Kayıt Ol

''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: ''Yüzüklerin Efendisi” bir anti Türk propagandası mı?
« Yanıtla #15 : 25 Haziran 2009, 18:34:54 »
Orclar hep doğuda mıdır? Yüzüklerin Efendisi hakkında ne biliyorsun sevgili yuno? Sana bir şeyler söyleyeyim bu arada konuya yorum da yapmış olurum.

Orclar "kuzey"de, dünya haritasını yerleştirdiğinde nerdeyse tamı tamına Finlandiya'nın olduğu bölgelerde yaratılmışlardır. Orası kötülüğün merkezidir. Beleriand topraklarında güney ve doğu cüceler ve elflerin diyarlarıdır, kötülük hep batıdan gelmiştir. Gerek Feanor'un içindeki ateş gerekse orcların yukarılarda yaratılıp "kuzey-batı"dan aşağıya doğru inmesiyle.

Elflerin dünyaya gözlerini açtıkları yer de dünya haritasını koyarsanız tam olarak Orta Asya hatta Doğu Asya civarlarına denk gelir, Cuivienen gölü Arda'nın en doğusundadır, hatta oradan batıya doğru büyük göç yaparak gelirler.

Açıkçası bu tarz yorumların gerçekten sinirlerimi bozmaya başladı.
try again fail again fail better

« Yanıtla #16 : 25 Haziran 2009, 19:04:39 »
biz türkler hepimiz barbarız, kuyruğumuzda var...
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 25 Haziran 2009, 20:50:43 »
biz türkler hepimiz barbarız, kuyruğumuzda var...

Benimki kamyon altında kaldı geçen gün :P. Estetik ameliyatla daha iyisini yaptırıcam. Böyle ucu kıvrık bir şey düşünüyorum.
Kuyruksuz Türk, Türk değildir! Orclar halt etmiş, gelsinler bizden öğrensinler şiddet nasıl olur. Tabii biz böyle onur, şeref, saygı, bağlılık nedir bilmeyiz ya orcları katlarız yaa!

Bu yazılanları ben de okumuştum ama 1-2 sene olmuştu sanırım. Tamamen Türk korkusudur diyorum. AB süreciyle de bağlantılı olduğuna inanırım. Sonuçta ne kadarını etkilesek kardır diyorlar.
Tolkien'in adı artık çok daha ön planda. Ama adamın bize karşı bir garezi olacağını düşünmüyorum. Sanatçı bir yerde, toplumun dogmalarından sıyrılmış olmalı. Ama evet, ilk okuduğumda ciddi ciddi şüphe edip üzülmüştüm, bunu inkar etmiyorum. Sonradan düşününce bir kanıt bulamadım ben. Hem madem 2.Dünya Savaşı'ndan etkilenme var demişsiniz, o zaman da biz o savaşta yoktuk :).

Not: Türk atlarının kalitesi, bir İngiliz yazar tarafından kitap haline getirilmiştir(Alkım kitapevinden görmüştüm). Bir Türk atını anlatıyordu kitap. Okudum biraz, gayet de övüyorlardı :P. Ata olan hayranlıkları diz boyu.

Bodur nedir yahu xD. Midillimi bu. Biz o atların tepelerinde yüzyıllar boyunca adımızı duyurmadık mı :)?

Özgür'e not: sinirlenme hiç ^^. Sakin... Ben senin yerine de sinirleniyorum emin ol. Bu sakin ilk mesajım oldu.

Fullmoon

« Yanıtla #18 : 05 Temmuz 2009, 18:27:44 »
Vay canına... Tesadüf desem tesadüfünde bu kadarı olur mu dedirtiyor insana. Yine de ben Tolkien'in ırkçı bir insan olduğuna inanmıyorum. Adam müthiş bir hayal gücüyle ortaya muhteşem bir eser atmış. Tabii ki gerçeklerden esinlenecek, her fantastik eserde temel olarak gerçeğe dayalı sonuçta. Ama sırf Türkleri kötülemek için mi yazacak böyle bir şeyi? O yüzden biraz da saçma buldum benzetmeyi. Açıkçası Türkleri çekemeyenlerin attığı bir teori olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 05 Temmuz 2009, 18:53:57 »
Tesadüf değil aslında. Kasma diyelim. Yukarıda da belirtmiştim. Kasmayınca alakasızlığını kanıtlayabilecek şeyler de görürsünüz. Ha yok mudur, elbette biraz bir şeyler vardır alttan gelen. Bir Tolkien biyografisinde dadısının ona Türkleri nasıl yendiklerine dair hikayeler anlattığı gibi bir ifade geçiyordu.

Alıntı yapılan: Amras Ringeril
Orclar "kuzey"de, dünya haritasını yerleştirdiğinde nerdeyse tamı tamına Finlandiya'nın olduğu bölgelerde yaratılmışlardır. Orası kötülüğün merkezidir. Beleriand topraklarında güney ve doğu cüceler ve elflerin diyarlarıdır, kötülük hep batıdan gelmiştir. Gerek Feanor'un içindeki ateş gerekse orcların yukarılarda yaratılıp "kuzey-batı"dan aşağıya doğru inmesiyle.

Elflerin dünyaya gözlerini açtıkları yer de dünya haritasını koyarsanız tam olarak Orta Asya hatta Doğu Asya civarlarına denk gelir, Cuivienen gölü Arda'nın en doğusundadır, hatta oradan batıya doğru büyük göç yaparak gelirler.
try again fail again fail better

• Dwarfettin_Meşekalkan
  • *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 06 Temmuz 2009, 00:16:11 »
Alıntı
cüce madencilerin yaşadığı dağlar (Alman geleneklerini ve mitolojisini yansıtıyor), ortalarda bir yerde yarı Saksonların ülkesi yani Rohan

İrlandalıyız biz alman değiliz:P (cüceler için irlandalı deseydi daha mantıklı olurdu) Almanların ne zaman başlı başına kendilerine ait bir mitolojisi olmuş da cüceler oraya ait oluyor!? Orta dünyadaki cücelerin isimlerinin çoğu iskandinav kökenli. Tamam Alman hikayelerinde de zaman zaman cücelere rastlanmış sanıyorum ama adam güpegündüz kuzey mitolojisinden almış cüceleri.

Bu şekilde düşünecek olursak Gandalf da türk hikayelerindeki ak sakallı dedeyi andırıyor. E şimdi böyle diye Tolkien Gandalfı yaratırken türk mitolojisinden esinlenmiş mi diyelim?:) Bu adama bir ara "Age of Mythology" oynatmak lazım. Alsın kuzeyli ırkını bakalım cüceler hangi kültüre aitmiş:)

İkincisi saksonlarla rohan arasında nasıl bir bağlantı kurmuş anlayamadım. Adamların at sevdası "biz hunuuuuz" diye haykırırken giyim kuşamları (miğferleri mesela) "hağyıııır vikingiz biiiz" diye bağırıyor:) Daha birçok farklı ırksal çıkarım da yapılabilir

So? Dis iz bulşit. Eminim binlerce yıllık insanlık tarihi boyunca yüzüklerin efendisiyle bu anlatılanlardan çok daha iyi örtüşecek olaylar bulunur dikkatli bakılırsa. Adam da o kadar söylemiş "ulan alegori yapmadık işte ne laf anlamaz adamlarsınız" diye. Hala bik bik. Teomandan bile daha arakçı yaptılar adamı:P
En güzel bira midene en yakın olandır, gark*

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Temmuz 2009, 11:42:54 »

Öncelikle her zaman orcları filan doğuya koyarlar. Batıda hep elfler filan olur. Hemen hemen her fantastik dünyada böyledir.

Arkadaşım bari genelleme yapma, Ejderha Mızrağı ırkların keskin ayrıldığı diyarlardan biridir ve yamulmuyorsam Elfler kuzey ve doğu bölgesinde bulunuyordu. Unutulmuş Diyarlar'da ise şehirler vardır ırklar genellikle bölge bölge ayrılmaz, orklar dağda bayırda tepede yaşar, elfler insanlar hatta shadeler bile herhangi bir şehirde bulunabilir.

Bir diğeri İngiliz atlarını Arap atları takip eder diye biliyorum. Anadolu'da yetişen atlar o kadar kaliteli değil zannımca, Orta Asya'yı bilemem. Türkler asırlar önce daş gibi atları sürüyodu hede hödö geyiklerine girmeyelim lütfen dediğim gibi onlar Orta Asya bölgesinde yetişen atlar ki onlara Türk atı demek ne kadar doğru olur bilmiyorum.

Almanların ne zaman başlı başına kendilerine ait bir mitolojisi olmuş da cüceler oraya ait oluyor!? Orta dünyadaki cücelerin isimlerinin çoğu iskandinav kökenli. Tamam Alman hikayelerinde de zaman zaman cücelere rastlanmış sanıyorum ama adam güpegündüz kuzey mitolojisinden almış cüceleri.

Cüce isimleri İskandinav kökenli olabilir ve cüceler İskandinav mitolojisinde daha çok yer edinmiş olabilir. "Almanların ne zaman başlı başına kendilerine ait bir mitolojisi olmuş da cüceler oraya ait oluyor!?" da ne oluyor? Germenler gayet de bir mitolojiye sahip olmuş, kendine has kültürleri ve inanışları olan bir ırktır öyle ki Avrupa için yerli kelimesi kullanılabilirse bu sıfat kesinlikle Germenler için kullanılmalıdır. "Der ring des nibelungen" adlı en ünlü destanları İskandinav etkisi altında olabilir evet ama Türk destanlarının orjinalliği de aynı ölçüde tartışılabilir zira her toplum kendinden önceki yahut eş zamanlı dönemlerde komşu kültürlerden etkilenir bu da tabiidir. Aksi olsaydı o çok sevdiğiniz dininiz İslam'a da sahip olamazdınız.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 06 Temmuz 2009, 11:48:26 »
Aksi olsaydı o çok sevdiğiniz dininiz İslam'a da sahip olamazdınız.

Din probagandası yapmayalım lütfen. Konumuz bu değil, farklı konulara sıçramayın

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Temmuz 2009, 11:54:51 »
Propaganda: Bir öğreti, düşünce veya inancı başkalarına tanıtmak, benimsetmek ve yaymak amacıyla söz, yazı vb. yollarla gerçekleştirilen çalışma, yaymaca. Tdk'ya göre propaganda buymuş.

Bu da yukarıdaki cümlem: Aksi olsaydı o çok sevdiğiniz dininiz İslam'a da sahip olamazdınız.

Ortada bir öğreti var mı tanıtım var mı kendiniz yorumlarsınız. Sadece konudan sapmak diyorsan haklısın, düzeltebilirsin de yorumu.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 06 Temmuz 2009, 12:02:15 »
Probaganda deme nedenim:

bu konudan başlayarak dediğine verilecek cevapları da göz önüne alarak bir öngörü kapsamında söylediğim bir sözdü. Yoksa aksi bir düşünceyi dile getirdiğinin farkındayım. Başlamadan bitirme amacındaydım, bu nedenle belki hızlı konuştum ya da çok geleceğe dair kesin bir söz söyledim falan filan...
TDK'yı da konuya katman büyük incelik, zahmet ettiler buraya kadar.

Sadece, "o çok sevdiğiniz" yerine, "İslam dini" diyerek geçsen daha hoş olurdu demek istediğim bu. Çok tartışma yaratacak bir biçimde girmişsin konuya. Düzeltmeye gerek yok, şu an halletiğimize inanıyorum

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 06 Temmuz 2009, 12:10:51 »
Hallettik isek yorumda bulunacak olan üyeler ufak din cümlesine takılmak yerine diğer eleştirilere, yorumlara yorum yapacaktır. Değil mi üyeler?

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 06 Temmuz 2009, 13:26:10 »
İlk baştaki tartışmalara yönelik güzel bir karikatür buldum (ilk baştaki diye belirtmemin nedeni Fırtınakıran ile girdiğim şu son diyaloglara bir gönderme yapmamam)

http://www.tuhaxo.com/web/images/stories/atGozlugu.gif

• Dwarfettin_Meşekalkan
  • *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 06 Temmuz 2009, 15:29:56 »
@Herr Mannelig

Valla ben Moradin'e tapıyorum, ayin yaparken de amon amarth dinliyorum motive edici oluyor :P İslam konusundaki yorumuna gelince de (yorum değilde alakasız çıkış diyelim:)) görünen o ki bünyende olumsuz etkiler yaratan bir takım sıradışı atraksiyonlara (!) girmişsin müslümanlarla :P İçinde biriken düşmanca eğilimleri de bu tarz ortamlarda, klavye delikanlılığı tadında, mesnetsizce önüne gelene boşaltarak bilinçaltını ferahlatıyorsun. Konuyu din boyutuna taşımayı başardığın için sana yılın "kuntastik konu taşıyıcısı" ödülünü vermek istiyorum.

Bu arada 18 yaşından küçüksen (zira heyecanından (halk arasında gaz da deniyor) yaşının küçük olabileceği izlenimine kapıldım) lütfen bu söylediklerimi dikakte alma. Takıl sen. Kib optum byee ;)
En güzel bira midene en yakın olandır, gark*

Çevrimdışı CaptainJarlaxle

• The Big Bang Theory
  • **
  • 170
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 06 Temmuz 2009, 16:33:11 »
O kadar komplo teorisi kurdunuz. Hani Amerika'yı bulan denizci Portekiz? Din merkezi İtalya? Felsefe diyarı Antik Yunan? O zamanın despotlarından İspanya? Nerede ? Adam yazsa onlardan yazar afedersiniz ama Türklük milletçe abartıldığı için saçma saçma yerlerde geziyoruz. Bırakın bunları artık ben bu muhabbetleri 13 yaşımda yapıyordum yahu!

Edit: Nerde değil Nerede :)

CaptainJarlaxle: The Big Bang Theory Fan No.1.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #29 : 06 Temmuz 2009, 16:58:13 »
Abi zaten ben bu tarz "şeylerin", dışarıdakilerden çok bizim içimizdeki kişilerin başının altından çıktığına inanıyorum. :D

Bir de şu din mevzuunu uzatmasak pek iyi olacak, zira konu bir iki mesaj öncesinden kapanmış zaten. :)