Kayıt Ol

Wattpad

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Wattpad
« Yanıtla #90 : 26 Aralık 2017, 10:46:23 »
wattpad platformu benim gözümde çöplükten farksızdır. Bir çöplükte işe yarar bir şeyler bulmak ne kadar mümkünse wattpadde de o kadar mümkündür
Bir ara wattpaddeki bilimkurgu eserlerine bakmaya başlamıştım. Eserlerin isimleri, tanıtım yazıları ve kapak görselleri güzel olsa da içerik olarak zayıf kalıyor. Mesela bir tanesinde Dünya'dan 4 küsur ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızda patlama oluyor. Patlama, anında Dünya'da etkisini gösteriyor. Ayrıca nüfusla ilgili bazı sayısal veriler vardı ve bir sonraki sayfada farklılaşıyordu.
Mutlaka güzel olanlar vardır ama eklenen yazıları takip etmek zorlaştığı için sonradan vazgeçmiştim.

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #91 : 02 Ocak 2018, 22:45:25 »
wattpad platformu benim gözümde çöplükten farksızdır. Bir çöplükte işe yarar bir şeyler bulmak ne kadar mümkünse wattpadde de o kadar mümkündür

Bu yorum biraz ağır kaçıyor... Gerçekten güzel yazan insanlar var ve çöplükteki nadide parçalar :)

Çevrimdışı Remedios

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #92 : 03 Ocak 2018, 01:06:40 »
Peki o nadide parçaları neden öylesi bir çöplüğe koyarsın ki? Gerçekten iyi bir şeyler yazmak isteyen biri yazılarını oraya koyarak alçaltmak istemez. Bence.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #93 : 03 Ocak 2018, 01:55:49 »
Açıkçası o kadar çok hikaye var ki nadide parçalar varsa da kaybolup gidiyor. Eğer sizin takip ettiğiniz, beğendiğiniz varsa buralara link bırakın, bizde görüp yorumlayalım.

Oraya yazdığınız işleri koymayı alçaltmak olarak görmüyorum. Sonuçta okunsun diye yazarsın, buraya koy, wattpade koy, blog aç orada yayınla, facebook sayfası aç hiç fark etmez. İnsanlara ulaşabilme potansiyeliyle alakalı. Burada güzel kalemi olan arkadaşların bazıları wattpade de koyuyorlar yazdıklarını, bunu sırf insanlara ulaşma amaçlı yaptıklarını düşünüyorum.

Wattpad'i açıkçası ben de beğenmedim, biraz derinlere ineyim dedim, keşfedilmemişler yerine daha da kötüleriyle karşılaştım. Yine de halka açık ve böylesi popüler bir mecrada güzel yazıp şansını denemek isteyen amatör yazarlar düşüncesini silmedim kafamdan. Wattpadde keşfettiğiniz kişileri, öyküleri bu başlık altında paylaşırsanız hem ben hem benim gibi düşünenler yalancı çıkacaktır. Bu açıkçası beni mutlu eder.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #94 : 03 Ocak 2018, 11:05:32 »
Açıkçası hikayemi -hatta 350 sayfa olduğu için romanımı diyeyim- Wattpad'e koymadan önce ben de çok ön yargılıyım. Hala ön yargılarımın kırıntıları bulunuyor fakat keşfettikçe ve gerçekten güzel fikirleri olan ve güzel kalemi olan insanlar gördükçe hesabımı silmedim ve her gün de girip dolanıyor, aynı zamanda kendi hikayemi ufaktan paylaşıyorum. Ben hikayemi Wattpad'e koyup alçattığımı düşünmüyorum, benim hedefim zaten yayınevleri... Wattpad'e bir merakla, acaba nasıl yorumlar gelir diye koymuştum. Hala pek de ümitli değilim kendi hikayem için :D En azından Wattpad'de keşfedileceğini sanmıyorum.
Hikaye linklerine gelince... Açıkçası okuyup bitirdiğim yok, bir yandan iş güç bir yandan kitap düzenlemesi olunca pek vakit bulamıyorum ama girdikçe bir iki bölüm okuduğum hikayeler oluyor. Girdikçe de yeni keşifler oluyor tabii... Kalemi güzel birkaç kişiyi tavsiye edebilirim, eleştiriler için kendi hikayemi de bırakabilirim.
Herkes mükemmel olmak zorunda değil, bu işe gönül koymuş insanlar zamanla kendilerini geliştiriyor (mesela ben) fazla ön yargılı olmamak gerek. (Evet son birkaç günde düşüncelerimin bu yönde değişmiş olmasını olumlu algılıyorum :) )

Çevrimdışı Remedios

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #95 : 03 Ocak 2018, 15:51:47 »
Wattpad'in kalitesizliği çoğunlukla okuyucu kitleden kaynaklanıyor. Gerçekten iyi olduğunu düşündüğünüz yazıları edebiyattan anlayan, nitelikli kişilere/yerlere sunmalısınız. Wattpad'te yapılan yorumları dikkate almaya değmez diye düşünüyorum. Tüyaptaki imza faciası gözümün önünden gitmiyor. Allahım... yani yazdıklarımı onlar okuyup değerlendirecekse aman eksik kalsın. Hiç keşfedilmemeyi tercih ederdim.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #96 : 03 Ocak 2018, 23:36:54 »
@milenya'nın görüşüne katılıyor ve önerisini destekliyorum. Ama şöyle küçük bir sorun var: Başkalarını önerenlerden çok, kendilerini keşfedilmemiş gibi hissedenler gelecek ve sadece kendilerini önermeye başlayacak ;D Hem Wattpad'da hem forumda öykü paylaşanları tenzih ederek bu uyarıyı yapıyorum :-[ (Hem, benim de Wattpad hesabım var :) Eğer bir gün öykü yazarsam, orada da yayınlarım.) Uyarımın dayanağı, Youtube'un Dibi Hareketi'nden edindiğim gözlem. Hareket sonrası, "Ben de Youtube'un dibindeyim... Beni de görün..." diye çok yakınan oldu. Bir kısmının kanalını inceledim ve zaten dipte olmaları gerek, diye içimden geçirdim :-\ Öneri rica edince, öneri olarak sadece kendini sunanı da oluyor :(

Bir sorunda, forumda Wattpad'dan öneri yapabilecek kaç kişinin olduğu. Platformun genel durumu gereği, kendi hikaye anlayışını oluşturmakla kalmayıp, o anlayışa uygun öykülerin yazılmasına varlığıyla destek veriyor. Oradaki okur kitlesinin büyük bir yüzdesi de o hikaye kalıplarını benimsemişlerden oluşuyor anlaşılan. Kendi anlayışımızdan uzak bulduğumuz için çoğuğumuzun platformu takip etmediğini düşünüyorum. Birileri özellikle iyi hikaye avına çıkacak ki, geri kalan haberdar edilebilsin. Bunun içinde bayağı bir kötü hikaye taraması gerek. Yayıncı olsa meslek icabı bunu yapar. Ama bir okurun, herhangi bir karşılığı olmadan bunu yapması zor gibime geliyor :-[

@Remedios, dini ritüel coşkusunu andıran sevgi gösterilerinden rahatsız olmanıza hak veriyorum. Lakin yazarın okur kitlesini seçmek gibi bir lüksü yok. Onayladığınız yollardan keşfedildiğinizde, hareketlerini onaylamadığınız okurlarda sizi keşfedeceklerdir. Kaçış yok.

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #97 : 04 Ocak 2018, 10:27:49 »
Hem kayıprıhtıma hem de wattpade hikayelerimi gönderen birisiyim. O platformda yazılanlara fazla vakit ayıramasam da gözüme çarpan beğendiğim bir kaç kullanıcı ve kitabının isimlerini buradan verebilirim. Takdir sizin :)
@TamKalgar - Sır Muhafızı
@Lythari - Cevher
@Zencefilos - Kar Köpükleri ve Kartela (Kendisi bir kaç aydır rıhtımın öykü seçkisine öykülerini göndermektedir.)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #98 : 04 Ocak 2018, 14:31:23 »
Harika :) Paylaşımlar gelmeye başladı. Başka öneriler var mı? Tekrar ediyorum, "Öneri mi istedin? İstediğin öneri sadece benim!"ler gelmesin, lütfen :-\

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #99 : 04 Ocak 2018, 15:12:24 »
Harika :) Paylaşımlar gelmeye başladı. Başka öneriler var mı? Tekrar ediyorum, "Öneri mi istedin? İstediğin öneri sadece benim!"ler gelmesin, lütfen :-\

Ben bu nedenle öyle söylememiştim aslında :)

Hem kayıprıhtıma hem de wattpade hikayelerimi gönderen birisiyim. O platformda yazılanlara fazla vakit ayıramasam da gözüme çarpan beğendiğim bir kaç kullanıcı ve kitabının isimlerini buradan verebilirim. Takdir sizin :)
@TamKalgar - Sır Muhafızı
@Lythari - Cevher
@Zencefilos - Kar Köpükleri ve Kartela (Kendisi bir kaç aydır rıhtımın öykü seçkisine öykülerini göndermektedir.)

Önerilerinize bakacağım, sizin yazdıklarınızı da görmek isterim. :)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #100 : 04 Ocak 2018, 16:21:51 »
@réalta,

İfadem, @milenya'nın önerisini desteklediğim mesajımdan itibaren geçerlidir. Tabii, keskin sirke küpüne zarar :(; ifadelerimin nereye varacağı bilmez keskinliği için özür dilerim :-[ Tartışmalı Wattpad hikayecileri başlığı istila etmesin diye, en baştan savunmacı davranıyorum :(

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #101 : 04 Ocak 2018, 17:31:14 »
@réalta,

İfadem, @milenya'nın önerisini desteklediğim mesajımdan itibaren geçerlidir. Tabii, keskin sirke küpüne zarar :(; ifadelerimin nereye varacağı bilmez keskinliği için özür dilerim :-[ Tartışmalı Wattpad hikayecileri başlığı istila etmesin diye, en baştan savunmacı davranıyorum :(

Anlıyorum, haklısınız tabii.  :blink

Çevrimdışı Fahrettin Levent

• *
  • 140
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #102 : 05 Ocak 2018, 11:02:32 »
Her platform gibi Wattpad'de kötüye kullanımın daha yaygın ve çok olduğu bir yer.
Bende tanıdığınız ve bildiğiniz kişilerin Wattpad adreslerini buraya ekleyeyim dedim.

@alper_kaya özellikle Komiser Tahsin hikayeleri ile tanınan yazarın burada hikayeleri mevcut.
LOCH NESS'İN GİZEMİ farklı bir hayran kurgu

@mehmetberkyaltırık Kayıp Rıhtım ahalisinin özellikle tanıdığı yazar KAN SAHİBİ adlı hikayesiyle burada

@fantazyatik en son Carpe Diem'den kefensizler mezarlığı çıkan Kayahan Demir de burada hikayeleri ile

@the_elestirmen Özellikle burada bulunan Wattpad yazarlarını esprili bir şekilde yerden yere vuran ve ciddi bir şekilde eleştirerek yazan bilinmeyen kişi.
BU YÜZDEN KİTAPLARI BİR KAÇ KEZ ŞİKAYET EDİLDİ VE İPTAL EDİLDİ.

Şimdilik benden bu kadar ama gördüğünüz gibi bu ortamda da çok iyi mücevherler bulunuyor.  ;)

Çevrimdışı ceyhunozcelik

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
    • Orta Evren Günlükleri
« Yanıtla #103 : 05 Ocak 2018, 11:34:30 »
Selamlar. Uzun zamandır Wattpad'de yazıyorum. Amacım kendi reklamımı yapmak değil. Zaten hiç olmadı. O yüzden takipçi ve izleyici sayım oldukça düşük.
Bahsetmek istediğim bir kaç konu var. Öncelikle wattpad profilinden bahsedeyim. %80'inin 15 ile 20 yaş arası olduğu bir topluluktan bahsediyoruz. Hepsi yazıyor bir şekilde ve ilgi istiyorlar. Bunu da takipler ve birbirlerine yorumlar atarak gerçekleştiriyorlar. Yazdıklarının iyi yada kötü olması, bir kurgusunun olup olmaması, gramer kurallarına uygunluğu hiç mi hiç önem taşımıyor.
Öte yandan gençlerin bu hevesi bazen meraka dönüşebiliyor ve birçoğu 'Kitabımı değerlendirir misiniz? Yorum atabilir misiniz?' şeklinde soruları oluyor. Bu şekilde gelen ricaların hepsini kontrol ediyorum ve ancak o zaman ne durumun ne kadar içler acısı olduğunu gözlemliyorum.
En çok verdiğim öğüt ise lütfen bolca kitap okuyun demek oluyor. Çünkü nereden başlayacağınızı hangi hatayı değerlendireceğinizi bilemiyor, karar veremiyorsunuz.
Geçenlerde gelen bir rica, istemesem de ricayı yapan kişinin yazdığı hikayeye göz atmama neden oldu. Fena değildi ama bariz noktalama hataları göze çarpıyordu. Asıl mesele bu kişinin nerede hangi zamanla başlayıp hangi zamanla bitireceğini bilmemesiydi cümlelerini. Akış o kadar aksıyordu ki baştan sona geçmiş zamanın çeşitlerini ve derin gramer kurallarını anlatmama neden oldu.
Benim de iyi yazmayı becerebilen birkaç kişi gözüme çarptı ama sahildeki kum tanesi misali onları arayıp bulmak çok zor. Neden iyi bir yazar adayı güzel bir öykü hazırlamışken, genç kurgu dediğimiz ergen hikayeleri öne çıkıyor peki? Asıl mesele de bu. Tweeter, Facebook, İnstagram gibi mecralarda sanal ortamda nasıl popüler olunacağını iyi bilen gençlerimiz Wattpad'i de bu şekilde kullanıyor. Bir diğer neden ise düzgün bir öykünün onlara ağır gelmesi. Gerek yazının uzunluğu gerekse sabırsız olmaları onları kitap okumaya değil takip yapmaya teşvik ediyor. Bu anlamda Wattpad yukarıda bahsedilen noktaya ulaşıyor. Hikaye bile olamamış yazı çöplüğü.
İyi yanı var mı? Kitap okuma anlamında pek yok aslında ancak bazen iyi olanlar birbirini teşvik edip doğrularını ve yanlışlarını birbirlerine gösterebiliyorlar ama bu da çok nadir. İnanın öykü seçkisinde çok daha eleştirel, olumlu yada olumsuz ama beni doğruya yönlendiren paylaşımlarda bulundum.
Son olarak Wattpad, gerçek okuyucuya hitap etmeyen bir ergen topluluğu. Şimdi gelelim benim neden orada olduğuma. Birincisi tabii ki o, nadir olan okuyucuyu her mecrada olduğu gibi burada da bulabilmek için. En güzeli de bu bence az ve öz olması daha iyidir her zaman. İkincisi, ergenler şöyle ergenler böyle diyerek onları kendi çöplüklerinde yanlış yolda bırakmamak için. Onlar kötü öyle de kalsınlar demektense aralarında bir şeyler katabileceğimiz birileri varsa neden olmasın?
Yeni bir yazar adayı ile oldukça uzun sohbetimiz oldu. Kitabını takip ediyorum. Öneri olarak,
@cihangir79 - Kaçış

'Düşler ülkesinin çocuklarıyız biz!'
             Ceyhun Özçelik

Çevrimdışı réalta

• *
  • 28
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #104 : 05 Ocak 2018, 13:45:52 »
@ceyhunozcelik, yazdıklarınıza baştan sona katılıyorum.

Ben de gözüme çarpan, kalemini beğendiklerimi ekleyeyim öyleyse fakat dediğim gibi hikayelerini bitirmedim, yalnızca birkaç bölüm okuyup yazım tarzlarını gözden geçirdim. Keşfettikçe, eğer talep olursa paylaşımda bulunurum. Henüz ben de yeni sayılırım :)

@fkkulogevski
@firstcommentator
@islasima
@VanGoghSarisi
@95busra
@Thaleshie
@Arialleena ise benim profilim, bahsettiğim kurgumu düzenlerken aynı zamanda burada kafama estikçe paylaşıyorum.