Kayıt Ol

Eşekten adam olur, bizden olmaz.

Çevrimdışı Victoria

• **
  • 316
  • Rom: 3
  • Peynir!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Eşekten adam olur, bizden olmaz.
« Yanıtla #15 : 26 Temmuz 2011, 00:35:34 »
Aranızda konuşacaksanız özel mesaj atın birbirinize.
Sadece yazısı hakkında kendi düşüncemi belirttim. Sustum.
Spoiler: Göster

''I do not suffer from insanity, I enjoy every minute of it."
- Edgar Allan Poe

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 26 Temmuz 2011, 20:40:00 »
Yazı düzenlenmiştir.
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #17 : 26 Temmuz 2011, 21:00:40 »
Alıntı
Herkes farklıdır ama herkes farklı olsa da, küçük ya da büyük bu farklılıkların, birbirimizi dışlamamıza sebep olmasına izin vermemeliyiz. Ne isterse olsun, farklılıklar ne olursa olsun, hepimizin birer insan olduğu gerçeğini unutmamalıyız.

İran'da 1970'li yıllarda yüzlerce eşcinsel öldürüldü. Neden? Neden Öldürüldü? Çünkü onlar insan değil miydiler?

Amerikan soykırımında beyazlar ve siyahlar arasındaki kanlı savaş sonucu binlerce sivil insan öldü. Neden? Ten rengi siyah olanlar insan değil midir?

Hitler'in Yahudi'leri sevmemesi yüzünden çıkardığı 2. Dünya savaşında ise, milyonlarca insan öldürüldü. Neden? Alman ırkı diğer her ırktan üstün müdür?

Rus soykırımında komünizm ve kapitalizm birbirine girmemiş miydi? Düşünceleri ne olursa olsun onlar insan değil miydi?

Ben insanlar farklıdır ama herkes insandır, herkes eşit olmalıdır diyorum. Bunları yapan insanoğlunun, bir eşekten ne farkı vardır?

Demekki bunları açık açık yazmak gerekliymiş. Benim yazım manasızmış. Neymiş, ben demişim ki: Üç yaşındaki çocukla dört yaşındaki çocuk arasında fark varmış. Demek ki herkes farklıymış. Yoksa biz mi öyle sanmalıymışız? Evet, biz öyle sanmalıymışız çünkü eşekten adam olurmuş; bizden olmazmış.

Niye böyleymiş?

Niye öyleymiş?

Tüm bunlar eşekten neden adam olurmuş önermesini gerçeklemiyor ne yazık ki. Son dediklerinize katılıyorum; ancak final hâlâ manasız. İlk kısım hâlâ manasız. Özellikle 'tek fark' ile başlayan cümleler baştan sona manasız. (Ki yazının çoğunluğu bunlardan oluşuyor.) Dedikleriniz ya hiçbir doğruluk değeri taşımıyor ya da ucundan bir yerlerden duyduğunuz, nispeten doğru olan şeyler. Bu tarz cümlelerle genellemelere ulaşmaksa sizi sadece komik duruma düşürür.

Allah aşkına, şu nasıl önermedir?

Alıntı
Bir Cunhurbaşkanı ile bir çiftçi arasındaki tek fark, Cumhurbaşkanının kadınlara daha fazla para harcamasıdır. Tabi o da eğer Cumhurbaşkanı erkekse. Cumhurbaşkanları kadın olsaydı, kadınlara para yedirmeleri söz konusu bile olamazdı.

Bu nasıl bir genellemedir?

Ben cevap vereyim de siz yorulmayın: Komik.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 26 Temmuz 2011, 21:13:55 »
Haklısın, tek fark ile başlayan cümleler yalan. Birçok fark vardır.

Alıntıladığın cümle çok saçma, saçma olmasını kendim istedim. Daha mantıklı bir cümle kurmaktan yoksun olduğumu düşünmüyorsundur sanırım? Güzel bir Türkçe ile, güzel bir yazı yazabilirdim. Başlığı da şöyle olurdu: "İnsan farklılıkları yüzünden oluşan ayrımcılıklar."

Sade, düzgün, güzel bir metin ile bunları ironi kullanmadan, hoş bir anlatım ile anlatırdım. Büyük ihtimalle, "evet, katılıyorum" gibi 3-4 yorum olurdu ya da hiç yorum olmazdı.

Ama bu metini neden böyle yazdım, ilk başta yazdıklarım ne içindir, en sonda yazdıklarım ne içindir, neden böyle oldu, bunları bir sorgulaman gerekir. Sorgusuz yargı ile sorgusuz infaz arasındaki tek fark, birinin yeterince iyi sorgulanamamış olması, diğerinin ise zaten önceden yanlış sorgulanmış olmasıdır.

Herşeyi geçtim, zaten aynı fikirde olduğumuz konusunda hemfikir değil miyiz? Sadece sen de değil, hepimiz. Yazıyı yazdığım biçime vermiş olduğunuz tepkiyi görmezden gelirsek, burda "bence insanlar eşit olmamalıdır. Köle sistemi falan getirin" diyen yoktur sanırım aranızda. Hepimiz mantıklı insanlarız.

-John Lennon.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Temmuz 2011, 11:14:21 »

Ama bu metini neden böyle yazdım, ilk başta yazdıklarım ne içindir, en sonda yazdıklarım ne içindir, neden böyle oldu, bunları bir sorgulaman gerekir. Sorgusuz yargı ile sorgusuz infaz arasındaki tek fark, birinin yeterince iyi sorgulanamamış olması, diğerinin ise zaten önceden yanlış sorgulanmış olmasıdır.

Af edersiniz, tartışmanızı bölüyorum. Darly Opus'un sizin neden bu şekilde yazdığını sorgulaması gerektiğini söylüyorsunuz, fakat sizin de Darly Opus'un ne demeye çalıştığını sorgulamanız gerekmez mi Raisor?
Aradaki farklardan bahsediyorsunuz ve buna göre hareket edilmemesinden şikayetçisiniz. Darly Opus ile aranızdaki tek fark ne Raisor?

Sorgusuz yargı ile sorgusuz infaz arasındaki tek farkın bu kadar basit olduğundan emin misiniz?
Ben de şöyle diyebilirim o zaman: Ölü bir insan ile canlı bir insan arasındaki tek fark soluk alıyor olmalarıdır. Yanlış olmam. Bunlar anlatmak istediklerini anlatmanıza yardım edebilecek kadar güçlü cümleler değil, çok fazla basitler ve çok açıkları var. Evet belki 3, 4 kişi evet güzel yazsaydı o zaman bir manası olurdu bu anlattıklarınızın. Kitleye hitap etmek yerine kendinizi anlatmaya çalışmak sizi doğru ve erdemli kılar.

Ve size son bir soru sormak istiyorum: Eşitlik kavramı gerçekten var olan bir kavram mı yoksa ideoloji mi? Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Raisor

• 793
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Temmuz 2011, 18:06:49 »
Haklısın, tek fark ile başlayan cümleler yalan. Birçok fark vardır.

Alıntıladığın cümle çok saçma, saçma olmasını kendim istedim. Daha mantıklı bir cümle kurmaktan yoksun olduğumu düşünmüyorsundur sanırım? Güzel bir Türkçe ile, güzel bir yazı yazabilirdim. Başlığı da şöyle olurdu: "İnsan farklılıkları yüzünden oluşan ayrımcılıklar."

Sade, düzgün, güzel bir metin ile bunları ironi kullanmadan, hoş bir anlatım ile anlatırdım. Büyük ihtimalle, "evet, katılıyorum" gibi 3-4 yorum olurdu ya da hiç yorum olmazdı.

Herşeyi geçtim, zaten aynı fikirde olduğumuz konusunda hemfikir değil miyiz? Sadece sen de değil, hepimiz. Yazıyı yazdığım biçime vermiş olduğunuz tepkiyi görmezden gelirsek, burda "bence insanlar eşit olmamalıdır. Köle sistemi falan getirin" diyen yoktur sanırım aranızda. Hepimiz mantıklı insanlarız.

-John Lennon.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Temmuz 2011, 18:41:22 »
Evet doğru haklısınız. Artık kavram ya da ideoloji olan şey bir zamanlar gerçekti, belki. Belki diyebiliriz çünkü vahşi bir eşitlik gerçekten eşitlik midir, değil midir tartışılmalıdır. Doğanın kanunlarına bağımlı bir yaşam varken, eşitlik birazcık arka planda kalıyor gibi. Doğadaki tüm canlılar eşit mi acaba? Herneyse konuyu saptırmayayım. Cevabınız için teşekkür ederim.
İyi günler.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #22 : 29 Temmuz 2011, 05:02:51 »
Hayır eşit olan tek şey aynı ağırlıkta ki ve şekilde ki taşlardır.

Ne şimdi nede eski zamanlarda asla mükemmel bir eşitlik olmamıştır. Daima biri daha güzel, daha güçlü, daha akıllı, daha çabuk, daha yetenekli olmuştur. Benim görüşüme eşitlik sadece insanları uyutmak için uydurulmuş bir kavram. Sadece bir söz. Tıpkı adalet ve din gibi.

Çevrimdışı Narr

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 29 Temmuz 2011, 08:57:02 »
Haklısınız.
Daha sonra da uyandırmak için kullanılmış bir kavram. Can damardan vuran bir kavram galiba. Hırs ve gururu tetikliyor.
Evet asla mükemmel bir eşitlik olmamıştır, olduğunu sansak bile bu sadece eşitlik varmış gibi davranıldığı içindir.
Eşitliği yaratan bizleriz.