Kayıt Ol

Doctor Who

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Ynt: Doctor Who
« Yanıtla #75 : 03 Ocak 2011, 22:59:02 »
Kurallar konusunda sanırım önem verdiği şey Evrenin bütünlüğü. Yani eğer evreni koruyacaksa, 12 kuralını çok rahatlıkla bozabilir gibi geliyor.

Fakat ben Doktor'un, görünenin aksine o korkunç yanını çok seviyorum. Dalek'lerin sadece adını duymasıyla beraber korkuyla sıçraması bile bunun kanıtı.

Family of Blood adlı bölümde, Son of Mine çok güzel anlatıyor bunu;

Spoiler: Göster
"Sesini hiç yükseltmedi. Bu en kötüsüydü ; Zaman Lordu'nun öfkesi. Ve işte o zaman anladık. Neden Doktor, Tanrılarla ve Şeytanlara dövüşmüş Doktor, bizden kaçmış ve saklanmıştı? Sadece nezaket gösteriyordu."

Büdüt: Aklıma gelmişken 12 kere rejenere oluyor Doktor. Yani, toplamda 13 doktor olacak.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 04 Ocak 2011, 17:39:54 »
"Sonsuza kadar yaşamak istemiştik. Doctor, sonsuza dek yaşayacağımızdan emin oldu."

Ah evet! Onu nasıl unutmuşum!

Bu arada Doctor 'A Christmas Carol' adlı bölümde farklı bir gezegenin geleceğini değiştiriyor. Donna geçmişe ilk gittiğinde geçmişte yaşanan bir tarihi olayda can veren insanları kurtarmak isterken "Geleceği değiştirmemelisin!" diyen Doctor, bu bölümde bir çok canı kurtarmak için kendisi bu kuralı bozuyor.

Dediğin gibi, kuralları pek sallamıyor :)

Bu arada 'Christmas Carol' bölümünü çok eleştiren oldu ama ben çok beğendiğimi söylemeliyim. Kesinlikle Matt Smith her bölümde daha iyiye gidiyor. Eleştirilerin büyük çoğunluğu da zaten 'Doctor' rolüne uymadığını düşünenlerden geliyor.

Özellikle Doctor'un şu lafı beni bitirdi;

"Çocuklar! Acilen gitmeliyiz! Galiba az önce yanlışlıkla Marilyn Monroe ile nişanlandım!"

Ha unutmadan; "Bow ties are cool!"
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 12 Ocak 2011, 00:06:12 »
5. sezonu bitirdim ve ne yalan söyleyeyim; 4. sezondan, End of Time specialından ve Tennant'tan sonra pek alışamadım buna.

Bir kere dizi çok ayrı bir şey olmuş. Önceki 4 sezonda, bırakın bir önceki sezonlara/karakterlere selam çakmayı, 70'li yıllardaki bölümlere bile göndermeler oluyordu. Ama bu sezon, kendini oldukça soyutlamış gibi geldi. Eski Doctorlardan, eski yoldaşlardan, eski olaylardan bir kere bile bahsedilmedi. Kurgu desen, biraz durağandı. Yani eski sezonlarda hep bir kıl payı durumu vardı, gerçekten şimdi nasıl olacak da kurtulacak diye bekliyordun. Fakat bu sezon bir rahatlık oluşuyor izleyicide, Doctor halleder nasıl olsa diye. Evet Doctor bir kahraman, nasıl olsa halleder fakat biz izleyiciye bu kadar yansıtılmamalı diye düşünüyorum.

5. sezonun en büyük artısı, belki de en büyük eksisi; yeni Doctor. Artı diyorum, çünkü garip bir şekilde 11 Doctor'ın en genci, aralarında en olgun davrananı. Gerçekten 900 yaşında, o kadar şeyi görmüş gibi davranıyor ve konuşuyor. En büyük eksisi; Tennant'tan sonra diziye katılmış olması. Bir türlü ısınamıyor izleyici, o bakıma önümüzdeki sezonlara bakacağız.

Ha bir de, sık sık kullanılan bir müzik var, ona bittim. Şu ilk bölümün sonlarına doğru, Atraxi ile konuşurken arkada çalan müzik.

http://www.youtube.com/watch?v=arAjbSkKF-Q
We have assumed control.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 15 Mart 2011, 23:31:24 »
Bir Dalek boş zamanında ne yapar?

Evet, onlar da insan.

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #79 : 16 Mart 2011, 10:03:37 »
Bir şey sormak istiyorum. Diziyi indirmek istiyorum ama siz 23 derken diziport 5 diyor. Galiba klasik sezonlardan bahsediyorsunuz. Nerden bulup indirebilirim.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 16 Mart 2011, 11:57:21 »
5 sezondur devam eden dizi devam niteliğinde olsa da diğer 23 sezonu izlemeden de buna başlayabilirsin. Doctor Who 1963-1989 yılları arasında çekilmiş uzun soluklu bir bilimkurgu dizisiydi. 2005 yılında bunu başarıyla tekrar canlandırdılar. Eğer bu 5 sezonu beğenip 'Hayat, Evren ve Herşey' hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsan sana benim bulabildiğim bölümleri yolladım :).

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 31 Mart 2011, 23:50:39 »
We have assumed control.

Çevrimdışı Gilderoy

• 416
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
    • Kuyutorman
« Yanıtla #82 : 01 Nisan 2011, 08:40:13 »
Yeni sezonun fragmanı;

http://www.youtube.com/watch?v=9vIsQ25Krq8

Yeni sezon bambaşka olacak gibi. Görsel efektler daha iyi sanki. Ama Doktor'un değişmesi iyi olmamış bence, David Tennant daha iyiydi.
to see world in a grain of sand
and a heaven in a wild flower
hold infinity in the palm of your hand
and eternity in an hour
-William Blake

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 06 Nisan 2011, 21:31:47 »
Yeni sezonun fragmanı;

http://www.youtube.com/watch?v=9vIsQ25Krq8

Yeni sezon bambaşka olacak gibi. Görsel efektler daha iyi sanki. Ama Doktor'un değişmesi iyi olmamış bence, David Tennant daha iyiydi.

Gittikçe takip edenlerin sayısı artıyor. İngiltere'de zaten efsaneler fakat yurtdışında takip edenleri oldukça arttı. Bu yüzden, o eski düşük bütçeyle bir şeyler yapma durumu yok. Yeni doktor hakkında ben de aynısını düşünüyordum. Hatta bunu söyleyeceğimi hiç sanmazdım ama Matt Smith gerçekten "Doctor"luğu iyi beceriyor. Özellikle 5. sezonun finalinde bunu çok güzel kanıtlamış. Tennant gibi bir kaç sezon daha oynasın, o zaman bakalım yorumlara. Bir de Tennant gibi muhteşem bir adamdan sonra göreve gelmiş olması, onun için çok büyük şanssızlık tabi.

Bu arada yeni sezon 23 Nisan'da başlıyor. 2. bölümü ise hemen ertesi gün, 24 Nisan'da çıkacakmış. Ve şöyle bir haber de var; yeni sezonun 4. bölümünü (The Doctor's Wife) Neil Gaiman yazmış.

Heyecanla bekliyoruz.
We have assumed control.

Çevrimdışı Demigod

• **
  • 253
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 06 Nisan 2011, 23:18:15 »
Keşke doktor değişmeseymiş :( David Tennant'a alışmıştım.
“Bu basit ama anlatması pek de kolay olmayan bir hikaye. Tıpkı bir masal gibi. Masallarda ne kadar hüzün varsa o kadar hüzünlü ve en az masallardaki kadar çoşkulu bir hikaye.”
-La vita è bella

Çevrimdışı adabisi

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 08 Nisan 2011, 19:10:04 »
yeni doctorda en çok dikkat ettigim bişeyde olgunlaşmasinin sebebi sanki 12 yaklaşmasiydi artik daha bir ölümden korkar oldu gibi 5sezonun 11 bölümde James Corden ona ust kata cik dediginde olmaz ben 11. doctorum yapamam demişti

Çevrimdışı versus

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 08 Nisan 2011, 19:44:53 »
Bu diziyi sevmeyen bir tek ben mi varım acaba gerçekten hiç ilgi çekici bir dizi değil görsel efektleri de resmen adobe flash player'la yapılmış :).

Belki benim özürlülüğüm ama bence çok başarısız ve sıkıcı bir dizi.
Darkness falls across the land,
The midnight hour is close at hand!
Creatures crawl in search of blood,
To terrorize yawl's neighborhood.
And whosoever shall be found,
Without the soul for getting down!
Must stand and face the hounds of hell
And rot inside a corpse's shell.
The foulest stench is in the air,
The funk of forty thousand years
And grizzly ghouls from every tomb
Are closing in to seal your doom.
And though you fight to stay alive!
Your body starts to shiver!
For no mere mortal can resist,
The evil of the thriller!!...

Çevrimdışı adabisi

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 08 Nisan 2011, 20:13:41 »
dostum bu bir kult dizi yakinda 50yilini kutlucak kendisine bagli 3 dizi daha var ayrica en bi o kadar filmi senin tarzin olmaya bilir ama bu bir klasik ve dizi o kadar komplexdir ki 5 sezonda ve special bölümlerin hepsini izlemezsen bu kim bu el nereden geldi diyip kalirsin:)

• 960
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 08 Nisan 2011, 20:41:01 »
Biraz da pazarlamakla ilgili bu. Genel olarak amerikan kültürüne, sinemasına saplanmış bir ülke olarak çok bilinmemesi ya da sevilmemesini normal karşılıyorum. Gerçi genel olarak BBC dizilerinin kaderi bu, kendi ülkesi dışında pek bilinmiyor. Biraz araştırırsanız çok kaliteli diziler ya da televizyon programları olduğunu görebilirsiniz.

Yine bununla doğru alakalı olarak bütçe sıkıntısı var BBC dizilerinde. Bu yüzden Dalekler bir eli pompa, diğer eli yumurta çırpıcısı olan bir elektrikli süpürge görünümünde. Ya da efektler, Turist Ömer'li Uzay Yolu filminden hallice. İdi. İdi diyorum çünkü 2005'de başlayan yeni serilerde oynayan doktorlar, Christopher Eccleston ve David Tennant, dünyaca bilinen isimler sayesinde dünya tarafından daha çok tanındı. David Tennant'ın efsanevi performansıyla Amerika da çok yakından takip etmeye başladı. Bu yüzdendir ki 5. sezonda da görebileceğimiz üzere, efektlerde ve çekimlerde bir kalitelileşme söz konusu. 6. sezonun fragmanından görebildiğimiz kadarıyla, kendilerini çok daha geliştirmişler.

Efekt konusunda şikayetçi olunmasını anlayabiliyorum. Misal, yeni nesil Star Wars hayranlarından hiç birisi eski seri - 4,5,6 - yı sevmez. Çünkü kimse iki adamın floresanları birbirine vurdurmasını seyretmeyi hoş bulmuyor.

Fakat kurgu konusunda, işte orada durmak lazım. Hikayesi bu kadar işlenen, insanlıktan savaşa her konuda böylesine dolu bir bilimkurgu - tabi ki Battlestar Galactica dışında- izlemedim henüz.

Hepsini geçtim, bir dizi 50 sene devam edebiliyorsa bir bildikleri vardır. Yine de öyle çok popüler olmaması hoşuma gidiyor. Popülerite, yaratıcılığı baltalıyor bir süre sonra.

Not: Konuyla alakasız olarak; noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına biraz daha dikkat.
We have assumed control.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #89 : 08 Nisan 2011, 20:57:18 »
Laughing Madcap'a sonuna kadar katılıyorum, doctor who'nun tutulmamasının nedeni biraz pazarlama stratejisi gerçekten de. bbc ille de benim dizilerim izlensin diye bir üsteleme yapmıyor. ayrıca doctor who'da benim dikkatimi en çok çeken şeylerden biri de ingilizlik kavramının sıkça vurgulanması. insanın eğlenebilmesi için en azından ingiltere'nin tarihine birazcık da olsa aşina olması gerekiyor gibi. sürekli bir övgü ya da yergi var bu ingilizlik konusunda.

bu arada herkes görsel efektlerden şikayet ediyor, ben gaye memnunum. (star wars klasik seri :) ) bir de dalek vs gibi uzaylıların bu kadar iğrenç tasarlanmış (çöp kutusuna benziyor bildiğiniz) olmasının nedeni biraz da nostaljik olanı bozmamak bence. sonuçta ilk defa kaç yıl önce yaratıldılar, e o zamanın teknolijisi ve hayalgücüyle bu kadar olmuş, onlar da orjinalini bozmamışlar ki bence iyi de yapmışlar.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...