Kayıt Ol

Dungeons & Dragons Player's Handbook: Core Rulebook I, II, III

Çevrimdışı Xaron

• *
  • 2
  • Rom: 0
  • Rule of Two
    • Profili Görüntüle
 Herkese selamlar. Açıkçası FRP evrenine yeni sayılırım. Birkaç el oynamışlığım var sadece. Merak ettiğim Dungeons & Dragons Player's Handbook: Core Rulebook I ile II ve III versiyonları arasındaki fark. İçerik bakımından ne gibi farklılıklar var birisi açıklarsa çok sevinirim. Teşekkürler...   :-\

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dungeons & Dragons Player's Handbook: Core Rulebook I, II, III
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2012, 17:03:43 »
Aralarındaki fark o kadar fazla ki yaklaşık yüzer sayfalık 3 kitap halinde versiyonlarını değiştirip sunmuşlar. Tek tek scan edip sayfa sayfa buraya koyamayacağıma göre sorusunu sormadığın ama sana daha yardımcı olacak bir yanıt vereyim. En son sürümü en sağlamıdır. Direk onu al, edin, bul.

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Şubat 2012, 17:08:02 »
I de 6 köşeli zarlar ile neredeyse her şey hallediliyordu. Hatta dövüş ve büyü için tablolar vardı. Bu tablolar her şeyi harika bir şekilde anlatıyor ve açıklıyordu. I eğlenceliydi. Şirindi, aptalcaydı, etrafta kılıçları sallayarak dolaşmak, büyü yapmak v bir şeyleri parçalamak ile ilgiliydi.Düzenlemeleri ufak şakalarla doluydu.
II ise tam tersiydi. Olayın tamamen profesyonellestirilmiş haliydi.( Şahsi fikrim )
III hakkında yorum yapmıycam. Çünkü ben II de kaldım. Daimada onda kalmayi planlıyorum
I'm not bad. I'm just drawn that way

Çevrimdışı Xaron

• *
  • 2
  • Rom: 0
  • Rule of Two
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 13 Şubat 2012, 17:24:46 »
Aralarındaki fark o kadar fazla ki yaklaşık yüzer sayfalık 3 kitap halinde versiyonlarını değiştirip sunmuşlar. Tek tek scan edip sayfa sayfa buraya koyamayacağıma göre sorusunu sormadığın ama sana daha yardımcı olacak bir yanıt vereyim. En son sürümü en sağlamıdır. Direk onu al, edin, bul.

I de 6 köşeli zarlar ile neredeyse her şey hallediliyordu. Hatta dövüş ve büyü için tablolar vardı. Bu tablolar her şeyi harika bir şekilde anlatıyor ve açıklıyordu. I eğlenceliydi. Şirindi, aptalcaydı, etrafta kılıçları sallayarak dolaşmak, büyü yapmak v bir şeyleri parçalamak ile ilgiliydi.Düzenlemeleri ufak şakalarla doluydu.
II ise tam tersiydi. Olayın tamamen profesyonellestirilmiş haliydi.( Şahsi fikrim )
III hakkında yorum yapmıycam. Çünkü ben II de kaldım. Daimada onda kalmayi planlıyorum

O halde direk en son sürümünü temin edeyim. Profesyonelce, en ufak detayı bile hesaba katarak oynamayı tercih ederim. Teşekkürler :)

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2012, 21:22:39 »
1. versiyon pek tutulmadı çünkü ölmek ve öldürmek çok kolaydı. Aslında en gerçekçi olanı da buydu bence. Ama nice emekler ile geliştirdikleri karakterlerinin kıytırık bir goblinin fırlattığı bıçak ile ölüvermesi insanları üzmekteydi. Karakterlerin en kelle koltukta oynadığı oyunlar genelde bunda görülmüştür.

2. versiyon Asfaloth'un dediği gibi en profesyonelce olanı idi. En çok zevk aldığım oyunlarımı bununla oynamıştım. Fakat bununla oynamak özellikle acemiler için zordur. Oyuna başlarken ve karakterinizi yaratırken (sınıfınızı belirlerken, yeteneklerinizi seçerken vb...) dikkatli ve ilerigörüşlü davranmanız gerekir, bu aşamada yapacağınız hatalar oyun boyunca size ayakbağı olur; bu yüzden "Broken edition"  da denir. Bence gerçek taşfırın FRP'cisinin kullanacağı versiyon budur.

3. versiyona nedense pek ısınamadım. Fazla kolay olmuş her şey. İnsanı pek yormaz, karakter hazırlarken fazla ince düşünmenize gerek yoktur. Çünkü 3. versiyon, 2.si gibi hata affetmez değildir. Ama bu versiyonu oynamanın pek tadı yok diğerlerinin yanında.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2012, 18:34:21 »
D&D 3th Edition ile D&D Player's Rulebook 3 aynı şeyler değil biliyorsunuz değil mi? Her Edition birden fazla Rulebook'a sahip.

Şu dakikadan sonra 2 veya 1 oynarsanız pek fazla oynatan veya oynatıcı bulamayacağınızı da belirtmek lazım. Hala 2nd Edition oynayan küçük bir topluluk olsa da, bu topluluk Türkiye de toplanıp bir barı dolduramayacak küçüktür herhalde (tamam abartmış olabilirim).

Eğer başlayacaksanız Pathfinder veya D&D 3.5 Ed ile başlamanızı tavsiye ederim. 4th Edition'u, her ne kadar çok güzel toparlamalara ve güzel fikirlere sahip olsa da, hiç var olmamış sayıyor herkes.

Yakın vakitte (bir sene içerisinde sanırım), 5th edition çıkacak, bakalım neler olacak...
#rekt

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Şubat 2012, 00:27:02 »
aslında pekta abartmıs sayilmazsın gercektende Core II oynayan cok az. Bir ara niyetlenmislerdi toplanıp oynamaya oda yalan oldu gitti.

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Şubat 2012, 00:40:54 »
5th Edition bunu değiştirecek deniyor aslında. Adamlar biraz toolbox modunda yapıyorlar oyunu, her oyun yöneticisi istediği kuralları kullanacakmış ve kurallar tüm sistemlerin iyi noktaları olacakmış.

Hatta şöyle bir şey deniyordu, "Dövüş sanatlarının detaylı olmasına gerek yok, ancak 4 monktan oluşan bir grup oynatıyorsanız bunu eklemek oyunu daha güzel hale getirebilir. Detay seviyesi oynatan ve oynayanların elinde olacak." gibi gibi. Bir de "5 dakikada karakter yaratabilirsiniz ancak detaylı bir sistem istiyorsanız bu süreyi 60 dakikaya da çıkarabilirsiniz." diyorlardı sanırım. Tam hatırlamıyorum ama aşağı yukarı böyle bir şeydi.

O yüzden, 5th edition için garip bir ümit var içimde. Umuyorum dedikleri gibi parça kurallar yaparlar ve DnD sisteminde en çok sinir olduğum şeyleri çıkarabileceğim ve isteklerimi ekleyebileceğim bir tarza sahip olur.
#rekt

Çevrimdışı Asfaloth

• **
  • 161
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 25 Şubat 2012, 00:52:44 »
Ama bunu 4 içinde diyolarda gelicek dağiticak köklü değisiklik falan filan bi geldi 3 ün yaması gibiydi. Bende olmasada genel olarak insanlarda 5 e karsı büyük bi umut ve beklenti war.Umarım yanilan ben olurum :D. Ama her ne kadar türkiyede cıkmadi diye bilsemde( hoş dünya üzerindede pek tutmadi galiba) D&D Epic Dragon's diyede bi rulebook ara sürümü war. II den sonraki favori tercihlerim arasındadir. Ancak onda monklar yoktur o hayal kırıklıgıdır bi tek :D.

D.N.: Bu arada soruyu soranin bu yorumlarin hiçbirini okuycani sanmiyorum... o vitaminini almış gitmiş :)

• 1837
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2012, 00:56:33 »
D&D oynatan birisi olmadığımdan detayını bilemiyorum, ama genel olarak frp alt kültürünü takip etmeyi ve öğrenmeyi seven bir adamım. Eğer 5th Ed güzel olmazsa (ki büyük ihtimalle olur, çok iyi adamları işe aldılar + community feedback'e ilk defa bu kadar önem veriyorlar), Pathfinder go go go.
#rekt