Kayıt Ol

Hangi seri ile başlamalıyım? ( Konu amacına ulaşmıştır! Teşekkürler )

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Yerdeniz Serisi --> Amber Yıllıkları --> Bartimaeus Üçlemesi
        Üstteki serileri bitirdiğimde altta bulunan serilerden devam edeceğim (ruh halime göre ) ;

Dresden Dosyaları - Temeraire Serisi - Unutulmuş Diyarlar - Wardstone

Yardımlarınız için teşekkür ederim...

Merhaba arkadaşlar ,

Siteyi açıkçası fantastik kitaplar ararken 1 hafta önce buldum ve konularına bakarken çoğu serinin içinden girip dışından çıktım. Ama yine de karar veremedim. Çok iyi bir seri ile başlarsam ve onun etkisinde kalırsam diğer serilere şans vermeyeceğimi düşündüm biran. Ama tabi bundan önce de 2 seriyi okumuşluğum mevcut. Kara Kule ve Ölüm Kapısı Serisi , ah birde Shannara'dan bir kitap okumuştum yaklaşık 5 yıl önce (kılıcı olması gerek) hala tüm sahneleri aklımdadır, çok da hoşuma gitmiştir hatta hayal gücümü bile kullanmışımdır onun için; işin özü zaman zaman hatırlatırım kendime :)

Her neyse işin aslı acaba hangi seriden başlamalıyım ? Kendi başıma araştırdım ettim ama sizlerinde önerilerinizi bilmek ve dikkate almak istiyorum. Hatta mümkünse bugün kitap almayı düşünüyorum. (Kadıköy-Penguen Yayınevi sanırım öyle okumuştum)  Umarım ilgilenen ve bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olur. Ah!.. Şunu da ekleyeyim fantastik edeb. dışı 150 küsür kitap okumuşluğum mevcuttur felsefe ve dünya klasikleri bunların içindedir yani ağır olup olmaması önemli değildir , kurgusu ile beni kendine bağlaması yeterlidir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi seri ile başlamalıyım?
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2012, 13:16:12 »
Sana önerebileceğim sıralamada gençlik kitapları koymamaya özen gösteriyorum. Böylece dil biraz yorabilir ama işe buradan başlamakta çok yarar var.

Percy Jackson Ve Olimposlular ( Ve devamını öneririm. Seri bana göre fantastik kurgu değildir ama harika bir hazırlıktır. O yüzden öncelikle bundan başlamanı öneririm)
Miras Döngüsü ( Kısa ve harika bir seridir. Başlangıç için uygundur.)
Unutulmuş Diyarlar (Dili en hafif ve en aksiyonlu serilerden. Seni kendine çabuk bağlayacaktır)
Ejderha Mızrağı ( Hayatımda şuana kadar okuduğum en harika seridir. Karakterleri ve yaratılan Dünya eşsizdir  )
Karabüyücü Serisi (Kitaplarını bulman çok zor ama okumadan geçme diyebileceğim ve fantastiğin temel taşı olan büyü sisteminin detaylı işlendiği bir seri, çok güzeldir  )
Tolkein'in tüm türkçe kitapları (Neden başta bunu söylemedin diyebilirsin ama bazı seriler ustalaşılmadan okunulmamalı)
Gedik Savaşları ( Güzel bir seridir. İlk dört kitabı dışındaki kitapların okunulması önerilmez ama bence okumak harika bir tecrübe  )
İblis Savaşları (Unutulmuş Diyarlardan sonrada okunabilir  )
Ölüm Kapısı (Bu seride fantastikte hiç alışık olmadığımız harika bir sistem var çok beğeneceksin)
Veeee Zaman Çarkı (Dünyadaki en güzel fantastik seri makamına çoğu kişi tarafından uygun bulunmuştur. Ama kimsenin hemen okuması önerilmez çünkü hem diğerlerine göre harikadır hem de bir birikim ister)

Sana önerdiğim serileri verdiğim sırayla okumanı öneririm çünkü kendim test ettim  Ayrıca forumda okuma listeleri detaylı olarak bulunmakta

Not: Aynı dertten muzdarip başka bir üyeye yardım için attığım mesajdan alıntıdır :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2012, 14:06:55 »
Fazla fantastik dalda okumamış bir kişiye, bu dala giriş niteliğinde uygun bulduğum birkaç seri var.

Percy Jackson ve Olimposlular'a katılmakla birlikte; Gölgelerin Efendisi, Wardstone Günlükleri, Darren Shan, Narnia Günlükleri, Dedektif Kurukafa vs. Araştır forumda ve portalda, hangisi daha çok hoşuna giderse ondan başla.

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2012, 14:41:48 »
Unutulmuş Diyarları öneririm. Başlaman  gereken bir alemdir. Ama diyorsan ki ben çok bilgeliyim çocuk masalları okumam o zaman pek hoşuna gitmeyebilir. Çünkü anlatımı basittir.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2012, 14:57:28 »
Sana önerebileceğim sıralamada gençlik kitapları koymamaya özen gösteriyorum. Böylece dil biraz yorabilir ama işe buradan başlamakta çok yarar var.

Percy Jackson Ve Olimposlular ( Ve devamını öneririm. Seri bana göre fantastik kurgu değildir ama harika bir hazırlıktır. O yüzden öncelikle bundan başlamanı öneririm)
Miras Döngüsü ( Kısa ve harika bir seridir. Başlangıç için uygundur.)
Unutulmuş Diyarlar (Dili en hafif ve en aksiyonlu serilerden. Seni kendine çabuk bağlayacaktır)
Ejderha Mızrağı ( Hayatımda şuana kadar okuduğum en harika seridir. Karakterleri ve yaratılan Dünya eşsizdir  )
Karabüyücü Serisi (Kitaplarını bulman çok zor ama okumadan geçme diyebileceğim ve fantastiğin temel taşı olan büyü sisteminin detaylı işlendiği bir seri, çok güzeldir  )
Tolkein'in tüm türkçe kitapları (Neden başta bunu söylemedin diyebilirsin ama bazı seriler ustalaşılmadan okunulmamalı)
Gedik Savaşları ( Güzel bir seridir. İlk dört kitabı dışındaki kitapların okunulması önerilmez ama bence okumak harika bir tecrübe  )
İblis Savaşları (Unutulmuş Diyarlardan sonrada okunabilir  )
Ölüm Kapısı (Bu seride fantastikte hiç alışık olmadığımız harika bir sistem var çok beğeneceksin)
Veeee Zaman Çarkı (Dünyadaki en güzel fantastik seri makamına çoğu kişi tarafından uygun bulunmuştur. Ama kimsenin hemen okuması önerilmez çünkü hem diğerlerine göre harikadır hem de bir birikim ister)

Sana önerdiğim serileri verdiğim sırayla okumanı öneririm çünkü kendim test ettim  Ayrıca forumda okuma listeleri detaylı olarak bulunmakta

Not: Aynı dertten muzdarip başka bir üyeye yardım için attığım mesajdan alıntıdır :)

Zaten dediğim gibi Ölüm Kapısı Serisi ile Kara Kule'yi okumuştum ve onlara taparcasına bağlanmıştım. Çok etkilendim o 2 kitaptan. Satran ve Partryn denilince eski  anılarım depreşir aradan o kadar zaman geçmesine rağmen :)

Verdiğin liste için çok teşekkür ederim. Hepsinin konusunu az-çok biliyorum sayılır. Dediğim gibi bayağı bir araştırma yaptım fantastik edeb. hakkında. Ama dediğim gibi klasik edebiyat ve günümüz kitaplarını okumaktan fantastik edeb.'a nasıl başlayacağımı bilemedim. Normal şartlarda zaten Anime ve Manga  arşivimin haddi hesabı yoktur ki neredeyse 5 yıl olacak. Onların da etkisiyle zaten aslında bu dünyanın içindeydim ama farkına varamamıştım kendimin.

Yukarıda da belirttiğim gibi Shannara'nın Kılıcını okuduğumda o kitabın fena etkisinde kalmıştım. "Her şey sanki gözümün önünde gerçekleşiyormuş" hissine aşırı bir şekilde kapılmıştım.
Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2012, 15:04:05 »
O zaman sana tavsiyem bir kitapçıya gittiğinde Anayurt (Unutulmuş Diyarlar kitap 1) kitabına biraz göz at dil hafif gelirse direk Güz Alacakaranlığı Ejderhaların ı (Ejderha Mızrağı 1.kitap) al seveceğin kesin :D

Eğer içi bol savaşlı ve aksiyonlu bir seriyle başlayayım. Böyle kulaklarımda kılıç sesleri yankılansın istiyorum diyorsan Unutulmuş Diyarlarla başla orada savaşa çok doyarsın sonrasında Ejderha Mızrağına geçip aksiyonu azaltıp edebi tarafı arttırırsan iyi bir başlangıç olur.
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Ekim 2012, 15:04:42 »
Fazla fantastik dalda okumamış bir kişiye, bu dala giriş niteliğinde uygun bulduğum birkaç seri var.

Percy Jackson ve Olimposlular'a katılmakla birlikte; Gölgelerin Efendisi, Wardstone Günlükleri, Darren Shan, Narnia Günlükleri, Dedektif Kurukafa vs. Araştır forumda ve portalda, hangisi daha çok hoşuna giderse ondan başla.

Narnia'nın serilerini de izledikten sonra artık konusu çok basit kaçıyor gözüme. Hatta biraz itici konumuna düştü diyebilirim. Ama ilginiz ve öneriniz için çok teşekkür ederim. Önerdiklerinizden bilmediklerimi şimdi araştıracağım :)

Unutulmuş Diyarları öneririm. Başlaman  gereken bir alemdir. Ama diyorsan ki ben çok bilgeliyim çocuk masalları okumam o zaman pek hoşuna gitmeyebilir. Çünkü anlatımı basittir.

Kendisinin bir çok kişinin beğendiği bir seri olduğunu biliyorum. Basit bir anlatımı olmasını asla yadırgamam. Dediğim gibi kurgusu iyi olsun , mantıken bir çelişki yaratmasın ve o fantastik dünyanın akıbetiyle sarsılayım yeter bana :) Fantastik edeb.'ı çocuk masalları ile aynı kefede asla düşünmedim. O kadar insan okuyorsa demek ki etkileyici bir yanı vardır ki insanlar bu seriyi önerebiliyor birbirine.  Yorumunuzu dikkate alacağım , önerileriniz için teşekkür ederim :)

O zaman sana tavsiyem bir kitapçıya gittiğinde Anayurt (Unutulmuş Diyarlar kitap 1) kitabına biraz göz at dil hafif gelirse direk Güz Alacakaranlığı Ejderhaların ı (Ejderha Mızrağı 1.kitap) al seveceğin kesin :D

Seveceğime eminim aslında çünkü konularına bakınca direk ilgimi çekmişti :) Ammavelakin en başta da şu durum geldi aklıma. Bu kadar iyi serileri başlangıç çerçevesinde okumaya başlarsam ileride diğerlerini beğenmemezlik yapar mıyım diye düşünmeye başladım. Ama olacağını düşünmüyorum sanırım :) Her birinin tadı ayrıdır, her zaman öyle olmuştur :)

Eğer içi bol savaşlı ve aksiyonlu bir seriyle başlayayım. Böyle kulaklarımda kılıç sesleri yankılansın istiyorum diyorsan Unutulmuş Diyarlarla başla orada savaşa çok doyarsın sonrasında Ejderha Mızrağına geçip aksiyonu azaltıp edebi tarafı arttırırsan iyi bir başlangıç olur.
Bu öneri daha çok hoşuma gitti :) İçimdeki ateşi sanırım böylelikle yatıştırabileceğime inanıyorum. İlginiz için çok teşekkür ediyorum :)

Ve diğer arkadaşların verdikleri seri isimlerinide araştırdım içlerinden ciddi anlamda beğendiklerim oldu. Onları da ilerleyen vakitlerde okuyacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı smgkrc

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2012, 16:41:34 »
Sword of Truth serisi var yani Doğruluk Kılıcı ama 1. kitabının dışında diğer kitapları , sanırsam yaklaşık 14 kitabı vardı , ingilizcedir. Türkçe çevirisi daha yapılmadı çünkü alan yayın biraz saçma bir yayındı tüm fantastik romanlarını toplasan 5 tane felan . Başka bir yayın Doğruluk Kılıcı serisini almadan devamını bekleyemeyiz sanırım.

Zaman Çarkı'nı zaten önermişler ve o da çok güzeldir . Miras döngüsü de . Miras döngüsü Eragon , Eldest ve Brisingr adlı 3 kitapdır miras döngüsü olarak geçmez kitapçılarda.

Doğruluk Kılıcı serisine bakmak istersen ilk kitabı ; Büyücünün İlk Kuralı'dır biraz zor bulursun :) ben de çok zor bulmuştum... Ama o kitabı hem Zaman Çarkı'yla hem de Miras Döngüsü'yle aynı kefeye koyabilirsin o kadar güzeldir ( bence ).

Çevrimdışı Acmert

• **
  • 268
  • Rom: 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2012, 16:46:22 »
Bence fantastiğe başlamak en iyi Harry Potter'la olur. Hem kısa sürede bitireceğin, başarılı bir seri. Hem de kolayca seveceğini düşünüyorum. Okudun mu bilmiyorum, okumadıysan bir an önce oku. :)

Çevrimdışı ülfet

• **
  • 184
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Ekim 2012, 16:47:42 »
Zamanın Bekçileri kesinlikle okumanı öneririm 3 kitap:
*Anılan
*karanlık
*Anahtar
Başka serilerde önerebilirim fakat zaten söylemem gerekenleri arkadaşlarım söylemişler.

İyi Okumalar..
Azrail yorulma kanka intihar edicem...

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Ekim 2012, 18:26:06 »
Sword of Truth serisi var yani Doğruluk Kılıcı ama 1. kitabının dışında diğer kitapları , sanırsam yaklaşık 14 kitabı vardı , ingilizcedir. Türkçe çevirisi daha yapılmadı çünkü alan yayın biraz saçma bir yayındı tüm fantastik romanlarını toplasan 5 tane felan . Başka bir yayın Doğruluk Kılıcı serisini almadan devamını bekleyemeyiz sanırım.

Zaman Çarkı'nı zaten önermişler ve o da çok güzeldir . Miras döngüsü de . Miras döngüsü Eragon , Eldest ve Brisingr adlı 3 kitapdır miras döngüsü olarak geçmez kitapçılarda.

Doğruluk Kılıcı serisine bakmak istersen ilk kitabı ; Büyücünün İlk Kuralı'dır biraz zor bulursun :) ben de çok zor bulmuştum... Ama o kitabı hem Zaman Çarkı'yla hem de Miras Döngüsü'yle aynı kefeye koyabilirsin o kadar güzeldir ( bence ).
Dizisinin 2 sezonunu da izlemiştim. 2.sezonun finali biraz fiyaskoydu ama genel itibari ile güzel biri diziydi zevk alarak izlemiştim.
Evet bunu da listeme seve seve ekleyebilirim.Eğer bulabilirsem alacaklar listeme ekleyeceğim , teşekkür ederim öneriniz için :)

Bence fantastiğe başlamak en iyi Harry Potter'la olur. Hem kısa sürede bitireceğin, başarılı bir seri. Hem de kolayca seveceğini düşünüyorum. Okudun mu bilmiyorum, okumadıysan bir an önce oku. :)
Filmlerini izlediğim için ufak bir tereddüt yaşıyorum (hatta büyük bir tereddüt bile diyebiliriz) . Çünkü kitabın filmleri ile aynı olacaktır düşüncesi ve okurken olacak olayların bilincinde olacağım için pek heyecan yaratacağını düşünmüyorum. Ama tabiki söz konusu kitap filminden kat kat daha iyi olacağı için aslında okunabilir de demekten kendimi geri alamıyorum. Şimdilik bir muamma benim için, yine de teşekkür ederim ilginiz ve verdiğiniz bilgi için :)

Zamanın Bekçileri kesinlikle okumanı öneririm 3 kitap:
*Anılan
*karanlık
*Anahtar
Başka serilerde önerebilirim fakat zaten söylemem gerekenleri arkadaşlarım söylemişler.

İyi Okumalar..

Evet konusuna bir göz attım ve açıkçası bunu da beğendim. Kararsızlığa düşmemi engelleyemiyorum. Fantastik edeb. konusunda bir çaylak olduğum su götürmez bir gerçek ve ilk adımı yeniden atacağımdan oburluğum beni kararsız kılıyor. (ölüm kapısı ile kara kule serisinden sonra çok zaman geçti maalesef) , öneriniz için çok teşekkür ederim listeme bu seriyide ekliyorum :)

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 21 Ekim 2012, 18:38:03 »
Kendini çaylak olarak değerlendirip öz eleştiri yapabilmen çok güzel bir şey. Bence UD ile bir başla sonra incelemelerin daha anlamlı olacaktır. Sonuçta UD yi okumak çok büyük bir birikim getirecektir. (Yaş kaç merak ettim? Ben 16 :D ) (insan fantastik okurken ciddi bir sohbet ihtiyacı hissediyor :D )

Not: Galiba Karabüyücü serisi beni çok etkiledi :D Buradan Leydi Trudi CanavaN 'a selam gönderiyorum :D
Kara Dalamar

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 21 Ekim 2012, 18:59:30 »
Kendini çaylak olarak değerlendirip öz eleştiri yapabilmen çok güzel bir şey. Bence UD ile bir başla sonra incelemelerin daha anlamlı olacaktır. Sonuçta UD yi okumak çok büyük bir birikim getirecektir. (Yaş kaç merak ettim? Ben 16 :D ) Ayrıca istersen senin fantastik evrenlerdeki yolculuğa başlaman da eşlik etmek için ayrıca sohbet arkadaşlığı için seninle Karabüyücü serisinde ustalığın bir birim altı arkadaşlık anlamında ise ustalığın bir birim ötesi olan Gardiyanlık ve Çırak iletişiminde bulunmak isterim :D (Çünkü insan fantastik okurken ciddi bir sohbet ihtiyacı hissediyor :D )

Eğer kabul edersen şunu demek istiyorum: Ellerinizi çırağımdan çekin ! :D

Not: Galiba Karabüyücü serisi beni çok etkiledi :D Buradan Leydi Trudi CanavaN 'a selam gönderiyorum :D

Seni hayal kırıklığına uğratmak istemem ama yaşım 23 ve ismim Semih :) Kitap okumaya geç yaşta başlayan bir insanım maalesef ki. Fantastik türüne ilgim ise hep vardı ama kendime vakit ayırıp bunu keşfetmem biraz zaman aldı.

Karabüyücü serisi dediğinde ilk olarak konusuna baktım , ilgimi çekti ne diyeyim :) Kesinlikle insanların sohbet ihtiyacı hissettiği konusunda hemfikirim. Ah o 5 yıl önceki zamanlar geldi aklıma , etrafımdaki insanların kara kule ve ölüm kapısı serisine ufacık bir ilgi göstermemesi beni gerçekten parçalamıştı :) (gömdüm , içime attım hepsini :D )

Yaşımdan ötürü çekinmezsen tabiki ama çırak konusunu düşünmek gerek :D

J.R.R. Tolkien

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 21 Ekim 2012, 19:05:14 »
Karabüyücü serisinin kitaplarını bulmak çok zordu Semih Abi :D (ama bulursan oku derim harika bir Seridir Abi :D)

Benim görüşümde yaş tecrübede getirir arada bir normal edebiyatla alakalı öneri konusunda kulağını çınlata bilirim. Sorun Olmaz değil mi? (Abi :D)

Bunu öğrenmek beni ne kadar etkiledi anlatamam 23 yaşında fantastiğe başlayanlar da olduğunu öğrenmek fantastiğe saygımı 4 e katladı desem yeridir Semih Abi :D

Şu an yerin dibinde olabilirim. Orada internet belki çekmiyordur mesaj geç cevaplanırsa yanlış anlaşılmasın :D
Kara Dalamar

Çevrimdışı thevoice

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 21 Ekim 2012, 19:38:58 »
Karabüyücü serisinin kitaplarını bulmak çok zordu Semih Abi :D (ama bulursan oku derim harika bir Seridir Abi :D)

Benim görüşümde yaş tecrübede getirir arada bir normal edebiyatla alakalı öneri konusunda kulağını çınlata bilirim. Sorun Olmaz değil mi? (Abi :D)

Bunu öğrenmek beni ne kadar etkiledi anlatamam 23 yaşında fantastiğe başlayanlar da olduğunu öğrenmek fantastiğe saygımı 4 e katladı desem yeridir Semih Abi :D

Şu an yerin dibinde olabilirim. Orada internet belki çekmiyordur mesaj geç cevaplanırsa yanlış anlaşılmasın :D

Güleceğim yoktu :) Oh bu konuda kesinlikle yardımcı olabilirim :) Dostoyevski hayranıyımdır tek tek okuttururum sana hepsini :) Arada Peyami Safa'ya da bir merhaba deyip Yusuf Atılgan ile hafif bir bunalım yaşayıp , Sabahattin Ali'nin Kürk'ünü de giyip doğruca Fransa'ya Balzac üstadımızın elinden öper... ne oluyor gibisinden kalakalırız sonra :D Zamanla onlara da bakarsın biraz biraz ne olacak :)

Açıkçası aile ve arkadaş kavramı insanın gelişmesi yönünden (maalesef ki) çok büyük bir önem arz ediyor. Hem geç başlıyorum diye de üzülmüyorum çünkü çok güzel eserler okudum bu yaşıma kadar. Fantastik denilince insanlarda oluşan bu tepkiler tamamen üzücü ve sinir bozucu hatta çıtayı biraz arttıralım ve tamamen dar görüşlü diye yorumlayalım. Ki zaten yeni çıkan kitapları da takip eden biri olarak onları okumayıp fantastik edeb.'ten seçmeler okumak kesinlikle daha yararınadır diyebilirim :) Ah! tabiki unutulmasın, insanın kendini geliştirmesinde kesinlikle edebi-klasik eserlerin faydası çoktur. Hele ki biyografı yazıları.

Her ne kitap olursa olsun okuyana saygım sonsuzdur :)

Birde çok sevdiğim J.R.R. Tolkien'den alıntı yapmak istiyorum ; (her daim sevmişimdir)

"Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!"

J.R.R. Tolkien