Kayıt Ol

Anket

Hangi kitabı okuyalım?

Yıldız Gezgini - Jack London
10 (21.7%)
Un Lun Dun - China Mieville
5 (10.9%)
Yokyer - Neil Gaiman
4 (8.7%)
Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman
12 (26.1%)
Ben, Lucifer - Glen Duncan
1 (2.2%)
Dövmeli Adam - Peter V. Brett
3 (6.5%)
Elif - G. Willow Wilson
1 (2.2%)
Ölümsüz - Catherynne M. Valente
6 (13%)
Steelheart - Brandon Sanderson
3 (6.5%)
Sihir Diyarında - Henri Michaux
0 (0%)
Bitmeyecek Öykü - Michael Ende
1 (2.2%)
Momo - Michael Ende
0 (0%)
Geber Anne!.. - Sezgin Kaymaz
0 (0%)
Esrarname - Ayfer Kafkas
0 (0%)
Değmez - İsmail Güzelsoy
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 28

Oylama kapandı: 11 Aralık 2015, 21:01:35

Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Rıhtım Okuma Etkinliği || Tür ve Kitap Seçimleri
« Yanıtla #315 : 17 Mayıs 2015, 23:39:38 »
Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? yeniden basıldı, bulması zor değil Tarıkçım :) Ama okuması ne kadar kolay olur bilemedim, çünkü 6:45 baskısı. İlk 5-10 sayfasını şöyle bir karıştırmış, hata bulamamıştım. Ama yine de hiçbir şekilde kefil olmam :P

Kurma Kız'ı üzülerek iptal edelim o zaman :/

Ben de önereyim bir tane madem: Leibowitz İçin Bir İlahi
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #316 : 17 Mayıs 2015, 23:42:44 »
Aaa, benim bundan hiç haberim yoktu, şöyle bir sitelere de baktım tükendi yazısını görünce hızlı hızlı geçmiştim. Bir yaşıma daha girdim. 6:45'se basılmadı sayıyorum yea askjlhdsaf. Yanlış alarmmış afedersiniz. :P Günü gene kurtardığın için teşekkürler süpermit. *-*.  :yeho
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
« Yanıtla #317 : 18 Mayıs 2015, 01:43:44 »
Cormac McCarthy'nin Yol'unu okuyabiliriz. Ya da William Golding'in Sineklerin Tanrısı'nı. Olmadı Ken MacLeod'un Gece Oturumları adlı romanını, Peter Heller'ın Köpek ve Yıldızlar'ını okuyabiliriz. Yetimlerin Efendisi'nin Oğlu okunabilir Adam Johnson'dan. Herhangi bir Ballard kitabı okunabilir, mesela Süper Kent.

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #318 : 18 Mayıs 2015, 03:09:05 »
Sineklerin Tanrısı'nı distopya olarak düşünmek ne kadar doğru?
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #319 : 18 Mayıs 2015, 10:33:22 »
Gece Oturumları kitabı için iyi şeyler duydum. Ballard'tan da bir kitap seçecek isek bunun Süper Kent olmasını tercih ederim. Diğer iki kitabı bilmiyordum, göz atayım.

Sineklerin Tanrısı'nı distopya olarak düşünmek ne kadar doğru?

Bence Sineklerin Tanrısı'nın Hayvan Çiftliği'nden hiçbir farkı yok. İki kitap arasında çok fazla benzerlik var. Kitabın distopya olması için hayvanların konuşması gibi gerçeküstü bir öğe eklenmesi şart değil. Bence Distopya ve oylamaya dahil edilebilir. İki eseri de okudum.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #320 : 18 Mayıs 2015, 16:13:03 »
Hayvan Çiftliği'ni okumadım, fakat zaten gerçeküstü bir öğe beklemiyorum. Demek istediğim o değildi. Yalnızca kitaptaki dünyanın ve/veya insanların etrafımızdakinden biraz da olsa farklılık göstermesini bekliyorum. Bana kalırsa Sineklerin Tanrısı'nda bu farklılık yok. Golding'in de amacının bir distopya yaratmak olduğunu hiç düşünmüyorum.  İnternette de çoğu yerde distopya olarak değerlendirildiğini şaşırarak gördüm, fakat bu düşüncemi pek değiştirmedi. Çocukların adada oluşturduğu "toplumun" bir distopya örneği olduğu düşünülüyor gibi geldi bana, fakat ben nedense bunu görmekte zorlanıyorum.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı TheWalkingIdeas

• **
  • 348
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #321 : 18 Mayıs 2015, 16:33:44 »
Çünkü imgelediği şeyler bir sistem ve toplum eleştirisi. Kitabın harika olan son sözü herşeyi açıklıyor aslında. O son sözden sonra diyecek fazla şey yok gibi.
"Sahtekârlığın evrensel düzeyde egemen olduğu dönemlerde, gerçeği söylemek devrimci bir eylemdir."

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #322 : 18 Mayıs 2015, 20:02:46 »
Günü gene kurtardığın için teşekkürler süpermit. *-*.  :yeho

süpermit mi? :D Bu gerçekten tam süpermit'e göre bir isim, çok tuttum.

Listemizi güncelledim bu arada.

Kurma Kız, tükendiği için kaldırıldı.

Distopya olup olmadığı tartışılan Sineklerin Tanrısı'nı okumadım. Pek çok yerde bu şekilde kabul edildiğini gördüğüm için listede bırakıyorum.

Yol, hemen hemen her yerde tükenmiş. Güvenilirliğinden emin olamadığım bir sitede karşıma çıktı sadece. Seçildiği takdirde temin edilmesinde sorun yaşanabileceği için onu da seçeneklerimize eklemedim.

Leibowitz İçin Bir İlahi, Köpek ve Yıldızlar ile Gece Oturumları ise türe uygun bulunmadıkları için listeye alınmadılar.

Ekleme: Androidler Elektrikli Koyun Düşler mi? de türü sebebiyle listeden kaldırıldı.

Çevrimdışı azizhayri

• 581
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #323 : 20 Mayıs 2015, 09:02:31 »
Günaydın
Hayvan Çiftliği, Fahrenheit 451, Sineklerin Tanrısı; Liste çok güzel; Peki oylama ne zaman başlayacak... (Maymun iştahlı mıyım ne?)
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #324 : 20 Mayıs 2015, 11:33:40 »
Günaydın
Hayvan Çiftliği, Fahrenheit 451, Sineklerin Tanrısı; Liste çok güzel; Peki oylama ne zaman başlayacak... (Maymun iştahlı mıyım ne?)

Güzel bir liste oldu gerçekten ama henüz son halini almadı. :) Yeni öneriler gelmeye devam edecektir. Bir yandan türü tartışmalı olan bazı kitapların listeden çıkartılması da söz konusu olabilir hala.

Önerileri 22 Mayıs Cuma (20.00) ye kadar almaya devam edeceğiz. Anketimiz de bu tarih ve saatte açılacak.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #325 : 20 Mayıs 2015, 12:26:28 »
Otomatik Portakal'ı da ben önermiş olayım :). Körlük'ten sonraki ikinci önerim olsun. Madem cumaya kadar vakit var, hehe.

Bir tane de Türk distopyası gelsin benden: Sessizlik Kuleleri 2084 - Kaan Arslanoğlu

Kaan Arslanoğlu çok ilginç bir yazar

Çevrimdışı azizhayri

• 581
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #326 : 22 Mayıs 2015, 12:15:01 »
Fikir ayrılıklarına düşmek iyi oluyor. Evet eskiler ne demiş "Müsademe-i efkardan barikayı hakikat doğarmış. Ama sanırım bu defa tıkandık. Ben burada duyduğum suçluluk duygusunu sizinle paylaşmak istiyorum. Okuma etkinliğine katılmak istemiştim ama verimli olamadığımı düşünüyorum. Bundaki nedenleri sıralayacak olursam kitabın ağır bir kitap olması -yani beni aşıyor anlamında söylüyorum- ve kişisel olarak tartışma yöntemlerini bilmiyor olmam. Yine de galiba Volter'e aitti şu söz "Söylediklerini kabul edemem ama konuşma hakkını sonuna kadar desteklerim. diyerek sözlerimi bağlıyayım...
"İnsanlığın en büyük trajedilerinden biri ahlakın din tarafından ele geçirilmesidir." Sir Arthur Charles Clark

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #327 : 22 Mayıs 2015, 12:27:46 »
Bir kitabı ağır bulmanız hepten etkinliğe katılmamaya "neden olamaz".

Özellikle sustuğum bir konuda konuşayım o halde :). Bu fikirlerimi hem Sayhh hem Denaro Forbin biliyor. Ama onlara da özellikle her şey bittikten sonra demiştim.

Karanlığın Sol Eli çok sevdiğim Ursula Le Guin'in benim için özel bir kitabı, ama etkinliğe bu kitapla başlamak cinayet oldu. Neden mi? Nedenini görüyorsunuz yahu.

Le Guin'in bu kitabı  için önceki kitaplarından ona alışık olmak gerek. Ona hazır olmak gerek. En azından daha önce bu tarz bir eser okumuş olmak gerek. Bilimkurgu deyince insanların anladığı şey değil bu. Evet, farklı şeyler okumalıyız, fakat düşünsel yanı ağır basan başka bir eser seçilmiş olsa belki çok kişi şu an bu ikilemi yaşamıyor olurdu.

Bu kitaba atılan çok kişi Le Guin'i biliyordu, önceden kitaplarını okumuştu. Bu sırada kurunun yanında yaşlar yandı.

Kimseyi suçlamıyorum. Hele ki Karanlığın Sol Eli'ni merak eden ve Le Guin severleri, hiç. Ancak unutmamak gerek ki, bu etkinliği her tür okur kesimi için yapıyoruz. Bugün Karanlığın Sol Eli bazı arkadaşlara ağır geldiyse bu etkinlikten uzak durmalarına neden olacak şey değildir. Ancak etkinlik düzenleyicilerin arada bir kitaplar hakkında bilgi vermesi ya da kişilerin kendilerinin kitapları araştırması gerekebilir. (Sayhh ve Denaro'ya da en ufak bir eleştirim yok burada. Onlar çok çılgın şeylere imza attılar ve atmaya devam ediyorlar.)

Kaba tabirle söyleyeyim: Birbirinizin gazına gelmeyin. Açın bir ön okuma okuyun. Araştırın. Ben seçim süresi boyunca şevkinizi kırmamak için hiçbir söz söylemedim ama tartışma zamanı gelince korktuğum başıma da geldi maalesef.

Unutmayın, seçim her zaman sizin. Bugün birileri, "bakın bu kitap ağır gelebilir" dese bile seçim yine sizin. Fakat gaza gelmemek önemli :).

Bundan sonraki etkinliklerde yine sevmediğiniz ya da ağır bulacağınız kitaplar illa ki olacak. Her şeyi sevemezsiniz.

Edit: Ahaha, kitabın tartışma konusuna gelmiş bu yorum. Ben de burada cevaplamışım :D.

Edit 2: Sayhh ile konuşup bu tartışmayı Tür ve Kitap Seçimi konusuna taşıdım.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #328 : 22 Mayıs 2015, 17:47:52 »
Kitap önerilerinin bitimine kısa bir süre kaldığını hatırlatıyor ve ben de kısa bir süre önce okuyup çok sevdiğim bir Ballard eserini öeneriyorum: Beton Ada. Kitabın bir distopya olduğunu düşünüyorum ben. Okumuş olup da yorumda bulunacak olan var mı? Ona göre listeye ekleriz. :)

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #329 : 22 Mayıs 2015, 18:01:05 »
Kitap önerilerinin bitimine kısa bir süre kaldığını hatırlatıyor ve ben de kısa bir süre önce okuyup çok sevdiğim bir Ballard eserini öeneriyorum: Beton Ada. Kitabın bir distopya olduğunu düşünüyorum ben. Okumuş olup da yorumda bulunacak olan var mı? Ona göre listeye ekleriz. :)

Ben kitabın yarısına kadar okumuştum fekat sorulsa pek distopya demem açıkçası. :D Sistemin bizimkinden çok bir farkı yok gibiydi ve esas olay başkarakterin başına gelen olaylar üzerinden verilmek istenen mesajdı. Ben pek türe dahil olmaz diye düşünüyorum o yüzden. :)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.