Kayıt Ol

Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Unutulmuş Diyarlar Okuma Rehberi
« Yanıtla #120 : 30 Kasım 2013, 20:01:22 »
Arkadaşlar 'Örümcek Kraliçenin Savaşı' serisini Drizzt Efsanesi 13.Kitaptan sonra okumayı düşünüyorum ne diyorsunuz? Anladığım kadarıyla efsaneler bitince daha karanlıkaltına dönülmüyor bende son kez ö.kraliçeyi okuyup karanlıkaltını bir kenara bırakayım diyorum. Konu bütünlüğü bozulur mu? Yardımlarınızı bekliyorum. :) 

Tavsiyem böyle bir şeyin yapılmamasıdır. Çünkü Örümcek Kraliçenin Savaşı kronolojik bir yere sahiptir. Drizzt Efsanesi: Hayalet Kral'dan sonra Avatar üçlemesinin okunur. Bu üçlemede Hayalet Kral'da da bahsi geçen evrende büyük kaosa neden olan olaylar anlatılır. Örümcek Kraliçenin Savaşı ise bu olayların Karanlık Altındaki etkisini yansımasını konu alır. :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #121 : 01 Aralık 2013, 09:54:00 »
Ryld Argith bana iki koldan yardımcı oluyorsun teşekkür ederim :D Aslında ben Laika baskılarına göre konuşarak Drizzt Efsanesi 13 dedim. Yani Kılıçlar Denizi. Sen onlardan sonra Avcının Kılıçları Serisini ve Değişimler Serisini de tamamlamamı ve sonra Avatar Üçlemesiyle Örümcek Kraliçe'nin Savaşını okumamı öneriyorsun :D Peki Avatar Üçlemesini gerçekten okumam gerekiyor mu bu noktada? Bir de bu avatar üçlemesinde Elminster geçiyor mu ? :D

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #122 : 01 Aralık 2013, 10:19:51 »
Ryld Argith bana iki koldan yardımcı oluyorsun teşekkür ederim :D Aslında ben Laika baskılarına göre konuşarak Drizzt Efsanesi 13 dedim. Yani Kılıçlar Denizi. Sen onlardan sonra Avcının Kılıçları Serisini ve Değişimler Serisini de tamamlamamı ve sonra Avatar Üçlemesiyle Örümcek Kraliçe'nin Savaşını okumamı öneriyorsun :D Peki Avatar Üçlemesini gerçekten okumam gerekiyor mu bu noktada? Bir de bu avatar üçlemesinde Elminster geçiyor mu ? :D

Elminster geçiyor diye hatırlıyorum ama öyle ana karakter olarak değil. Avatar Üçlemesini kesinlikle okumanı öneriyorum . Nedenine gelince:
Avatar Üçlemesinde Fearun ve tüm evrende olan bir afet anlatılır. Örümcek Kraliçenin Savaşında ise bu afet sırasındaki Karanlık Altı'nı anlatır. Yani "Peki bu sırada Karanlık Altında neler oluyor?" sorusunun cevabıdır. Avatar Üçlemesi bu Afet'i tüm detaylarıyla anlatır. Bu yüzden okuman tavsiyemdir.

Not:Sıralamayı aynen öyle diyorum. Drizzt Efsanesini hiç sırayı bozmadan Hayalet Kral'a kadar oku Avatar Üçlemesi'ne öyle geç. Ayrıca Elminster'i sorma nedenin güzel mi güzel büyü sahneleri okumaksa eminim Avatar Üçlemesi ve Örümcek Kraliçenin Savaşı seni çok tatmin edecektir :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #123 : 01 Aralık 2013, 10:41:46 »
Peki madem öyle diyorsun Avatar üçlemesini'de okuyacaz artık :D Kitap baskıları konusunda takıntılarım vardır biraz da o yüzden direttim bu kadar yoksa okumak sorun değil :D

Elminster'i sorarken güzel büyü sahneleri okumak işin cezbedici bir yönü olsa da asıl amacım karakterin kendisini merak etmemdi. Kendi serisi olmasına rağmen sadece 3 kitabı türkçe ye çevrilmiş.

Eğer okuduysan Ruhban serisi hakkında neler söyleyebilirsin? Cadderly karakterinin geçmişini anlatıyormuş ama okunacak kadar güzel mi?

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #124 : 01 Aralık 2013, 11:01:27 »
Elminster öyle bir karakter ki diğer kitaplarda bulunsada geçtiği sahnelerde onun hakkında hiçbir şey öğrenemezsin. Zaten diğer kitaplardaki en çekici özelliklerinden biri bu gizemidir. Çevrilmiş olan 3 kitabı alıp okumanda hiçbir sıkıntı yok çünkü çevrilen üçüncü kitap normal bir kitapmış gibi bitiyor. Herhangi bir macera yarım kalmıyor. :)

Ruhban Serisi için şunu söyleyeyim. 4 kitabı çevrildi 5. ne zaman bilmesem de çıkacak. İlk kitabı ve ikinci kitabının yarısı sıradan fantastik kurgu eserleri olsada ikinci kitabının ikinci yarısı ve diğer iki kitap gerçekten çok güzeldir. :)

İlk iki kitapta yeni şeyler öğreniyorsun (kütüphane, yeni tanrılar vs.) ev bunlar ilgi çekici. Yani ilk iki kitap kötü diye bir şey yok. :) Sadece diğer fantastik kurgu eserlerinden ayrılıp kendilerini öne çıkaracak çok fazla artıları yok. Onuda oku derim :D
Kara Dalamar

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #125 : 01 Aralık 2013, 11:13:53 »
Ruhban serisini de ekledim listeye :D Elminster'ın ilk ikisini bulmuştum. Üçüncüsünü de bulursam onlarda tamam :D Hazır konu çıkmayan kitaplardan açılmışken Kışgörmez Destanı 4.kitabın ne zaman çıkacağını biliyor musun ? :D Bir de 'The Sundering' serisinin Drizzt dışındaki kitaplarının türkçeye çevrileceğini düşünüyor musun :D Benim hiç ümidim yok bu konuda :D

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #126 : 05 Aralık 2013, 21:26:03 »
Şahin sen ne yaptın? Ne Hayalet Kral'ı, ne Avatar'ı... Avatar Serisinde ve Drizzt 9. kitap olan Karanlığın Kuşatması'nda Sıkıntılar Zamanı(1358 DR) anlatılırken, Hayalet Kral'da Büyüvebası(1385 DR) anlatılıyor. Yani bu kitaplar birbirinden baya bir farklı. Yazılmaları arasında 20 sene var. Karıştırma bunları.

Örümcek Kraliçe'nin Savaşı serisinde Menzoberranzan'ın Sıkıntılar Zamanı'ndan nasıl etkilendiği anlatılıyor. O seriyi daha rahat anlaman için, Drizzt Efsanesi 9. kitap Karanlığın Kuşatması'na kadar gelmeni ve Avatar Serisini okumanı tavsiye ederim. Eğer önce bunları okursan, kitabı okurken "tanrılar nereye gitmiş yav" demezsin. :)

En iyisi Türkçeye kazandırılmış UD kitaplarının yazılma yıllarına göre sıralayayım da "kronolojik okuyacam ben ya" diyenlere bir rehber olsun.

1988 Kristal Parçası
1989 Gümüş Damarlar, Karanlıkvadi, Tantras, Derinsu
1990 Buçukluğun Mücevheri, Anayurt, Sürgün
1991 Göç, ElfGölgesi, İlahi
1992 Ormanın Gölgelerinde, Gece Maskeleri, Miras
1993 Düşen Kale, Yıldızsız Gece, Yalanlar Prensi
1994 ElfŞarkısı, Karanlığın Kuşatması, Elminster Bir Büyücü Yaratmak
1995 Drow Kızı
1996 Gümüş Gölgeler, Şafağa Geçit
1997 Elminster Myth Drannor'da
1998 Dikenhisar, Sessiz Kılıç, Elminster'ın Cezbedilişi
1999 Dünya'nın Omurgası
2000 Kristalin Hizmetkarı
2001 Kılıçlar Denizi
2002 Bin Ork, Dağılma, Ayaklanma
2003 Yalnız Drow, Hüküm
2004 İki Kılıç, Tükeniş, İmha
2005 Cadı Kral'ın Vaadi, Diriliş
2006 Artemis'in Yolu
2007 Ork Kral
2008 Korsan Kral
2009 Hayalet Kral
2010 Gauntlygrym
2011 Kışgörmez
2012 Charon'un Pençesi

Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #127 : 06 Aralık 2013, 08:08:38 »
O zaman hayalet krala kadar gelmeme gerek kalmadan benim başlangıçta dediğim gibi drizzt efsanesi: kılıçlar denizine kadarda gelsem karanlığın kuşatmasına kadarda gelsem problem olmuyormuş :) ama söylediğiniz gibi Avatar serisini mutlaka okumam gerekiyor :) hemen tekrardan bir düzenleme çekeyim listeme o zaman :D Yardımlarınız için teşekkürler :)

Kronolojik olarak derken benim için olayların yaşanma kronolojisi önemli, yayınlanma tarihlerine aldırmam ama öyle okumak isteyen arkadaşlarda vardır mutlaka onlar için yararlı bir bilgi olmuş :D 

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #128 : 06 Aralık 2013, 08:39:48 »
En iyisi Türkçeye kazandırılmış UD kitaplarının yazılma yıllarına göre sıralayayım da "kronolojik okuyacam ben ya" diyenlere bir rehber olsun.

1988 Kristal Parçası
1989 Gümüş Damarlar, Karanlıkvadi, Tantras, Derinsu
1990 Buçukluğun Mücevheri, Anayurt, Sürgün
1991 Göç, ElfGölgesi, İlahi
1992 Ormanın Gölgelerinde, Gece Maskeleri, Miras
1993 Düşen Kale, Yıldızsız Gece, Yalanlar Prensi
1994 ElfŞarkısı, Karanlığın Kuşatması, Elminster Bir Büyücü Yaratmak
1995 Drow Kızı
1996 Gümüş Gölgeler, Şafağa Geçit
1997 Elminster Myth Drannor'da
1998 Dikenhisar, Sessiz Kılıç, Elminster'ın Cezbedilişi
1999 Dünya'nın Omurgası
2000 Kristalin Hizmetkarı
2001 Kılıçlar Denizi
2002 Bin Ork, Dağılma, Ayaklanma
2003 Yalnız Drow, Hüküm
2004 İki Kılıç, Tükeniş, İmha
2005 Cadı Kral'ın Vaadi, Diriliş
2006 Artemis'in Yolu
2007 Ork Kral
2008 Korsan Kral
2009 Hayalet Kral
2010 Gauntlygrym
2011 Kışgörmez
2012 Charon'un Pençesi

Yazılma sırası bu ama, ben yine de Anayurt, Sürgün ve Göç'ün Kristal Parçası'ndan önce okunması taraftarıyım. Çünkü bu üç kitap Kristal Parçası'ndan önce geçen olayları anlatıyor. Yani "kronolojik" olan sıra aslında bu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #129 : 06 Aralık 2013, 19:03:29 »
Unutulmuş diyarlardaki bu üçüncü nesil, dördüncü nesil olayını açıklayabilir misiniz arkadaşlar ? Nette biraz araştırdım ama sağlam bir bilgi bulamadım. Nedir bu sözünü ettiğiniz nesil olayı? Çok merakımı çekti umarım bir arkadaş yardımcı olur :) :)

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #130 : 08 Aralık 2013, 15:47:19 »
Wizard of the Costs şirketi canı sıkıldıkça yeni frp sistemi çıkartıyor. Şu sıralar da D&D 5'i çıkarıyorlar. D&D 4 de D&D 3'ten sonra çıkmış yeni frp sistemidir. Bu frpyi oynatacak mekan lazım bunu da Diyarlar sağlıyor. Şimdi büyüden, ırklara, sınıflardan silahlara değişen bir frp sistemini eski Diyarlar'a uygulamak için "mantıklı" bir olay dizisi yaratıyorlar. Ve tüm Toril'i değiştiriyorlar. D&D 2'den 3'e geçerken Sıkıntılar Zamanı'nı (1358 DR) yaratmıştı, Tanrılar dünyada yürümüş ve bütün frp sistemi değişmişti. 3'ten 4'e geçerken de Büyüvebası (1385 DR) ve Gölge'nin çöküş olaylarını yaptılar. Bu değişimi anlamak istiyorsan öncelikle D&D 4'ü kavramanı sonra Faerun'un başına gelenleri okumanı öneririm.

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #131 : 08 Aralık 2013, 20:47:41 »
Netteki araştırmalarımı bir de söylediklerinden yola çıkarak yaptım, şimdi az çok anladım nesil olayını teşekkürler. :)

Birde bu 'edition'lar, frp oyunlarından kitaplara kadar tüm her şeyi kapsıyormuş, oldukça geniş bir sektör ben kitaplarda kalayım iyi böyle :D Frp yi güzel bulmadığımdan değil ama kuralları belirli ve hazır boardgame leri oynamak daha kolay zaten çevremde Frp yapabilecek ne insan bulabilirim ne de materyal :D

Sadece kurguya yönelik olarak birkaç şey sormak istiyorum;

1) D&D 1'i 2'ye bağlayan olay dizisi nedir? Hangi kitaplarda geçer? DR yılı nedir?
2) Büyü vebası ve Gölgenin çöküşü hangi kitaplarda anlatılıyor yada anlatılıyor mu?
3) D&D 4'ten 5'e geçerken de sanırım 'The Sundering' serisinde geçen olayları kullanacaklar, o halde güncel DR kaç?
4) Bu düzenlemeler D&D kapsamında olduğuna göre Ejderha Mızrağında ki Krynn'ide etkiliyor mu yoksa sadece Diyarlara özgü mü? (Belki bu sorunun uzmanı Ryld Argith olabilir :D )    

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #132 : 08 Aralık 2013, 22:07:40 »
1) D&D 1 çıraklık eseri diyebilirim. D&D 1'e ait hiçbir roman yazılmadı. Birkaç sourcebook çıkarıldı, ki çok tutulunca frp hemen kapsamlı D&D 2 çıkarıldı.  D&D 2 ile roman olsun sourcebook olsun bol bol kitap yazıldı. Sana D&D 1 Faerun haritasını atsam kör olursun üç-dört şehir harici neredeyse tamamiyle boş :D

2) Büyüvebası Türkçe kitaplar arasında sadece Hayalet Kral da anlatılıyor. Richard Lee Byers "Haunted Lands" serisinde gölgeçöküşü ve büyüvebasını oluşturan olaylar da belli kahramanlar gözünden anlatılıyor, fakat Avatar Serisi'ndeki gibi Tanrıların ve Tanrı Üstü Ao'nun gözünden anlatılmıyor.

3) The Sundering, Ayrılma demek. Gölge düzlemi Toril'in üzerine adeta düşmüştü. Buna Gölgeçöküşü dendi. (Buna Ayrılma ve Nethreil yazılarımda değindim) D&D 5 hala kesinleşmedi, deneme sürümleri oynanıyor, açıkçası tam olarak ayrıntısını bilmiyorum. Sadece Baldurs Gate'te cinayet adlı bir ön kurgu yayımlandı. 2014'te tamamen geçmesi bekleniyor. The Sundering serisi seneye tamamlanacak, onunla beraber her şey kesinleşecek. Fakat D&D 4'ü sorarsan onun oyun yılı 1479 DR'dir. (D&D 3'ün oyun yılı da 1372 DR'dir) Hatırlatma: Oyun yılı; frp oynayanlar için sosyal siyasal ve örgütleriyle yaşamının tam tamına oluşturulduğu oyuncuların en az sorunlarla bilinmezliklerle karşılaşacağı tavsiye edilen yıldır. Yoksa RA Salvatore'un yazdığı Gauntlygrm kitab 1409 DR'de veya The Last Threshold 1484 DR'de geçtiği halde 4. nesille yazılma.

4) Ejderha Mızrağı serisinin bitmesinin sebebini de D&D 4 içinde yer olmamasından kaynaklandığını biliyorum. Ejderha Mızrağı'nı yeni nesle geçirmediler o da böylece bitmiş oldu. Ryld Argith Şahin kızmaz umarım ama bitmesi de iyi oldu, tüm Wizards of the Costs D&D gücünü Diyarlara yatırdı bu da beni çok memnun etti. :)

Çevrimdışı cmkrbn

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #133 : 09 Aralık 2013, 08:30:51 »
Çok çok yararlı bir bilgilendirme oldu sağ ol merakımı giderdin :D Ryld Argith gelmeden kaçıyorum ben :P :D :D 

Çevrimdışı TunaClark

• *
  • 2
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #134 : 28 Nisan 2014, 13:13:34 »
Arkadaşlar 12. kitap Dünyanın omurgasını hiç bir yerde bulamıyorum. Ne internet ne de Ankaradaki kitapçılar fayda etmedi. Mümkünse internette güvenilir ve yine mümkünse düzgün çalışan bir site öneriniz olabilir mi? Tam hızımı aldım hevesim kursağımda kaldı resmen :( Bunu okuyamadığım için diğer kitaplara da devam edemiyorum.