Kayıt Ol

Bitmeyecek Öykü | Michael Ende

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Bitmeyecek Öykü | Michael Ende
« : 24 Nisan 2008, 11:46:36 »
“Aslan çölü yaratır ve Orman yeşilliği. Bunlar gece ve gündüzün döngüsünde olmasalar dünyanın sonu gelirdi.”

Oldukça uzun zamandır size tanıtmak istediğim bir başyapıt. Kitabı okurken kitabın canlı olduğuna ve sizinle tam okuduğunuz an temasta olduğuna dair ürpertici bir his eşlik eder. Michael Ende sadece çocuklar için değil, özünü keşfetme yolculuğunda olan yetişkinler için tam bir kişisel gelişim roman yazarıdır. Elbetteki alegori sanatını farkeden keskin gözleriniz varsa.

Kabalcı kitabevinden basılan roman olağanüstü bir özellik de içeriyor. Orijinaline uygun şekilde renkli ve desenli. Oldum olası, desenli kitapları, binlerce yıllık kitap bezeme sanatına uygun bulurum. Doğrusu ya, şu son yüzyılda seri baskı gibi üretilen kitaplar, sanatsal güzelliklerinden çok şey kaybettiler. Eskiden bilgi kadar bilginin sunuluşu da önemliydi.
“NE İSTİYORSAN ONU YAP!” cümlesinin boşvermişlik değil büyük bir bilgelik olduğunu anlamak, gökyüzünde uçan şans ejderhasının sırtında ve Aslan’ın hükümdarlığında sürecek müthiş bir serüvenin sonunda anlaşılacaktı.

Konu “normal” diyeceğimiz dünya düzleminde bir çocuğun tam adamıyla (Bastian Balthasar Bux -bbb ) bir kitapçıdan aldığı gizemli kitabın dünyasını sarmasıyla Fantazya (Fantasia) adlı dünyaya geçişini anlatır. Fantazya ülkesi Çocuk İmparatoriçe tarafından yönetilir ve her varlık onun varlığıyla canlılık bulur. İyi ve kötü varlıkların ortak sevdiğidir o. Çünkü Çocuk İmparatoriçe her varlığı olduğu haliyle sever. Çocuk İmparatoriçe Hiçlik’e karşı Bastian’dan yardım isteyecektir.

Öykü baştan sona insalcıl, abartısız ve nefes nefesedir. Kitabı okuyupta “keşke okumasaydım” diyen bulunmaz ama “keşke bitmeseydi” diyenler çok bulunur. İçimizde bir yerlerdeki “başka dünyalar var” duygusu ayağa kalkar her sayfada.

Yazar Michael Ende’nin eserleri 20′den fazla dile çevrilmiş bir çok büyük edebiyat ödülünü almış. Kitaplarının filmleri de çevrilmiş sıradışı bir sanatçıdır. Hiç Bitmeyecek Öykü öylesine başarılı oldu ki, 3 ardışık filmi çekildi. Belki TV’de rastlamış olabilirsiniz bu filmlere. Ancak kitabını da okumuş biri olarak kitabın harika olduğunu söyleyebilirim. Önce kitap okunup filmler öyle izlenilmeli ve mümkünse tok karnına Smiley

Hiç Bitmeyecek Öykü
Yazar: Michael Ende

Çevirmen : Saadet Özkal
ISBN : 975794226X

Kitabın kahramanları

* Atreyu (Almanca Atréju)
    * Bastian Balthazar Bux (Almanca Bastian Balthasar Bux)
    * Carl Conrad Coreander (Almanca Karl Konrad Koreander)
    * Dame Eyola (Almanca Dame Aíuóla)
    * The Childlike Empress/Moonchild, Çocuk İmparatoriçe (Almanca Die Kindliche Kaiserin/Mondenkind)
    * Falkor, the luckdragon, şans ejderi (Almanca Fuchur, der Glücksdrache)
    * G’mork (Almanca Gmork)
    * Hydorn, Hickryon ve Hisbald
    * Uyulala
    * Xayide
    * Ygramul
    * Yisipu, Sebeplerin oğlu, Üç Derin düşünürden biri. O tilki kafalı bir insan kılığında görünür.
    * Yor, Resim madencisi
    * Morla, Çılgınlık bataklığındaki dev kaplumbağa
    * Kris Ta

----

Alıntıdır.. Her yerde arıyorum, ama YOK!   :'(

Yazarın forumumuzdaki diğer eserleri:

-Momo
-Dilek Şurubu

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hiç Bitmeyecek Öykü | Michael Ende
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2008, 19:13:47 »
Kesinlikle okunulması gereken kitaplardan biri daha.. Evet bulamamışsın, dün bana da anlatmıştın. Ama internet üzerinden belki bulunabilir yada başka kitapçılarda...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2008, 19:50:29 »
ya bizim dil anlatım kitabında var bu kanımca xD

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2008, 18:13:44 »
Evet Lise 2 kitaplarında varmış.. Edebiyat türleri örneklerinde.. Merak ettim bende şimdi.. =)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Temmuz 2008, 13:18:37 »
Yalnız bu kitabı bulamıyorum ben :D çok ilgincime gitti :D

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Temmuz 2008, 15:07:18 »
ben filmini izlemiştim :D çok eskiden çekilmiş sanırım, aşırı yapmacıktı çünkü :P eski filmlerden hiç hazetmem ama buna bayıldım :D gerçekten de çok güzel :D
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Oxygen

• *
  • 33
  • Rom: 0
  • Angelus of Spes in Officium
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 14 Temmuz 2008, 02:14:08 »
Bulamayan arkadaşlara bi şekilde ödünç verebilirim =) Bayıla bayıla ve tek solukta okuduğum bi kitaptı. Gerçekten çok yaratıcı ve sürükleyici bi macera.
Ut totus lux lucis intereo, lux lucis of spes inside mihi mos plumbum vos per eternus obscurum.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 02 Ağustos 2008, 00:08:04 »
Hiç beklemediğim bir yerde buldum! 12 yıldır alışveriş yaptığım kırtasiye çakması bir kitap evinde.. Görünce şok oldum öncelikle, hiç düşünmeden aldım.. Aldığım gibi 100 sayfa ellerimin arasında o kadar hızlı kaydı ki anlatamam.. Fantastik dünyaya bu kadar geniş bir bakış açısıyla bakmak.. Millet, kesinlikle okumalısınız!

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 06 Ağustos 2008, 11:09:41 »
Uzun bir süre önce kitabı almış, lakin Ravenloft serisini okuduğumdan benden kitabı isteyen arkadaşıma vermiş (ahh böyle bir hatayı nasıl yaptım!!) ve hepinizinde tahmin edeceği gibi kitabı geri alamamış bir insan olduğumdan her hatırladığımda kendime lanetler yağdırdığım bir kitap oluyor. Sorun şurdaki kitabı bulamıyorum bu yüzden de okuyamadım. Ama iyi bir kitap olduğunu başka yerlerden hemde yukardaki yorumlardan tahmin edebiliyorum. En kısa zamanda okumam umuduyla..

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 06 Ağustos 2008, 12:30:11 »
400'ü de geçtim... Hayatımda okuduğum EN harika "fantastik kurgu" kitabıydı. Henüz bitmesede ben çok şey kazandım. Bir şekilde bu kitabı okuyun, okutturun.

Bitirince ayrıntılı yorumumla geliyorum! :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #10 : 07 Ağustos 2008, 18:25:54 »
Ve dün gece, nihayet hayatımın en harika kitabını bitirmiş bulundum.

O kadar tatmin edici bir sonu vardı ki... Arteju'nun fedakarlığı, Bastian'ın adını bile unutması... "Ne istiyorsan onu yap!" sözüne gerçek bir bilgelik saklamış yazar.

Dünyasını o kadar kusursuz yaratmış ve o kadar fantastiğe boğmuş ki... Okumadan anlayamazsınız doğrusu.

Kitaplığımın baş köşesine koydum Bitmeyecek Öykü'mü. Her repliği iletilik, her satırı edebiyat kokuyor.

Okumayan çok şey kaybeder. :)

Çevrimdışı GeD

• *
  • 40
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bitmeyecek Öykü | Michael Ende
« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2008, 16:03:41 »
Bu kadar övdüğüne göre artık okumak farz oldu diye düşünüyorum. :D

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 08 Ağustos 2008, 16:06:10 »
Bu kadar övdüğüne göre artık okumak farz oldu diye düşünüyorum. :D

Evet evet. :P Yani bizim edebiyat kitabında gördüğümde hiç de içimi açmamıştı ama Onur seviyosa vardır bişe diip, okunacaklar listesine alıyorum. :P

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #13 : 13 Ağustos 2008, 18:27:43 »
Alın, alın, alın! Fantasya'ya bakışınız değişsin! :D

http://www.kayiprihtim.org/blog/bitmeyecek-oyku/

Alkışları buradan kabul edebilirim. :P

Çevrimdışı Arlinon