Kayıt Ol

J. K. Rowling

J. K. Rowling
« : 01 Ocak 2008, 03:08:19 »

Doğum:
 31 Temmuz 1965

Kardeşi:
 Di (Kendinden 2 yaş küçük)

Kocası:
 Dr. Neil Murray

Çocukları:
 İlk evliliğinden olan kızı Jessica ve Dr. Neil Murray’dan olan oğlu David Gordon Rowling Murray (23 Mart 2003) ve son olarak da kızı Mackenzie Jean Rowling Murray (25 January 2005)

Hobileri:
 Okumak, çizmek, Tropik balık beslemek, ilginç isimleri toplamak….

Sevdiği yazarlar:
 E. Nesbit, Jane Austen, Roddy Doyle, Kenneth Graham, Elizabeth Goudge, Noel Streatfield ve Paul Gallico.

Kaleme aldığı ilk hikaye:
 Altı yaşındayken, Di için yazdığı “Tavşan” isimli öykü. Basılmamış yetişkinler için 2 adet gerilim romanı…

Çocukluk günleri, kendisinden iki yaş küçük kızkardeşi Di ile birlikte Wye Nehri kıyısındaki kırlıkta keşif gezintilerine çıkıp, bol hayal kurmakla geçmiş denilebilir. Rowling ailesinin, çocukların doğduğu Yate’den Winterbourne’a taşınmasıyla birlikte yeni okulundaki Bayan Morgan’dan nefret etmesiyle başlayan bir dönem olur. J.K.’in öğretmen kürsüsünün en sağına ve zekanın en gerisine düşen sıranın en dışarılıklı yerinde oturturmuş. Okuldaki ikinci senesinde oturduğu sırası, en iyi arkadaşının yeriyle değiştirilen Rowling, nispeten akıllı bir noktaya terfi etmiş ama bu kez de arkadaşlarının öfke ve kıskançlığının hedefi olmuş.

Rowling, o günlerden tanıdığı Potter’lar, semtindeki pek de kalabalık olmayan arkadaş grubundan, biri kız, biri erkek iki kardeşin soyadı çok sevmesinin sebebi kendi soyadıyla yapılan iğneli Şakalaşmalardan bıkmasıymış. İlkokulundan sonra Wyedean Okulu’na devam eder. Anne-babasının tavsiyesiyle Exeter Üniversitesi’nin Fransızca bölümüne girer. Ancak bir süre sonra bunun bir hata olduğunu anlar. Sekreterlik hayatı bitince, İngilizce öğretmeni olarak yurt dışına, Portekiz’e giden J.K. Rowling, eğitimci olmayı, mesai saatlerinin kendisine edebi çalışmalarına imkan tanıması açısından seçmiş. J.K. Rowling, bu dönemde gözlükleri atıp kontakt lensler kullanmaya başlamasının faydası suratına yumruk yemeye dair geliştirmiş olduğu paranoyasının önünü alması olmuş. Rowling’in bugün en büyük kızı olan Jessica’nın babasından bahsettiğini duymak neredeyse imkansız. Babasından daha fazla bir şekilde Jessica’dan her an bahsetmeyi seviyor. Rowling’in bugün en büyük kızı olan Jessica’nın babasından bahsettiğini duymak neredeyse imkansız. Babasından daha fazla bir şekilde Jessica’dan her an bahsetmeyi seviyor.

Harry Potter; Exeter Üniversitesi mezunu bir öğretmenken, kocasından ayrılıp sosyal yardım parasıyla geçinmeye çalıştığı sıralarda, Manchester’dan Londra’ya uzun bir tren yolculuğu sırasında Rowling’in zihninde oluşmaya başlamış. Fikrini hemen uygulamaya sokan yazarın, daha o günden yedi kitaplık bir seri olarak planladığı roman dizisini kaleme alması tam beş yıl sürmüş. J.K. Rowling, kitapçıların önünde bir gün önceden ucu bucağı gelmeyen kuyrukların oluşmasının yanı sıra, normalde kitapçılarda yapılan okuma günlerini 16 bin kişinin doldurduğu stadyumlarda, devasa bir organizasyona dönüştürmeyi başaran biri..

Bir zamanlar haftalık 69£ ile geçinmeye çalışırken artık 280 milyon£'luk servetin ve şöhretin sahibi. Edinburgh’ta yaşıyor. Sahip olduğu şöhret ilk çocuğu Jessica ile David ve yeni doğmuş kızı Mackenzie ile parka gitmesine engel. Artık ilk Harry Potter kitabını yazarken, ilham aldığı Edinburgh kafelerine gitmesi de imkansız.
Bugün Rowling ailesi yüksek güvenlik önlemleri arkasında bir yaşam sürüyor. Rowling'in Kensington’daki evi davetsiz misafirlerden uzak kalmak için hazırlanmış metrelerce uzun duvarlar ve elektronik güvenlik kapılarıyla bir kaleye dönüşmüş durumda. Son zamanlarda ancak 10 koruma eşliğinde çıkacak kadar şöhretten payına düşeni almış durumda. Bundan kendisi de pek memnun değil. Rowling “Yoksul ve kitapları bilinmeyen bir yazarken daha mutluydum” diyor. Ama yine de faturaları nasıl ödeyeceğini düşündüğü günlerdeki sıkıntılarının bitmiş olmasından dolayı huzurlu… Hafta sonları ise tüm bu kalabalıktan uzaklaşmak için gittiği Pertshire'da da bir evi var. Bu taş evin 6 odası, resim odası, kütüphanesi ve Harry Potter'la ilgili çalışmalarının bulunduğu bir odası var. Rowling pek fazla ortalarda görünmüyor. Ama Edinburgh Kitap Festivali'ne iki kez katılmış ve yoğun bir ilgi görmüştü. Yardım kuruluşlarıyla ilgili çalışmalara katıldığı biliniyor. Son olarak Yarım Kan Prens’in çıktığı günün geceyarısında (16 Temmuz)gerçekleşmesi beklenen, Edinburgh’ta bir kalede yapılacak olan bir okuma gecesi düzenledi…

Ödülleri:

İngiliz Kitap Ödülleri'nde Yılın Çocuk Kitabı seçildi,

Smarties Ödülü'nü aldı, yayıncılık tarihinde “en kısa sürede en çok satan kitap” unvanını kazandı.

Eserleri:
Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları
Fantastik Yaratıklar Nerede Bulunur - Newt Scamander
Çağlar Boyunca Quidditch - Kennilworthy Whisp

J.K. Rowling hakkında:

* Ofisine yollanan Harry Potter kitaplarını imzalamıyor. Sadece kitapla ilgili organizasyonlarda bunu yapıyor.

* Belirli konular hakkında kişisel soruları yanıtlamıyor.

* İmzalı fotoğraf yollamıyor.

* Çok yoğun olduğu için J.K. Rowling ofisine gönderilen her türlü materyale bakıp incelemesini mümkün değil.

* J.K. Rowling maalesef Harry Potter filmlerinde oyuncu seçme gibi işlere karışma hakkına sahip değildir. Bunun için Warner Bros yetkilileriyle görüşmenizi tavsiye ediyor.

* Annesi Multiple Sclerosis hastasıydı ve 1990 Noel'inden önce Yılbaşı arifesinde 45 yaşında öldü. Kardeşi Di bu olaydan sonra hemşireliği bırakıp avukat oldu.

* Çocukken sihre inanmamış. Kendini sıkıcı derecede mantıklı bir mizaca sahip buluyor. Noel babaya da inanmamış. her şeyi sıkı çalışma ve şansla olacağına inanıyor.

* En sevdiği kitaplardan biri, Nesbit'in Hazine Arayıcılarının Hikâyesi'dir. Kendisinin yazım stilini daha çok Nesbit'le özdeşleştiriyor.

Yazara mektuplarınızı yollayabileceğiniz adresler:

JK Rowling c/o Bloomsbury Publishing Place
38 Soho Square London W1V 5DF
England

JK Rowling c/o Scholastic Books
555 Broadway New York, NY 10012
"Mösyöler Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak gururla sunar..."

Çevrimdışı Mr Thame Dummee

• **
  • 121
  • Rom: 1
  • Daha Gençsin.. Öğreneceksin...
    • Profili Görüntüle
    • Hortkuluk Avcısı
Ynt: JK Rowling...
« Yanıtla #1 : 01 Ocak 2008, 17:45:20 »
Kitaplarına son olarak Ozan Beedle'ın Hikayeleri eklenecek :P

Felsefe bu kardeşim: Save the Cheerleader, Save the world...

Zümrüdüanka Yoldaşlığı => SeVeRuS SNaPe

kayiprihtim kayiprihtim... Al linki tıkla şimdi... Yaşamak için fantastik dünyada... Arkadaşlıklar kuruldu burada...Lay lay lay lay lay... Cesaret ister hayaller... İnancımız bizi besler.. Nolursa olsun buradayız... İşte parola: kayiprihtim Forever...

Önemli Olan Zirveye Ulaşmak Değildir... Zira Yılan Da Zirveye Ulaşabilir, Kartal Da... Ama Birisi Sürünerek, Diğeri Süzülerek... Nereye Ulaştığınız Değil, Nasıl Ulaştığınız, Önemlidir.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ocak 2008, 18:23:15 »
hayallerimi yıktı..sevmiyorum bu kadını XD tanıtım güzel..

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Ocak 2008, 22:29:52 »
Anlatımı zayıf; beşinci kitabında bırakmıştım Harry Pıtır'ın. beş dışındaki kitaplarda betimlemeler zayıftı. Cümlelelerde şatafat ve süslemelere önem veren biri olaraktan çok zayıf bulmuştum cümlelerini. Sürükleyici evet ama bir tek bu yeteneği var ne yazık ki...
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2008, 15:20:39 »
Cümlelelerde şatafat ve süslemelere önem veren biri olaraktan çok zayıf bulmuştum cümlelerini.

Tamamen katılıyorum, betimleme ve örgüleme açısından zayıf,Ama güzel kurgular yapıyor..Çnümüze etten kemikten bir sihirli dünya sermeyi başardı :)
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2008, 18:43:53 »
ilginç isimleri toplamak….

burası kesinlikle belli ediyor :D kitapta o kadar çok değişik farlı isimler var ki ... :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 13 Şubat 2008, 11:48:47 »
Başarılı bir yazar. Harry Potter serisini severek okumuştum.  ;)

Çevrimdışı Elizabeth~

• **
  • 272
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2008, 23:51:41 »
Bence ooooo bir gönüllerin kralı,oooo bir tabiat harikasıı :D Kaydettiği aşama ve bizlere verdiği dünya harika.JKR işte o,Harry Potter'ın yazarı.Daha ne denir ki...

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 20 Haziran 2008, 02:58:10 »
Rowling. :klp

İlkim benim o :P O nedenle hiç bi eleştiride bulunmak istemiyorum, ayıp olur. :P

Harry Potter serisi için de ne dense az bence.. Ah neyse iyi ki varsın Rowling.

karus

« Yanıtla #9 : 04 Temmuz 2008, 13:55:58 »
harry potter serisini cok buyuk bir ilgiyle okumustm, harikaydi
ne yazik ki son kitabin sonu hic gusel olmamis
am yine de harry potter benim icin vazgecilmez bir kitap

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Temmuz 2008, 00:54:09 »
Acaba neden kendileri başka kitap çıkarmıyor? Paraya doyduğundan olabilir mi? Belki de zirvede bırakmak istiyordur?

Çevrimdışı Amèlie

• 531
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2008, 11:12:01 »
Acaba neden kendileri başka kitap çıkarmıyor? Paraya doyduğundan olabilir mi? Belki de zirvede bırakmak istiyordur?
Ee evet gayet mantıklı sebepler bunlar bence :P

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 05 Temmuz 2008, 11:20:24 »
Mantıklı ama bir yazar için kabul edilebilir sebepler değil bence :D

Çevrimdışı Amèlie

• 531
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Temmuz 2008, 11:26:13 »
İyi de kadın zaten yazar değil ki, öyle bi teyze işte aklına gelmiş yazmış felam başka kitabı olmaması da normal ki öyle sevmeliyiz onu, güzel şeyler bunlar.

Çevrimdışı samedman

• *
  • 29
  • Rom: 0
  • "Sun" I'am lord medusa vasem yahumm "moon"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Temmuz 2008, 12:42:16 »
bence çapulcular dönemiyle okulun kuruluş yıllarınıda anlatmalı veya tolkien ın yaptığı gibi her isimle ilgili notlar düşsün kızının da işi ne ki toplasın bassın bu notları bizede konuşacak ve tahmin edecek birçok şey bırakmış olur  :clap :clap :clap