Kayıt Ol

Yapay Zeka

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
  • Rom: 11
  • I have the wisdom to see the dark as a light...
    • Profili Görüntüle
Yapay Zeka
« : 31 Mayıs 2012, 17:42:20 »

Bir yapay zekanın insanımsı bir bilince sahip olması imkansıza yakındır. Sadece bilgiyi materyal mekanizması üzerinde binarik sistemleriyle işleyen bir makine bilinçli olabilir mi? Yapay zeka kendini geliştirebilir belki ama bir bilinç gibi algılayabilir mi, hissedebilir mi? Biyosferi materyalden ayıran budur. "Bio" yaşam anlamına gelir.

Türlerin devam etmesi varlık kaosu içindeki sonsuz denemelere bağlıdır. Gerekli materyal bulunduğunda yaşam oluşur. Örneğin bir suya dna gereksinimlerini karşılayan elementleri ve enerjiyi verirseniz yaşam oluşur. Madde canlıyı, canlı bilinci oluşturur. Dışarıdan bakıldığında makina gibi görünen bu sistemin doğal bir bilinci vardır. Aynı kırmızı rengin varlığı gibidir bu. Elektromanyetik foton frekansının bilince yansımasıdır. Karanlık kavramı da bu sebeple vardır.

Yaşam enerjisini metal zırh içinde bir bilgisayara, yapay mekanizmaya veremezsiniz. Metal kaslarını, metal eklemlerini geliştirebilirsiniz. Damarlarındaki elektrikle ona güç verebilirsiniz. Programlanmış bir sosyal karakteri olabilir. Algılayabilir, yargılayabilir, karar verebilir. Ama hissedemez.

Ona sanat yaptırabilir misiniz? Seslere duygusal anlamlar yükleyebilir mi? Renkleri bizim gördüğümüz gibi görebilir mi? Kokuyu, tadı, dokunuşu, soğuğu, sıcağı, acıyı ve hazzı hissedebilir mi? Korkabilir mi, isteyebilir mi, nefret edebilir mi, sevebilir mi?
...weak pleasures, lost feelings, faded dreams, doubtful hopes...

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yapay Zeka
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2012, 19:27:34 »
Söylediklerinize katılıyorum,
Spoiler: Göster
şu an aklıma gelen en güzel örnek daha yeni okudum diyebileceğim Hayalet Tugay kitabında ki Obin ırkıdır. Hatta yazınızı okurken direk onlar aklıma geldi.

Zeka ile bilinç ayrı şeyler. Zekayı temel olarak biyolojik kodla da mekanik kodla da oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte mekanik bir kod yorumlanabilir ve sabit olacağından kendini geliştirebilir ama duygu geliştiremez. Duygumsu davranışları olabilir. Mesela ona iyi davranan bir insana yakınlık gösterecektir ama bu sevgi değildir. Sevgimsidir. Ne demek istediğimi açıklayayım; onun isteklerine uygun davranan insanı yani ona iyi davranan insanı dost addecektir. Ama o adam ona saldırsa tehdide döndüğü için hiç duraksamadan saldırır. Bilinç sahibi olan insan en azından tereddüt edecektir. Neden saldırdı diye sorgulayacaktır işte aradaki fark budur. Yapay bir zeka sabit bir koda tabii olduğu için motor çalışırken, doğal zeka garip çalışır, değişken ve yorumlanamazdır.

Benim yapay zeka hakkındaki düşüncelerim böyle. Bununla birlikte yapay zeka bilimsel bir konu olduğu kadar, bilim-kurgunun da mihenk taşlarından. Bir sürü farklı teori var yapay zeka üzerine.

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Mayıs 2012, 19:36:27 »
Söylediklerinize katılıyorum,
Spoiler: Göster
şu an aklıma gelen en güzel örnek daha yeni okudum diyebileceğim Hayalet Tugay kitabında ki Obin ırkıdır. Hatta yazınızı okurken direk onlar aklıma geldi.

Zeka ile bilinç ayrı şeyler. Zekayı temel olarak biyolojik kodla da mekanik kodla da oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Bununla birlikte mekanik bir kod yorumlanabilir ve sabit olacağından kendini geliştirebilir ama duygu geliştiremez. Duygumsu davranışları olabilir. Mesela ona iyi davranan bir insana yakınlık gösterecektir ama bu sevgi değildir. Sevgimsidir. Ne demek istediğimi açıklayayım; onun isteklerine uygun davranan insanı yani ona iyi davranan insanı dost addecektir. Ama o adam ona saldırsa tehdide döndüğü için hiç duraksamadan saldırır. Bilinç sahibi olan insan en azından tereddüt edecektir. Neden saldırdı diye sorgulayacaktır işte aradaki fark budur. Yapay bir zeka sabit bir koda tabii olduğu için motor çalışırken, doğal zeka garip çalışır, değişken ve yorumlanamazdır.

Benim yapay zeka hakkındaki düşüncelerim böyle. Bununla birlikte yapay zeka bilimsel bir konu olduğu kadar, bilim-kurgunun da mihenk taşlarından. Bir sürü farklı teori var yapay zeka üzerine.

Katılıyorum.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Mayıs 2012, 20:24:03 »
İdeal bir mekanik sistem hissedebilir. Hissetmekten kastımız ne? Teorikte dış dünyaya verilen tüm tepkiler elektrokimyasal ve biyokimyasal olaylardan ibaret. Sevmenin bile bir mekanizması var. Bir mekanik/elektronik sistem dış ortamı farkedebilir hatta yorumlayıp ona göre tepkiler verebilir. Analiz edebilir. Zaten Biyosibernetik diye bir bilim dalı var ki elektronik sistemleri model alarak insanda sinir sisteminin bazı noktalarını aydınlatmıştır.

Mekanik sistemler (elektronik sistemler) ve biyolojik sistemler birçok bakımdan birbirlerine benzer ve birbirlerine ışık tutar. Sinyal-işaret mekanizmaları, etki-tepki mekanizmaları, feed-back mekanizmaları ortaktır. Bir sistem kendisine yüklenen bilgi doğrultusunda yaşayabilir. Onun dışına çıkamaz. (Yani yüklenen program) Ama insan da böyle değil midir? İnsanların sinir sistemi de programlanmış  ve bunun dışına çıkamıyor. Mesela basit bir örnek vermek gerekirse vücuttaki kaslar ve vücudun ağırlık merkezi uçmaya göre programlanmamış. Bu yüzden insan yalınken uçamaz. Sisteminde böyle bir şey yok. Öğrenme ise sisteminde var. Gördüğü bir şeyi yeni bağlantılar oluşturarak depolayabiliyor. Gerektiğinde o bağlantıları kullanarak yüzeye çıkarabiliyor. Veya bir hastalık, vücuduna aldığı bir parazit olduğunda onu tanıdıktan sonra, daha sonra karşılaşma ihtimaline karşı uzun ömürlü memory hücreleri bırakabiliyor. Tanıyor ve öğreniyor. Self-defense. Buna karşın sistem hata verebiliyor. Herhangi bir kusurdan dolayı düzgün işlemeyebiliyor. Ve doğal seleksiyon sonucu eleniyor. Mekanik sistemlerin elendiği gibi.

İdeal mekanik sisteme henüz ulaşılmadı. Kim bilir belki bir gün ulaşılır... Ne kadar iyi programlayabiliriz? Zekaya ne derece yaklaşabiliriz? Benim fikrim? Bilemiyorum.

Ama ideale yakın sistemler var: ŞÖYLE

Alıntı
Örneğin bir suya dna gereksinimlerini karşılayan elementleri ve enerjiyi verirseniz yaşam oluşur.

Abiyoogenez teorisi? Peki bu kanıtlanmış mı? Ben bunun mümkün olduğunu sanmıyorum.

Peki klonlama? Yapay zeka sayılabilir mi?

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 31 Mayıs 2012, 20:52:45 »
İdeal bir mekanik sistem hissedebilir. Hissetmekten kastımız ne? Teorikte dış dünyaya verilen tüm tepkiler elektrokimyasal ve biyokimyasal olaylardan ibaret. Sevmenin bile bir mekanizması var. Bir mekanik/elektronik sistem dış ortamı farkedebilir hatta yorumlayıp ona göre tepkiler verebilir. Analiz edebilir. Zaten Biyosibernetik diye bir bilim dalı var ki elektronik sistemleri model alarak insanda sinir sisteminin bazı noktalarını aydınlatmıştır.

Mekanik sistemler (elektronik sistemler) ve biyolojik sistemler birçok bakımdan birbirlerine benzer ve birbirlerine ışık tutar. Sinyal-işaret mekanizmaları, etki-tepki mekanizmaları, feed-back mekanizmaları ortaktır. Bir sistem kendisine yüklenen bilgi doğrultusunda yaşayabilir. Onun dışına çıkamaz. (Yani yüklenen program) Ama insan da böyle değil midir? İnsanların sinir sistemi de programlanmış  ve bunun dışına çıkamıyor. Mesela basit bir örnek vermek gerekirse vücuttaki kaslar ve vücudun ağırlık merkezi uçmaya göre programlanmamış. Bu yüzden insan yalınken uçamaz. Sisteminde böyle bir şey yok. Öğrenme ise sisteminde var. Gördüğü bir şeyi yeni bağlantılar oluşturarak depolayabiliyor. Gerektiğinde o bağlantıları kullanarak yüzeye çıkarabiliyor. Veya bir hastalık, vücuduna aldığı bir parazit olduğunda onu tanıdıktan sonra, daha sonra karşılaşma ihtimaline karşı uzun ömürlü memory hücreleri bırakabiliyor. Tanıyor ve öğreniyor. Self-defense. Buna karşın sistem hata verebiliyor. Herhangi bir kusurdan dolayı düzgün işlemeyebiliyor. Ve doğal seleksiyon sonucu eleniyor. Mekanik sistemlerin elendiği gibi.

İdeal mekanik sisteme henüz ulaşılmadı. Kim bilir belki bir gün ulaşılır... Ne kadar iyi programlayabiliriz? Zekaya ne derece yaklaşabiliriz? Benim fikrim? Bilemiyorum.

Ama ideale yakın sistemler var: ŞÖYLE

Alıntı
Örneğin bir suya dna gereksinimlerini karşılayan elementleri ve enerjiyi verirseniz yaşam oluşur.

Abiyoogenez teorisi? Peki bu kanıtlanmış mı? Ben bunun mümkün olduğunu sanmıyorum.

Geneline katılıyorum. Farklı birşey mi belirttim ki? Tüm bu sistemler bilinçle ilgisiz. Bahsettiklerin sadece sistem. Yaşam formu değil. İnsanı aynen mekanik-elektronikten yararlanarak oluştursan bile ona bilinç veremezsin. Dna'ya ait bir bilgiyi yapay yollarla taklit edemezsin.

Şu suda canlı oluşumu mevzusu ise evrim teorisi. Bilim bunun üzerinden gidiyor. Marsta hayat var değil mi?

Klonlama dna üzerinden gider, biyolojiktir. Araştırılması gereken bir konu. Ama yapay zeka değil.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Mayıs 2012, 20:58:08 »
Yapay zekaya kendi kendini geliştirme şansı verirsek zamanla bizimkine benzer bir yapıya, hatta belki de bizimkinden üstün olana ulaşacaktır bence.

Aslında her canlı ürerken (eşeyli üreyenleri kastediyorum) kendini yarı yarıya klonladığı için bir bakıma evet :)

Ona sanat yaptırabilir misiniz? Seslere duygusal anlamlar yükleyebilir mi? Renkleri bizim gördüğümüz gibi görebilir mi? Kokuyu, tadı, dokunuşu, soğuğu, sıcağı, acıyı ve hazzı hissedebilir mi? Korkabilir mi, isteyebilir mi, nefret edebilir mi, sevebilir mi?

Aslında bir insanın da bunları gerçekten hissedip hissetmediğini bilemeyiz. Karşımızdaki insan gülebilir, ağlayabilir vb. fakat bunlar zate beyinde gerçekleşen fizyolojik olayların sonucudur. Ağlıyorsam, gözümden yaş akar, hıçkırırım ve benzeri tepkiler gösteririm. Bu fiziksel tepkilerin altında gerçekten acı hissedip hissetmediğimi bilebilir misiniz? Belki de rol yapıyorum.

Çok saçma ama küçükken kendim hariç herkesi robot sanırdım ben. Aslında öyleyiz. Sadece metalden, plastikten değil de, proteinden, yağdan oluşmuş durumdayız. "İlksel çorbadan" bu zamana dek gelen yolculuğumuzda içimizde gerçekten bir bilince (dince "ruha") yer var mıydı? Açıkçası küçükken kişinin kendisinden başka kimsenin bir bilinç (ruh) taşıyıp taşıyamayacağından emin olamayacağına karar vermiştim. Hala da öyle düşünürüm (bkz: ghost in the shell, i robot).

Faydalı bir eser : Richard Dawkins - Gen Bencildir (özellikle kitabın son cümlesi bana çok etkileyici gelmişti)

Kitabın özeti

Kitabın kendisi

Not: Ertesi gün girilecek olan sınavın paniğiyle çalakalem yazılmış bir mesajdır. Hatalı ifadeler varsa, yeterince açık olamadıysam kusura bakmayın.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 13 Temmuz 2012, 00:25:50 »
Aslında mikroorganizmalar da bilince sahiptir. Bu sadece DNA'nın bir işlevi.
DNA'nın oluşturduğu sistemlere yapay diyorsak neye doğal diyoruz?

Çevrimdışı Maleficum

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 18 Temmuz 2012, 04:18:41 »
Yeni konu:
Geri Zeka nedir? Neye denir?
Geri Zeka bilinçli midir?
Geri Zeka sanat yapabilir mi?
Yapay Geri Zeka mümkün müdür?

Çevrimdışı MeToLee

• *
  • 22
  • Rom: 0
  • Knowledge is power. Guard it well.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 18 Temmuz 2012, 10:49:15 »
Yeni konu:
Geri Zeka nedir? Neye denir?
Geri Zeka bilinçli midir?
Geri Zeka sanat yapabilir mi?
Yapay Geri Zeka mümkün müdür?

Geri zeka çok sinir bozucu bir şeydir. Bir insana aynı şeyi defalarca anlatıp anlamasını başaramadığımızda ona geri zekalı deriz. Bunu söylediğimiz an çok rahatlarız.
Geri zekalının bırak bilinci beyni olduğundan dahi şüphe edilmektedir =P Ama eğer bir beyni yoksa temel fonksyonlarını nasıl yerine getirdiği tam bir gizemdir.
Geri zekalılık ayrı bir sanattır. Başka bir sanat yapıp onuda katletmesini istemeyiz. O yüzden sanat yapabilir mi gibi tehlikeli sorular sormamalıyız.
Annem sık sık kafasına fazla vurmayın aptal olacak der ama onun bahsettiği şeyin yapay geri zeka olup olmadığıdnan emin değilim...
O senin burnun mu yoksa bir çeşit hastalık mı? - Tasslehoff Burrfoot