Kayıt Ol

Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yaşlı Adamın Savaşı - Hayalet Tugay - Son Koloni
« Yanıtla #60 : 26 Kasım 2012, 20:35:35 »
Hala başlamamış olanlar ve seriyi toplu almak isteyenler için İlknokta.com çok iyi bir indirim yapmış: http://www.ilknokta.com/kitap/159686/Yasli-Adamin-Savasi-Hayalet-Tugay-ve-Son-Koloni-3-Kitap-Set.html

Almayanlar için çok iyi bir fırsat.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #61 : 26 Kasım 2012, 20:51:43 »
Tam ben yazacakken KingKiller önce davranmış. Bir hafta kadar önce ilknokta'ya mail atmıştım, "Bu seri %50 indirimli olabilir mi?" diye. Ve gerçekten de yaptılar. Müşterilerine kulak vermeleri gerçekten takdire şayan. Büyük saygı duydum. Devamını dilerim efendim ^^

Bu arada tabii ki siparişimi verdim :)

Edit: Sipariş esnasında ilknokta size hediye bir kitap daha yolluyor. Eğer alacaksanız altta hediye olarak yollanmasını istediğiniz kitabı seçmeyi unutmayın!
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 26 Kasım 2012, 20:59:31 »
Hala başlamamış olanlar ve seriyi toplu almak isteyenler için İlknokta.com çok iyi bir indirim yapmış: http://www.ilknokta.com/kitap/159686/Yasli-Adamin-Savasi-Hayalet-Tugay-ve-Son-Koloni-3-Kitap-Set.html

Almayanlar için çok iyi bir fırsat.

Gerçekten böyle güzel bir seriye hiç başlamayanlar için fevkalade bir fırsat olmuş.[*]Biz fuara gidemeyenlerde %50'leri anca böyle görüyoruz u_u[/*]

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Zoe'nin Öyküsü'nü benden başka kimse okumadı mı? Son Koloni ile paralel bir kitap, hele de ergen bir kızın gözünden yazıldığı için geri duruyor olabilirsiniz, ama hiç de kenara atılacak bir kitap değil, bana inanabilirsiniz. Küçük yaştan itibaren hiç de normal bir hayat sürmemiş, olgun (sayılır) ve çok zeki bir kız Zoe. Scalzi'nin açıkladığı gibi, Son Koloni'de havada kalan kimi konuların da içyüzünü öğreniyoruz. Okuyun, okutturun denecek türden yani serinin bu son kitabı da.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
Efenim, flood yapmış gibi olmayayım ama, bir de böyle bir etkinlik açtık. Çoğalalım ki İthaki'ye çok geç olmadan başvurup John Scalzi'yle hem röportaj yapmış, hem de İstanbul'a getirmeye önayak olmuş site olarak tarihe geçelim :)

https://www.facebook.com/events/212778812200647/

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 27 Şubat 2013, 23:44:41 »
Zoe'nin Öyküsü'nü benden başka kimse okumadı mı? Son Koloni ile paralel bir kitap, hele de ergen bir kızın gözünden yazıldığı için geri duruyor olabilirsiniz, ama hiç de kenara atılacak bir kitap değil, bana inanabilirsiniz. Küçük yaştan itibaren hiç de normal bir hayat sürmemiş, olgun (sayılır) ve çok zeki bir kız Zoe. Scalzi'nin açıkladığı gibi, Son Koloni'de havada kalan kimi konuların da içyüzünü öğreniyoruz. Okuyun, okutturun denecek türden yani serinin bu son kitabı da.

Okudum okumasına. 2 hafta önce bitti. Ama buraya uzun bir yorum yapmaktansa biraz daha inceleyerekten bir inceleme yapmayı düşünüyordum portal için. 

Şunu da ekleyeyim, okuyun pişman olmazsınız. Geri kalan her şey için maste- öhöm, kahlan amnell'in yorumu.

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 08 Mayıs 2013, 18:54:56 »
İlk iki kitabını araya başka bir eser almadan (daha doğrusu alamadan) okudum. Oldukça sade, akıcı ve okunası bir tarzları var. İlk kitabı daha kaliteli buldum, ama her ikisi de takdiri hak eden eserlerdi.

Yazarın daha kitapların ilk bölümlerinden itibaren bir diğer kitaba dair atıflarla bulunması çok hoşuma gitti. Bilimin sıkmadan ve oldukça sağlam mantık çerçevelerinde verilmesi, hemen hemen her şeyin akıllıca açıklanmış olması eserin kalitesini bir kat daha artırmış bence. "Son Koloni"yi kesinlikle alacağım. "Zoe'nin Öyküsü" hakkında kararsızım. Bunu üçüncü kitabı okuduktan sonra düşünmeye karar verdim.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 08 Mayıs 2013, 21:33:35 »
Arkadaşlar, Zoe'nin Öyküsü'ne bu kadar önyargılı yaklaşmayın ya. Rowling mesela son kitabı Hermione'nin ya da okulda kalanlardan birinin ağzından tekrar yazsa almayacak mısınız? Zoe'yi yakından tanıdığınıza pişman olmayacaksınız, garanti veriyorum.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Yaşlı Adamın Savaşı Serisi Tüm Hızıyla Devam Ediyor
« Yanıtla #68 : 09 Nisan 2015, 16:58:22 »

Yaşlı Adamın Savaşı Serisi Tüm Hızıyla Devam Ediyor

John Scalzi’nin pek çok okur tarafından ilgiyle takip edilen ve bazı kitapları ülkemizde de yayınlanan Yaşlı Adamın Savaşı serisi bu yaz yepyeni bir romana daha kavuşuyor: The End of All Things.

Henüz ülkemizde yayınlanmayan Human Division'ın ardından serinin altıncı kitabı olarak karşımıza çıkan The End of All Things önümüzdeki haziran ayında Tor Books etiketiyle Amazon üzerinden 4 bölüm hâlinde e-kitap olarak satılacak. Daha sonraysa, ağustos ayında hepsi tek bir ciltte toplanıp basılı olarak da raflardaki yerini alacak. Hatta kitapların John Harris imzalı kapakları bile şimdiden belli!

Kitap hakkında detaylı bilgiye, sizin için çevirdiğimiz arka kapak yazısına ve söz konusu kapaklara ulaşmak için BeyinDostu'naTM ihtiyacınız yok. Hepsi ve daha fazlası sizin için haberimizde!
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #69 : 30 Eylül 2015, 17:00:04 »
İlk üç kitabı bitirdim, Zoe'nin öyküsüne de fazla hızlı başladım. Seriyi çok beğendim, okuduğum ilk bilimkurgu Dune olsun istiyordum aslında ama Yaşlı Adamın Savaşını okuduğum için de hiç pişman değilim.

Ancak serinin çevrilmemiş diğer kitapları da çevrilse keşke dilimize, Scalzi'nin yine iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. :) Neyse, Zoe'nin Öyküsü'nü de bitirdikkten sonra bunu düşünmeye karar verdim. :)
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #70 : 30 Eylül 2015, 17:04:15 »
Aslına bakarsan tam da kitabını seçmişsin :) Scalzi'nin kitapları bilimkurguya ilk adımı atmak için biçilmiş kaftan. Dune gibi ağır yapı taşlarından biriyle başlasaydın zorluk çekebilirdin. Zaten Scalzi'yle yaptığımız röportajda bu şekilde yazmasının sebebinin insanları bu türe alıştırmak istemesi olduğunu kendisi de söylemişti.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 16 Ekim 2015, 12:25:39 »
Vadettiğini hakkıyla veren keyifli bir seri, beğenerek bir çırpıda okudum. Serinin devam kitaplarının çevrilme durumu hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 17 Temmuz 2016, 21:00:26 »
Yaşlı Adamın Savaşı

Kitaba hep mesafeli yaklaştım. Ne zaman raftan alsam, kitapevini elimde o kitapla dolanıp en sonunda raftaki yerine geri koyardım. Ne zaman Yıldız Gemisi Askerlerini okudum ve Hazal Hanım Yıldız Gemisi Askerleri'nin video incelemesinde YAS'ının Bitmeyen Savaş'a daha yakın olduğunu bahsetti, benim de inadım kırıldı.

Konu Bitmeyen Savaş ile benzerlik olunca merakıma yenilip ilk başta son sayfayı okudum. O da ne! İntihal mi!? Hazal Çamur'un benzerlikten kastı, aslında, YAS'ının Bitmeyen Savaş'ın kopyası olabileceği miydi yoksa!? Eh, cevap kuşkunun yarattığı sorularda bulunamazdı. Ben de başladım en başından okumaya.

Kitabı bitirince anladım ki, Hazal Hanım Bitmeyen Savaş'a benzetmekte haklıymış ve ben intihalden kuşkulanmakta aceleci davranmışım. YAS'ı tanıdık temalara ve esin kaynaklarını akla getiren durumlara sahip olmakla birlikte bunlar üzerinden ve bunlar dışında da kendine özgü bir doku yaratmada başarılı. Yıldız Gemisi Askerleri ve Bitmeyen Savaş'taki yüksek teknoloji ile donatılıp insan toplumundan uzaklaştırılmış asker temasını basit ama basit olduğu kadarda zekice bir yöntem ile birleştirilmesi, sadece albenilik bir tasarım değil. İlk başta, okurun idrak edebileceği seviyede sunulan araçsal ve amaçsal gerçekçilik ile karşılaşılan uzaylı halklar ve beraberlerinde getirdikleri yeni olasılıkların çarpışmasıyla, her olasılığa karşı esnek olmanın hayati önem taşıdığı bir evren söz konusu. Koloni Savunma Güçleri'de bu ihtiyaca cevap verecek esneklikte tasarlanmış haliyle. Askeri eğitim kısımlarındaki Başçavuş'un lafları, insan merkezli kurgulardaki uzaylı düşmanların gene insana benzetilerek tasarlandığı, YAS'ındaki gerçeklikte ise bu türden bir tasarıma yer verilmediğinden bahsediyor bir nevi. Her olasılık demişken, kitapta geçen türlü uzaylının beraberinde getirdiği idrakı basit, kabulü zor aykırılığa rağmen, karikatürize bir gülünçlüğe düşülmüyor. Kitap gerekmediği müddetçe, içerdiği absürtlüğe mesafeli davranıyor. Mizah faktörü, eğer karakterler özellikle yorumlamaya kalkmazsa, kendiliğinden ortaya çıkmakta. Mizah? Ha, evet. Yaşlı adamımızın ilk başta gıcık bulduğum mizahının eşinden gelen bir alışkanlık olduğunu anlayınca, eşini sevmiş olduğuna o an inandım. O zamana kadar ki aşıktım, seviyordum lafları basma kalıp laflardan ibaret gelmişti. Gerçek ve sadakatle hatırlanan aşk! YAS'ında ana karakterinin, öncülleri olan YGA'nin Rico'su ve BS'ın Mandella'sına oranla yaşadığı evrendeki etkisi daha fazla. Bu da kitabın öncüllerine oranla daha kişisel bir maceraya dönüşmesine vesile oluyor. Giderek şahsileşen hikayede aslında insan merkezciliğin ve kalıplaşmış yargıların, evrenin getirdiği yeni bilinmezler vesilesiyle ne kadar göreceli olabileceği; geçmişi de unutmamakla birlikte, değişim ve dönüşümü zorunlu gören bir hayat görüşü var. Tabii, bunları daha hafif tonlarda aktarıyor. Kitap, üstüne derinlemesine şeyler yazılabilecek unsurları, ana karakterin kişisel serüveninden sapmayacak yönde, gerektiğince aktarmış. Gerektiğincelik tavrı, içeriklerinin taşıdıkları potansiyelin kırpılması anlamına geliyor haliyle. Kitabın olduğundan fazlası olmasına çalışılsaymış işin içinden çıkılamazdı zaten. Pek şikayetçi değilim. Lakin kitaptaki evrenin renkliliği arasında belli sorular aklıma takılmadı değil. Bir kısmı kendiliğinden açıklanıyor elbet. Ama dediğim gibi, gerek görüldükçe.

Yaşlı Adamın Savaşı, eğlenceli yapıda, kolayca okunan, insanın evrendeki yerine dair esprili bir kitap. Olmak istediği en başından beri bu olduğundan, esin kaynakları olan Yıldız Gemisi Askerleri ile Bitmeyen Savaş'la kıyaslayamam. Sonuçta onların derdi farklı, Yaşlı Adamın'ki daha da farklı. Yaşlı Adamın Savaşı, gereklilik ve özelliklei üstüne çalışılmış bir alt türün kalıplarını kullanarak yeni ve eğlenceli işlerin çıkarılabileceğinin iyi bir örneği.

Ek: Kitap boyunca uzaylı saldırganlığının dünyevi amaçlarının yanında inançsal sebeplere dayanmasını unutmamak gerek. Davranışsal anlamda medenilik ile bilim ve teknolojideki gelişmişlik seviyesi arasında bağ olmayacağının, inançların toplumları şiddete meylettirmede itici güç olduğu vurgusu her fırsatta yer bulmuş.

Çevrimdışı hariseldon

• *
  • 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 18 Ağustos 2016, 10:42:26 »
Merhabalar , serinin 5. ve 6. kitapları olan Human Division ile The End of All Things'i yayınevi cıkarmayı düşünüyormu bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim

Çevrimdışı ClayBonner

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #74 : 21 Kasım 2016, 17:37:51 »
Son Koloni satış sitelerinde tükenmiş görünüyordu fakat ithaki tekrar basacağını söyledi...