Kayıt Ol

Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?

Çevrimdışı kimsecik

• *
  • 26
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Peki gerçek hayatta da inanıyor musunuz?
« : 23 Nisan 2012, 16:02:58 »
    Evet arkadaşlar fantastik eserlerde olmazsa olmaz olan büyü, olağanüstü olaylar, acayip yaratıklar bize çok sıradan gelebiliyor. Peki gerçek hayatta ara sıra kulağımıza çalınan ilginç (üç harfli ;D, aksakallı ihtiyar, konuşan hayvanlar gibi) hikayelere ne kadar inanıyorsunuz?            
Bir Ben Var Benden İçeri

Çevrimdışı Elijah

• 627
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Peki gerçek hayatta da inanıyormusunuz?
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2012, 16:53:59 »
Aslında fantastik eserler biraz da gerçeklikten uzaklaşmak için okunur. Gerçek hayatın sıradınlığı ve olağanlığından kurtulmak için. Peki fantastik eserdeki sıradışılıklara insanlar gerçek hayatta da inansaydı, bu kitapları okur muydu? Bence hayır.

Bu yüzden ben de dahil olmak üzere, fantastik edebiyata ilgisi olanların bu tip şeylerin hiçbirine inanacağını sanmıyorum.
Planemo Syndrome

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2012, 18:38:50 »
Evrende sonsuz tane olasılık mevcut. Bir şeyleri ancak görüneni kadar bilebiliriz. Olguları kendi kuralları içerisinde dahi yargılamaya çalışsak çoğu zaman hiçbir şey yeterince sabit ya da mutlak olmadığından bunun gibi kanılara varmamız oldukça gereksiz ve yanıltıcı olur.

"Ola da bilir, olmaya da bilir." deyip geçmek lazım. Kim bana her gece kucağımda pembe renkli bir pandanın ruhuyla yatmadığımı kanıtlayabilir ki?

Dediğim gibi; evrende sonsuz olasılık mevcut.

Sonradan gelen düzenleme: Yazdıklarınızdan sonra bu konu altında bir mesajımın bulunmasından utandım. Sırf üyelerimiz kesin yargılarla konuşmadan ve çıkmaz tartışmalara girmeden önce görüşlere daha ılımlı yaklaşsın diye söylemiş olduklarım havada kaldı. Bir kez daha fikir alış verişinde bulunmayı bile beceremeyerek yöneticilerimizi utandırdık.

Üzüldüm ya.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2012, 01:41:51 »
Ben açıkçası sıradışı olayların ve varlıkların olduğuna inanmıyorum. Bazı şehir efsaneleri ve olağanüstü olayların abartma veya yanlış anlama olabileceğini düşünüyorum. Eğer böyle şeyler varsa bile mutlaka açıklamaları, mantık çerçevesinde bir dayanakları vardır. Var olan yok olmaz, yok olan var olmaz. Ama maddeler değişir. Bu değişimlerin yorumları, açıklamaları ise farklılık gösterebilir. Yani birinin yorumladığı veya inandığı şeyler bir başkası tarafından açıklanabilir. O zaman gerçektir, yani ispatlanabiliyorsa, açıklaması varsa inanırım.

Onun dışında bu alternatif evren ve durumlar benim için bir sığınak. Yani o dünyaların içinde ne kadar vakit harcarsam kendimi o kadar iyi hissediyorum. Bir arınma, meditasyon benim için. Bunların gerçek hayatta olmasını diler miydim? Evet. Hatta okuduğum ve düşlediğim evrenlerin birinde yaşamayı çok isterdim.

Ama dediğim gibi, inanmıyorum.

Çevrimdışı jinakuma

• *
  • 4
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2012, 08:49:24 »
Tanrıya inanıyorsunda mucizelerine mi inanmıyorsun.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2012, 10:50:50 »
 Güzel bir söz ama günümüzde maalesef pek mucize görmediğimiz için insanın inanma olasılığı düşüyor. Sıradışı olaylara hep inanmak iştemişimdir ama nedense hiç bir zaman doğruluğu kanıtlanmadığı için tam anlamıyla inanmak mümkü değil.Sonuçta bu tür olaylar gerçek olsada olmasada bizi eğlendirdiği kesin...

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2012, 11:16:32 »
Fantastik eserler gerçeğin ta kendisidir. Bir bakıma evet; bu evrenlerde geçen varlıklar, insanların sahip olduğu duyguların dışa vurumudur. Yani bakış açınızı ırklara, türlere değil. Olayların nasıl işlendiği detayına doğrultmanız gerekiyor. Bizlerin; kin, nefret, öfke vesaire gibi duyguları vardır ve bu -atıyorum- orkları temsil eder. Hüzün, mutluluk, sevinç, umut vesaire gibi duyguları vardır ve bu da elfleri temsil eder. Bunları vampirlere, kurtadamlara, perilere uyarlayabilirsiniz.

Çevrimdışı jinakuma

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Nisan 2012, 11:43:00 »
Mucize görmüyoruz diyorsunuz. Etrafımızda o kadar çok mucize varkı sıradan şeyler gibi görmeye başlamışız. Günün birinde bir insanı uçarken görsek mucize deriz. Bir çok insan uçmaya başladığında sıradan bir olay haline gelir. Ve onu bir mucize olarak görmeyiz artık. Her şeyde olduğu gibi bu durumdada isteklerimiz ve beklentilerimizin sınırı yok. Görebilene yaşam mucizedir.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 27 Nisan 2012, 12:14:12 »
Bu konuya dini açıdan bakmak tamamen saçmalık.Umarım kimse bir daha böyle konuları gündeme getirmez :) Bunun dışında gerçek olma ihtimaline bakarsak imkansız diyemeyiz diye düşünüyorum.Kardeşim ne biliyosun sen X galaksisinin A gezegeninde yaşam olmadığını.Ve bu canlıların bizim yazılarımızda tasfir ettiğimiz canlılara benzemediğini.Söylediğim gibi bu konu tartışmaya çok açık bir konu.Tartışmanın da sonu ytok ayrıca.Çünkü inanmayan insan sonunda yine inanmayacak ,inanan insan ise inanmaya devam edecek.Tam bir çıkmaz!!! :)

Çevrimdışı jinakuma

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Nisan 2012, 12:17:00 »
Arkadaslar yazdıklarımın dinle alakası yoktur. Ben birsey yazdım isteyen istediği gibi anlayabilir. Fakat ben olayı dini bir hale getirmiyorum. Yazdıklarımın özü şudur: Gerçeklik bireyin inandıklarıdır.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Nisan 2012, 12:26:03 »
Sevgili jinakuma artık bu konuda tartışmak yersiz.Umarım bir daha kimse din ile fe'yi birbirine karıştırmaya kalkmaz.Malum site dini bilgiler sitesi değil :)
Not:
Spoiler: Göster
 Lütfen bu konu burada kapansın.Birbirimizle atışmanın pek bir anlamı yok.Konu başlığına uygun olarak tartışma devam ederse daha sağlıklı olur sanırım...

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #11 : 27 Nisan 2012, 12:30:02 »
Real life logic:

Herhangi bir argümanı ifade ederken "inanmak" dediğiniz zaman geçerliliği bitiyor. Çünkü, gerçek ve hakiki olan şeylere inanmazsınız; gerçekliğini, doğruluğunu bilirsiniz. Örneğin, yerçekimi yasasına inanmak veya inanmamak diye bir şansınız yoktur. Hava dediğimiz şeyin içindeki oksijen gazı sayesinde yaşamımızı sürdürüyor olmamız da bir inanç meselesi değildir.

Büyü kavramını başlatan olay, insanların "şifa", "ilkyardım" gibi kavramları bilmediği zamanlarda bazı kişilerin hangi bitkinin insan üzerinde ne tür etkisi olduğunu en kaba şekilde öğrenip uygulayarak diğer insanları şaşırtmasıdır. Onun dışındaki bütün "büyü"sel etkilerin placebo etkisinden farksız olduğunu düşünüyorum. Eğer placebo etkisi büyüyse (tabi bu durumda psikoloji ve psikiyatri alanındaki birçok durum da dolaylı olarak büyü sayılmalıdır), büyü diye bir şey vardır. Aksi takdirde böyle şeyler yoktur. Ha, kişi kendini çok inandırırsa o inancın ötesine geçilemeyebilir. Ben kendime 15 yıl boyunca aslında bir lizardfolk olduğumu ve birtakım büyülerle lanetlenerek bir insan bedenine hapsolduğumu sürekli telkin edebilirim. O zaman kimse beni bu düşünceden geri çeviremez. Belki denenir ama denemenin beni olumsuz etkilemesinin yanında, başarılı olunmasının bende bırakacağı hasar da oldukça büyük olur.

Öff, bu uzadıkça giden bir konu. TLDR,
tits or gtfo :D

Çevrimdışı johnconstantine

• **
  • 167
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Her Şeyi Gören Faesla
« Yanıtla #12 : 27 Nisan 2012, 12:42:12 »
Jon Osterman: This is where we hold our conversation. In it, you reveal to me that you and Dreiberg have been sleeping together.
Laurie Juspeczyk: You know about me and Dan?
Jon Osterman: Not yet. But in a few moments, you're going to tell me.
Laurie Juspeczyk: If you already know the future, then why were you surprised when I left you? Or when that reporter ambushed you? Why even argue about it if you already know how this is going to end?
Jon Osterman: I have no choice. Everything is preordained... even my responses.
Laurie Juspeczyk: And you're just going through the motions? The most powerful thing in the universe is still just a puppet...
Jon Osterman: We are all puppets, Laurie. I'm just the puppet who can see the strings.
Laurie Juspeczyk: And what if you're wrong?
Jon Osterman: Why does my perception of time distress you so?
Laurie Juspeczyk: Because it's inhuman. Because it makes me insane. You always say you wanna comfort me. Well, it isn't working. Look, I don't want to fight. I'm sorry I slept with Dan.
Jon Osterman: You slept with Dan?
Laurie Juspeczyk: You just said that you already knew about that.
Jon Osterman: I said -often- that you were my only remaining link to humanity. Why would I save a world I no longer have any stake in?
Laurie Juspeczyk: Then, do it for me... if you really care.
Jon Osterman: When you left me, I left Earth. Does that not show you that I care? My red world here, now, means more to me than your blue one.

Susan Storm: Why are you trying to destroy us?
The Silver Surfer: I have no choice.
Susan Storm: There's always a choice.
The Silver Surfer: Not Always!

Güçlerinin sınırları bilinmeyen, benim nazarımda en iyi çizgi roman kahramanları olan yukarıdaki iki şahsın mevcut durumlar karşısındaki yorumları bire bir aynıdır. Düşünün; olağanüstü güçlere sahipsiniz, bir gezegeni istediğiniz an yok edebiliyorsunuz, elementler üzerinde istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz lâkin verdikleri yanıt I HAVE NO CHOICE. Vay arkadaş.

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Nisan 2012, 13:23:25 »
Güçlerinin sınırları bilinmeyen, benim nazarımda en iyi çizgi roman kahramanları olan yukarıdaki iki şahsın mevcut durumlar karşısındaki yorumları bire bir aynıdır. Düşünün; olağanüstü güçlere sahipsiniz, bir gezegeni istediğiniz an yok edebiliyorsunuz, elementler üzerinde istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz lâkin verdikleri yanıt I HAVE NO CHOICE. Vay arkadaş.
Elimizde bu tür güçler olsa yorum yapabilirdik ama olmadığı için rahat rahat konuşabiliyoruz. Bu arada eminim ki bu karakterlerin seçim şansı olsa yinede güçleri seçerlerdi :)

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #14 : 27 Nisan 2012, 13:50:14 »

Burada söz konusu olan şey bir süper güç değil, büyü. Süper güç dediğin şey, bünyenin olağandan fazlasına sahip olmasıyla ordinary insandan daha fazla/değişik becerilere sahip olma durumudur. Oysa büyü dediğimiz olay, fantazya kavramının ilmidir. Ayrıca her büyünün bir getirisi olduğu gibi götürüsü de vardır. Eğer büyü diye bir şey varsa, yeterli çalışmayla herkes bunu başarabilir, belirli bir kişiye bahşedilmez. Büyüyü riskli kılan, gittikçe daha büyük şeyler yapabilmenin getirdiği hırs ve açlık güdüsü ile beraberinde getirdiği denge, yani büyünün bedelidir. Klasik bir örnek vereyim, bir canı geri getirmek için başka bir canı feda etmek. Getirdiğin can yapay bir can olduğu için bozulmalar görülmesi doğaldır ama tam anlamıyla istediğini elde edememenin karşılığı bir can olur.

Yine gereksiz uzattım konuyu. Yarın oyun var, wizard oynuyorum. Oyun vakti yaklaştıkça sapıtıyorum hafiften, kusuruma bakmayınız.

TLDR, süper güç (çoğu zaman) büyü değildir.