Kayıt Ol

Rastgele Düşünceler

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Rastgele Düşünceler
« Yanıtla #45 : 26 Ocak 2011, 15:27:56 »
Madem tartışma tatlıya bağlandı konuyu biraz toparlayıp ben de bu durum hakkındaki düşüncelerimi belirtmek isterim.

Şöyle ki ben de birbirine çok benzeyen kişiliklerden çok ortak ilgi alanlarına ve bu alanlarda ortak düşünüş şekillerine sahip insanların daha iyi anlaşacağı kanaatına sahip biriyim.

Birini ne kadar çok tanırsanız, o kadar çok tiksinmeniz gayet mümkün. Örneğin bir insan hakkında ne kadar az bilgi sahibiyseniz o kişiye karşı o kadar az lavbali, o kadar çok saygılı ve mesafeli bir davranış sergilersiniz. Böylece kişiliğinin altına gizlediği kötü huylardan da haberiniz olmaz. Kendisini tanıdıkça ona karşı duyduğunuz ilgi ve merak azalır, hayranlıkla gelen heyecan duygusu yitip gider. Çünkü bilindik ve alışıldık olan, hiçbir zaman ulaşılmaz değildir… Bu yüzdendir ki aşk varsa bile gerçek kişiye ait değildir, sevgi ise kişiyi olduğu gibi kabullenmektir ve yine bu yüzden kalıcıdır.

Evet, insanlar sevmediklerini kullanabilir. Hatta sevdiklerini bile kullanır… Kişinin karakterinde bu yatıyorsa buna kim engel olabilir? Ancak herkes böyledir demek de doğru değil. Farklı olan pek çok insan var; iyiliği iyilik için yapan. Yine de çoğunluğun menfaat düşkünü olması ve bu yüzden güveninin sarsılması farklı birşey.

Karşılık istediğimiz ve beklenti içine girdiğimiz de doğru. Peki bunun hiçbir zaman iyi yönde olmadığı doğru mu?

Bence değil.

Spoiler: Göster
Sanırım yorumum ucundan ‘kişisel görüş belirtmenin yasak olduğu’ bir konuya değdi ama düşünce birliği sağlamak açısından gerekli olduğunu düşündüğüm birşeydi. Kimse tartışmaya girmediği sürece zararı olmayacaktır diye umuyorum.

Söylemek isteyip malesef ki yanlış anlattığım şeyi çok güzel bir biçimde anlatmışsın Gökçe'ciğim. Sana katılarak şunu eklemek istiyorum; ki, bunu aşağıdaki söz iyi bir biçimde dile getiriyor:

İngiltere Parlamento binasında yazan bir söz şudur: İngiltere'nin dostu yoktur. İngiltere'nin çıkarları vardır.
   Bir ülkenin bir ülke ile arasında çıkar ilişkisinden başka bir şey göremezsiniz. Ama insanlar, ülkelerden farklı olarak, çıkar ilişkisine girdiğiniz insanlar ve gerçek dostlarınız olarak ikiye ayırabileceğiniz niteliktedir. Bazıları ile çıkar söz konusuyken, bazıları gerçek dostumuzdur bence.
''Bazıları ile çıkar söz konusuyken, bazıları gerçek dostumuzdur bence.''
Size bu konuda katılıyorum.
Benim gerçekten çok değer verdiğim iki arkadaşım var. Ve onlardan hiç bir beklentim yok.
Çünkü birbirimiz görüşlerine saygı gösteriyoruz. İkiside benim tam tersimdir. Altı yıllık arkadaşlarım.
Ama hala birbirimizin bir sonraki hareketini tahmin edemeyiz. Ya da ne düşündüğümüzü.
Çok şey konuşmuşuzdur. Ama hiç bir zaman tam olarak kendimizden bahsetmeyiz. Ya da özel hayatlarımızdan. Birbirimize saygı duyarız. Ama mesafeli değilizdir.

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 09 Şubat 2011, 14:04:01 »
Farklıyım; farklısın; farklıyız.
Çevremizdeki çoğu kişiden farklıyız. Sürüden uzağız. Bu iyi bir şey mi peki? Yalnız kalma ihtimali fazla yüksek değil mi? Aslında; yalnız kalmak da güzel bir şey gibi geliyor. İnsanlardan uzakta...
Ya da sürünün üyeleri gibi basit, sıradan hayatlarla mutlu mu olmalıyız?
Bir de sürüye ait olanlar arasında o kişiler var; liderleri. O liderler de bizden çok farklı değil aslında. Sadece onlar; bu lanet olası sistemi daha fazla tanıyorlar. Tanıdıkları için de istedikleri gibi yönlendirebiliyorlar.
Biz? O garip olanız. Toplumun %90'ını oluşturan avamlardan farklı olanlarız. Ama toplum boğuyor farklı olanları. Sürüden ayrılanı; yine sürü kapıyor.

Çevrimdışı Kafii

• *
  • 8
  • Rom: 0
  • Yer çekimini elma olmadanda bulabilirim
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 28 Şubat 2011, 19:08:07 »
Sürü psikolojisine her zaman katıldım ama çoğu tabu da insanların kafasında yarattığı korkulardan oluşuyor. o sürüleri önemsemeden, gurur meselesi, hayat muhasebesi haline getirmeden oluğu gibi yaşadığınız zaman şunu anlıyorsunuz insanlar bir yere ait olmak bir şeylere tutunmak istiyorlar. diğer insanlar oluyor bu çoğunlukla. Mesela biri X filmini çok beğenmişse gidip o da beğeniyor o X filmini beğenmek zorunda hissediyor kendini çoğunluk o filmi beğeniyor çünkü. Beğenince noluyor bir topluluğa girmiş oluyor yalnız olmuyor yani; normal hissediyor.
sadece kimsenin kendi gibi, içinden geldiği gibi, olmaya cesareti yok.
Telefon çalmadığında, aramayan benimdir.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #48 : 23 Mart 2011, 20:56:19 »
sanat gerçekten de özgürken ölüyor sevgili Gide...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı kiklop

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 30 Ekim 2011, 00:15:35 »
siz hiç düşünürmüsünüz akşamları olmak istediğiniz sizi?Siz hiç anladığınızda anlamamazlıktan geldinizmi acıyı ve utancı?Siz yaşamak istedinizmi hiç rüyanızdakileri?Siz hiç bıktınızmı bütün bunları yapamamaktan?Siz hiç saydınızmı bu nezaman olacak dercesine günleri?Siz hiç merak ettinizmi dünyayı?Siz hiç içinize bir dünya kurdunuzmu o dünyada her akşam kendi istediklerinizi yaptınızmı?Siz hiç o istediklerinizi gerçekle yüzleşmek için kullandınızmı?Siz hiç o dünyayı gerçekle ayırd edebildinizmi?Ben aslında kısaca bunları yaşadım ve merak ettim acaba benim hissettiklerimi benim yaşadıklarımı yaşayan varmı.En sonunda bu muazzam siteyi buldum.Arkadaşlar lütfen bana cevap yazın.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 30 Ekim 2011, 03:09:45 »
100000. mesajı değil 99999. mesajı atma çabasına girerek marjinal olayım dedim.

99999 Mesaj 5862 Konu Gönderen: 2956 Üye
#rekt

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #51 : 30 Ekim 2011, 07:10:17 »
Durur muyum 100000. mesaj da benden olsun. Daha nice 100000 mesajlara sevgili Rihtim... :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 02 Kasım 2011, 04:20:18 »
Hepimiz öleceğiz, bazılarımız iki kere.
#rekt

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 27 Mayıs 2012, 14:24:51 »
Biri bana hissettiği boşluk hissini anlatsın, ben de ona benimkini anlatayım; hangimizin yaptığı daha boş tartışalım.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 27 Mayıs 2012, 15:54:49 »
Yaşadığım boşluk hissi mi?

Hiçbir şekilde, ispatlanamaz kimin daha güçlü bir “boşluk hissi” yaşadığı. Ama boşluk hissi yaşama nedenimi söyleyebilirim sana. Sonra sen de bana sen neden boş hissediyorsun bunu söylersin, kimimizin boş hissetmesi daha mantıklı onu tartışırız belki ha?

Çok sevdiğim bir ailem var. Kardeşlerim. Her gece oturup birlikte televizyon seyrediyoruz. Pişti oynuyoruz. Her öğlen okuldan eve geldiğimde, okulda yaşadığım güzel anıları onlarla paylaşıyorum. Kesinlikle ölmemiş olan annem de, bize iş yerinde yapılan esprilerden bahsediyor. Kesinlikle Dünya’nın en kötü insanı olmayan babam, yarın gazetede ne yazabileceği ile ilgili bize fikir danışıyor. Oturup saygılı bir tartışma yapıyoruz. Daha küçük olan kardeşim okulda neler yaptığını, öğretmenin neler söylediğini, Berkay’la birlikte kızlara nasıl sulandıklarını anlatıyor, gülüyoruz.

Her hafta en iyi restoranlara götürüyor babam bizi. Hafta sonları kesinlikle ölmemiş olan anneannemi ziyarete gidiyoruz. Dedem her birimize çıkarıp harçlık veriyor.

Okul hayatımsa, mükemmel. Herkes hiç de kötü değil. Kesinlikle empati yetenekleri yok diye bir şey söyleyemem. Herkes birbirini koruyor, kolluyor. Ara sıra hep birlikte okulu asıyoruz, biri yakalanırsa diğerlerini satmıyor. Sürekli partiler, alemler yaşanıyor bu gurup içerisinde. Hiç kimse asosyal değil.

Her şey o kadar güzel ki!

Demek isterdim. Diyemiyorum, o yüzden her şey çok boş.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 27 Mayıs 2012, 16:10:33 »
Kabul ediyorum; senin yaptığın benimkinden bile daha boş oldu. Bunu beklemiyordum.

Mesajı anladığını sanmıyorum.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 27 Mayıs 2012, 16:24:41 »
Boş konuşma!.

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 27 Mayıs 2012, 18:02:47 »
Üç nokta hariç hiçbir noktalama işaretinden sonra başka bir noktalama işareti konmaz. Bazı dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.

Böyle yazanlara kıl olurum.
#rekt

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 27 Mayıs 2012, 19:16:48 »
Görev tamamlandı: Yiğit'i kıl etmek.

Edit: Bu ifade, şu anda yüzümün nasıl bir şekle büründüğünü göstermek amacıyla konulmuştur.

Ünlem, kendi noktasını barındıran bir ifadedir. Ünlem arkasından nokta koymak boştur. Lakin o noktanın amacı, "sona ermesi", "bitmesi" anlamında, isteyerek konulmuştur tarafımca.

Ben, aşağıdaki anlatım bozukluğunu yapabilen birinin, imla kurallarıyla ilgili yorum yapmasını yüzsüzlük olarak algılıyorum.

Bazı dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.

Bazen olmalıydı. Ya da hiçbir şey olmamalıydı. Yüz yılın anlatım bozukluğu. Alkış. ^^

-John Lennon.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 27 Mayıs 2012, 20:10:20 »
Görev tamamlandı: Yiğit'i kıl etmek.

Edit: Bu ifade, şu anda yüzümün nasıl bir şekle büründüğünü göstermek amacıyla konulmuştur.

Ünlem, kendi noktasını barındıran bir ifadedir. Ünlem arkasından nokta koymak boştur. Lakin o noktanın amacı, "sona ermesi", "bitmesi" anlamında, isteyerek konulmuştur tarafımca.

Ben, aşağıdaki anlatım bozukluğunu yapabilen birinin, imla kurallarıyla ilgili yorum yapmasını yüzsüzlük olarak algılıyorum.

Bazı dramatikleştirme amacıyla iki nokta ile ünlem veya soru işareti kullanılabilir ancak bir ünlem bir nokta saçmalığın daniskasıdır.

Bazen olmalıydı. Ya da hiçbir şey olmamalıydı. Yüz yılın anlatım bozukluğu. Alkış. ^^

Adım 1: http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&view=gts
Adım 2: bazı
Sonuç: 1. sıfat Birtakım, kimi "Biraz sonra yine bazı sesler işittim / Merak ile merdivenin başına gittim" - E. B. Koryürek
2. zarf Bazen "Bazı da oynarsın tor atlar gibi / Kış günü aç kalmış boz kurtlar gibi" - A. İ. Özkan

Bu aralar forumda bir bok bilmeden çok bilmişlik yapanlar azdı baya.

edit: "Raisor    20:24:48   Forumda Sık Yapılan Yazım Hataları konusuna bakıyor."

Şaka yapıyorsun.
#rekt