Kayıt Ol

Mortensen’den Jackson’a Eleştiri

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Mortensen’den Jackson’a Eleştiri
« : 20 Mayıs 2014, 02:33:06 »

Yüzüklerin Efendisi’ndeki Aragorn rolüyle izleyicilerin kalbinde taht kuran oyuncu Viggo Mortensen, yıllar sonra serinin yönetmeni Peter Jackson’ı eleştirdi.

Mortensen geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta, Peter Jackson’ın teknoloji tutkunu bir yönetmen olduğunu, Yüzük Kardeşliği’nin senaryosunun çok cesur olmasına rağmen, İki Kule ve Kralın Dönüşü’nde çok fazla görsel efekt kullanıldığını ve bunun da serinin son iki filminin “baştan savma” olmasına yol açtığını söylüyor.

Hatta ona göre Yüzük Kardeşliği başarılı olmasaymış, ardından gelen diğer filmlerin gişe yapması mümkün değilmiş. Aşırı görsel efekt kullanıldığı için seriyi genel olarak basit buluyormuş.

Mortensen’in eleştirileri bunlarla da sınırlı değil. En sert eleştirisini sona saklamış olacak ki, şöyle bir cümle sarf etmiş:

Alıntı
“Jackson, elbette bir gün büyük bütçe, kötü senaryo ve görsel efektlerden ibaret filmlerin kalitesiz olduğunu anlayacak. Umarım bunu anlaması uzun sürmez. Yoksa kariyerini bitirebilir.”

Peki sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Haber: Bahri Doğukan "Denaro Forbin" Şahin

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Mortensen’den Jackson’a Eleştiri
« Yanıtla #1 : 20 Mayıs 2014, 03:53:24 »
Hail to the King! Duygularıma tercüman olmuş. Oyunculuktan çok bilgisayarın nimetlerine yönelen filmler yüzünden sinemadan soğudum resmen. Hadi İki Kule gene o kadar değildi. Ama Hobbit? Indiana Jones 5? Basit bir depo sahnesini bile CGI ile çekmek nedir kardeşim? Yapmayın, etmeyin.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2014, 18:55:24 »
Alıntı
“Jackson, elbette bir gün büyük bütçe, kötü senaryo ve görsel efektlerden ibaret filmlerin kalitesiz olduğunu anlayacak. Umarım bunu anlaması uzun sürmez. Yoksa kariyerini bitirebilir.”

Bu sözler, sadece Jackson ve filmler için geçerli değil. Son on yıldır (hatta daha uzun bir süredir) yapılan çoğu işin özeti bu; büyük bütçe, kötü senaryo ve abartılı görsel efektler.(ek olarak oyunlar da filmler kadar nasibini almış durumda bu zihniyetten)

En başından beri LOTR serisinin filmerinin başarısız olduğunu düşünüyorum. İlk film bile bir hayal kırıklığıydı benim için.

Fim serisi ile Jackson, tüketici hedef kitleyi ortadünya ve Tolkien ile tanıştırmış olmanın ekmeğini yemiştir yalnızca. Bunu yaparken de ne yazık ki onların hakkını verememiştir.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı estelturin

• **
  • 143
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2014, 22:36:47 »
Hail to the King! Duygularıma tercüman olmuş. Oyunculuktan çok bilgisayarın nimetlerine yönelen filmler yüzünden sinemadan soğudum resmen. Hadi İki Kule gene o kadar değildi. Ama Hobbit? Indiana Jones 5? Basit bir depo sahnesini bile CGI ile çekmek nedir kardeşim? Yapmayın, etmeyin.

Kesinlikle katılıyorum.Hobbit bu yüzden yerlerde sürünüyor.Özellikle 2. filmi resmen animasyon gibiydi.Ayrıca uyarlama senaryo ile eklenen uydurma sahneler de rezaletti.Kaş yaparken göz çıkartmak...
İnsan için önüne çıkan bütün yollar yürünebilir yollar ise, o insan artık kaybolmuştur.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Mayıs 2014, 22:42:39 »
Adam bunu ne zaman söylemiş bilmiyorum ama Hobbit'ten önceyse Peter Jackson bakıp utansın.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #5 : 21 Mayıs 2014, 00:51:48 »
Her fırsatta Jackson'ı korurum, şimdi de öyle yapacağım.

Orta Dünya'ya aşık bir yönetmen Peter Jackson ve Yüzüklerin Efendisi de sinema tarihinin -bana göre- en iyisi. Sırf bu bile, benim için Jackson'ın kredisini sonsuz yapıyor gözümde. Hobbit'i üçleme yaptığı zaman bile ben arkasındaydım ve olumlu bakmıştım. Çünkü Jackson da bizler gibi Tolkien hayranı, Orta Dünya'yı birçoğumuzdan daha iyi bildiğine de eminim. Hal böyle olunca ben, elbet vardır bir bildiği, demiştim. Yanılmadım.

İlk filmi izleyince anladım ki bir Yüzüklerin Efendisi havası yok ama olabilecek en iyisi olduğunu düşünüyorum. İkinci filmi birinci filmden daha çok sevdim hatta, üçü de büyük bir merakla bekliyorum. Onu da çok seveceğim. Yine yaparım eleştirimi, elf-cüce aşkı "olmasaydı da olurdu" derim, ama sonra "ne zararı var ki, böylesi de hoş olmuş" derim ve konuyu kendi halimde kapatırım.

Şimdi gelelim bu habere.

Viggo Mortensen, sarf ettiği şu cümle ile yerden göğe kadar haklı. Ama devir değişiyor, bunu hissedebiliyorum (Galadriel'e selam da çakarım). Devir teknoloji devri. Evet, ben de sevmiyorum birçok insan gibi CGI ile donatılmış filmleri ama ne gelir elden? Bu böyle devam edecek. İzlemeyiz olur biter. Sanatsal filmler de var, yok değil.

Yüzüklerin Efendisi on yıldan fazla bir süre öncenin teknolojisi ile çekilmiş olmasına rağmen, Hobbit seririsinden kat kat güzel, bu da bir gerçek ama Hobbit'i de ben keyifle izledim, tıpkı LotR gibi tekrar tekrar keyifle izlemeye de devam edeceğim. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'in başına gelen en iyi şeydir Peter Jackson.

Son olarak, hepimiz biliyoruz ki Tolkien Hobbit'i çocuklar için yazdı. Yani bir Yüzüklerin Efendisi ağırlığı yok. O halde önümüzde iki seçenek kalıyor: Ya Hobbit hiç sinemaya uyarlanmayacaktı ya da belli başlı tutarlı sahneler eklenerek, ana konuya dokunulmadan biraz daha karanlık bir hale getirilecekti.

Eh, uyarlandığına göre ikinci şık geçerli şu an ve benim için de seri on numara beş yıldızdır.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 21 Mayıs 2014, 12:38:11 »
En başından beri LOTR serisinin filmerinin başarısız olduğunu düşünüyorum.

Deme yahu çarpılırsın vallahi!... :P