Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Baal Adramelech

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 113
16
Neuromancer'ın editörlüğü ve çevirisi neden Cyberpunk'a bayılan bir adamı türden soğutacak kadar kötü?

17
Fantastik Diller Okulu / Ynt: Eski Türkçe
« : 13 Haziran 2012, 17:10:53 »
Eski Türkçe fantastik bir dil değil lan bu konu niye hala burada. Orta Asya Türklerini fantastik kurgu ögesi mi sanıyorsunuz anlamadım ki.

18
Gezginler Kamarası / Ofrendas
« : 30 Mayıs 2012, 02:44:19 »
Ofrendas (o-fren-das’), Türkçe'ye "Ölülere Sunulanlar" şeklinde çevirilebilir. Meksikalıların Day of the Dead'inde, ailelerinin ölü bireylerine sundukları şeyleri temsil ederler. Bunlar çiçekler, çocuklara oyuncak ve yetişkinlere tekila olabilir. Ölülerini hatırlamak ve kopmamak ister o halk. Ölülerine daha yakın olmak. Onların onları duyduğunu bilmek.

Ölüler ise, yaşayanlardan kopuktur ve boşvermiş. Onlar yaşayanları önemsemez, cevap vermezler. Çünkü ölümden sonra herkes yeraltındadır ve hepsi birincil kimliklerinden kurtulmuşlardır. Yaşamın kararları saptıran kalın perdesi gözlerinden kalkmıştır. Ölüler, yaşayanları anlayamaz. Çabaları onlara boş gelmektedir.

Bu nedenle, Grimoire'i bulan büyücü, öte dünyalara bakmaya can attığına pişman olamazdı artık. Çünkü bulduğu o kitapla bu dünyadan ötesini aramıştı. Bu dünyadan daha fazlası olduğuna inanmaya çalışmıştı. Buldu da orayı, ancak bulduğu yer Pandæmonium'du. Ve Pandæmonium olduğuna inanmak istemedi, onun için doğru cevap bu değildi ve olmamalıydı.

Sonunda kabullendiğinde ise, evrendeki en tarafsız yere adım attı adam.

19
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 28 Mayıs 2012, 00:31:22 »
Maksimum 1,5 saatlik bir hikaye o. Listede bekletmeye değecek kadar uzun değil yani. Işıkları kapat, yalnızken oyna. En kısa zamanda oyna hatta. İhtiyacını giderecektir.

20
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 23:48:05 »
Spoiler: Göster
Çakallaaaaaar! Gizli gizli anlaştınız post kasıyonuz deeemi?? Yemeyin bizi burda...

Of.


O değil de,

Birileri bana gerçekten boşluğun, hiçliğin tasvirini yapabilir mi? Öyle bir yazı okumak istiyorum nedense. Bir sonraki mesaja biri bunu yapsın, hem başlığı da toparlamış olalım bari.

Lütfen.

http://abstracthorrors.blogspot.com/2012/02/dear-esther.html

Dear Esther oyna.

21
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 23:38:21 »
Spoiler: Göster

22
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 23:22:21 »
Yok be kaçtığını niye düşüneyim. İnternet burası, bütün çocuklar fbi ajanı, bütün hatunlar aslında erkek. Çok ciddiye almamak lazım hiçbir şeyi.

23
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 22:42:13 »
Pardon,
Siz birbirinizi tanıyor musunuz da böyle samimi(hakaret içerikli) konuşuyorsunuz; yoksa birbirini tanımayan iki kişinin hakaret içerikli(samimi olmayan) konuşmalarına mı şahit oluyoruz?
Meraktan sordum.

Dediğim gibi, hakaret olarak görmemek lazım.

24
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 21:40:40 »
Ben bazı kelimesini sıfat olarak mı yorumladım?

Evet.

Virgül olsa yorumlayacak mıydım?

Hayır.

İşte beyin hamlaşması var sende bende onu diyorum. Çünkü okuma-yazma bilen ve sık sık kitap okuyan hiç bir birey böyle bir hata yapmaz o cümlede. "Bazı, dramatikleştirme amacıyla..." ile "Bazı dramatikleştirme amacıyla..." arasındaki fark, tamamen senin kelime dağarcığınla alakalı. Aynı şekilde, "Bazen dramatikleştirme amacıyla..." ile "Bazı dramatikleştirme amacıyla..." arasındaki fark da aynı kapıya çıkıyor. Sana öyle gelmesi, hata olduğunu göstermez. Ne yazık ki TDK kurallarında da yanlış yaptığımı gösteren bir şey yok; yukarıda bunları detaylıca anlattım.

Sonuç olarak kitap oku öyle gel.

Yazdığın kamyoncu atasözlerini bir kenara bırakırsak, senden nefret ettiğimi düşünerek çok yanılıyorsun. Bir bok bilmediği halde karşıdakinin hatasını bulmaya çalışan insanlara daima çok acımışımdır. Aynı şeyi çocuklar 6-10 yaşları arasında yaparlar; bilmedikleri konuları yaşamışlar gibi anlatırlar heyecan ile. Onlara da anlatamazsın yanlış bildiklerini. Ne yazık ki büyük versiyonlarına anlatmaya çalıştığında inatla doğru bildiklerini iddia etmeye devam ediyorlar.

Hani etrafımda "hata mı bu?" diye sorabileceğim kimse olmasa, sormamış olsam tamam diyeceğim. Ama hala inatla iddialarında inatta bulunman, zeka yaşın hakkında genel bir düşünceye sahip olmama sebep oldu.

Ha ben bunları kızgınlıkla yazıyorum falan sanıyorsun büyük ihtimalle, yok öyle bir şey. Bir bok bildiğini iddia edip anca bok bilen insanlarla uğraşan herkes gibi bunları yüzüncü defa anlatmaktan sıkılmış durumdayım sadece. Ayrıca, bunları yeteri kadar anlattıktan sonra, karşınıza gelen kişilerin ne tarzda ve zeka seviyesinde olduğunu üç aşağı beş yukarı tahmin edebilir hale geliyorsunuz. Yani hakaret olarak görme bunları. Hakaret etmiyorum. Sen ve senin gibiler için gayet normal bunlar, ben kabullendim. Sadece bir puan yükseltsem IQ seviyenizi, başarı kabul edeceğim. O yüzden uğraşıyorum.

asdasd :D.

Konu kapanmıştısdgkajs.

25
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 21:16:31 »
Bazı kelimesinin yerine bazen getirebilirsek, kelime zarf yerine kullanılmış demektir. O halde, kelimeden çıkartılması gereken anlam şu mudur?

“Bazen dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.”

Böyle uzun yazılarda, virgül kullanılmalı, kullandırılmalı.

Alıntı yapılan: Fırtınakıran
Virgül

1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur.
2. Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur.(1)
3. Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konur .(2)
4. Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konur.(3)


Buna göre;

“Bazen,(3) dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir,(1) ancak bir ünlem bir nokta,(2) saçmalığın daniskasıdır.”

Virgülü neden söylüyorum? Virgül neden mi önemli? Cümleye “Bazı dramatikleştirme…” ile başlamışsın. Bazı kelimesi, ismin önüne geldiği için, aklımız hemen sıfat olan “Bazı”ya gidiyor, alıntıladığın TDKda da yazdığı gibi.

Kıçından dil bilgisi uyduruyorsun. Virgülün kullanım amacı uzun cümleler güzel görünsün diye değildir, amacı sıralı cümleleri veya anlam farklılığını göstermektir.

Senin salak örneğine bakarsak, benim cümlemde virgül konulması gereken bir yer olmadığını görürüz. Çünkü cümle, bağlaçlar ile iki defa parçalandığından, anlam bozukluğu yaratmamaktadır. sonuç olarak Virgül'ün kullanım amacı olan "Cümleyi rahatlatma, bölme, durak yerlerini belli etme ve okunmayı kolaylaştırıp anlam kaymalarını düzeltme" amaçlarından hiç biri yerine getirilmemektedir. Benim yazdıklarımda hata bulmak için çok uğraşıyorsun ancak heyhat.

Gördüğün gibi virgül sadece ekstra duraklama anlamına gelip cümlenin anlatmak istediğine bir katkıda bulunmamakta ve cümlede anlam değişikliğine sebep olmamaktadır. Bunun için lisede öğretilen bir takım derslere bakabilirsiniz. Virgül kullanılmadığında oluşan anlam kaymaları oldukça sık çıkan ÖSS sorularındandır.

Fırtınakıran'ın uyarılarına gelecek olursak:

Senin (1) ile işaretlediğin uyarı, benim cümlemde oldukça yersiz kullanılmıştır. Tekrardan TDK'ya bakacak olursak şu ibareyi rahatlıkla görebiliriz:

"UYARI: Metin içinde ve, veya, yahut, ya ... ya bağlaçlarından önce de sonra da virgül konmaz."

Demek ki neymiş, bağlaçlardan sonra virgül kullanırsak TDK çarparmış.

Yine senin (2) olarak işaretlediğine gelirsek, cümlemde düşmüş bir özne olmadığı gibi, herhangi bir anlam kayması da bulunmadığından üzgünüm ancak bunu da eliyoruz. Başka zaman tekrar dene lütfen.

Son olarak yine senin (3) olarak işaretlediğin yere bakarsak ara cümle veya ara sözleri demişsin... Üzgünüm çok, ancak bu da olmadı. Ara cümle, bir önceki paragrafta kullandığın "cümlemde düşmüş bir özne olmadığı gibi" kısmına denk geliyor. Ara sözcük ise, ne yazık ki, mevcut değil. Yazılanların ne demek olduğunu anlamaksızın bana karşı kullanmaya çalışıyorsun, çok üzülüyorum.

Şimdi bir kez daha üstünden geçelim sana da Dil Bilgisi dersi olsun! Her zaman Türkçe'yi düzgün kullanan insanların artmasını isterim!

1- "Bazı" kelimesinin oradaki kullanımı, TDK sözlüğüne göre oldukça doğrudur. Anlatım bozukluğu yoktur, anlama sorunu ve kelime bilgisi hatası vardır. Lütfen kelimelerin anlamlarını iyice bilmeksizin, insanların kelimeleri yanlış kullandığını iddia etmeyiniz.

2- Sıralı cümlelerim bağlaçlar ile ayrıldığından, virgül kullanılması Türkçe kurallarına göre yanlıştır. Bu nedenle, sıralı cümleleri ayırmak için virgül tek çare değildir; onun yerine bağlaçlar da kullanılabilir. Bunu da bilmeden, sıralı cümleler hakkında bana artistlik yapmayacaksın.

3- Cümlemde özne düşmüşlüğü ve uzaklığı, yine virgül yerine kullanılmış olan bağlaçlar ile korunduğundan, herhangi bir sorun yoktur. Senin algılama sorunun vardır.

4- Cümlemde ara cümle ve ara söz olmadığından dolayı, maalesef virgül kullanmama gerek yoktur. Tam tersine, senin ara cümle ne demek öğrenmen gerekiyordur.


Alıntı
Biz yanlış yorumladık. Yanlış kelime kullanımı sandık, anlatım bozukluğu dedik. Suç, bizim olağan bir şekilde, bazı kelimesini sıfat sanmamız mı, yoksa senin bir bubi tuzağı niyetine, oraya virgül koymaman mı?

Abi yiyemem yok, yiyeceksin. O ‘bazı’ orada sıfat niyetine de olsa, zarf niyetine de olsa, tıpış tıpış yaptığın imla hatasını kabulleneceksin. Birinde anlatım bozukluğu, diğerinde virgül kıtlığı.

Bana, TDK'yı düzenli olarak kullanan birisi değilsen, gelip bir bok bilmediğin dil bilgisi konusunda artistlik yapmayacaksın. Ayrıca son cümlemdeki iki virgülün arasında kalan kısım senin için ara cümleye bir örnek olsun. Sabaha kadar cümlelerindeki hataları sayabilirim, her attığın mesajdaki yanlış veya fazla virgül kullanımını teker teker işaretleyebilirim. Yoğun olarak TDK kullanan birisiyim, o yüzden ara cümle ne demekmiş, öznenin uzakta kalması veya anlamın kayması neymiş, bunları öğrenmeden bana gelip dil bilgisi öğretmeye kalkışmayacaksın. Yaptığın artistlik eline geri verilince, "ama ben böyle anladım bubi tuzağı kuruyorsun ühü" diye ağlamayacaksın.

Önce yemek ye, sonra ne bok yersen ye.

Kapiş?

26
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 20:10:20 »
Görev tamamlandı: Yiğit'i kıl etmek.

Spoiler: Göster


Edit: Bu ifade, şu anda yüzümün nasıl bir şekle büründüğünü göstermek amacıyla konulmuştur.

Ünlem, kendi noktasını barındıran bir ifadedir. Ünlem arkasından nokta koymak boştur. Lakin o noktanın amacı, "sona ermesi", "bitmesi" anlamında, isteyerek konulmuştur tarafımca.

Ben, aşağıdaki anlatım bozukluğunu yapabilen birinin, imla kurallarıyla ilgili yorum yapmasını yüzsüzlük olarak algılıyorum.

Bazı dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.

Bazen olmalıydı. Ya da hiçbir şey olmamalıydı. Yüz yılın anlatım bozukluğu. Alkış. ^^

Adım 1: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&view=gts
Adım 2: bazı
Sonuç: 1. sıfat Birtakım, kimi "Biraz sonra yine bazı sesler işittim / Merak ile merdivenin başına gittim" - E. B. Koryürek
2. zarf Bazen "Bazı da oynarsın tor atlar gibi / Kış günü aç kalmış boz kurtlar gibi" - A. İ. Özkan

Bu aralar forumda bir bok bilmeden çok bilmişlik yapanlar azdı baya.


edit: "Raisor    20:24:48   Forumda Sık Yapılan Yazım Hataları konusuna bakıyor."

Şaka yapıyorsun.

27
Düşler Limanı / Ynt: Rastgele Düşünceler
« : 27 Mayıs 2012, 18:02:47 »
Üç nokta hariç hiçbir noktalama işaretinden sonra başka bir noktalama işareti konmaz. Bazı dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.

Böyle yazanlara kıl olurum.

28
Oyunlar / Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« : 26 Mayıs 2012, 18:47:36 »
Ama gel gör ki KSW deli gibi satıyor. Beğenilmese bu kadar satmasına imkan yok.

Hayır var. Star Wars oyunları ne kadar beğenilmese beğenilmesin satılıyor. Bkz Unleashed 1-2. SW gibi büyük bir franchise'a sahip olmanın avantajı bu. Oyununu alacak 1-2 milyon salağı illa bulabiliyorsun.

29
Oyunlar / Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« : 26 Mayıs 2012, 17:12:43 »
Evet, Kinect Star Wars 'un beğenmeyen tek kişi olma özelliğimi ısrarla koruyorum.

Hayır tam tersi. Oyun dünyasıyla üç aşağı beş yukarı ilgili olup da, "are you fucking kidding me?" moduna girmeyen bir insan yok. Ha beğenen birisi varsa eğer o oyunu cidden... Ne diyebilirim, oyun kültürü sıfır demek ki.

Kinect ile alakalı güzel güzel videolar koymak isterdim ama maalesef yok. Ancak dünyanın en işlevsiz aleti olma yolunda hızla ilerliyor çünkü. :/

He örnek isterseniz, götümden konuşmadığımı elli edeyim diye, sadece oturup hareket etmeksizin bitirebileceğiniz oyunlar var ehuehuehu. O kadar çok düzeltiyor ki bazı oyunlar kendini, hareket etmenize gerek kalmıyor. SW Kinectte de maymun gibi atlayıp zıplayınca bile oyun kendi kendine ilerliyor? Ayrıca algılama sorunu yaşıyor bazen hareket etseniz de o kadar düzeltiyor ki hareketini algılamıyor ajskdgas.

O yüzden, zorlamasın kimse, iş başında çok gördüm aleti deli gibi eğleniyorum oynamaya çalışan insanları görünce.

30
Oyunlar / Ynt: Diablo III
« : 26 Mayıs 2012, 01:34:24 »
Uyarı: Bilgisi olmadan laf sokma çabasında olan insan içerir.

Spoiler: Göster
"In development for 11 years"? Hangi aynştayn hazırlamış bu postu merak ettim.Uyarı: Yüksek dozda facepalm içerir.

Spoiler: GösterUyarı: Büyük punto içerir.

Spoiler: Göster
"Development on Diablo III began in 2001 when Blizzard North was still in operation..."

He gülüm, he canım...

Edit: Kaynağı belli olmayan yazı kopyalamak yerine link vereyim de kendin oku: http://diablo.wikia.com/wiki/Diablo_III#Development

Dostum doğruyu bildiğine inat etmişsin ama bu resmen fail...

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 113