Kayıt Ol

Doğruluk Kılıcı Dizisi - Terry Goodkind

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Doğruluk Kılıcı Dizisi - Terry Goodkind
« Yanıtla #45 : 29 Eylül 2016, 18:15:21 »
Pegasus yıllar önce başka yayınevinden çıkan ilk kitaptan farklı bir çeviri mi kullanmış? Çünkü şimdi başka yayınevinden tek kısım halinde basılan kitabı okuyorum ve dili kesinlikle çok sade değil.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #46 : 29 Eylül 2016, 23:02:58 »
Çevirmen farklı evet.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 30 Eylül 2016, 10:34:47 »
Birinci kitabın çevirmeni aynı.Çeviri de aynıdır diye düşünüyorum. İkinci kitapta farklı bir çevirmen var.
Kitaplara gelince yazar Zaman Çarkından oldukça etkilenmiş(Zaman Çarkı da başka serilerden etkilenmişti benim için sorun teşkil etmiyor ama belirtmek istedim :) ) Bunun dışında oldukça hareketli,heyecanlı bir okumaydı. İkinci kitabın ikinci kısmı daha iyiydi bence. Ama benim seriden beklentim çok daha fazlaydı.Kısaca beklediğim derinlikte değil. Bazı olaylar,olgular çok çabuk gerçekleşti.Karakterlerin kendileri ile ilgili ve birbirleriyle ilişkilerinde ayrıntılar iyi verilmemiş.Bu da hikayeyle ilgili gerçeklik algısı oluşturmanızı zorlaştırıyor.Ne demek istediğimi tam olarak anlatabildiğimden emin değilim :( Sonuçta okuduğum en iyi seriler arasında olmasa da beğendim ve eğer çevrilirse diğer kitaplarını da  okuyacağım. Serinin devamı gelmezse de üzülürüm.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 30 Eylül 2016, 11:26:26 »
Kitaba tam başlayacağım sırada kafam allak bullak oldu. Okuyanları yardıma çağırıyorum!

Şimdi bu seri yetişkin içerikli mi, yoksa çocuksu mu? Ya da ortalama bir fantastik edebiyat serisi kıvamında bir aralığa mı giriyor? İçerik olarak soruyorum tamamen.

ionik adlı arkadaşımız çocuklardan uzak tutun demiş. Sert demiş. Buna itiraz gelmemiş; daha çok dil tartışılmış. Ben buna cevap istiyorum ;D. Bakın sonra Dikenlikler Prensi gibi çıkmasın. ionik sakın yanlış anlamasın, Dikenlikler Prensi için "öyle de sert, böyle de sert, Aman Tanrım dedik, kanımız dondu!" dendi. Sonra okudum ve şu tepkiyi verdim:  :dl Kitap hardcore denilince ben heyecanlanıyorum :(

Doğruluk Kılıcı'nın kendisinden öte yazarın bu seriyi objektivizm akımının izinde yazmış olması beni çok merak ettiriyor.

Öyle işte. Bu konulara açıklık getirilmesini rica ediyorum :D. Ona göre okuma sıramda oynamalar yapacağım.

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #49 : 30 Eylül 2016, 11:39:17 »
Forumdan tanıdığımız Yosun Erdemli'nin instagram paylaşımına göre en sevdiği seriymiş. Zaten nickinin anlamını da çözmüş oldum kitabı okuyunca. İlk kitabı bitirdim ikincinin ilk kısmının yarısındayım. Hardcore denemez öyle kopan kafa kol bağırsak anlatılmıyor ancak çok şeytani bölümleri var. Bir içkence 10 sayfa sürebiliyor ya da çocuklar kurban edilebiliyor. Anlatımın çocukça kaçan kısmı çok basit yazılması yani Yüzüklerin Efendisi, Zaman Çarkı, Dune hatta Weis & Hickman kalitesinde bile bir anlatım beklemeyin. Ben kitapları sevdim türün takipçileri için kesinlikle okunması gerekir hatta ilerde kült bile sayılabilir.

edit: 2011 yılında İthaki Yayınları Soru Hattı başlığında bu serinin çıkıp çıkmayacağı sorulmuş, orada 2. ve 4. sayfalarda o zamandan serinin basit ve çocukça yazıldığı da dile getirilmiş.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #50 : 30 Eylül 2016, 11:47:50 »
Özellikle ikinci kitap bir ayrı güzel bence. Çok sert olmasa da ilginç bölümleri var, Mortsithler mesela. Yani son dediğim geneldi. :) Güzel bir seri, Zaman Çarkı'na fazlasıyla benziyor ama çok zevkliydi, umarım devam kitapları çabucak çıkar. Bu arada ikinci kitapla o benzerlikten yavaş yavaş kurtuluyor seri bence.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 30 Eylül 2016, 12:43:38 »
Çok düşük bir beklentiyle okumaya başladım kitabı. Hatta Yosun abla favori serim diye hiç söylememiş olsa alıp okumazdım. İlk başladığımda kitabın dilini çok ham, toy, iyi işlenmemiş bulmuştum. Bu nedenle çok düz, laylay geçecek bir macera yaşanacağını sanmıştım. Ama kitap ikinci yarısından sonra özellikle hem dil olarak biraz toparladı (belki de ben alıştığım için normal gelmeye başlamıştır) hem de baya baya yetişkin temalar işlemeye başladı. Cinsellik var biraz ama o kadar fazla değil. Asıl işkenceli sahneler var kitabın sonlarında özellikle Mord Sithli kısımlarda. Buralar hem fiziksel hem zihinsel anlamda zorlayıcı şeyler. Bu nedenle kesinlikle bir çocuk kitabı değil.

İlk kitabın ikinci yarısı olmasaydı devam etmezdim seriye. Diyaloglar nasıl diyeyim çok cheesy, holivud aksiyon film kahramanı iyimser, parlak çocuk maykılla gizemli ve güzel, güven sorunları yaşayan cenifır konuşuyor sanki. Belki çeviriden dolayıdır bu, bilmiyorum.

Lore olarak bakarsak bir sürü şey çıkıyor kitapta karşımıza. Çeşit çeşit büyücü, büyülü nane, yaratık var. Kitap uzun olduğundan boğucu olmamış bunlar ama bazı şeylerin yeterince açıklanması da mümkün olmamış.

Düşük beklentiyle başladım, kitabın ilk yarısı da açıkçası böyle gitti. İkinci yarıda açıldı kitap, daha oturaklı bir hal aldı. Bu nedenle memnunum. 6,5'tan 7/10, ikinci kitabı da okuyacağım diyorum.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı ionik

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #52 : 30 Eylül 2016, 13:46:24 »
Kitaba tam başlayacağım sırada kafam allak bullak oldu. Okuyanları yardıma çağırıyorum!

Şimdi bu seri yetişkin içerikli mi, yoksa çocuksu mu? Ya da ortalama bir fantastik edebiyat serisi kıvamında bir aralığa mı giriyor? İçerik olarak soruyorum tamamen.

ionik adlı arkadaşımız çocuklardan uzak tutun demiş. Sert demiş. Buna itiraz gelmemiş; daha çok dil tartışılmış. Ben buna cevap istiyorum ;D. Bakın sonra Dikenlikler Prensi gibi çıkmasın. ionik sakın yanlış anlamasın, Dikenlikler Prensi için "öyle de sert, böyle de sert, Aman Tanrım dedik, kanımız dondu!" dendi. Sonra okudum ve şu tepkiyi verdim:  :dl Kitap hardcore denilince ben heyecanlanıyorum :(

Doğruluk Kılıcı'nın kendisinden öte yazarın bu seriyi objektivizm akımının izinde yazmış olması beni çok merak ettiriyor.

Öyle işte. Bu konulara açıklık getirilmesini rica ediyorum :D. Ona göre okuma sıramda oynamalar yapacağım.

Dikenlikler prensini okumadım neyle kıyaslayacağımı da bilemedim şimdi, olduğu kısımlarda fiziksel vahşet ve işkence oldukça detaylı anlatılıyor kesinlikle çocuklara göre değil ama sahneler ne kadar detaylı ve uzunda olsa anlatım bana yüzeysel geldi, belki çeviri ile ilgili alakalıdır daha önce de dediğim gibi içselleştiremedim, bir kvothe, kaladin, shallan hatta elric ve vin etkisi yaratmadı kahramanları, tabi bunun sebebi o çok bahsedilen objektivizm mevzusu da olabilir, adamlar(kahramanlar) çok soğukkanlı ve nesnel, dolayısıyla da epik, en zor durumlardan bile etkilenmez daha da güçlenerek çıkarlar havası hep var, aslında düşününce Richard yukarda saydıklarımı değil ama John Galt'ı hatırlatıyor, bu durumda Kahlan da Dagny Taggart mı  :blink, objektivizme girdik madem yeni paragraf lazım:)

Ayn Rand'ın ki objektivizmin ahlaki yapısını oluşturduğu söylenir, Atlas Silkindi ve Hayatın Kaynağı kitaplarını okudum, yaklaşıma göre, insan tek başına bir varlıktır sahip olduğu en önemli şey aklı ve muhakeme yeteneğidir, varoluş amacı kendi mutluluğudur, bunu sağlamak için de duygulardan ziyade aklına ve aklın yaratıcılığına güvenir, herkes kendi için vardır, başkalarını kendinin önüne koymak bağımlılık yaratır, onlar zihni kemiren asalaklar gibidir, yaratıcılığı köreltir vs.. bağımsızlık yaratıcılığa dolayısıyla mutluluğa götürürken kollektivizm uzlaşma demektir ve bu da bireysel yeteneklerinizden ödün vermeniz anlamına gelir yani kendinize ihanettir, seriyi buradan değerlendirmek esaslı bir incelemenin konusu, uğraşacak olan olacaksa şimdiden minnettarım  ;D .. Sürekli en güvendiği insanlardan bile ihanet görebileceği söylenen, bir tek kendi aklına ve yeteneğine güvenmesi gereken bir baş kahramanımız var, sanırım tanıma uyuyor  ;) benim de yüzeysel bulmam belki bu felsefeye uzaklığımdandır

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 30 Eylül 2016, 13:59:28 »
Alıntı
...uğraşacak olan olacaksa şimdiden minnettarım

Ehem :hömm: İncelemesi bende efenim.

Arkadaşlar, hepinizin cevapları için çok teşekkür ederim :). Aklımda daha net bir imaj oluştu. Tabii okuyup kendim gördüğümde asıl formunu almış olacak.

ionik'e de bu detaylı açıklaması için ayrıca teşekkürler.

Son olarak, repliklerin holivud [*]Naber Muti?[/*] ve anlatımın fazla sade oluşu biraz hayal kırıklığı oldu. Yine de buradan hareketle önyargılı olmak istemiyorum. Okuma sıramı da buna göre oluşturdum sayenizde :)

Çevirmenlerle ilgili de şunu düşünüyorum: Belki de ilk kitabı çevirmen telifiyle birlikte satın aldılar. İthaki de Bilimkurgu Klasikleri'ndeki kimi kitapları eski çevirileriyle aldı. Aynı çevirmenlerin hepsinin baştan çevirdiğine pek ihtimal vermiyorum. Gerçi Niran Elçi Diskdünya'da bunu yaptı, Dost Körpe de Dune için yaptı aynı şekilde. Ama diyorum ya, tüm kitaplar için geçerli değil bu. Seriye 2. kitabın çevirmeniyle devam edebilirler gibi geliyor. Bakalım.

Çevrimdışı ionik

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 30 Eylül 2016, 18:52:20 »
Alıntı
...uğraşacak olan olacaksa şimdiden minnettarım

Ehem :hömm: İncelemesi bende efenim.

bekleyelim o zaman  :uhe

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 03 Ekim 2016, 01:25:32 »
Spoiler yememek için hangi kitaptan sonra diziyi izleyebilirim veya ilk 2 kitabı bitirsem kaçıncı bölüme kadar diziyi izleyebilirim?

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 03 Ekim 2016, 15:10:37 »
Spoiler yememek için hangi kitaptan sonra diziyi izleyebilirim veya ilk 2 kitabı bitirsem kaçıncı bölüme kadar diziyi izleyebilirim?

İlk iki kitabı bitirirseniz dizinin tamamını izleyebilirsiniz.Zaten dizi de 2 sezon.Ben izleyeli 5 sene oldu ama hatırladığım kadarıyla senaryo kitaba o kadar da bağlı değildi.Mesela 2. sezonun tamamı boyunca çok önemli rolü olan bir mord sith den kitapda  sadece son sayfalarda  bahsediyor. Spoiler yemezsin bence. Eğlenceli bir diziydi. Şimdiden iyi seyirler.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 03 Ekim 2016, 15:47:20 »
Teşekkürler :) ikinci kitabın çeyreğindeyim bittiğinde diziyi de izleyeyim o zaman yeni kitaplar çıkana kadar.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 24 Ekim 2016, 13:21:13 »
Pekala, dilinin basitliği ile kastedileni bugün itibariyle görmüş bulunuyorum.

Henüz 40 sayfa okudum. Dil beni rahatsız eden bir basitliğe sahip. Sadelik değil ama, basitlik.

Şu ana dek hoşuma giden şey Richard'ın Kahlan ile tanıştığı sahnede şövalyeliğe soyunmaması. Aksine, karşısındakiler nedeniyle korkuya kapılması. Bir anda içinden bir kahraman çıkmaması güzeldi. Öte yandan, Kahlan'ın yeşil gözleri de yeşil gözleri.

Kitapta betimleme sıkıntısı var gibi duruyor. Bu da anlatımın basitliğinden kaynaklı diye düşünüyorum. Devam edeceğim elbette :) Ama ilk izlenimlerim böyle olunca buradaki çoğu kişiyle paralel düşündüğümü görüp burada paylaşayım dedim.

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 24 Ekim 2016, 15:25:00 »
Pekala, dilinin basitliği ile kastedileni bugün itibariyle görmüş bulunuyorum.

Henüz 40 sayfa okudum. Dil beni rahatsız eden bir basitliğe sahip. Sadelik değil ama, basitlik.

Şu ana dek hoşuma giden şey Richard'ın Kahlan ile tanıştığı sahnede şövalyeliğe soyunmaması. Aksine, karşısındakiler nedeniyle korkuya kapılması. Bir anda içinden bir kahraman çıkmaması güzeldi. Öte yandan, Kahlan'ın yeşil gözleri de yeşil gözleri.

Kitapta betimleme sıkıntısı var gibi duruyor. Bu da anlatımın basitliğinden kaynaklı diye düşünüyorum. Devam edeceğim elbette :) Ama ilk izlenimlerim böyle olunca buradaki çoğu kişiyle paralel düşündüğümü görüp burada paylaşayım dedim.

Şimdi beni merak ettiğim bu gerçekten kitabın orjinalinde de mi böyle yoksa çeviriden kaynaklı bir problem mi ? Çünkü okuyanlar ikinci kitapta böyle bir sorun olmadığını söylüyorlar ve çevirmen farklı ikinci kitapta .