Kayıt Ol

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Baal Adramelech

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 113
31
FRP Genel / Ynt: Frp ye başlamak
« : 26 Mayıs 2012, 01:30:40 »
WoI'deki durumu şöyle açıklayabilirim. Durumun anlamsızlığının farkına varamayanlar gülüp eğleniyor orada. Diğerleriyse campaign oynatabilecek DM arayışına giriyorlar. Zaten one-shot oynanacak bir oyunla FRP öğrenilmez. En fazla eğlenceli birgün geçirilmiş olur. WoI'den çıkma DM'ler de gördüm yani, kural falan bilmeden random olarak oynatmaya çalışıyorlardı, ki kuralsız oyun olmaz. Piştinin bile kuralı var :D

Hiç alakası olmayan adamla bile oynamaktan zevk alıyor olabilirsin, ben almıyorum. Öğretmek işin ayrı kısmı. Niyeti olana öğretilir, oyun seviyesi ona göre ayarlanır. Niyeti olmayanaysa en fazla FRP olayını kaba taslak bir şekilde anlatmaya çalışırım. Bu arada, yeni başlayacak adamın mükemmel roleplay yapmasını da beklemiyorum zaten. Ama açsın kitabı bakınsın, kural sorsun, işleme mekaniği sorsun, karakterini daha güzel tasvir edebilecek ve oyuna renk katacak şeyler düşünsün. Uğraşsın kısaca. Karakteri ve oyunla uğraşan adamdan iyi oyuncu olur.

Elflerin yükseği düşüğü olmaz diyorum, çünkü D&D bir setting değil, sistem. Test kitapçığında gördüğüm kadarıyla settingsel özellikleri sistemin içine eklemişler ve beğenmedim bu durumu. DMlere değiştirecek daha az şey bırakmaları gerekirken arttırmışlar gibi duruyor. Backgrounda göre feat almayı kurallaştırmaları güzel olmuş ama herşeyi "belirli" kalıplar içinde sunacaklarsa hiç yapmasınlar daha iyi. Büyü seviyelerinin de 9'dan 7'ye düştüğünü gördüm. O da hoşuma gitmedi. Cantrip olayını da direkt Pathfinder'dan eklemişler, sanırım Monte Cook'un parmak izi bu :D Zaten onun dışında fazla bir fark görmedim ama anladığım kadarıyla büyülerin verdiği hasarlara da bir el atmışlar. Tam sürümü çıksa da iyicene incelesem diyebiliyorum şimdilik. Malum, test dökümanları olduğu için fazla kısıtlı. 30 yaratıktan oluşan beastiary eklemelerini de takdir ettim.

Ooov... ov.. ov... On senede bu kadar öğrendiysen başarılar! ^^

32
Oyunlar / Ynt: Diablo III
« : 26 Mayıs 2012, 00:46:00 »
Uyarı: Bilgisi olmadan laf sokma çabasında olan insan içerir.

Spoiler: Göster
"In development for 11 years"? Hangi aynştayn hazırlamış bu postu merak ettim.Uyarı: Yüksek dozda facepalm içerir.

Spoiler: GösterUyarı: Büyük punto içerir.

Spoiler: Göster
"Development on Diablo III began in 2001 when Blizzard North was still in operation..."

33
Oyunlar / Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« : 25 Mayıs 2012, 21:21:24 »
Bir manası yok, Kinect inanılmaz derecede işlevsiz bir alet çünkü.

34
Çizgi / Ynt: Renk Ayarı
« : 25 Mayıs 2012, 16:52:35 »
Kendi çekimlerim uygun olursa onları da yaparım tabi. Şarap kadehi estetik nesne değil mi ama?
Edit: Bardak yerine kadeh yazıldı.

Kadeh işte, uykuluyum gelme üstüme asdg.

35
Çizgi / Ynt: Renk Ayarı
« : 25 Mayıs 2012, 15:17:37 »
Bu oynamaları kendi amatör olarak çektiğin gore/macabre/dark/goth fotoğraflara yapsan daha seksi olmaz mı? Ayrıca şarap bardağı konseptini bırakmalı bu fotoğrafları çekenler, her fotoğraf makinesi alan şarap bardağı çekiyor ulan.

36
FRP Genel / Ynt: Frp ye başlamak
« : 25 Mayıs 2012, 12:25:56 »
Bence kural kitapları, yada oynama yönergelerine hiç takılmadan bir gün bir FRP etkinliğine git. Oyun yöneticisi olmadığın sürece kurallarla kafanı karıştırmana gerek yok, oynaya oynaya aşina oluyorsun zaten büyülere ve genel kurallara. Sadece biraz rol yapma oyunları kültürün olması yeterli.
Birşey bilmeden gidince çekilen sıkıntıları çok duydum. DM'ler tarafından da, oyuncular tarafından da. "Oyuncunun El Kitabı" ise çeviri hatalarıyla dolu, ayrıca üçüncü sürümün kitabı olduğu için hatalı kurallar mevcut. Ayrıca çevrilmiş tek kitap olması da ayrı bir dezavantaj.

İlk oyundan önce en iyisi kitapları kurcalamak ve ne neymiş, ne değilmiş diye dikkatlice bakmaktır. En azından kendi karakterini yaratabilecek kadar kuralları öğrenmeye çalışmakta ve zaman ayırıp bakınmakta fayda var. Şahsen karakteri üzerinde uğraşmayan oyuncuları (gerek karakter geçmişi yazmak olsun, gerek düzgün build yapmaya çalışmak olsun) hiç sevmiyorum.

Edit: Playtest için verilen karakterler de çok tırt olmuş yalnız. Kurgu da klasik düz D&D kurgusu. Gerçi playtest için zaten yeterli. Setting değil, sistem denemesi tabi ama Pelor veya Moradin cleric'i yerine Hextor da verselermiş güzel olurmuş. Bir de, "high elf" diye ırk eklemişler. Elf işte, yükseği alçağı olmaz bunun...

Bir şey bilmeden gidilince çekilen hiç sıkıntı duymadım şu ana kadar. Ki Wizards of Istanbul etkinliği, "bir şey bilmeden gelin lan" modunda starter-friendly takıldığı için gözlemleme şansım da oldu. Bu tamamen oyun yöneticisinin tutumuyla alakalı. Çünkü iyi bir oyun yöneticisi oyuncularına sıkılmadan ve sabrı tükenmeeden out of game yardımlarda bulunmalıdır. Ha oyun içinde süründürsün, o ayrı.

Şu ana kadar oyun oynattığım oyuncuların çoğu benden önce oyun oynamamış kişilerdi. FRP'yi direk benden öğrenen ve öğrendiği gün oyun oynattığım arkadaşlarım oldu. Fizik dersinde D&D oynadığımızı biliyorum elf nedir dwarf nedir bilmeyen arkadaşlarla. Önemli olan eğlence ve sabırlı bir oyun yöneticisi. İnsanların anında roleplay yapmasını bekleyemezsiniz, ki kitapları okuduğu halde berbat roleplay yapan adamlar da gördüm.

Playtest en basit, en bilindik tarzdaki stereotipleri içerir genelde. WoD quickstartları bile böyledir. Gayet mantıklı ve test etmek için hazırlanmış güzel karakterler olmuş bunlar. Her birinin yaptığı şeyler farklı çünkü. Ayrıca oldukça sade, rahat bir sistem olmuş ki bu çok önemli bir şey. D&D Next oynatmayı düşünebilirim, ilk defa bir D&D sistemini bu kadar çok beğendim çünkü. Herkes de memnun gözüküyor. Ayrıca elflerin yükseği düşüğü olmaz diyorsun da, Tolkien'den beri var High Elf mantığı. O yüzden söylediğin cümleyi anlamaya çalıştığım halde pek başarılı olamadım.

37
FRP Genel / Ynt: Frp ye başlamak
« : 24 Mayıs 2012, 23:30:13 »
Bir dönem kural kitaplarından bazılarının Türkçeleri çıkmıştı. O kitapları edinip tamamen Türkçe de oynayabilirsiniz. Örneğin bu Player's Handbook'un third edition kitabının Türkçesi:Türkçe öğrenen insanlar zamanla deforme olup gremlinlere dönüşüyorlarmış diye duydum. Ne kadar doğrudur bilemem tabi... Şaka bir yana, çevirisi çok fena hakkaten gördüğüm kadarıyla; her ne kadar "Namevt Defet" inanılmaz hoş gelse de kulağa.

O değil de, DnD Next Playtest çıkmış yahu, bakalım olmuş mu.

38
FRP Genel / Ynt: Frp ye başlamak
« : 22 Mayıs 2012, 12:49:29 »
Her zaman belirttiğim bir hususu burada da belirteyim, iyi bir İngilizce'ye sahip olmak şart.

...Eğer etrafında frp oynayan kimse yoksa. İngilizceyi arkadaşlarının oyunlarında frp oynarken öğrenen kişiler gördüm. Tabi ileri seviye bilgilerle uğraşmak ve oyun oynatmak için ingilizce şart ancak oynamak için pek bir şeye ihtiyacınız yok.

39
Düşler Limanı / Ynt: Yalanmış Zarflar
« : 21 Mayıs 2012, 23:39:20 »
Takdir ettim cidden. Buralarda uzun süredir beni şaşırtacak bir hikaye çıkmamıştı.

40
Oyunlar / Ynt: Genel Oyun Tartışmaları
« : 16 Mayıs 2012, 23:02:36 »
Dragon Age 2'nin şahane bir walkthrough'unu buldum. Tavsiye ederim. Dört saatlik ama kısaca bir göz atın ilginizi çekeceğine eminim.

http://www.youtube.com/watch?src_vid=Ir61DtOFRiI&annotation_id=annotation_797219&v=SV97ozaD4vs&feature=iv

41
Oyunlar / Ynt: Diablo III
« : 16 Mayıs 2012, 22:54:52 »

42
Oyunlar / Ynt: Europe Universalis Serisi
« : 15 Mayıs 2012, 22:52:26 »
Question: What is megacampaign?
Answer: Megacampaign is a game using more than one Paradox Interactive game. As you can export your Crusader Kings game to Europa Universalis game, Europa Universalis game to Victoria game, Victoria game to Hearts of Iron game.

Durum vahim. Bir ara multiplayer yapmak lazım çok eğlenceli olur.

43
Oyunlar / Ynt: Europe Universalis Serisi
« : 15 Mayıs 2012, 21:28:44 »
Total War ile oldukça farklılar ama. Total War'ı Civ ile karşılaştırmak daha doğru olur. EU Grand Strategy oyunu çünkü, acayip detaylı. Total War oldukça basit ve temel kalıyor.

44
Oyunlar / Ynt: Diablo III
« : 15 Mayıs 2012, 19:52:29 »
102 değil 140 aslında o. DnR biraz indirim yapıyor bu aralar. Çok kısa süre sonra 140 olacak tekrardan. Kaldı ki Bnet'den alındığında da 140.

45
Oyunlar / Ynt: Europe Universalis Serisi
« : 15 Mayıs 2012, 19:51:26 »
HoI oynuyordum da, şu oyunla yarım sene boyunca aşk-nefret ilişkisi yaşamıştım. Meğersem gözümde büyütüyormuşum baya kolaymış. Sabır işi baya.

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 113