Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Cúthalion

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1
Koku yok bilgisayarda. Kitap/sayfa kokusu olmadan okunmaz bir şey.

Koku değil de sayfanın hışırtısı, sayfayı çevirirken yanlışlıkla yırtmak, katlanma izi felan önemli benim için. Kokuyu pek duymuyorum, kitap bana gelirken kimbilir nerelerden geçtiğinden o koku kalmıyordur.

2
Sadece karakterlerin büyüklüğü, rengi gibi kavramlardan kaynaklandığını sanmıyorum. Bilgisayar ekranı arka aydınlatmalı ve doğal bir aydınlatmaya sahip olmadığı için insanın gözünü yoruyor. Ben normal Günışığı altında okuduğum kitabı akşam, lamba altında daha zor okuyorum.

Ayrıca bir de kitabı eline almak, o yazının orda olduğunu bilmek var. Bilgisayarda ise sadece ekranda renklerin değişmesiyle okuduğun yazı, bir bakmışsın resim oluvermiş. Yani maddilik de önemli bir etken bana kalırsa.

Ve bir ekleme daha yapayım. Başınızı karşıya bakacak şekilde kaldırarak güç sarfederek okuyorsunuz bilgisayardan okurken. Kitap okurken ise başınız aşağıya baktığı için normal şeklinde duruyor ve güç kaybınız olmuyor. Ve, ekranın yerini değiştiremiyorsunuz ama gerektiğinde kitabı baş aşağı tutup bile okuyabilirsiniz.

3
Çizgi / Ynt: Macera Arayanı Bulur ... (çizgi-öykü)
« : 02 Aralık 2010, 16:56:51 »
Bazı bölümlerdeki siyah-beyaz çizimler ve 7. resimdeki kılıcın adama battığını o adamın gözünden görmek hoş bir ayrıntı olmuş. Prolog ve Epiolog bölümleri (ilk ve sondaki hikâye anlatımı) basit kelimeler kullandığı için güzel görünmüş.

Ancak diğer konuşmalar; "Hii", "Oh" gibi kelimeleri direkt oh diye, hii diye okuduğumuzdan tam olarak ordaki sesi ifade edememiş bence. Diğer kelimeler de çok tekdüze geldi bana. "Ortadan ikiye yarıcam" yerine "ayıracam" olsaymış daha iyi olurmuş diyeceğim ama belki de bu kullanıma alışmış olduğumdandır, farklı bir tarzı bu nedenle garipsemiş olabilirim.

Kısa bir çizgi roman için konusu gayet güzel ve yeterli. Son olarak, çimlerin çizimine bayıldım.

4
Sinema / Ynt: The Big Lebowski
« : 02 Aralık 2010, 16:39:23 »
Filmi izleyeli çok olmuş sanırım. Aklımda kalan tek kelimesi: "Dude."

5
Harry Potter / Ynt: en sevmediğiniz hp karakteri anket
« : 01 Aralık 2010, 21:09:45 »
Harry, Ron, Hermione üçlüsü. Harry, kendisini bir şey sanıyor, Hermione gerçekten kasıntı, Ron'un da aklı havada. Bir de son anlarıyla Snape. Göründüğün gibi olsaydın işte, ne gerek vardı tersi olmaya. Halbuki çok severdim Snape'i. En sevdiğim ikinci ve en sevmediğim dördüncü karakter olma şerefini elde etti.
;D ;D ;D Çok ilginçmiş doğrusu. Ölüm Yiyenler' den misin? :)
bu arada;
Spoiler: Göster

Harry, Ron, Hermione üçlüsü. Harry, kendisini bir şey sanıyor, Hermione gerçekten kasıntı, Ron'un da aklı havada. Bir de son anlarıyla Snape. Göründüğün gibi olsaydın işte, ne gerek vardı tersi olmaya.
 Ama alıntıladım şu çıktı;

Harry, Ron, Hermione üçlüsü. Harry, kendisini bir şey sanıyor, Hermione gerçekten kasıntı, Ron'un da aklı havada. Bir de son anlarıyla Snape. Göründüğün gibi olsaydın işte, ne gerek vardı tersi olmaya. Halbuki çok severdim Snape'i. En sevdiğim ikinci ve en sevmediğim dördüncü karakter olma şerefini elde etti.Yok değilim, üçlünün bir özelliği olmadığından sevmiyorum. Snape'i ise beklediğimin, istediğimin tersi çıktığı için.

6
Sinema / Ynt: Akıllara Kazınan Replikler
« : 01 Aralık 2010, 21:07:22 »
Arthur: Paradox..

- Inception / Başlangıç

Saito: Don't you want to take a leap of faith? Or become an old man, filled with regret, waiting to die alone?

- Inception / Başlangıç

7
Sinema / Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« : 30 Kasım 2010, 15:46:45 »
Splice / Deney

Bazı sahneleriyle midemi bulandırdı (kanlı değil), bi hoş oldum, psikolojim allak bullak oldu. Bu nedenle ne not versem bilemedim.

The American / Centilmen - 6.5

Sakin bir suikastçıyı anlatan bir film ama pek amaçsız geldi bana.

Die Tür / Kapı - 7.0

Her ne kadsar sonu boş gelse de sona kadar gayet iyi gitti.

8
Oyunlar / Ynt: Müzikleriyle Hatırlanan Oyunlar
« : 30 Kasım 2010, 15:42:55 »
Müzik kategorisine girer mi bilemem ama Portal'ın jenerikte çalan Still Alive şarkısı muhteşemdir.

9
Harry Potter / Ynt: en sevmediğiniz hp karakteri anket
« : 27 Kasım 2010, 22:18:18 »
Harry, Ron, Hermione üçlüsü. Harry, kendisini bir şey sanıyor, Hermione gerçekten kasıntı, Ron'un da aklı havada. Bir de son anlarıyla Snape. Göründüğün gibi olsaydın işte, ne gerek vardı tersi olmaya. Halbuki çok severdim Snape'i. En sevdiğim ikinci ve en sevmediğim dördüncü karakter olma şerefini elde etti.

10
Yüzüklerin Efendisi / Ynt: Siz Sam'in yerinde olsaydınız???
« : 26 Kasım 2010, 16:17:34 »
Yüzüğü Frodo'dan alıp kendim takardım. Ciddiyim. Yani, yüzüğe karşı o kadar güçlü bir iradede bulunamayabilirdim, hele daha önce yüzüğü taktıysam (kitaplardaki gibi).

Ondan sonra da Frodo ile aşağıya uçardın bunu düşündün mü? :) Hatırladığım kadarıyla Frodo'yu da iradesi değil Sam kurtarıyor. Hüsrana giderdiniz yani :)

N'apalım artık. O anda bunu düşünebileceğimi sanmıyorum. Ama yüzüğü alır almaz kaçardım, iki saat Frodo'yla konuşarak onu ikna etmeye, vazgeçmesini söylemeye felan çalışmazdım. Bu arada Göz beni fark ederdi ve dünya bir kez daha kargaşaya doğru ilerlerken ben işkenceler içerisinde son nefesimi verirdim. Pişmanlık hisseder miydim? Belki.

11
Sinema / Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« : 26 Kasım 2010, 15:34:22 »
Harry Potter 7 - 3.5

Yorum için; (Filmin hikayesi hakkında bilgi içerir.)

http://www.kayiprihtim.org/forum/index.php?topic=8984.msg94010

The Nightmare on Elm Street / Elm Sokağında Kabus - 7.0

Sonunu saçma geldiği için anlamamakla beraber güzel bir korku filmiydi. Öyle korku filmi denilince korkuyla alakası olmayan ama içinde kan, bağırsak ne varsa gösterilen filmlerden değildi.

12
Harry Potter 7 - 3.5

Spoiler: Göster

Hadi kitap açısından hikayeyi tam anlatamamaktan, eksikliklerden, fazlalıklardan, yanlışlıklardan, saçmalıklardan bahsetmeyeceğim ama sinema açısından bile 5 dakkada beşiktaş olmuş bir filmdi. Kitabı okuduğum halde bir miktar zaman geçtiği için bazı yerleri anlamadım ama okumayan kişi nasıl anlasın? Taa ilk filmde bir saniye için belki adı geçmiş bir ismi -Gellert Grindelwald- nasıl hatırlasın? Gregoroviçi, Ollivanderi, Bathilda Bagshot'ı, Peverell kardeşleri nereden bilsin? Zaten şipşak bir dublaj var, Gregoroviç i öyle hızlı söylüyor ki. Yavaş söylese bile patlamalar, gürültüler daha yüksek sesli olduğu için anlaşılmıyor. Bellatrix'in cincüceyle konuşmasından tek kelime anlamadım, anladığım tek şey cincüceye kılıcın sahte olup olmadığını sormadığıydı.

Bariz anlaşılan şeyleri bi Ron'a, bir Hermione'ye tekrar ettirerek açıklamaları felan.. Hangi bölümdü hatırlamıyorum ama bir yerde cisimlendiklerinde Ron yaralıydı. Hermione öyle tane tane açıklıyor ki sanki başlarına bir şey gelmemiş, ölümden dönmemişler sanarsın. Tane derken heyecanlı heyecanlı konuşuyor ama kelimeleri tane tane söylüyor, tek tek anlatıyor. Yok "Önce oraya gittik, sonra peşimizdeydiler, ron yaralandı, ne yapacağımı bilemedim, buraya geldim, aklımdaki tek yer buraydı." Ohoo. Hiç dehşet yok, üzüntü yok, korku yok. Sanki bir maça gidip de o maçı heyecanlı heyecanlı anlatır gibi. Önce başka yere cisimlenip sonra ormana geliyorlar ama Harry'nin başka yere cisimlendiklerinden haberi yok, sanki o cisimlenmemiş gibi.

Grimmauld Meydanından neden ayrıldılar mesela? Güvenli güzel bir evdi. Nedeni yok ama.

Ayrıca kafa patlatılıp, üzerinde düşünülmesi gereken tek bir sahne yok. (Inception'daki gibi kendi kafamızın çalışmasından değil, filmdeki karakterlerin düşünmesinden bahsediyorum.) En azından Moody'nin ölümünden sonra bir 5 dk oturup plan yapmalarını bekliyordum. Ama Bill gelip hemen "Moody öldü." diyerek olayı bitirdiler. En azından bi önce Bill'e sorun, bakışın, şüphelenin, ne bileyim yani.

Hermione'nin ailesinden kendisini silmesi ne alakadır? Ron'un neden geri döndüğü "Geri döndü işte" diyerek halledilmiş. Hermione - Harry aşkı ne saçmalıktır?

Güzel yorumlarını duyunca filmin başında güzel gidiyor dedim ancak duygusal yapılmaya çalışılmış sahnelerde bile sıkıldım, uykum geldi. Ve böyle olduğu için gereksiz uzatılmış geldi. Tek filmde bitirseydin işte ne gerek vardı?


Düzenleme: Eklemeler, yanlış yazılan yerlerin düzenlenmesi falan filan.

13
Harry Potter / Ynt: Harry Potter || Soru&Yardım
« : 23 Kasım 2010, 21:28:42 »
Muggle icadıyla ölmez diyenlere bir örnek;

Spoiler: Göster
Dobby, bıçakla ölmüştü.


Biz büyücülerden bahsediyoruz.
Spoiler: Göster
Dobby büyücü mü?


Yüksek yerlerden düşen kişilerin de beyninin darmadağın olması lazım aslında, ama oluyor. Senin açından bakarsak şöyle bir cevap verilebilir mermi onlara gelmeden büyülerle onu uzaklaştırabilirler pek ala.

Gücünün yetmesi ayrı şey, ölebilmeleri ayrı şey. Yani sonuçta kurşun, o kişinin kalbini işlemez hale getirerek ölüme sebep olabiliyor. Bundan bahsediyorum ben. Ölüm sebebi olabilir yani. 

14
Harry Potter / Ynt: Harry Potter || Soru&Yardım
« : 20 Kasım 2010, 19:51:37 »
İnsan neden ölür iyi de? Vücüdundaki hayati bir organın, bir dokunun işlevini yitirmesiyle ölür. E sonuçta bu silahlardan çıkan mermiler insanı öldürebilir. Muggle icadıyla ölmez diyenlere bir örnek;

Spoiler: Göster
Dobby, bıçakla ölmüştü.Sonuçta ölebilirler diyorum. Ama kullanmayı bildiklerinden şüpheliyim.

15
Sinema / Ynt: En Son İzlediğiniz Film?
« : 20 Kasım 2010, 19:18:40 »
The Book of Eli / Tanrı'nın Kitabı -- 9.0

Anlatmak istediği şeyi başarılı bir şekilde veriyor. Zamanındaki dünyayı gerçekten iyi yansıtıyor.

Sayfa: [1] 2 3 ... 8