Kayıt Ol

Enginlik Serisi - James S. A. Corey

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Enginlik Serisi - James S. A. Corey
« : 02 Nisan 2013, 16:32:14 »

2012 Hugo Ödülleri'nde ve 2012 Locus Ödülleri’nde En İyi Roman dalında adaylık alan ve George R.R. Martin’in “Şöyle sağlam bir uzay operası okumayalı epey olmuştu.” şeklinde tanımladığı James S. A. Corey imzalı “Leviathan Uyanıyor” (Leviathan Wakes) kitabı önümüzdeki günlerde İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Kitap; Dünya, Mars ve Asteroit Kuşaklarının (asteroitlerde yaşayan ve Kuşaklılar denilen koloni insanları) içinde bulunduğu bir çatışmayı konu alıyor. Enginlik serisinin ilk kitabı olma özelliğini taşıytan bu romanın devam kitabı ise “Caliban’ın Savaşı”.

Şu an ise sizlere giriş bölümünü içeren ön okumayı ve kitabın tanıtım metnini sunuyoruz!

ÖN OKUMAya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Tanıtım metniyse şöyle:

Alıntı
GELECEĞE HOŞ GELDİNİZ.

İnsanlık güneş sistemini —Mars’ı, Ay’ı, Asteroit Kuşağı’nı ve de ötesini— kolonileştirmiştir. Fakat yıldızlar hâlâ erişilmezdir.

Jim Holden Satürn’ün halkaları ile Kuşak’taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan bir buz şilebinin idari subayıdır. O ve mürettebatı Scopuli adındaki terk edilmiş bir gemiye rastladıklarında kendilerini hiç istemedikleri bir sırrın içinde bulurlar. Bu birileri için uğruna cinayet işlenecek bir sırdır—hem de Jim ile mürettebatının hayal bile edemeyecekleri bir ölçekte. Jim gemiyi oraya kimin ve niye bıraktığını bulamazsa güneş sisteminde savaş çıkacaktır.

Dedektif Miller bir kızı aramaktadır—milyarlarca kişilik bir sistemdeki tek bir kızı. Fakat kızın ailesinde para boldur ve parayı veren düdüğü çalmaktadır. İpuçları onu Scopuli’ye ve isyancı sempatizanı Holden’a çıkardığında Miller bu kızın tüm olup bitenlerin anahtarı olabileceğini anlar.

Holden ile Miller’ın Dünya hükümeti, Dış Gezegen devrimcileri ve gizli şirketler arasındaki ince bir çizgide yürümeleri gerekmektedir—ve şans onlardan yana değildir. Fakat Kuşak’ta farklı kurallar geçerlidir ve küçük bir gemi bile evrenin kaderini değiştirebilir.

Böylece yeni bir bilimkurgu serisinin daha dilimize çevrilmesinin mutluluğu içerisindeyiz. Yakın zamanda çıkış tarihi ve künye bilgileriyle görüşmek üzere.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: “Leviathan Uyanıyor” Ön Okuması Yayında
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2013, 16:36:18 »
Tanıtım metni bende ilgi uyandırdı doğrusu. Hugo'ya aday oluşu da başka bir ilgimi çeken nokta. Ama nedense içimde duygusal bir yan Yaşlı Adamın Savaşı ile kıyaslamakta. Bir yandan da çabuk  çıksın diye heyecanlanmaya başladım. İsmi bile ilgi çekici, umarım beklentilerimi boşa çıkarmayan bir eser olur.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2013, 19:01:25 »
Kitap kapağı Final Fantasy 8'deki Leviathan adlı yaratığın artworkü olarak seçilmiş. Harika bir resim, ben özellikle çok severim ama telif alınmış olması ihtimali neredeyse yok. Hoş değil, hiç hoş değil. İnsan sevdiği bir yayınevinden hırsızlık yapar gibi başka şeyler için çizilmiş ve gayet de bilinen resimleri kullanmamasını bekliyor.

Resim şudur. Çok da sevdiğim bir GF[*]oyunda guardian force, kısaca GF olarak geçen yaratıklardandı[/*] idi kendisi.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2013, 12:54:16 »
Düzeltme gönderdiler, biraz aceleci davranmışlar duyuruda. Gerçek kapak görselini koyacağız birazdan.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2013, 15:20:42 »
Ben kapağı çok zayıf buldum. Yaşlı Adamın Savaşı'nın tüm kitaplarının gayet bilimkurgusal kapakları vardı oysa. Bu biraz hayalkırıklığı oldu :/.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2013, 17:31:38 »
Ön sipariş verilebilen sitelerde ki kapak bu.

Daha önce başka bir kapak resmi vardı ama bu daha iyi olmuş sanki.
8)

Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Leviathan Uyanıyor
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2013, 14:18:46 »
Kitabı maalesef çok yavaş okuyorum, fakat bunun nedeni sıkıcı olması hiç değil. Şu an 300.sayfaya gelmiş bulunmaktayım ve vaktim olsa bir solukta okuyacağımdan eminim.

Aslında üzerine bir inceleme yazmayı planlıyorum; yine de sizlere şu ana kadarki izlenimlerimi söylemeden de duramadım. Kitap merak duygusunu sürekli sıcak tutarak daha ilk sayfasından doludizgin bir macera sunuyor. "Uzay operası" türüne girdiği gibi türün (Yaşlı Adamın Savaşı'ndan da bildiğimiz gibi) aksiyon gereksinimini rahatlıkla karşılıyor.

Konuya dair bir şeyler söylemek istemiyorum. Anlatarak heyecanı kaçırmaya gerek yok. Ancak Yaşlı Adamın Savaşı'nı sevenler için bu kitabı mutlaka öneriyorum :).

Çevrimdışı Gülbüyüsü

• **
  • 84
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Nisan 2013, 21:05:38 »
İçimde yeni yeni uzay ve gelecek senaryolarına dair kurgulara ilgi uyanmaya başlamışken ilgimi çeken bir kitap oldu bu. Edinmeye çalışacağım kitaplar listesine eklesem iyi olacak galiba. Paylaşım için teşekkürler.
Kim olduğunu unutursan, olmaman gereken kişiye dönüşürsün.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
“Caliban’ın Savaşı”na Hazırlanın
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2013, 17:04:24 »

Enginlik Serisi‘nin ikinci kitabı "Caliban’ın Savaşı" 12 Aralık’ta raflardaki yerini alıyor! Heyecan bir kat daha artıyor!
Alıntı
YALNIZ DEĞİLİZ.
Dış gezegenlerin tahıl ambarı Ganymede’de bir Mars donanma piyadesi tüm müfrezesinin canavarımsı bir süper asker tarafından katledilmesine tanık olur. Dünya’da yüksek mevkiden bir siyasetçi gezegenlerarası bir savaşın çıkmaması için uğraşmaktadır. Ve uzaylı bir protomolekül Venüs’ü işgal ederek gezegende muazzam ve gizemli değişimlere yol açarken bir yandan da güneş sistemine yayılma tehdidinde bulunmaktadır.

Uzayın uçsuz bucaksız boşluğundaysa James Holden ile Rocinante’nin mürettebatı Dış Gezegenler İttifakı adına huzuru sağlamaktadırlar. Onlar savaşın pençesindeki Ganymede’de kayıp kızını bulması için bir bilim adamına yardım etmeyi kabul ettiklerinde insanlığın geleceği, tek bir geminin çoktan başlamış olabilecek bir uzaylı istilasını engelleyip engelleyemeyeceğine bağlı hale gelir…

“Corey sağlam, yüksek tempolu bir hikâye yazıyor.”
Charles Stross

“Eğer müthiş karakterler içeren ve gerçek uzayda geçen bilimkurguları seviyorsanız, buna bayılacaksınız.”
Jo Walton

İthaki Yayınları’ndan çıkacak kitabın çevirisini, ilk kitapta olduğu gibi Cihan Karamancı, editörlüğünü ise Ozancan Demirışık üstleniyor. Tanıtım ve künye bilgileri için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca ilk bölümünü içeren ÖN OKUMAsı için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Enginlik Serisi’ne 3 Kitap Daha Geliyor, Seri Giderek Genişliyor
« Yanıtla #9 : 24 Haziran 2014, 19:55:58 »

James S. A. Corey tarafından yazılan ve ülkemizde 2 kitabı İthaki Yayınları tarafından basılmış olan Enginlik Serisi’ni 4 kitap olarak biliyorduk. Ancak yayıncısı Orbit Books’a bakılırsa, 4. kitap olan Cibola Burn’den sonra (yurtdışında geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı) 5. ve 6. kitaplar da gelecekmiş. Sırasıyla 5 ve 6’nın tarihlerini de veren Orbit Books, takvimlerde 2015 ve 2016’yı işaret ediyor.

Ama asıl haberimiz bu değil. 17 Haziran günü (yani Cibola Burn’ü yayınladıkları tarihte) yaptıkları duyuruyla serinin 3 kitap daha genişlediğini duyurdular. Şimdi 7, 8 ve 9. kitaplar da yayın takvimlerine eklenerek 2017, 2018 ve 2019 yıllarında okurlarıyla buluşacaklar.

Pekâlâ… Bu konuda kafamız bir hayli karıştı. Her ne kadar James S. A. Corey adını paylaşan ve bu adın arkasındaki iki yazar olan Ty Franck ve Daniel Abraham serilerinin bu genişlemesini, “Her zaman bunun çok iddialı bir proje olduğunu biliyorduk ve tüm hikâyeyi anlatacak kadar yer bulduğumuz için çok mutluyuz,” sözleriyle ifade etseler de ta 2019’da tamamlanacak bir seri için okurlar olarak ne kadar sevinmeliyiz?

Bilimkurgu okurları tarafından oldukça sevilmiş ve Türk okurlarca da benimsenmiş bir seri olmasına rağmen, gerçekten de sözlerini tutarak seriyi 2019’da tamamlayabilirler mi? Ve dahası, 9. kitapta sonra seriye 3 kitap daha eklemeyi düşünürler mi?

Bekleyip göreceğiz. Bu sırada İthaki Yayınları’nın 3 ve 4. kitapları hızla bizlerle buluşturmasını dileriz.

İlk kitap Leviathan Uyanıyor’un künye bilgileri için buraya, ikinci kitap Caliban’ın Savaşı künye bilgileri içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Enginlik Serisi - James S. A. Corey
« Yanıtla #10 : 19 Eylül 2014, 01:31:28 »
Artı-eksi şeklinde ilk kitap hakkında birkaç şey söyleyeyim. :(

Öncelikle ben bu tarz kolonilerin ve istasyonların Dünya'ya gezegenine düşman oldukları eserleri severim. Nedense insan doğasını daha iyi anlattıklarını düşünürüm. Sonuçta hepimiz benciliz. Bu tarz bir anlatım seçmesi kitap açısından benim için artı değerdi.

Diğer yandan karakterlerin geliştiğini görmek zordu. İki ana karakterde bana pek çekici gelmediler. İdealizmin gözünü kör ettiği ortalama bir kaptanın ve takıntılı ama neye, niçin, nasıl takıntılı olduğu anlaşılmayan bir eski polisin yarım yamalak karakterler olduklarını hissettim. Eh, bu da bir eksi sayılır.

Sıradaki: Neden bu kadar uzun? Kitap boyunca varlıkları bir enstantene, kısa bir cümle ile açıklanabilecek karakterlere, olaylara ayrılmış en az 150 sayfa vardı. Uzun kitapların iyi kitaplar olduğunu düşünmek kadar basit bir yaklaşıma sahip olmadığım gibi, yazarlarında benim gibi düşündüğüne de eminim. Kitabın sonu ise, devam kitabı çıkarabilirsiniz ama böyle ucuz çizgi roman veya klasik tv-dizisi bitirme hamlesine benzer bir son yazmadan bunu yapmalısınız.

Huyum kurusun devam kitabını okuyarak yarım kalan olayları tamamlarım. Leviathan Uyanıyor, evreni güzel olmasına rağmen, karakterlerinden hoşlanmadığım ve politik, askeri ve şoke edici yanlarını bulamadığım bir kitap oldu.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Holden, Miller, Nami ve Diğerlerinden Sevgilerle
« Yanıtla #11 : 02 Aralık 2014, 19:32:04 »

Holden, Miller, Nami ve Diğerlerinden Sevgilerle

Enginlik Serisi yazarlarından Daniel Abraham heyecan verici bir fotoğrafı Twitter hesabında paylaştı.

Ty Franck ile birlikte James S. A. Corey adıyla, günümüz bilimkurgu edebiyatına bomba gibi düşen Enginlik Serisi, bildiğiniz gibi diziye çevrilen kitap serileri kervanına katılmıştı. Çekimler tüm hızıyla devam eder ve hayranları heyecanlarını dizginlemeye çalışırken, serisinin 4 kitapla kalmayıp 3 kitap daha genişlediği yazarlarca duyurulmuştu.

Bu kadar hatırlatma yeter! Şimdi buraya tıklama ve bu fotoğraf karesinin iç gıcıklayan güzelliğine dalma vakti!

Haber: Hazal "Fırtınakıran" Çamur
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 16 Ocak 2015, 01:13:30 »
Biz serinin 3. kitabının çevrilmesini bekleyeduralım, dizi uyarlamasının fragmanı boy göstermeye başladı bile.
Syfy yapımı olması dışında oldukça iyi görünüyor ama fragmandan anladığım kadarıyla romanların bayağı dışına çıkılacak gibi konu olarak. :-\

Fragmanı izlemek isteyenler buyursun.

Çevrimdışı ionik

• *
  • 19
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mart 2016, 11:09:24 »
ilk iki kitabı okumayanlar için sağlam spoiler olmuş yazdıklarım, okumayanlar aşağıdakileri görmemiş gibi yapabilirler mi :(
Spoiler: Göster

Serinin 3.kitabı olan Abaddon Geçidini yeni bitirdim, hakkında neler konuşulduğunu merak ediyordum, anlaşılan seri rıhtımda çekiciliğini kaybetmiş :) Oysa herşey daha yeni başlıyor, uzak ara ilk üç kitabın en iyisi, mars, dünya, kuşak ve olmazsa olmaz Holden ve ekibi yine promotolekülle alakalı bir durum ortasında ki bu sefer protomolekülü daha fazla anlama ve çözme şanları var tabii daha büyük problemlere sebep olma potansiyelleri de :)

Serinin genel sorunun olay örgüsünün yavaş akması olduğunu düşünüyorum, bir uzay operası için çok fazla politik hamle, bireysel iç hesaplaşma, vicdan muhasebesi okuyoruz, bunlar asla sıkıcı bir şekilde anlatılmıyor hatta evreni ve onun genel yapısını hem fiziksel hem politik gözünüzde canlandırmanıza katkı sağlıyor, sağlıyor tamam da ben ille de uzaylılar diyorum, ve onlar kim ne yapıyor dertleri ne diyorum, onlarla ilgili her kitapta gıdım gıdım bilgilenmek biraz asap bozucu, ilk iki kitabı bu konuda kısa tek bir cümle ile özetleyebilirim, işte bu kitap da o gıdım gıdım bilgi bir paragrafa çıkıyor :) ve ilerisi için sonsuz sayıda olasılığa kapı açıyor

her zamanki gibi farklı karakterlerin gözünden anlatılıyor hikaye, Holden ve ekibi  dışında 3 yeni karakterimiz var, biri çok ilginç çünkü metodist bir rahip ve sayesinde biz uzaylıların varlığıyla yüzleşmenin din ve inanç üzerindeki etkilerini de tartışma fırsatı yakalıyoruz, üst paragrafta şikayet ettiğim evrenin genel ortamına din de bir halka olarak eklenmiş oluyor; bu konunun derin denecek seviyede işlendiğini ve altının boş bırakılmadığını düşünüyorum her ne kadar action dilensemde bu tarz da herşeyin yerine yerleşmesini daha çok sağlıyor, nasıl bir evrense 3 kitap 1500 sayfa da hala yerleşemedi :)

yeni karakterler de gayet derin işleniyor ve onları çok iyi tanıyabiliyorsunuz sebeplerini anlayabiliyorsunuz, sabit karakterlerimiz için bu durum geçerli değil, rocinante’nin ekibi bu derinliğin dışında bırakılıyor, Holden için bile hala gizemli tarafları var, bu durum ilerde başımıza ne işler açacak merak ediyorum yada vazgeçtim etmiyorum ne kadar az kişisel hesaplaşma o kadar çok ben :)

Olayın “bilim” kısmının ise serinin genelinde olduğu gibi çok iyi kotarıldığına ve hikayeye yedirildiğine inanıyorum, özellikle yerçekimi, itiş ve dönüş kurgusu için sert bilimkurgu diyebiliriz
Spoiler vermeden bu kadar laf gevelenebiliyor, seriden feyz aldım çok laf az gizem çözme:)

Çevrimdışı darkshaman

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 12 Nisan 2017, 15:49:29 »
Seriyi okumayı düşünüyorum... İthaki serinin devamını basacak mı,bununla ilgili bir bilgi var mı?