Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #285 : 16 Mayıs 2015, 20:30:54 »
Son dakikalardaki atak dünkü sonucu beraberinde getirdi ve kazanan 1 oy farkla Ütopya/Distopya oldu!

Fantazya severler 3. etkinliğe kaldılar muhtemelen ama bu türde de okumanız ve yorumlamanız dileğiyle. Etkinlik sizlerle güzel. :)

22 Mayıs Cuma gününe kadar önerileri almaya devam edeceğiz. İlk iki öneri de benden gelsin:

Swastika Geceleri - Katharine Burdekin (Distopya)
Hiçbir Yerden Haberler (Gelecekten Anılar) - William Morris (Ütopya)

Haydi şimdi öneriler yağmaya başlasın.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #286 : 16 Mayıs 2015, 20:34:26 »
Keşke anket sonucunu görseydik. Ben mesela tüm gün yoktum ve şu an karşımda 2 tane kitap var. Oysa anket kapanalı dakiklar olmuş. En azindan 1 saat durabilirdi bence. Duyurudan sonra herkes görürdü. Öneriler gelirken anket sonucu durabilirdi diye düşünüyorum.

Bir de geçen oylamada da aynı şey olmuştu. Son dakika atağı durumu yani. Garip :).

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #287 : 16 Mayıs 2015, 21:01:12 »
Şu son dakika ataklarını kimler yapıyor merak ediyorum :)

Okumak istediğim kitaplardan önerilerimi belirteyim ben de :
1) Ayn Rand - Atlas Silkindi
2) Paul Auster - Son Şeyler Ülkesinde

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #288 : 16 Mayıs 2015, 21:21:53 »
     Beraberliği bozan oyu veren kimse sağolsun :)

Okuduğum ve sevdiğim kitapları önermişsiniz bakıyorum :)

Gelecekten Anılar pek sevdiğim bi kitap, William Morris'e hayranlık duymamı sağladı. Yazıldığı tarih bakımından da oldukça eski (1890) bir ütopya. Kitabı merak edenler incelememi kitabın ismine tıklayarak okuyabilirler.

Paul Auster'in Son Şeyler Ülkesinde'sini de geçen sene okumuştum. Yazımı bakımından çok değişik bir atmosfere sokuyor sizi okurken. Fena bir kitap değildi ancak daha çok bir felaket filmine senaryo olacak tarzda. Tartışacak çok şey bulacağımızı sanmam. Karanlığın Sol Eli'nde konuşulacak yüzlerce şey varken doğru düzgün itibar edilip katılım olmadıysa bunda hiç olmaz.

Ayn Rand'ın "para" konusundaki düşünceleri yüzünden kendisini okumayı düşünmüyorum. Belki okumuş olmak, bir göz atmış olmak için daha az vakit kaybettiren bir eserini okumayı tercih edebilirim. Atlas Silkindi gibi 1200 sayfalık bir eseri okuyarak vaktimi harcamak istemem.

Benim aklımdaki eser de Swastika Geceleri'ydi, Doğukan benden önce davranmış. Yazıldığı dönem bakımından geleceği tahmin etme başarısı açısından önemli. Belki de bizim bulunduğumuz coğrafya hakkında geleceğe yönelik daha kolay yorum yapmamızı sağlar. Ayrıca kitabı bir kadının yazmış olması gibi bir güzellik de var. Bu kitapta tartışacak şeyler bulacağımızı düşünüyorum. Okuyanlar fikirlerini belirtirlerse güzel olur. Gönlüm bu kitaptan yana.

Bir şeyi daha belirtmek istiyorum. Karanlığın Sol Eli konusuna 10 kişi ya katıldı ya katılmadı. Ama oylamaya katılanlar hatırladığım kadarıyla 30 kadardı. Önceki etkinliğe ve bu etkinliğe katılıp (oy kullanıp) tartışmaya katılmayan ya da en azından yorumda bulunmayanların bundan sonraki etkinliğe katılmasının engellemesini rica ediyorum. Etkinliğe önem veren, yorum yapan, okuyan insanlar varken okumayıp, katkıda bulunmayanların etkinliği etkilemesini istemiyorum.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #289 : 16 Mayıs 2015, 21:41:59 »
Hugh Howey - Wool (gerçi seri mi sayarız bunu? sonuçta kitaplar bir olay örgüsünü takip ediyor gibi değil), üstelik henüz sadece bu kitap Türkçe'de.)
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #290 : 16 Mayıs 2015, 21:51:53 »
Hugh Howey - Wool (gerçi seri mi sayarız bunu? sonuçta kitaplar bir olay örgüsünü takip ediyor gibi değil), üstelik henüz sadece bu kitap Türkçe'de.)

Wool #1 olan Silo'ya ben de katılıyorum. Fiddler'ın da dediği gibi hem sadece ilk kitap Türkçe'de hem de kitaplığımda okunmayı bekliyor. Sayılmasını isterim.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #291 : 17 Mayıs 2015, 09:59:07 »
        Bir şeyi daha belirtmek istiyorum. Karanlığın Sol Eli konusuna 10 kişi ya katıldı ya katılmadı. Ama oylamaya katılanlar hatırladığım kadarıyla 30 kadardı. Önceki etkinliğe ve bu etkinliğe katılıp (oy kullanıp) tartışmaya katılmayan ya da en azından yorumda bulunmayanların bundan sonraki etkinliğe katılmasının engellemesini rica ediyorum. Etkinliğe önem veren, yorum yapan, okuyan insanlar varken okumayıp, katkıda bulunmayanların etkinliği etkilemesini istemiyorum.

Oylamaya oy kullanan herkesin seçilen türe/kitaba ilgi duymak ya da okumak zorunda olmaması da düşünülsün ama. Örneğin ben Ütopya ya da Distopya türünde bir eser okumak istemiyorum bu güzel mevsimde ya da hayatımın bu döneminde, ama ankete farklı bir tür için oy vermiştim. Şimdi ben oraya istenen kitabı okuyup yorum yapmadığım için bir sonraki oylamaya katılamayacak mıyım? Olur mu öyle şey? :) Hem başka bir tür için oy vermiş birinin "Çoğunluk böyle istiyormuş, o halde hiç ilgim olmayan bu kitabı okuyup üstüne yorum yapmalıyım,"' diye düşünmesini de isteyemeyiz, bu kişinin kendi tercihidir. Tartışmalara açık konularda çok kısıtlama olmamalı. :) Gelen yorum sayısı da düşük değil, önceki tartışmanın daha epey gideceği yol var hem. ^^

Önerim yok bu arada efenim ama okuduğum bir kitap çıkarsa tartışmaya katılmaya çalışacağım gene.
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #292 : 17 Mayıs 2015, 10:28:37 »
Atlas Silkindi tükenenler arasında uzun zamandır. Tükenen kitaları etkinliğe dahil etmiyorduk diye hatırlıyorum ben. Ama satışta olduğu bir yer varsa onu da belirtirseniz çok sevinirim :). Zira epeydir arıyorum kitabı.

Benim önerim: Körlük - Jose Saramago

Swastika Geceleri seçilirse ben de artık ertelediğim bu kitabı okuyabilirim :).

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #293 : 17 Mayıs 2015, 10:39:27 »
     KoyuBeyaz, aslında dediğim gayet makul. Bir dikta sistemi olsun diye önermiyorum. Hepimiz insanız, sevmediğimiz yazar olabilir, vaktimiz olmayabilir , işimiz çıkabilir. Bunlar doğal şeyler. Benim önerdiğim şey 2 kez üst üste mazeretsiz şekilde etkinliğe katılmayan bir sonrakine katılmasın. 2 kez üst üste diyorum ve bir sayı sınırlaması konmasını da önermiyorum. Bu şartlar altında defalarca katılmadan oylamaya etki edilmesi de çok adaletli olmaz sanıyorum.

Atlas Silkindi tükenenler arasında uzun zamandır. Tükenen kitaları etkinliğe dahil etmiyorduk diye hatırlıyorum ben. Ama satışta olduğu bir yer varsa onu da belirtirseniz çok sevinirim :). Zira epeydir arıyorum kitabı.

Kitabın ciltli hali kitapyurdu'nda hala var gözüküyor. Bazı sitelerde tükenmiş gözüken kitaplar kimi zaman kitapyurdunda çıkabiliyor. Bir şansınızı deneyin.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı kargasiz

• 428
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #294 : 17 Mayıs 2015, 11:08:36 »
Pek vaktim olmadığı için dikkat etmeden aklıma gelen iki kitabı yazmıştım, listemde bulunan okumak istediğim kitaplardan. Genel olarak da kütüphaneleri kullanmayı seven biri olarak kütüphanelerde bulabileceğimi düşünmüştüm, tükendiği ihtimali aklıma gelmedi kusura bakmayın.

Önceki etkinlikte de baya katılım var bence, ben şu anda yorumları nasıl okuyup da yorum yapacağımı düşünüyorum, çok uzun olduğu için :) Zira önceki etkinliklerde birkaç yorumdan fazlasını görmemiştim ben, yanılıyor muyum?

Canberk Son Şeyler Ülkesinde kitabında tartışılacak konu pek yok diyerek etkinliğe yakışmadığını belirtti, benim önerilerimi rafa kaldırabiliriz bu halde. Aklıma başka kitap gelirse tekrar yazarım ;)

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #295 : 17 Mayıs 2015, 11:24:21 »
     Estağfurullah, rafa kaldırmak demeyelim. Yakışmadı demek de Paul Auster'e saygısızlık olur. Var mutlaka tartışılacak şeyler. Yalnızca bu, insanların ikili ilişkileri ve şehrin mevcut durumu ile kısıtlı kalır. Ben spoiler vermeyeyim en iyisi, okumak isterseniz okursunuz :)
     Başka kitaplar önerirseniz de sevinirim, bilmediğim bir şeyler varsa not alırım ya da onu seçeriz.

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #296 : 17 Mayıs 2015, 11:53:48 »
Önceki etkinlikte de baya katılım var bence, ben şu anda yorumları nasıl okuyup da yorum yapacağımı düşünüyorum, çok uzun olduğu için :)

Ben de böyle düşünüyorum. Zorlu bir kitaba rağmen katılım aslında oldukça iyi. Tartışma sürecinin şu anki durumundan hoşnutum ben. :)

Katılımın artması için katı kurallar getirmek yerine seçtiğimiz kitaplar konusunda biraz daha dikkatli olabiliriz. Pek çok kişi etkinlikte yer almak istediği halde seçtiğimiz kitaba ısınamadı ve onu okumayı tamamlayamadığı için etkinliğe katılmadı. Kitap önerirken ve oy kullanırken bu konuyu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ayn Rand sevdiğim bir yazar ve etkinlik kapsamında eserlerinden birinin tartışılmasını çok isterim. Buna karşın Atlas Silkindi distopik bir ortamda geçse de distopya veya ütopya değil bence. Felsefi roman olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. İleride Çağdaş Dünya Edebiyatı kategorisi seçilirse önerebiliriz veya bu tip kitaplar için Felsefi Roman'ı da tür olarak seçeneklerimize ekleyebiliriz.

Lütfen seri önermeyin.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #297 : 17 Mayıs 2015, 12:42:44 »
Etkinliğe insanların katılımının engellenmesi hem teknik olarak pek mümkün değil hem de gereksiz. Oy verip başlığa mesaj atmayanlar kesinlikle vardır, onların kimliğini tespit etmeye çalışmak mümkün mü bilmiyorum. Ayrıca Tarık'ın söylediği güzel bir nokta. İnsanlara zorla bir şey yaptıramazsınız, katılımın gönüllülük esasına dayandığı bir etkinlikte ceza vermek mantıksız. Katılanlara ödül verebiliriz(beğendiğiniz yorumlara +rom vermek gibi) katılımı arttırmak için, bu daha pozitif ve etkili bir çözüm olur bence.

Benim fikrimi soracak olursanız katılım şu an çok iyi, ilk etkinliğe de zamanım oldukça katılmış biri olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Nazar değmesin :) Yeni kitap belli olup onun tartışması başlayana kadar başka yorumlar da gelir, tartışmalar da devam eder diye düşünüyorum.

Önerilerime gelirsek;

Biz - Yevgeni Zamyatin
Hayvan Çiftliği - George Orwell
Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? - Philip K. Dick
Bulut Atlası - David Mitchell
Kurma Kız - Paolo Bacigalupi

Ekleme: Seri önermeyin diyoruz, etkinliğin başından beri böyle söylendi hep ama neden seri istemiyoruz ki? Ben serilerin sadece ilk kitaplarının da bu etkinlik kapsamında anketlere alınabilmesini öneriyorum. Kitabı beğenenler seriye devam eder, beğenmeyenler de en azından neden beğenmediklerini o ilk kitabı okuyup görmüş olur. Tartışmalarda da temel olarak ilk kitaptaki fikirleri tartışırız; ama sonraki kitaplardan bir şey söylemek isteyen varsa onu belirterek ayrı bir spoiler içinde belirterek söyleyebilir. Herkese soruyorum, ne dersiniz?

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı VeRMiNaaRD

• 461
  • Star-Lord
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #298 : 17 Mayıs 2015, 12:47:41 »
Bende Tarık gibi düşünenlerdenim. Distopik, ütopik kitapları okuyamıyorum. Ursula teyzemizi sevmediğim halde sırf etkinlik için okuyayım dedim ama yine yarıda bırakmak zorunda kaldım. Sırf ankete oy verdim diye şu kısacık hayatımda okumayı istediğim dünya kadar kitap varken istemediğim türde istemediğim başka bir kitabı okumak bana saçma geliyor :D

Gerçi bu seçimde önümdeki yoğunluğu düşünerek oyumu çizgi romana verdim ama fantastik olsaydı okurdum :D

Silo ve Swastika geceleri okunacaklar listemde olduğu için bu iki kitabı etkinlik dahilinde okuyabilirim.

• **
  • 348
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #299 : 17 Mayıs 2015, 13:02:46 »
     Katılmayanların engellenmesini önermem oldukça eleştirilmiş. Peki farkında mısınız; bunu önereli birkaç saat olmasına rağmen 3 yorum eklenmesini sağladım :) 2 - 3 kere üst üste itiraz etmek de biraz mızmızlık olur sanıyorum ki hiçbirimiz çocuk değiliz.

Ben seri kitapların oylamaya dahil edilmesine karşıyım. Etkinliğin kuralları belirlenirken bu açık şekilde söylendi. Neden o zaman itiraz etmediniz?