Kayıt Ol

Sissoylu - Brandon Sanderson

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sissoylu - Brandon Sanderson
« Yanıtla #270 : 14 Mart 2016, 00:02:17 »
Arkadaşlar Çağların Kahramınında Spook diye bahsedilen kişi Dikiz mi?
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #271 : 14 Mart 2016, 09:54:07 »
Evet, maalesef öyle.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #272 : 14 Mart 2016, 10:01:19 »
Metalakıllar da artık metalzihin.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #273 : 14 Mart 2016, 11:16:38 »
Evet, maalesef öyle.

Pazar günü 90 sayfa kadar okudum. Çok fazla hata var burada da daha önce yazıldı zaten ama  önceki iki kitapta kullanılan isimleri,kalıpları değiştirmek neden? Kişi hiç değilse yaptığı işe saygı gösterip  daha önceki kitapları bir okumaz mı Allah aşkına? Beni yazım hataları v.s. den daha fazla sinirlendirdi bu durum. Breeze'in "güzel kardeşim" sözü de "aziz dostum" olmuş.
Adın umrumda değil, kırmızı. Adını bilmek istemiyorum. Eğer en az ilk üç savaşından sağ kurtulursan belki o zaman adını öğrenirim. Daha önce değil. Eskiden isimleri öğrenirdim, ama bu kahrolası bir zaman kaybıydı. Bir baş belasını tam tanımaya başladığımda kalkar ölürdü. Bu günlerde zahmet etmiyorum.-Horkin Usta-

Çevrimdışı Okur

• **
  • 73
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #274 : 14 Mart 2016, 19:41:46 »
Çeviri hakkında okuduklarımdan anladığım kadarı ile elden geçirilmiş bir baskıyı beklemek gerekecek. Öyle bir baskı olursa tabii.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #275 : 15 Mart 2016, 00:52:46 »
Breeze için güzel kardeşim daha samimi sanki. Ama hızıyla gözüme girebilecek olan Akıl Çelen şu an yine güvenimi kaybetti, üç ay daha bekleyebilirdik ve ortaya şahane bir baskı çıkardı. Yapılan yorumları gördükçe kitabı okumaktan daha fazla korkuyorum.
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #276 : 15 Mart 2016, 08:49:15 »
Kitap her şeye rağmen iyi. O yüzden yine de okuyun derim. Tepkinizi de Akılçelene gösterin.En azından ben öyle yaptım.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #277 : 19 Mart 2016, 19:45:10 »
Kitap az önce bitti. Nutkum tutuldu. Efsane bir final olacağı belliydi ama bu kadarını beklemiyordum. Olayları öyle bir bağlamış ki Sanderson son 50 sayfasında bile sonunu tahmin edemiyorsunuz kitabın. Ne denir bilemiyorum. Başyapıt olabilir mesela...

Çevrimdışı Darknesses

• *
  • 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #278 : 20 Mart 2016, 16:27:17 »
Baskı güzel, kapaklar güzel, eser güzel. Ama durur muyuz? İçine etmeden olmaz. Mutlaka etmeliyiz içine.
Hatalar neyse de isimlerin değişmesi ne demekmiş. Ben şahsen almam öyle kitabı.

Çevrimdışı Fin

• *
  • 31
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #279 : 21 Mart 2016, 11:04:43 »
Merhaba, Sissoylu hakkında bir şeyler ararken burayı buldum. Bu kadar yoğun ilgi olduğunu bilmiyordum açıkcası :)

Brandon Sanderson'un orjinal dilinde hemen hemen bütün kitaplarını okudum. Acayip bir yazar, kafası normal çalışmıyor.

Sissoylu 1 ve 2'yi türkçe olarak tekrar okudum ve geçen gün 3'ü bitirdim. 3.kitabın bu kadar kötülenmesinin haksızlık olduğunu düşünüyorum. Tamam imlâ hataları var ama henüz türkçe-ingilice bir tane imlâ hatasız kitap ile karşılaşmadım. Abartıldığı kadar kötü değil. Vin tek bir yerde Vın olmuş gibi ufak hatalar var. Kitabın genelini etkileyen hatalar değil.

3.kitapta sadece biraz fazla hata var ama bu kitabın güzelliğini gölge düşürmüyor. Ben Spook'un neden Dikiz diye saçma sapan bir isim olarak çevrildiğini baştan beri anlamamıştım. Özel kişi isimleri çevrilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ama 1-2.kitapta Dikiz, 3.kitapta Spook olması ise kötü olmuş. Değişmemesi gerekirdi. Kitaptaki en büyük hata bu.

Benim görüşüm, kitap iyi, hatalar abartıldığı kadar değil. Ama olmaması gerekiyordu, okuma zevkini düşürüyor. Para verip alınan şey bizim istediğimiz gibi olmalı. Buna rağmen alın arkadaşlar, böyle bir kitabı almamak acayip büyük bir hata olur.

Elimden geldiğince objektif olamaya çalıştım. Hatalardan dolayı kafasında soru işareti olan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir umarım :)

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #280 : 21 Mart 2016, 12:18:58 »
Spook'un Dikiz olarak çevrilmesine benzer konular Fırtınaışığı başlığı konusunda epey tartışılmıştı. Ne çevrilmeli ne çevrilmemeli diye bayağı konuşmuştuk hatta, bu konuda sizinle pek aynı fikirde olmasam da uyuyan ejderhayı tekrar uyandırmayayım şimdi. :) Kitabın çevirisi konusundaki yorumumuysa okuduktan sonra yapacağım.

Çevrimdışı Mashiara

• **
  • 119
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #281 : 21 Mart 2016, 17:21:24 »
 Nightmare'in da yorumundan sonra pazar bütün gün Çağların Kahramını'nı okudum (yaklaşık yarısı) ve bitirdim.Mutluyum ve huzurluyum :) kesinlikle okunmalı diyorum.
 Değişikliklerle ilgili daha önce yorum yapmıştım o yüzden sadece yazım hatalarıyla ilgili şunu söyleyeyim 70 ten sonra saymayı bıraktım ve daha kitabın yarısında değildim. İmla hatalarından bahsetmiyorum bile. Vin bir yerde Vın oluyor başka bir yerde Vim oluyor bitmiyor ne yazık ki hatalar, 2-3 sayfada bir karşınıza başka bir yanlış çıkıyor. Kuşatma da benim gözüme çarpan 4-5 yazım hatası vardı tüm kitap boyunca.Son İmparatorluğu okuyalı çok oldu ama onda da fazla yanlış hatırlamıyorum. 3. kitap bu konuda bir hakaret gibi. Üzgünüm ama abartıldığı kadar var. Yazarın tüm kitaplarını okudum bundan sonrakileri de okurum orası ayrı.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #282 : 22 Mart 2016, 18:55:43 »
Kitaba başladım ve ilk bölümü bitirdim. Braille olarak okumadığımdan hatalar çok gözüme çarpmasa da özellikle Spook çok rahatsız edici duruyor. Şu ana kadar okuma zevkimi bozabilen tek hata bu oldu.
Ama hikâyeye gelirsek meraktan çıldıracağım ya. Dün gece rüyama bile girdi, kitabın sonunu okuyordum. :D Haydi hayırlısı. :)

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #283 : 25 Mart 2016, 20:57:04 »
Üçüncü kitaba başladım, yüzlü sayfalardayım. Reyizimizi neden bu kadar sevdiğimi bir kere daha hatırladım. Kitaptan lore taşıyor resmen. Daha başı böyleyse sonu kim bilir nasıl olacak.

Okurken heyecandan ara vermek zorunda hissettim kendimi, kapağı kapatıp bir süre olan olayları düşündüm. Kafamda teoriler kurdum bölüm sonlarında.

Biz seni seviyoruz ya, biz sana aşığız ya!

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #284 : 25 Mart 2016, 21:39:13 »
Ben de kitabı bitirmiş bulunuyorum, hatta tekrar Kralların Yolu'nu okuyacağım, bu gece ya da yarın başlamayı düşünüyorum.

Kitabın çevirisi her ne kadar özensiz olsa da kitap gayet güzel akıp gidiyordu. Offff offf, bana kalırsa en güzel, en iyi ve en heyecanlı Sissoylu kitabıydı diyebilirim. :)

Spoiler: Göster
 Yalnız burada da tıpkı Kralların Yolu'nda olduğu gibi tanrı ölümüyle karşılaşıyoruz, hem de iki defa. Ayrıca Vin'in Harap'la savaşırken beyaz saçlı olarak tasfir edilmesi dikkatimi çekti, acaba bunun Elantris'le bir bağlantısı olabilir mi? Ve tabii ki şu son iki metal çifti de apayrı bir konu, zannediyorum diğer seride yanıtlanacak bir soru bu.
Güzeldi, gerçekten beğenerek okudum. İlk iki kitabın olayları çok güzel bağlanmış, yeni Sissoylu serisini merakla bekliyorum.