Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Mora

Sayfa: [1]
1
Çizgi Roman & Manga / Inhuman
« : 23 Mayıs 2016, 22:10:44 »

Haberini sitede görmüşken başlığını da açayım dedim. Çünkü çok sevdiğim serilerden bir tanesi oldu son zamanlarda kendisi. Gerekli Şeyler'in en taze serisi ve bir aksilik olmazsa bu hafta sonu raflarda yerini alacak.

Infınıty serisini okuyanlar bilirler Attılan (Inhuman şehri) yıkılmış, Black Bolt ise ortadan kaybolmuştur. Bir yandan verilen kayıpların yasını tutan, bir yandan da kocasından ve oğlundan gelecek ufacık bir haberin yolunu gözleyen Kraliçe Medusa Inhumanların başında tek kalmıştır. Halkı için yeni bir yuva inşa etmeye çalışırken de bir yandan Attılan'ın yok oluşu sırasında etrafa dağılın Terrigen gazının ortaya çıkardığı yeni inhumanlar olan Nuhumanları bir araya getirmeye çalışmaktır.

Açıkcası Inhuman ya da evreni hakkında hiç bir bilgi yoktu bu kitabı okuyana kadar. Sonrasında ise bu evreni keşfetmeye yönelik sıradaşı bir istek uyandırdı bende. Şimdilerde ise yukarıda dediğim gibi favori serilerimden biri oldu. Çizimleri çok beğendim ve özellikle renk kullanımlarına bayıldım. En iyisi mi? Maalesef, ama fazlasıyla tatmin etti.

Ayrıca türkçesi hediyesiyle birlikte geliyor. Inhumanity event'ının ilk iki fasikülü de kitabın başına eklenmiş olarak tek kitap halinde ve Inhumanity varyant kapağı ile birlikte satışa sunuluyor.


2
Tartışma Platformu / Çağdaş/Modern Mitoloji
« : 20 Mayıs 2016, 11:48:01 »
Antik kültürlerin mitolojilerine ve mitolojik kahramanlarına hepimiz aşinayız. Gerek okuduğumuz kitaplarda gerek de izlediğimiz filmlerde bunların betimlemelerini ya da esinlenmelerini gördük. Benim merak ettiğim konu ise günümüz ya da yakın geçmişte oluşmuş ve mitoloji olarak kabul görülebilecek şeyler. Bir şeyin mitoloji olarak yer edenibilmesi için belirli bir kitle tarafından kabul görmesi hatta inanılması gerekir. Aksi takdirde herhangi bir hikayeden öteye geçemez. En azından ben öyle biliyorum. Yani "inanç" mitolojinin temel taşlarından bir tanesi.

Modern ya da Çağdaş olarak adlandırılan mitolojiyi daha iyi anlatabilmek adına bir kaç örnek vermek istiyorum. Bunların başında, en bilindik olarak Star Wars evrenini gösterebiliriz. Bir kurgunun zamanla bir inanca dönüşmesi (bkz. Jediism), onu çağımızın mitolojilerinden biri haline getirdiği düşünülüyor. Ya da benim aklıma gelen olarak Lovecraft'ın Cthulhu'sunu örnek verebiliriz. Aynı şekilde internette ufak bir araştırma yaptığınızda Tarzan, Frankenstein ya da Superman yine çağımız mitolojik kahramanları arasında gösterilebiliyor. Peki bu konuda her popüler, kurgu karakterini mitolojik kahraman olarak adlandırabilir miyiz? Ya da çağdaş mitoloji başlığı altında neleri değerlendirebilirz?

Not:Star Wars çağdaş mitoloji olarak kabul görse de içinde bilidiğimiz antik mitolojilerden de örnekler ve esinlenmeler barındırmakta. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Sayfa: [1]