Kayıt Ol

İthaki Yayınları Soru Hattı

Çevrimdışı mehhhmet

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: İthaki Yayınları Soru Hattı
« Yanıtla #135 : 05 Ekim 2011, 00:34:14 »
Aynen  bende çok merak ediyorum The Wise Man's Fear kitabını...Tahmini bir çıkış tarihi verebilirmisiniz???

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #136 : 29 Ekim 2011, 23:45:43 »
Asimov bekliyorum.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #137 : 30 Ekim 2011, 00:15:55 »
Tüyap'ın sitesinde imza günlerinde İthaki'nin adını göremedim sanki[*]umarım yamulmuyorumdur[/*]. Var mıdır bir imza planı?
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
  • Rom: 1
  • İthaki Yayınları Fantastik Kurgu Editörü
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #138 : 30 Ekim 2011, 10:39:04 »
yahu bir gün siteye bakmadım burası soru yağmuruna tutulmuş :)

Neyse sırayla başlayalım.

1-) Peter Freund'un diğer kitapları şu an için yayın listesinde yok ama 2012 de olabilir.

2-) Wise Man's Fear'ın çevirisi bitti ama, daha önce de söylediğim gibi bu seriyi bir başyapıt olarak gördüğümüz için aceleye getirmiyoruz. Ön okuması ve sayfa düzeninden sonra bana gelecek. İlk kitaba harcadığım zaman düşünülürse bir ay kadar bende kalacağını tahmin ediyorum. Sonra da son okumaya girecek. Demek ki 2011 yalan olur. İyi tahminle Ocak 2012, kötü tahminle Şubat 2012.

3-) Asimov konusunda bende bizimkilerin beynini yiyip duruyorum ama, satış rakamları itibariyle çok da istekli değiller. Becerebilirsem, önümüzdeki yıl Clarke'ın Childhood's End ve Asımov'un Gods's Themselves ini bastırma konusunda mızmızlanmaya başlayacağım. Bakalım tutar mı? :P

4-) Bildiğim kadarıyla bu Tüyap'ta bizimkilerin imza günü yok ama 2 gün sonra tekzip yayınlarsam kızmayın, o işlerle hiç alakam olmadığı için en son öğrenen ben oluyorum :D

Sevgiler..
Needs of many outweigh to needs of few.
Spock

Çevrimdışı minrand

• **
  • 80
  • Rom: 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #139 : 30 Ekim 2011, 11:47:55 »
     Benim "Yardımcı Editör” Olmak İster Misiniz? haberi ile ilgili bi sorum var. Gerçi tam olarak burda sorup sormamam gerektiğinden de emin değilim ama neyse.

2-) Çok iyi derecede İngilizce bilmesi gerekmektedir. Zira işi gereği okuyacağı bütün kitaplar İngilizce olacaktır.

Bu maddeden tam olarak ne anlamamız gerekiyor.Belli bir ölçüt var mı varsa nedir? Yoksa görüşme  sırasında siz mi karar vereceksiniz? Bu maddeyi biraz daha açabilirseniz sevinirim.
"oh lord, if there is a lord,
save my soul, if i have a soul."

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #140 : 30 Ekim 2011, 13:53:59 »
Okuyacağın İngilizce kitabı, bir Türkçe kitabı okurmuş gibi anlaman ve yorumlayabilmen gerekiyor. Kimse mülakatta senle ingilizce konuşmayacak :)

Anlıyorum dersen sana inanırız, ama verdiğimiz kitabın konusunu anlatırken, valla kılıç kullanan biri var birileri de büyü yapıyor diye anlatırsan, kalbimiz kırılır... :D
Spock

Çevrimdışı metallica

• *
  • 47
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #141 : 31 Ekim 2011, 14:20:53 »
Dan Simmons'un kitaplarını çevirmeyi düşünür müsünüz?

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #142 : 31 Ekim 2011, 14:57:16 »
Dan Simmons'un kitaplarını çevirmeyi düşünür müsünüz?

Bildiğim kadarıyla yayın hakları başka bir yayınevinde.
Spock

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #143 : 07 Kasım 2011, 22:07:14 »
Sorsam mı sormasam mı karar veremedim, ama olsun.

Şu sıralar Vincent Spinetti'nin Tuhaf Hikayesi'ni okuyorum. Çok güzel kitap ama isim konusu kafama çok takıldı. Bildiğimiz gibi orijinal ismi "Torture the Artist". Yanlış bilmiyorsam 'torture'un Türkçe manası 'işkence'. Neden Türkçe'ye bu şekilde çevrildi? Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi'ne bir gönderme mi var, yoksa öyle mi uygun görüldü?

Öyle sormak istedim işte.

Edit 1: Hikayesi değil Kariyeri olacaktı. Olsun soru hala geçerli.
Edit 2: Kitabın yazarı Joey Goebel, Spinetti değil :)
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #144 : 08 Kasım 2011, 11:23:39 »
Spinetti benim yazarlarımdan biri değil. Ama bayram sonrası ilk iş bu soruyu ilgili editör arkadaşa soracağım.
Spock

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #145 : 10 Kasım 2011, 14:10:37 »
Benim şöyle bir yorumum var Vincent Spinetti'nin Tuhaf Kariyeri'yle ilgili:
Torture The Artist, Türkçe'ye çevrildiğinde ingilizcedeki gibi etkili bir kitap ismi olmuyor bence. "Sanatçıya Eziyet", "Sanatçıya İşkence Edin" gibi bir isim koymaktansa, halihazırda seçilen isim bana oldukça uygun geliyor. Çünkü cidden tuhaf bir kariyeri var.
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı BsO29Ak

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #146 : 21 Kasım 2011, 21:24:03 »
ithaki yayınlarının yardımcı editörleri seçildi mi, yoksa hala başvuru yapabilmemiz mümkün mü?

Çevrimdışı Cubor

• **
  • 144
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #147 : 22 Kasım 2011, 13:13:35 »
Başvurular her zaman yapılabilir. Bu bir seferlik bir organizasyon değil. Yeni kitaplar yayınlandıkça devam edecek. Seçilme kısmına gelince....

Ahhhh, ahhh ben bilseydim bu kadar muhteşem bir ilgi olacağını. Üç beş kişi gelir sanıyordum. Onlarca muhteşem adayla tanıştım, seçmesi ise apayrı bir dert olacak....
Spock

Çevrimdışı Aranthir

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #148 : 17 Aralık 2011, 10:23:09 »
merhaba. neil gaiman'nın yayınlanmayan kitaplarını en yakın ne zaman çıkarılması planlanıyor acaba?

Neil Gaiman'ın tüm kitapları yavaş yavaş yayınlanacak. İlk olarak Kasım ayında Good Omen çıkıyor. Sonra da diğerleri yavaş yavaş... :)
Good Omens'ın son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz? Ne kadarlık bir gecikme söz konusu acaba?

Çevrimdışı arcian

• *
  • 32
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #149 : 30 Aralık 2011, 15:56:42 »
Daha önce sormuştum, "Kayıp Öyküler ile beraber diğer Tolkien kitaplarının hali durumu nedir? Basılacak mı?" diye. Basılacağını ama sizden kaynaklanmayan problemler yaşandığını 2012 içinde basılabileceğini söylemiştiniz. Bin yer gezerek bulduğum Kayıp Öyküler kitaplarını eğer yaz ortasına kadar basabiliriz İthaki olarak derseniz yine erteleyeceğim. Çünkü 6,45 çevirisi gerçekten çok kötü.

Yani... Ne zaman geliyor Kayıp Öyküler kitapları?