Kayıt Ol

Kitap Kurdu Olup Edebiyattan Anlamamak

Çevrimdışı ixna

• *
  • 25
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Kitap Kurdu Olup Edebiyattan Anlamamak
« : 01 Ağustos 2011, 14:54:50 »
Bende bu sorun var lütfen yardım edin.

Düşünüyorum düşünüyorum içinden çıkamıyorum. Sayısal derslerim süper ama sözel derslerim iğrenç ötesi. Yıllardır kitap okuyorum okumayı da seviyorum ama bir türlü TÜRKÇE (edebiyat-dilanlatım)'den hiçbir şey anlayamıyorum. Nedeni sizce nedir?

Yorumlarınızı bekliyorum
\"Belki çok güzel bir zekaya sahip olmak hoş bir şeydir ama daha büyük bir hediye, güzel bir kalbi keşfetmektir.\" Akıl Oyunları "A Beatiful mind"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ixna

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
psikolojik danışma olarak değil.benim gibi düşünenler var mı diye yazdım.Kitap okumayı sevip kitabın özü olan edebiyatı anlayamamayı anlamıyorum ben .bu yüzden diğer forum  üyelerinin düşüncelerini merak ettim.Yanlış anlattıysam özür dilerim. :)
\"Belki çok güzel bir zekaya sahip olmak hoş bir şeydir ama daha büyük bir hediye, güzel bir kalbi keşfetmektir.\" Akıl Oyunları "A Beatiful mind"

Çevrimdışı Esikhulu

• *
  • 8
    • Profili Görüntüle
Neyini anlamadığınız da önemli. Alt metinlere mi ulaşamıyorsunuz, üslup size kapalı bir metin mi sunuyor, tam olarak nasıl bir şey? Bir iki örnek vereyim; Bilge Karasu'nun Kılavuz diye bir romanı var. Roman bir yere bağlanmıyor açıkçası. Bu durumda, "Bu ne lan?" deyip bir köşeye atabiliriz romanı eğer sonuçlara saplantıyla bağlıysak, fakat romanın olayı da bir yere bağlanmak değil. Bir insanın yaşamının o insanın kurgusu olmasıyla yaşamın birçok insanın etkisiyle kendi kendine kurgulanmasını karşılaştıran bir kitap, bu da kafa karıştıran paralel olaylarla sağlanmış. Sona gerek kalmıyor bir bakıma. :)

Üslup olarak da Sevim Burak'ın ve Vüs'at O. Bener'in metinleri çok zorlayıcı. Bener'in devrik cümleleriyle cebelleşmek, o cümleleri tekrar tekrar okumak gerekiyor bazen. Sevim Burak çok ayrı bir dünya, denk gelirseniz herhangi bir kitabının sayfalarını karıştırın, dediğimi anlarsınız.

Çok uzattım da işte okuyucuda bitiyor biraz da. Çoğu insanda belli okuma kalıpları oluşuyor, o kalıplara göre kitabın/öykünün bitmesini istiyoruz. Stephen King veya Dean R. Koontz okurken olayların değil de anlatımın nasıl şekilleneceğini biliriz. Görece değişik bir üslupla karşılaşınca zorlanılıyor. Farklı türü geçtim, farklı üsluba sahip yazarları okumak büyük oranda bu sorunu çözer bence. Geriye anlık şeyler kalıyor; odaklanma, sıcaklara küfretmemek falan. :j

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ben sizin şu anda içinde bulunduğunuz durumu sizi tanımadan anlayamam elbette ama kendimden örnek vermeye çalışayım ve birkaç varsayımda bulunayım. Verdiğiniz bilgiler ışığında anca bu kadarı yapılabilir çünkü.

Önce kendimden örnek vereyim. Profilinize yazdığınız bilgi doğru ise 16 yaşındasınız. Ben ilk adam akıllı kitap okumaya başladığımda lise 3teydim. Nedeni de Edebiyat öğretmenimizin 9. Hariciye koğuşu gibi kendi taptığı ama o yaşta insanların zor anlayacağı kitapları orta okulda bize zorla okutup sınav yapmasıydı. Lise 3 e kadar kitaplarla aram iyi değildi. Zaten Fen mezunuyum. Hep sayısalım daha iyi olmuştur.

Bu durum ışığında kendimden tümevaracak olurjsam rahatlıkla söyleyebilirim ki ne kadar geç okumaya başladığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan severek o işi yapmak. Açığı baya hızlı kapattım sonraları. Sebebi de sevdiğim ve kendi istediğim için yapmamdı. Size de bunu tavsiye ederim. Edebi metin okuyacağım diye kasmayın. İstediğinzi eserleri okuyun ve gerisi gelecektir.

İkinci tavsiyem eğer kitap kurtluğunuz Narnia Günlükleri , Şimşek Hırsızı, Harry Potter vs kitaplarla sınırlıysa edebiyat açısından gelişmeniz zaten söz konusu değildir. Bu tarz kitapları büyükler de okuyup sevebilir elbet ona lafım yok -üstüme hemen çullanmasın hayranları- ama dilleri çocukların da anlayabilmesi için sadeleştirilmiştir.

Eğer yeterince bu çerez kitaplardan okuduysanız artık gidip Amber Yıllıkları, Bartimaeus Üçlemesi, Elenium ve Tamuli Üçlemesi okuyunuz. (Yüzüklerin Efendisi temelinde torunlarına anlattığı hikayelerden oluşmuştur. Her ne kadar dili ağır diyenler olacaksa da bu hafif masalsı havayı herkes fark etmiştir zannımca bu yüzden saydığım kitaplar arasında yoktur)

Üçüncü Tavsiyem: Sadece bir türe bağlı kalmayın. Şiir okuyun mesela. Sunay Akın'ı severim ben. Sizde kendinize hitap etden bir şair bulup deneyin.  Yine romanlar okuyun fakat fantastik ve bilim kurgu olmasın. Dünya kalsikleri mesela süper seçim olabilir sizin için. Jules Verne, Tolstoy, Balzac, Dosteyevski okumadıysanız bunları mutlaka okuyun. Monteigne- Denemeler okumadıysanız okuyun ufkunuzu açar.

Kısacası sadece oturduğunzu yerden dünyaya bakarsanız iki boyutlu renksiz birşeyler görmeniz normal. Bakış açınızı değiştirin ve üç boyutun keyfini çıkartın derim.

Çevrimdışı ixna

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
benim okuduğum türler genellikle fantastik-bilimkurgu  ve o çerez dediğiniz kitapları okumadım daha ağır olan kitapları okudum.yüzüklerin efendisi ve daha fazlası.Ayrıca dünya edebiyatına bayılırım.Monteigne nin denemeler adlı eserini okudum.Ve bence gayet güzel bir eserdi.Tolstoy,Dosteyevski,Balzac,Jack london gibi dünyaca ünlü yazarları severim.Anne RICE ve Stephen KING hayranıyım .Aslında sorun benim önyargılı oluşum sanırım.Profilime yazdığım bilgi doğru 16 yaşındayım.Şiiri denedim ama olmadı.Sunay AKIN'ın romanlarını severim :)Yİnede yorumlarınız için teşekkür ederim

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitap Kurdu Olup, Edebiyattan Anlamamak
« Yanıtla #6 : 01 Ağustos 2011, 21:07:24 »
Edebiyat takdir ve beğeni yeteneği ayrı şey, okuldaki ders başarısı ayrı şey. Derste başarılı olan yakın bir arkadaşınızla derinlemesine konuşmanız iş görecektir sanırım.

Çevrimdışı ixna

• *
  • 25
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Ağustos 2011, 23:38:48 »
Teşekkürler:)

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2014, 19:38:23 »
Bence bu yapmak ve bilmek arasındaki fark.

Çok sağlıklı ve fiziksel olarak güçlü biri, antrenman teorisi ve anatomi konusunda bilgili olmayabilir. Bunun gibi, çok okuyan biri de, okuduğu tür ile ilgili bilgiye sahip olmayabilir, o türün alt türlerini, etkilendiği akımları vb. Bilmeyebilir.

Bir şeyi yapmak, ondan zevk almak ve o şey hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak her zaman bir arada olmayabiliyor. Burada bir karar vermek gerekiyor çünkü insan ömrü sınırlı ve zevk aldığımız her şey konusunda derin bilgiye sahip olmak için araştırma yapmaya zamanımız yetmeyecek. Onun için en iyisi, neyi "bilmek" istediğimize karar verip onunla ilgili özel olarak çalışmak.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Light

• **
  • 359
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2014, 23:37:13 »
Seni anlıyorum. Bunun nedeni senin kitapları öğrenmek için değil zevk için okuduğun gerçeğidir. Öncelikle senin yakındığın şeyin kökü temeline dayanıyor. Biliyorsunuz ki Türkiye'de eğitim sistemi çok kötü. İnsanlar öğrenmek için değil, sınavları geçmek v.b konular için çalışıyor ve okullarda görülen derslere bu zihniyetle bakılıyor. Kitap okumak desen hak getiriyor. İnsan beyninin değişik fonksiyonları olduğunu biliyoruz. Eğer biz Türkçe'nin temelini düzgün anlamış olsaydık kitap okudukça beynimiz bu bilgileri işleyecekti zaten. Düzgün anlamamış veya bu temeli unuttuktan sonra kitap okumaya başlamış kişiler için bu şekilde bir pekiştirme düşünemediğim gibi beyin kelimeleri-cümleleri edebi anlamdan değil de sonuç bakımından değerlendirecektir ve edebi değer sınırlı kalacaktır... Ülkemizde bu ihtiyaçta yok gibi gösteriliyor. 'Sözel okuyup ne yapacaksın?Aç kalırsın.' gibi düşünceler dolaştığı için ülkenin çoğunluğu bizim halimizde. Aralarda istisnalar var ve bu kişilerde kitaplara inisiyatif gösterdiği için belli ediyorlar kendilerini.
Alıntı yapılan: W.S.
Yet do thy worst, old Time; despite thy wrong
My love shall in my verse ever live young.