Kayıt Ol

Dünyayı Kurtarmak İsteyen Var Mı?

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dünyayı Kurtarmak İsteyen Var Mı?
« Yanıtla #60 : 03 Ekim 2016, 08:56:04 »
Değerli arkadaşlar, bu tartışmada daha fazla vaktinizi çalmak istemiyorum. Bahsettiğiniz kaynakların çoğunu okudum ve mesajımda yer alan savı çürütecek hiç bir veriye rastlayamadım. Örneğin, özellikle daha önce de bana linklenmiş olan evrim ağacı sitesi 'değindiğim konuların' hiç biriyle ilgili bilimsel makalelere referans vermeyen baştan aşağı subjektif görüşlerle doluydu. Sadece şunu söyleyeceğim, insanın hayvan türü olarak sınıflandırılması bir "kabul"dür, "gerçek" değil. Bana atfettiğiniz yakıştırmalara üzüldüm, halbuki gerçekten bilimsel düşünce ve bilgi üretme konusunda tecrübesi olan insanlar bilimsel konularda "gerçek" gibi bir sözcüğü asla kullanmazlar, bunu da bilmenizi isterim. Bir şeyin yokluğu ile ilgili değil varlığı ile ilgili ispat gerekir, bunu da belirtmem gerek. Mesajımı daha dikkatli okumanızı ve ne demeye çalıştığımı anlamanızı umuyorum. Zaten bu tartışmanın konusu dışında kaldığı için gereğinden fazla uzattığımın da farkındayım. Bu sebeple aykırı görüşlerinizi arzu ederseniz lütfen bana özel mesaj olarak iletiniz. Ne olursa olsun, bildiklerim yanlış da olsa sizlerle paylaşmaktan ve kendi eksiklerimi düzeltmekten de memnuniyet duyarım.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #61 : 03 Ekim 2016, 21:34:59 »
Bahsettiğiniz kaynakların çoğunu okudum ve mesajımda yer alan savı çürütecek hiç bir veriye rastlayamadım.

Aslında tamamı öyle, ama zaten (hâlâ) mesajınızda yer alan savı destekleyecek herhangi bir şey sunmadığınız için çürütmemiz de gerekmiyor. Daha önce de söylemiştim: Siz iddianızı ispatlamakla yükümlüsünüz, biz aksini ispatlamakla değil. Tersi ispat yükünü kaydırmaya ve bunun sonucunda da argument from ignorance'a girer ki bu bir mantıksal safsatadır.

Tartışmanın asıl konusuna dönülebilir sanıyorum artık.

In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 04 Ekim 2016, 00:01:12 »
@şenaydın
Sayın şenaydın, size ve diğer başka kişilere de kaynak olabilecek ve kafanızdaki bu fikri değiştirecek bir yazı yazmayı kendim isterdim. Ancak, hem popüler bilim yazısı yazmak kolay bir iş değil ve her bilim insanının harcı değil hem de buna enerjim yok. Bir biyoloğun kendi elinden çıkmış, gerekli referanslara ve temel kavramlara sahip bir yazının işinize yarayacağını düşünüyorum fakat bunu, belirttiğim sebeplerden dolayı, kendim şu an yapamadığım için size Darwin ve Sonrası isimli, Stephen Jay Gould'un kitabını bir daha tavsiye ediyorum. Eğer, gerçekten işin aslını ve bunu bilimsel literatüre saygılı bir kaynaktan öğrenmek istiyorsanız, kendisi çok iyi bir kaynaktır. Konuyu daha fazla saptırmamak adına, bu konuyla ilgili son mesajımdır. İyi akşamlar dilerim.

@ryuk
Malesef sizin mesajınıza cevabınızı sonra atacağım çünkü şu an çok yorgunum. Bu mesaja düzenleme yapar ya da yeni mesaj halinde yollarım.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 12 Ekim 2016, 23:53:12 »
Paylaştığın blog nedense çok çekici geldi, yarım saattir yazılarını okuyorum. Herhalde artık sıkı bir takipçisi olacağım :D Teşekkür ederim okuyacak birşeyler arıyordum bende.

Edit : Bahsettiğim forum, http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 13 Ekim 2016, 06:46:52 »
Paylaştığın blog nedense çok çekici geldi, yarım saattir yazılarını okuyorum. Herhalde artık sıkı bir takipçisi olacağım :D Teşekkür ederim okuyacak birşeyler arıyordum bende.

Bu kişiye karşı sanıyorum başka bir başlıkta uyarmıştım insanları, burada da yineleyeyim. Kimseye, hiçbir şeyle ilgili "bunu okuma", "bundan uzak dur" gibi tavsiyeler vermeyi sevmem. Ve fakat geçmişte kendisini sıkı takip eden biri olarak bu arkadaşı okurken çok  dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Müthiş etkili bir anlatımı var. Çoğu insanı tamamen kendi yazdığı bir senaryonun gerçekliğine inandırabilir -ki yaptığı bundan çok uzak değil- ve bu tehlikeli bir beceri. İnsanları ikna etmek için belli başlı teknikleri de güzel kullanıyor, biraz dikkatli okuyan biri bunları cımbızla ayıklayabilir (örnek: "onlar göremiyor, onlar sizinle dalga geçer, ekşici piçler" gibi laflarla sizi ayrıcalıklı olduğunuza inandırmak). Hitap ettiği kitlenin %99'u anlattıklarını doğrulamak gibi bir çaba içine de girmediğinden istediği gibi at koşturabiliyor. Okumayın demiyorum, hobi olarak yine okuyun ama fazla da ciddiye almayın. Bir komplo teorisyeni olmadığına kendini bile inandırmış olabilir, ama gerçek maalesef böyle değil.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #65 : 13 Ekim 2016, 06:55:09 »

Bu kişiye karşı sanıyorum başka bir başlıkta uyarmıştım insanları, burada da yineleyeyim. Kimseye, hiçbir şeyle ilgili "bunu okuma", "bundan uzak dur" gibi tavsiyeler vermeyi sevmem. Ve fakat geçmişte kendisini sıkı takip eden biri olarak bu arkadaşı okurken çok  dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Müthiş etkili bir anlatımı var. Çoğu insanı tamamen kendi yazdığı bir senaryonun gerçekliğine rahatlıkla inandırabilir -ki yaptığı bundan çok da uzak değil, ama neyse- ve bu tehlikeli bir beceri. İnsanları ikna etmek için belli başlı teknikleri de güzel kullanıyor (örnek: "onlar göremiyor, onlar sizinle dalga geçer, onlar ekşici piç" gibi laflarla sizi ayrıcalıklı olduğunuza inandırmak). Hitap ettiği kitlenin %99'u anlattıklarını doğrulamak gibi bir çaba içine de girmediğinden istediği gibi at koşturabiliyor. Okumayın demiyorum, hobi olarak yine okuyun ama fazla da ciddiye almayın. Bir komplo teorisyeni olmadığına kendini bile inandırmış olabilir, ama gerçek maalesef böyle değil.

Zamanında uyarılanlardan biri de benim. Arkadaşın da dediği gibi çok etkili bir anlatımı var. Bu yüzden her anlattığı doğru gibi gelebilir. Şu an anlıyorum cahilliğimi. Tabi ucunda ölüm yok, biraz inceledikten sonra saçmaladığını fark edersin zaten.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 13 Ekim 2016, 23:37:13 »
Aşırı etkileyici bir yazı tarzı var ve bu nedense çok hoşuma gitti... Tabii saçmalıklarını farketmem geç olmadı ama doğru söylediği bir çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Ciddiye almayacağım ama hobi olarak gene okumaya devam edeceğim sizin dediğiniz gibi :D Ve kimliğini sakladığını farkettim, yada saklamıyor da ben mi göremedim?

Edit: http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2011/12/pazar.html?m=0 böyle güzel yazılarını da es geçmemek lazım bence.
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 14 Ekim 2016, 00:39:24 »
Aşırı etkileyici bir yazı tarzı var ve bu nedense çok hoşuma gitti... Tabii saçmalıklarını farketmem geç olmadı ama doğru söylediği bir çok şeyin olduğunu düşünüyorum. Ciddiye almayacağım ama hobi olarak gene okumaya devam edeceğim sizin dediğiniz gibi :D Ve kimliğini sakladığını farkettim, yada saklamıyor da ben mi göremedim?

Edit: http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2011/12/pazar.html?m=0 böyle güzel yazılarını da es geçmemek lazım bence.

Yok saklamıyor kimliğini. Bir süre anonim devam etti ama şu anda öyle değil. Twitter hesabında da adı soyadı var zaten. Fuarda kitap falan da imzalamıştı.

Dediğim gibi saçmalık filtreniz (bullshit filter diyor ecnebiler) yeterince güçlüyse her şeyi okuyun, her yazılanın size katacağı bir şey olabilir. Bu yazı güzel evet, konu dışı yazıları daha okumaya değer oluyor genelde bence.

#hayır

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 15 Ağustos 2017, 22:30:16 »
Zamanında şöyle söylemiştim: Dünyayı kurtarmak istiyorsanız, önce onu anlamalısınız.

Genç ve hevesli insanların en büyük eksikliği, dünyada genel olarak neler olup bittiği konusunda yeterli bilgilerinin olmaması. Yeterli bilgisi olanlar ise artık öylesine yorulmuş, yaşlanmış ve yıpranmışlar ki, artık bir şeyler yapacak güçleri, sabırları, azimleri yok.

Kısaca, eğer bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünen biri olarak bunları okuyorsan efendi, önce olup biteni anlaman gerek.

Tam da bu nedenle, bir okuma listesi hazırladım. Kitapları seçerken de, mümkün olduğunca "az ve öz" davranmaya çalıştım. Öyle ki listedeki her kitap, gerekli bilgiyi verme konusunda yeterli ve kolay okunabilir olmalıydı. Diğer yandan fazla sayıda kaynak önererek okuyucu için süreci fazla uzatmaktan kaçındım.

Not: Önerdiğim kitapların hiçbiri, sonuna kadar her ifadesine katıldığım eserler değildir. Özellikle bilgi içerikli kitapların hepsinde de ciddi anlamda katılmadığım noktalar bulunmaktadır. Bazı kitapların içinde siyasi-dini ifadeler ve göndermeler mevcuttur ama kişisel olarak bunlara tümüyle katıldığımı söyleyemem. Fakat bu durum, söz konusu kitapların güzel bilgiler taşıdığı ve üzerinde düşünmeye değer olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Bilgi - Düşünce Kitapları

İlk olarak bunu okuyun: Yuval Noah Harari - Sapiens

Bu kitapları yine sırayla veriyorum, fakat siz kitapları temin edebilme durumunuza göre ya da o anki isteğinize göre istediğiniz sırayla okuyabilirsiniz:

* Bertrand Russel - Sorgulayan Denemeler

* Niccolo Machiavelli - Prens

* Cengiz Özakıncı - İslamda Bilimin Yükselişi ve Çöküşü (müslüman toplumlarda bilimsel gerilemenin tarihsel kökenlerini anlatan objektif bir kitap, mutlaka okunmalı)

* Richard Dawkins - Gen Bencildir

* Richard Dawkins - Kör Saatçi (mümkünse Dawkins'in iki kitabını hemen birbiri ardına okumayın)

* Michael Guillen - Dünyayı Değiştiren Beş Denklem

Bu iki kitabı edinmeli, fakat zamana yayarak ağır ağır okumalısınız:

* Server Tanilli - Uygarlık Tarihi

* Orhan Hançerlioğlu - Düşünce Tarihi

Roman

Bilgi içerikli kitapları okurken araya sıkıştırabilirsiniz bu romanları:

* Vladimir Bartol - Alamut (aynı ismi taşıyan farklı yazarların kitapları da var, dikkat)

* George Orwell - Hayvan Çiftliği

* George Orwell - 1984

* Ray Bradburry - Fahrenheit 451

* Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya

* William Golding - Sineklerin Tanrısı

Ek Okumalar

Yukarıdakilere ek olarak, fazladan okuma yapmak isteyenler için:

* Memo Tembelçizer - Fak

* Paul Lafargue - Tembellik Hakkı

* Muazzez İlmiye Çığ - Kuran, İncil ve Tevrat'ın Sumer'deki Kökeni

* Memo Tembelçizer - İddia Ediyorum (iki cilt halindedir)

* Şehirdekiler için sürdürülebilir yaşam rehberi

Filmler

* Agora

* İstanbul Kanatlarımın altında

* Abuzer Kadayıf (toplumumuzun yapısını tek filmde anlamak için izlenmeli)

* Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü

* Idiocracy

* They Live

* Maymunlar Cehennemi (1968 yapımı olan)
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index