdiye kadar okuduğum bilimkurgu formatında evrenler içinde en güçlüsü diyebilirim. tabi bu benim şahsi fikrim. orjinal seriyi, dune efsaneleri ve hanedanlar serisi de dahil olmak üzere okudum ve yaklaşık 2 senemi aldı. okurken bir nebze sıkıldığımı hatırlamıyorum ve hala özlüyorum. (dune efsaneleri devam ediyor, ben de edeceğim) olay örgüleri, karakterlerin çeşitliliği, ayrı bir evren inşası anlamında çok başarılı. içine girdiğinize pişman olmayacağınız harika bir evren. orjinal seri diğer serilere göre daha felsefe ağırlıklı işlese de,gayet heyecanlı. zaten evrenin temel taşları orada atılıyor baba herbert tarafından. buna karşılık oğul herbert bu müthiş evrene daha maceracı bir ruhla giriş yapıyor. babanın temellerini detaylandırıyor. ben önce oğul herbert ın hanedanlar serisini okudum. hanedanlar serisi kronolojik olarak orjinal serideki olayların öncesini anlatıyor ve orjinal serinin başladığı yerde son buluyor. açıkçası önceden hanedanları okumuş olmam, orjinal serideki kültürü çok daha iyi anlamama yol açtı. misal orjinal seride adı geçen bene gesseritin temelde ne memen bir şey olduğunu bilerek hareketlerini yorumlamak bana daha iyi bir kavrama sağladı. buna karşılık siz de böyle yapın diyemem çünkü bir çok insan önce orjinal seriyi okumayı tercih ediyor. orjinal seri ardından da dune efsanelerini okudum ki, bu kronolojik açıdan bizi çok geçmişe götürüyor. dune evreninin en temeline, imparatorluğun kuruluşundan önceye gidiyoruz. makinelerin efendi, insanların köle olduğu zamanlara. ayrı bir evren mimarisi söz konusu ama oldukça ilginç karakterler var. 

dune da en çok hoşuma giden olaylardan biri de, iyi karakterler kadar kötü karakterlerin de işlenmiş olması. yani bir kötü var ve ona karşı savaş veriliyor fakat bu kötü nasıl biridir bilmemezlik etmiyoruz. iyi kötü bütün karakterler derinlemesine işleniyor.

kısaca okuyun derim. kaçırmayın.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 24 Ağustos 2009, 03:05:42 »
http://www.ilknokta.com/secki/35/1/Dune-Kitaplari.html

Şu anda %45 indirimle satılmakta kitapları. İlgilenenlere tavsiye ederim.
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2009, 11:03:00 »
Idefix'te Dune Serisi için kampanya var arkadaşlar. 6 kitap toplamda 130 lira tutarken, kapmanya ile 71,50 liraya geliyor KDV dahil.

İlgilenen arkadaşlar buraya tıklayabilirler.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı hikayeci

• *
  • 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2009, 20:59:32 »
Dune serisi, hikayeleri örerken ne kadar çok disiplin hakkında bilgi sahibi olursak o kadar bütün, gerçekçi ve sürükleyici bir evren yaratabileceğimizi gösteren, okuduğum en güçlü serilerden birisidir.

Paul'ün hikayesi, çocukları, Tanrı-İmparator Leto, bitmeyen Idaho'lar, mentat ustalar ve Bene Gesserit'ler ile, Dune, 'Fantastik bir yolculuk (lay lay)' ın çok çok ötesinde, alternatif bir coğrafya, tarım, biyoloji, tarih, futuristik iki farklı felsefe, bütünüyle çok kademeli siyaset ve strateji konusunda bir baş yapıttır.

:hömm:

Şiddetle tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2010, 21:30:45 »

İlgili seçki için burdan. ;D

Çevrimdışı Tinuviel

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2010, 17:00:36 »
Favori kitapları alacakaranlık serisi olan bi arkadaşım bile bu seriyi okuyo ben hala okuyamadım. Çok büyük eksiklik, kendimden utanıyorum...

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2010, 16:27:24 »
İktidarlık savaşının ne olduğunu birebir anlatan seri.

Bu serinin sadece bilim-kurgu sınıfına sokulmasına karşıyım. Seride bilimkurgu öğeleri daha çok geri plandadır. Bir süre sonra yazar düşünen makineler, robotlar, çok üstün silahlar gibi her bilimkurguda olabilecek şeyleri ustaca yok edip yerine günümüz şartlarına benzetilebilir bir ekonomik, dini, siyasi savaş anlatıyor.

4. Kitap olan "Dune Çocukları"ndan sonra başlayan felsefi yaklaşımlar da kitaba akıcı bir dil katmış. Öyle ki kitapda geçen çoğu diyalogun altınız çizesi geliyor okuyanın. Her bölümün başındaki, serinin karakterlerinin sözleri niteliğindeki küçük alıntılar da yaşamımıza bir öğüt gibidir.

Karakterin hareketleri kestirilemez. "Şöyle olur şimdi kesin" derken, Herbert bu alatcı tavrımızı yüzümüze çarpar. Bizim gibidir tüm karakterler, bu yüzden bir makinenin bile neler hissetmek istediğini anlayabiliriz.

Çok, çok ilginçtir Dune serisi. Üstüne saatlerce konuşulabilir, tartışılabilir bir konusu vardır ama söylebileceğimiz azıcık şey bile bu mesaja sığmaz.

Eğer okumadıysanız, en iyi serilerden başı kapmaya çalışan bir seriyi kaçırıyorsunuz demektir.

"Korkmamalısınız! Korku zihnin katilidir!"
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 20 Mayıs 2011, 10:18:34 »
Merhaba:
Sitenizin ve forumunuzun yeni bir üyesiyim ama edebiyata ve bilimkurguya karşı bir hayli eskiyim. Dune yıllar önce İzmir kitap fuarında gördüğüm ve kelimenin tam anlamıyla vurulduğum bir romandı. Birinci kitabı bitirdikten sonra diğerlerini dört gözle beklemeye başlamıştım. Asıl seriyi okuduktan sonra hanedanları ve cihat serisini de okumuştum. Bir insan ancak bu kadar güçlü kaleme sahip olabilir demiştim kendi kendime imrenerek. Hatta bir ara Frank Herbert'in bir yolunu bulup o zamandan günümüze gelmiş biri olabileceğini bile düşünmeye başlamıştım. Evde naçizane kitaplığımın baş köşesinde duruyorlar ve ne zaman kitaplığa yaklaşsam "oku beni, oku beni" dediklerini duyar gibi oluyorum. Okumayan tüm arkadaşlara hararetle tavsiye ediyorum.
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 20 Mayıs 2011, 23:04:35 »
Kabalcı yayınları nihayet Dune serisinin 5. kitabı olan Dune Sapkınları'nı da geçtiğimiz haftalarda çıkardı. Kitabın çevirmeni yine Dost Körpe. Serinin son kitabı Rahibeler Meclisi de en kısa zamanda çıkar diye umuyorum.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Mayıs 2011, 20:33:22 »

Uzun süredir merakla beklenen Dune Serisi, beşinci kitabın tekrar basımıyla devam ediyor. Daha önce Sarmal Yayınları'ndan Dune'un Kafirleri ismiyle çıkan kitap, şimdi de Kabalcı Yayınevi'nden Dune Sapkınları adıyla raflardaki yerini aldı!

Alıntı
II. Leto'nun, bilinen evrenin her yanına korku salan Tiran'ın, üç bin yıldan uzun bir süre boyunca tahtında hüküm sürmüş Tanrı-İmparator'un, Arrakis'in en ünlü solucanının ölümünün ardından da artık binlerce yıl geçti. Ama yine de hiç kimse emin değil, Tiran gerçekten öldü mü, yoksa ta en başından beri hazırlayıp yürüttüğü Altın Yol denen o korkunç sistem hâlâ güçlü bir şekilde işliyor mu? İnançlı olan kim, sapkın olan kim?

Bene Gesserit Rahibeler Birliği bütün bu yanıtlanamaz sorularla uğraşırken, karşılarına çıkabilecek en korkunç düşmanlardan biriyle yok-gemilerine binip Dağılış'tan dönen Saygın Analar ile yüzleşmek zorundalar. Arrakis isminin bile unutulup Rakis'e çevrildiği o günlerde Atreides kanını taşıyan bir adam yeniden düzeni sağlamak için harekete geçecek.

Frank Herbert'in kaleminden, serinin beşinci kitabı olan Dune Sapkınları'nı Dost Körpe çevirdi. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.
Spoiler: Göster