Kayıt Ol

Hangi Kitabı Okuyorsunuz ve Eleştiriniz

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Hangi kitabı okuyorsunuz ve Eleştiriniz
« Yanıtla #1245 : 24 Kasım 2013, 09:56:14 »
Baskerville'lerin Köpeği - Sir Arthur Conan Doyle: Can Yayınları'ndan çıkan baskıyı okuyorum. Yığınla Sherlock Holmes çevirisi olunca güvenebileceğim bir tanesi olsun istedim. Çevirmen, Can Ömer Kalaycı. Aslında doktor olan Can bey, edebiyata ve belki de özellikle Sherlock Holmes'a olan ilgisi nedeniyle çevirmiş bu kitabı, güzel de çevirmiş. Roman, gerçekten güzel ve merak uyandırıcı; olağandışı olaylar olmakta, Sherlock dizisinin aynı adlı bölümünü izledikten sonra merak ettim asıl hikayeyi, dizide modernleştirilen olayları asıl halleriyle görmek istedim, şimdilik memnunum, merak içindeyim.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #1246 : 02 Aralık 2013, 23:30:08 »
Kaderin Çocukları / Darren Shan

Yazarıyla aynı adı taşıyan 12 kitaplık Darren Shan serisinin son kitabı olan Kaderin Çocukları'nı da okuyarak seriyi tamamlamış oldum.

Hep merak etmiştim acaba neden yazar kendi adını seriye vermiş diye, işte onun cevabını bu kitabın son 6 sayfasında öğrendim. Son sayfalara yaklaştıkça, "Bu ne yahu?", "Seri böyle mi bitecek yani?", "Keşke daha iyi bir final yazsaymış." gibi düşüncelere kapılmıştım ama son 6 sayfada bütün parçalar yerine oturdu ve ortaya, kurgusu ta en başından belirlenmiş olduğu her halinden belli olan bir bütün çıktı. Şaşırttı, güzel düşünülmüş.

Bir "final kitabı"na yakışır cinsten bir son oldu gerçekten. Darren Shan ve Steve Leonard'ın ölümcül karşılaşmasına tanık olup heyecandan yerimde duramadığım dakikalar oldu. Steve Leonard, Desmond Tiny, Larten Crepsley, Harkat, Evanna, Vancha ve Gannen Harst başta olmak üzere daha birçok karakterin de içinde bulunduğu aksiyon dolu satırlar, bu kitabı serinin önceki kitaplarından farklı kılıyor.

Son yıllarda artış gösteren, içerisine "aşk" unsurunun katılıp tamamen "seks" kitaplarına dönüştürülen vampir kitaplarının aksine, "gerçek vampir"leri anlatan oldukça keyifli bir seri Darren Shan. Çocuklara göre bir seri olduğunu düşünebilirsiniz ama yine de bu okumanız için bir engel değil. Açıkçası ben sevdim.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1247 : 02 Aralık 2013, 23:50:41 »
Elric Destanı: 1-2-3-4-5-6

Seri her kitabıyla kendini daha da geliştiriyor. Hatalarını düzeltiyor. Son kitabı ile beraber gözümde apayrı bir yer edindi. Öyle bir seri ki bu seriyi hayatımda okuduğum en iyi seriler listesine sokmayacağım. Çünkü sokarsam oluşacak listede adaletsizlik olur. Diğer tüm kitaplar birer savaşçıysa bu seri bir Tanrı'dır. Mükemmellik açısından diğer serilerle mukayese edilemez. Forumda alakalı seri olan Hawkmoon'un başlığını görsem de Elric Destanı'nın başlığını göremedim. Biraz daha araştıracağım ve bulamazsam güzel bir tanıtım yazısıyla başlığı foruma kazandırmak niyetindeyim.

Gerçekten müthiş bir seri! Açıkça diyorum, bu seriyi okumayan kendini fantastik kurguya hakim şeklinde nitelendirmesin :D

Seri 10 üzerinde 10 u fazlasıyla hak ediyor :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1248 : 10 Aralık 2013, 00:06:18 »
Oğuz Atay - Tehlikeli Oyunlar
Perşembe saat sabah sekiz buçuğa, rakamla 8:30, bitmesi gerekiyor. Daha yeni başladım. Daha önce Oğuz Atay okuduğumdan biliyorum da neyle karşı karşıya olduğumu. Yorumum mu? Siz siz olun sakın "Yaaee yaparım yaaee nolcek!" diyip kredilere abanmayın. Sonra kütüphane personeli aslında yasak olmasına rağmen kütüphanede yiyip içenlere kızarken sizi es geçmeye başlıyor.
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #1249 : 13 Aralık 2013, 13:05:01 »
Patrick Süskind - Koku

Filmini izlerken bir kitabın varlığından bihaberdim. Birkaç gün kadar önce kitapçıda rastladım ve bir oturuşta bitirdim.(Arada uyuyakaldığım iki saati saymazsam tabi) Filminden de öte harikulade bir eser. Filme hareket katan aksiyon azaltılmış ve Grenouille'in daha iç dünyasına yönelik betimlemeler yapılmış ki bence eseri çok daha zevkli yapan bir husus olmuş.

En sevdiğim kısım ise Grenouille'in asıl kızı öldürüp kokusunu içeren yağı aldıktan sonra suratına bile bakmadan gitmesine gerçekten vuruldum. Mükemmel bir detay. Karakter her ne kadar "cani" diye betimlenebilecek olsa da bu detayla kendisini bir sanatçı haline getirmiştir gözümde.

Ayrıca dönem Fransa sının betimlenme şekli hakkında diyebileceğim tek kelime ise harikulade olduğudur. [*]kelime olmadı be sanki[/*]

Ayrıca her zamanki gibi Can'dan müthiş bir kaliteyle çevrilmişti eklemeden  geçmemek lazım.

Çevrimdışı Bars Elsa

• **
  • 318
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1250 : 13 Aralık 2013, 13:10:01 »
Anadolu Korku Öyküleri 2

Demokan Atasoy'un öyküsüne başlayacağım birazdan. Şimdiye kadar okuduğum öyküler çok iyiydi. Hem akıcı hem edebi dil oldukça ustaca yaratılmış hem de yaratıcı kurgular beni kitaba hayran bıraktı. Tabi bir de Mehmet Berk "Wyern" Yaltırık'tan imzalı edinmem üstüne bal kaymak oldu. Hepiniz okuyun, bir an önce alın, zira çok az sayıda basılmış ve başka baskı olmaz ise ulaşmanız çok zor olabilir.

Çevrimdışı safir

• **
  • 57
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1251 : 13 Aralık 2013, 13:28:17 »
       Alice Ölüler Diyarında / Mainak Dhar
       Güzel bir şey anlatılmak istenmiş, ancak becerilememiş bir kitap. İnsanların açgözlülüğünün, çıkarcılığının nerelere varabileceğini, bilinmeyeni ya da farklı olanı anlamaya çalışmaktansa yok etmeyi tercih ettiğimizi iyi hoş anlatıyor. Ne yazık ki, bu benim gözümde kitabı kurtarmaya yetmiyor. Kelime yanlışları ve basit cümle yapısı beni benden aldı.
       Kitabın kapağı ve ismi en beğendiğim taraftı. Karanlık bir masalı anlatıyor gibi. Aslında biraz da anlatıyor hani. Yine de ismine bakıp bizim bildiğimiz Alice kızımızın gotik bir evrene gittiğini sanmamak lazım. Bu Alice başka Alice. Kimyasal silahın sonuçlarından sonra harap olmuş bir dünyada hayatta kalmaya çalışan bir Alice. Oyuncak bir bebeğin varlığına, hatta daha çok bir zamanlar onunla oynayan insanların var olduğuna şaşıran bir Alice. On beş yaşında olmasına rağmen bıçağını belinden, tüfeğini omzundan eksik etmiyor.   
       Tavşan Kulaklı en sevdiğim karakter oldu. En azından diğerlerinden daha gerçekçi bir profil çiziyordu. Isırıcı falandı, ama tokadı yapıştırması gereken yerde yapıştırdı, hırlaması gereken yerde hırladı, koruması gereken yerde korudu. Tüm kitap boyunca tek bir kelime etti, o da yeterdi zaten. Bu arada, Kraliçe hariç, Isırıcılar konuşamıyor diyerek karizmasını biraz daha arttırayım.
       Zombi hikayelerini sevmeyenler dahi kitabı rahatlıkla okuyabilir. Hatta bir süre sonra zavallılara neredeyse acıyor insan.
       Alice Ölüler Diyarında; ‘İnsanın insandan büyük düşmanı yoktur,’ düsturuyla hareket eden, edebi yönü çok çok zayıf, aksiyon bol bir ilk kitaptı.
       İkinci; Öldüren Aynanın İçinden

Rüzgarın Adı/ Patrick Rothfuss     
      Harika bir kitap.

Çevrimdışı ryuk

• 497
  • Rom: 25
  • ne değiştirebilir bir insanın doğasını?
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1252 : 13 Aralık 2013, 20:51:26 »
Alper Canıgüz - Cehennem Çiçeği

Ogullar ve Rencide Ruhlar'ı çok sevmiştim, beklentim büyük o yüzden. Bakalım ne olacak.
Fikirlerim için ölmeyi göze alamam çünkü yanılıyor olabilirim - Bertrand Russel

İyi bir fikir üretmek için, pek çok fikir bilmek gerekir:

* Yeni başlayanlar için FRP

* Fantastik edebiyata yeni başlayanlar ve bu türde ilerlemek isteyenler için

* Kılıçlar ve diğer eskiçağ silahları hakkında

* Dark Sun

* Distopya Korkuları

Daha fazlası için: Index

Çevrimdışı Evis

• **
  • 307
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1253 : 14 Aralık 2013, 02:19:50 »
J.G. Ballard - Öteki Dünya

Günümüz tüketim telaşesini distopya haline getirerek eleştirmiş yazar, anlatımı kısa ve öz olmuş. Rahat okunuyor ve türü daha çok polisiyeye benziyor.

Jo Walton - Ötekiler Arasında

Bu kadar ödülü alacak ne yaptın be kadın dedim. Kitap o ödülleri hak edecek derecede güzel değildi. Okuması keyifli, büyü olayı kader ile özdeşleştirilerek anlatılmış diye düşünüyorum. Kahraman eğer o kadar kitap kurdu iseniz size iyi bir arkadaş olacaktır. Canlanıp kitaplar hakkında uzun uzadıya konuşmak isteyeceğinizi tahmin ediyorum.

Brandon Sanderson - Elantris

Elantris, Brandon Sanderson'ın okuduğum ilk ve yayınevi yüzünden galiba tek kitabı olacak maalesef. Böyle bir yazarın diğer kitaplarının çevrilmemesi üzücü. Elantris gayet güzel şekilde işlemiş Krallıkları, Kralları ve tebaasını. Konuşmaların , çekişmelerin savaşsız ve türlü oyunlarla anlatılışı, bazı kitaplardaki savaş bölümlerinden çok daha güzel olmuş. Hatta bitmesini istemediğim zamanlar bile vardı. Sonunu açık bırakmış Sanderson Kral'ın aklındaki soruları bize de merak ettiriyor.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #1254 : 14 Aralık 2013, 23:16:26 »
Illuminati / Kürşad Berkkan

Illuminati adlı örgüt ve amacı ile ilgili yazılmış harika bir kitap.Illuminatinin çoğunlukla ergenlerin (ben de dahil olmak üzere) ağzında dolaştığı şu dünyada aslında bu işin ne kadar ciddi olduğunu anlayacağınız az da olsa korkutucu bir kitap.

Eğer dünyanın nasıl kandırıldığını ve ayakta uyutulduğunu görmek istiyorsanız ve dünyada dönen oyunların 'farkında'olmak olmak istiyorsanız bu kitabı hemen okuyun.Ama unutmayinki michael sikkofield'in  farkındalık yazısında söylediği bir söz vardır:
Bazı şeylerin ne kadar farkında olursanız o kadar çok acı çekersiniz.

Çevrimdışı ixna

• *
  • 25
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1255 : 17 Aralık 2013, 13:04:22 »
Dune'un Çocukları /Frank HERBERT
 Muhteşem bi seri .Belki okumak için çok geç kaldım ama geç olsun güç olmasın diyerek devam ediyorum.
\"Belki çok güzel bir zekaya sahip olmak hoş bir şeydir ama daha büyük bir hediye, güzel bir kalbi keşfetmektir.\" Akıl Oyunları "A Beatiful mind"

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
« Yanıtla #1256 : 17 Aralık 2013, 13:35:01 »
Zorro -  İsabel Allende

Resmi olarak öğrenmiş oluyorum ki Zorro bahtsız bedevi deyiminin içinde denize nazır iki katlı bir evde yaşıyormuş.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1257 : 25 Aralık 2013, 18:24:19 »
Sunay Akın - Kule Canbazı

Valla bir eleştirim yok, keyfine kitap okuyabilmenin mutluluğuyla doluyum. :)
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Sayhh

• **
  • 189
  • Rom: 15
  • Her şey başladığı yere döner.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #1258 : 11 Ocak 2014, 19:17:25 »
Kaçan Ayna - Giovanni Papini

Aslında bugün itibariyle kitabı bitirdim. Kaçan Ayna, Borges’in hazırladığı Babil Kitaplığı serisinin 8. kitabı. Papini’yi daha önce okumamıştım, değerlendirmem sadece bu kitap üzerindendir o nedenle. Öykülerin kurmaca olduğunu bir kenara bırakırsak her birinde yazarın var olmanın dehşetiyle sarsılmış olduğunu düşündüm. Bu çılgınlıkla açıklamalar arıyordu ama genel olarak pek umut verici sonuçlar elde ettiğini söyleyemem, aslında oldukça karamsardı. Yine de ortaya çıkardığı kitap hepimizi zaman zaman yoklayan yaşamı sorgulama anlarında, koca evrende tek başınaymış gibi hissetme derdine arkadaşlık ederek yardımcı olabilecek nitelikte.

Bunun dışında tüm öykülerin konularının bütünlük içinde olması keyifliydi. Sanki eldeki üç dört malzemeyle kaç farklı yemek yapılabilir diye bakmak gibi... Tüm öyküler aynı alt metine sahipti.

Daha yeni okuduğum için belki, özellikle en sondaki öyküyü beğendim. İrdelediği şeyler diğerleriyle aynıydı ama onlardan farklı olarak oldukça naif ve hüzünlüydü. Bu etkiyi yaratan da öykünün bir kadın karakter üzerine yazılmış olması olabilir, diğer öykülerde ana karakterler hep erkeklerdi.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #1259 : 21 Ocak 2014, 00:27:58 »
Çocuğun Öyküsü - Peter Handke

90 sayfa bu kitap, okuyamıyorum.

Edit: Azmedip bitirdim. Okuyun, mutlaka okuyun!

Beklerim efendim...