Kayıt Ol

Steampunk

Çevrimdışı rick deckard

• *
  • 1
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Steampunk
« : 14 Aralık 2012, 14:28:25 »
Arkadaşlar steampunk kültürü ve ütopyaları hakkında neler biliyorsunuz ? İlginizi çekiyor mu ? Ben ilgili sayılırım bu topikte bunlar hakkında konuşabiliriz belki: )

Kabaca bahsetmek gerekirse; elektriğin kullanımının keşfedilememesi ya da en azından ufak voltajlarda kullanılamaması üzerine bugünkü şekilde gelişmemiş buhar ve mekanik gücüne dayalı bir sanayi devrimi yaşanan alternatif yaşam tarzıdır steampunk. Mimari ve giyiniş olarakta kraliçe victoria dönemi İngiltere'sinden esintiler taşır.

Görsel olarak müthişt etkileyicidir steampunk eserleri. Bu yüzden kitap olarak fazla örneği olmasada filmlerde, çizimlerde ve özelliklde son zamanlarda video oyunlarında çokça kullanılıyo bu akım. Dishonored buna örnek olabilir. Film olarak ilk aklıma gelen monster chronicle, wild wild west, the league of extraordinary gentlemen, vidocq, steam boy. Oyun olarak; arcanum, thief, warcraft mesela.

Bence bir gidip google görsellerde "steampunk" kelimesini aratın hayran olmaya başlıcaksınız zaten bu akıma: )

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
Ynt: Steampunk
« Yanıtla #1 : 27 Ocak 2013, 20:46:11 »
Thief - The Dark Project adlı oyunda karşılaşmıştım ilk olarak. Daha doğrusu Karşılaştığım şeyin steampunk olduğunun farkına ilk o oyunu oynarken varmıştım. Alternatif tarih düşüncesi hep hoşuma gittiği için çok sevdim, çünkü tarihin bir yerinde olaylar farklı gelişseydi gerçekten yaşanabilecek bir şeydi steampunk.

Gerçekten de Art Nouveau (Victorian Age) kültürü genel olarak hakim görülür; Jules Verne kitaplarındaki tasvirlerde bunu farkedebiliriz. Bunun yanında League Of Extraordinary Gentleman filminde daha oryantal bir steampunk karşımıza çıkıyor. Çok da güzel olmuş :)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı nutrimatik

• *
  • 15
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Ocak 2013, 15:34:24 »
bu türü sevenlere "last exile" adlı japon animesini öneriyorum. steam punk atmosferini bire bir yaşayabildiğiniz gibi, sürükleyici öyküsü de ekrana bağlıyor.

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Ocak 2013, 17:57:54 »
Thief'in diğer oyunlarınıda bende tavsiye ediyorum.Ve ayrıca Final fantasy serisi steampunk'a girmiyormuydu yeaa?? Her neyse birde oyun vardı arkadaşımla birlikte bir kaç sefer oynamıştım steam bot idi adı  yada öyle birşeyler.O oyunda öyleydi.Last Exile'i MTV de veriyorlardı bir kaç bölüm denk gelmiştim ama hepsine bakmamıştım fakat izlediğim kadarı ile steampunk türüne hitafen yazılmış gibiydi.

Not. internetten baktım steambot chronicles imiş oyunun adı.FinalFantasyde giriyormuş.Oyun tarzı olarak steampunk diye geçiyor.

Çevrimdışı Minaxo

• *
  • 24
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2013, 15:20:17 »
En çok hoşuma giden dünya tarzı ben kitaplardan ziyade çok iyi bir örneğinin Avatar-The Last Airbander olduğunu düşünüyorum her şey tam tamına uyuyor :)