Kayıt Ol

Rastgele Düşünceler

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rastgele Düşünceler
« Yanıtla #60 : 27 Mayıs 2012, 20:45:43 »
Bazı kelimesinin yerine bazen getirebilirsek, kelime zarf yerine kullanılmış demektir. O halde, kelimeden çıkartılması gereken anlam şu mudur?

“Bazen dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.”

Böyle uzun yazılarda, virgül kullanılmalı, kullandırılmalı.

Alıntı yapılan: Fırtınakıran
Virgül

1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur.
2. Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur.
3. Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konur.
4. Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konur.

Buna göre;

“Bazen, dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta, saçmalığın daniskasıdır.”

Virgülü neden söylüyorum? Virgül neden mi önemli? Cümleye “Bazı dramatikleştirme…” ile başlamışsın. Bazı kelimesi, ismin önüne geldiği için, aklımız hemen sıfat olan “Bazı”ya gidiyor, alıntıladığın TDKda da yazdığı gibi.

Biz yanlış yorumladık. Yanlış kelime kullanımı sandık, anlatım bozukluğu dedik. Suç, bizim olağan bir şekilde, bazı kelimesini sıfat sanmamız mı, yoksa senin bir bubi tuzağı niyetine, oraya virgül koymaman mı?

Abi yiyemem yok, yiyeceksin. O ‘bazı’ orada sıfat niyetine de olsa, zarf niyetine de olsa, tıpış tıpış yaptığın imla hatasını kabulleneceksin. Birinde anlatım bozukluğu, diğerinde virgül kıtlığı.

Edit: Doğrudur, Fırtınakıran'ın Virgül ile ilgili yazdıklarını aynen alıntılamak için baktım "sık yapılan yazım hataları" bölümüne. Ve yazacağım şu mesajı beklemeden önce, önceki mesajını o şekilde editleyerek, kendi kendini bok ettin, hayırlar uğrurlar olsun.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 27 Mayıs 2012, 21:00:02 »
Baal'ın mesajında kafa karıştıran şey 'bazı' kelimesini kullandıktan sonra ismi çoğullaştırmaması yanılmıyorsam. 'Bazı amaçlar' olur, 'bazı amaç' olmaz. Raisor senin virgül işlemlerin de çok kasma gerçekten. Virgülün kullanım alanları belirlidir ancak anlatım bozukluğu yaratmadığı ya da okunduğunda anlamı çıkarmada güçlüğe yol açmadığı sürece zorunlu değildir, imla hatası varsayılmaz. Hatta 'ancak' bağlacından önce virgül değil noktalı virgül kullanılmasıdır asli olan. Kısacası bunlarla uğraşırsak çekeceğimiz var.

O yüzden abartmayın.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 27 Mayıs 2012, 21:16:31 »
Bazı kelimesinin yerine bazen getirebilirsek, kelime zarf yerine kullanılmış demektir. O halde, kelimeden çıkartılması gereken anlam şu mudur?

“Bazen dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.”

Böyle uzun yazılarda, virgül kullanılmalı, kullandırılmalı.

Alıntı yapılan: Fırtınakıran
Virgül

1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur.
2. Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur.(1)
3. Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan özneyi belirtmek için konur .(2)
4. Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konur.(3)

Buna göre;

“Bazen,(3) dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir,(1) ancak bir ünlem bir nokta,(2) saçmalığın daniskasıdır.”

Virgülü neden söylüyorum? Virgül neden mi önemli? Cümleye “Bazı dramatikleştirme…” ile başlamışsın. Bazı kelimesi, ismin önüne geldiği için, aklımız hemen sıfat olan “Bazı”ya gidiyor, alıntıladığın TDKda da yazdığı gibi.

Kıçından dil bilgisi uyduruyorsun. Virgülün kullanım amacı uzun cümleler güzel görünsün diye değildir, amacı sıralı cümleleri veya anlam farklılığını göstermektir.

Senin salak örneğine bakarsak, benim cümlemde virgül konulması gereken bir yer olmadığını görürüz. Çünkü cümle, bağlaçlar ile iki defa parçalandığından, anlam bozukluğu yaratmamaktadır. sonuç olarak Virgül'ün kullanım amacı olan "Cümleyi rahatlatma, bölme, durak yerlerini belli etme ve okunmayı kolaylaştırıp anlam kaymalarını düzeltme" amaçlarından hiç biri yerine getirilmemektedir. Benim yazdıklarımda hata bulmak için çok uğraşıyorsun ancak heyhat.

Gördüğün gibi virgül sadece ekstra duraklama anlamına gelip cümlenin anlatmak istediğine bir katkıda bulunmamakta ve cümlede anlam değişikliğine sebep olmamaktadır. Bunun için lisede öğretilen bir takım derslere bakabilirsiniz. Virgül kullanılmadığında oluşan anlam kaymaları oldukça sık çıkan ÖSS sorularındandır.

Fırtınakıran'ın uyarılarına gelecek olursak:

Senin (1) ile işaretlediğin uyarı, benim cümlemde oldukça yersiz kullanılmıştır. Tekrardan TDK'ya bakacak olursak şu ibareyi rahatlıkla görebiliriz:

"UYARI: Metin içinde ve, veya, yahut, ya ... ya bağlaçlarından önce de sonra da virgül konmaz."

Demek ki neymiş, bağlaçlardan sonra virgül kullanırsak TDK çarparmış.

Yine senin (2) olarak işaretlediğine gelirsek, cümlemde düşmüş bir özne olmadığı gibi, herhangi bir anlam kayması da bulunmadığından üzgünüm ancak bunu da eliyoruz. Başka zaman tekrar dene lütfen.

Son olarak yine senin (3) olarak işaretlediğin yere bakarsak ara cümle veya ara sözleri demişsin... Üzgünüm çok, ancak bu da olmadı. Ara cümle, bir önceki paragrafta kullandığın "cümlemde düşmüş bir özne olmadığı gibi" kısmına denk geliyor. Ara sözcük ise, ne yazık ki, mevcut değil. Yazılanların ne demek olduğunu anlamaksızın bana karşı kullanmaya çalışıyorsun, çok üzülüyorum.

Şimdi bir kez daha üstünden geçelim sana da Dil Bilgisi dersi olsun! Her zaman Türkçe'yi düzgün kullanan insanların artmasını isterim!

1- "Bazı" kelimesinin oradaki kullanımı, TDK sözlüğüne göre oldukça doğrudur. Anlatım bozukluğu yoktur, anlama sorunu ve kelime bilgisi hatası vardır. Lütfen kelimelerin anlamlarını iyice bilmeksizin, insanların kelimeleri yanlış kullandığını iddia etmeyiniz.

2- Sıralı cümlelerim bağlaçlar ile ayrıldığından, virgül kullanılması Türkçe kurallarına göre yanlıştır. Bu nedenle, sıralı cümleleri ayırmak için virgül tek çare değildir; onun yerine bağlaçlar da kullanılabilir. Bunu da bilmeden, sıralı cümleler hakkında bana artistlik yapmayacaksın.

3- Cümlemde özne düşmüşlüğü ve uzaklığı, yine virgül yerine kullanılmış olan bağlaçlar ile korunduğundan, herhangi bir sorun yoktur. Senin algılama sorunun vardır.

4- Cümlemde ara cümle ve ara söz olmadığından dolayı, maalesef virgül kullanmama gerek yoktur. Tam tersine, senin ara cümle ne demek öğrenmen gerekiyordur.

Alıntı
Biz yanlış yorumladık. Yanlış kelime kullanımı sandık, anlatım bozukluğu dedik. Suç, bizim olağan bir şekilde, bazı kelimesini sıfat sanmamız mı, yoksa senin bir bubi tuzağı niyetine, oraya virgül koymaman mı?

Abi yiyemem yok, yiyeceksin. O ‘bazı’ orada sıfat niyetine de olsa, zarf niyetine de olsa, tıpış tıpış yaptığın imla hatasını kabulleneceksin. Birinde anlatım bozukluğu, diğerinde virgül kıtlığı.

Bana, TDK'yı düzenli olarak kullanan birisi değilsen, gelip bir bok bilmediğin dil bilgisi konusunda artistlik yapmayacaksın. Ayrıca son cümlemdeki iki virgülün arasında kalan kısım senin için ara cümleye bir örnek olsun. Sabaha kadar cümlelerindeki hataları sayabilirim, her attığın mesajdaki yanlış veya fazla virgül kullanımını teker teker işaretleyebilirim. Yoğun olarak TDK kullanan birisiyim, o yüzden ara cümle ne demekmiş, öznenin uzakta kalması veya anlamın kayması neymiş, bunları öğrenmeden bana gelip dil bilgisi öğretmeye kalkışmayacaksın. Yaptığın artistlik eline geri verilince, "ama ben böyle anladım bubi tuzağı kuruyorsun ühü" diye ağlamayacaksın.

Önce yemek ye, sonra ne bok yersen ye.

Kapiş?
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 27 Mayıs 2012, 21:27:15 »
Ben bazı kelimesini sıfat olarak mı yorumladım?

Evet.

Virgül olsa yorumlayacak mıydım?

Hayır.

Konu kapanmıştır. Anlaman gereken yerleri anlayabiliyorsun, anlatman gereken yerleri de anlatabilmeyi bil. En büyük aşklar nefretle başlar diyerekten, susmayı öneriyorum.

asdasd :D.

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 27 Mayıs 2012, 21:40:40 »
Ben bazı kelimesini sıfat olarak mı yorumladım?

Evet.

Virgül olsa yorumlayacak mıydım?

Hayır.

İşte beyin hamlaşması var sende bende onu diyorum. Çünkü okuma-yazma bilen ve sık sık kitap okuyan hiç bir birey böyle bir hata yapmaz o cümlede. "Bazı, dramatikleştirme amacıyla..." ile "Bazı dramatikleştirme amacıyla..." arasındaki fark, tamamen senin kelime dağarcığınla alakalı. Aynı şekilde, "Bazen dramatikleştirme amacıyla..." ile "Bazı dramatikleştirme amacıyla..." arasındaki fark da aynı kapıya çıkıyor. Sana öyle gelmesi, hata olduğunu göstermez. Ne yazık ki TDK kurallarında da yanlış yaptığımı gösteren bir şey yok; yukarıda bunları detaylıca anlattım.

Sonuç olarak kitap oku öyle gel.

Yazdığın kamyoncu atasözlerini bir kenara bırakırsak, senden nefret ettiğimi düşünerek çok yanılıyorsun. Bir bok bilmediği halde karşıdakinin hatasını bulmaya çalışan insanlara daima çok acımışımdır. Aynı şeyi çocuklar 6-10 yaşları arasında yaparlar; bilmedikleri konuları yaşamışlar gibi anlatırlar heyecan ile. Onlara da anlatamazsın yanlış bildiklerini. Ne yazık ki büyük versiyonlarına anlatmaya çalıştığında inatla doğru bildiklerini iddia etmeye devam ediyorlar.

Hani etrafımda "hata mı bu?" diye sorabileceğim kimse olmasa, sormamış olsam tamam diyeceğim. Ama hala inatla iddialarında inatta bulunman, zeka yaşın hakkında genel bir düşünceye sahip olmama sebep oldu.

Ha ben bunları kızgınlıkla yazıyorum falan sanıyorsun büyük ihtimalle, yok öyle bir şey. Bir bok bildiğini iddia edip anca bok bilen insanlarla uğraşan herkes gibi bunları yüzüncü defa anlatmaktan sıkılmış durumdayım sadece. Ayrıca, bunları yeteri kadar anlattıktan sonra, karşınıza gelen kişilerin ne tarzda ve zeka seviyesinde olduğunu üç aşağı beş yukarı tahmin edebilir hale geliyorsunuz. Yani hakaret olarak görme bunları. Hakaret etmiyorum. Sen ve senin gibiler için gayet normal bunlar, ben kabullendim. Sadece bir puan yükseltsem IQ seviyenizi, başarı kabul edeceğim. O yüzden uğraşıyorum.

asdasd :D.

Konu kapanmıştısdgkajs.
#rekt

Çevrimdışı emuk

• **
  • 226
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 27 Mayıs 2012, 22:24:16 »
Pardon,
Siz birbirinizi tanıyor musunuz da böyle samimi(hakaret içerikli) konuşuyorsunuz; yoksa birbirini tanımayan iki kişinin hakaret içerikli(samimi olmayan) konuşmalarına mı şahit oluyoruz?
Meraktan sordum.
"A.Ö. 352 yılında, Mishamont ayının yirmi altıncı günü, Neraka şehrindeki Takhisis tapınağı yıkıldı. Ejderha kraliçe dünyadan sürüldü, orduları yenilgiye uğratıldı.

Bu zaferin onurunun büyük bir kısmı, ışığın güçleri için cesurca savaşmış olan mızrak kahramanlarına verildi. Ancak tarih kaydetmelidir ki; karanlıkta yürümeyi seçmiş bir adam olmasaydı, ışık kaybetmeye mahkum olurdu."

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 27 Mayıs 2012, 22:42:13 »
Pardon,
Siz birbirinizi tanıyor musunuz da böyle samimi(hakaret içerikli) konuşuyorsunuz; yoksa birbirini tanımayan iki kişinin hakaret içerikli(samimi olmayan) konuşmalarına mı şahit oluyoruz?
Meraktan sordum.

Dediğim gibi, hakaret olarak görmemek lazım.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 27 Mayıs 2012, 22:56:57 »
Herkesin bir gururu ve onuru vardır, ben de bunlara laf atıldığında kendimi kontrol edemeyebilirim. Bu hususta yöneticilerden özür diliyorum.

Biri bir laf söyler, sen iki laf söyleyerek cevap verirsin, karşılığında 3 laf geri gelir, sen üzerine dört laf daha eklersin. Bu sonsuza değin uzanan zincirlemeleri hepimiz yaşıyoruz. Sonunda da sadece kalp kırılıyor, kimse bir şey kazanmıyor.

Bir cümle üzerinden yola çıkarak anlatım bozuklukları bulduk, ya da öyle sandık. Bir sıfat ile bir zamir arasındaki farkı göremeyecek kadar edebiyat cahili bir insan olarak çıktım sonra. Konu bayağı saptı raydan.

Tartışmayı başlatan kişi olmamama rağmen, bitiren kişi olmaya çalıştım, ve üzerine hakaretler devam etti.

Boş konuşma!.

Her şeyin bir nokta yüzünden başlaması ironik. Şunu belirteyim, bu, Madam Vio arkadaşımız ile olan samimiyetimden dolayı kaynaklanan bir şeydir. O nokta isteyerek kondu oraya.

Son olarak, eğer tartışmayı sonlandıracaksa, yaptığın tüm suçlamaları kabul ediyorum. Zeka yaşım düşük, eziğim, edebiyattan anlamıyorum.

Saygılar.

Edit: Ha sakın tartışmadan kaçtığımı sanma lütfen. İlla ki tartışmaya devam etmek istiyorsan, özel mesaj yoluyla istediğin gibi devam edebiliriz.

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 27 Mayıs 2012, 23:22:21 »
Yok be kaçtığını niye düşüneyim. İnternet burası, bütün çocuklar fbi ajanı, bütün hatunlar aslında erkek. Çok ciddiye almamak lazım hiçbir şeyi.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 27 Mayıs 2012, 23:32:35 »
Spoiler: Göster

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 27 Mayıs 2012, 23:38:21 »
#rekt

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 27 Mayıs 2012, 23:43:53 »
Çakallaaaaaar! Gizli gizli anlaştınız post kasıyonuz deeemi?? Yemeyin bizi burda...

Of.

O değil de,

Birileri bana gerçekten boşluğun, hiçliğin tasvirini yapabilir mi? Öyle bir yazı okumak istiyorum nedense. Bir sonraki mesaja biri bunu yapsın, hem başlığı da toparlamış olalım bari.

Lütfen.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 27 Mayıs 2012, 23:48:05 »
Çakallaaaaaar! Gizli gizli anlaştınız post kasıyonuz deeemi?? Yemeyin bizi burda...

Of.

O değil de,

Birileri bana gerçekten boşluğun, hiçliğin tasvirini yapabilir mi? Öyle bir yazı okumak istiyorum nedense. Bir sonraki mesaja biri bunu yapsın, hem başlığı da toparlamış olalım bari.

Lütfen.

http://abstracthorrors.blogspot.com/2012/02/dear-esther.html

Dear Esther oyna.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 27 Mayıs 2012, 23:50:03 »

Of.

Yakalandık.

-John Lennon.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
    • Profili Görüntüle