Kayıt Ol

Ah şu sihir...

Çevrimdışı Vega

• 1023
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ah şu sihir...
« : 16 Şubat 2010, 19:06:08 »
 Her zaman aklıma takılan bir şey var.Çoğu fantastik kitapta bir sihir yapıldığında eğer aranızda duvar vs. varsa büyü aranızdaki nesneye işler.ama size direk üzerinize doğru geldiğinde giysinize gelmesine rağmen sizde etkilenirsiniz.bunun nedeni nedir acaba?

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ah şu sihir...
« Yanıtla #1 : 16 Şubat 2010, 20:16:18 »
Öncelikle belirteyim bu sadece bir düşünce :P

Sihir duvara çarptığında zaten onada büyük bir zarar verir genelde yani o duvarı parçalar. Bunun nedenide içinden geçememesi değilmidir? yani engele çarpar ve onu parçalar. Ama giysiler hem ince hemde büyük gözenekli olduğu için sihrin geçip vücuda temas etmesi daha kolaydır. Üstünde zırh varsada zırh içe göçeceği için kaburgalarını sıkıştırır insanın ve önlenemez bir acı yada direk ölüm getirir :) Doğrumu düşünüyorum sizce?
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2010, 21:29:30 »
Ben de öyle düşünüyorum ama her maddenin tanecikleri arasında az çok boşluk vardır. Ateş topu gibi konularda haklısın ama bir uyku sihrim mesela? Büyük bir boşluk bu.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2010, 21:40:27 »
Koca Hogwarts'ın duvarlarında büyü yalıtımı vardır tabi.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2010, 21:45:21 »
Koca Hogwarts'ın duvarlarında büyü yalıtımı vardır tabi.

Fred ve George kardeşler geçici olarak kıyafetlere bile anti-lanet büyüleri yapabiliyordu. Bu yapılan büyünün özelliğine göre değişiyor olabilir. Yada çok kafayı kırmamamız gereken bir konu olabilir.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2010, 16:32:30 »
sadece Hp serisinde demiyorum ki ben.çoğu fantastik kitapta bu var.

Çevrimdışı BlackPegasus

• *
  • 33
  • Rom: 1
  • BlackPegasus __ WoB
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2010, 00:23:41 »
Bu tip şeyler daha çok yazararın kaçış, kurtuluş yolu sanırım :D isteseler o büyüyü duvardan da geçirirler ama orda o düğümü çözmek için yapıyorlar bunu sanırım :D

Çevrimdışı suphi

• **
  • 53
  • Rom: -2
  • En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 24 Şubat 2011, 21:20:58 »
yumruk atıyormus gibi düşün oda duvara işlemez ama karşındaki adamın midesine işler
En KöTüLeRiN bİlE iYi NeDeNlErİ vArDıR

Çevrimdışı Wanderer

• 1501
  • Rom: 28
  • Uzun günler ve hoş geceler dilerim.
    • Profili Görüntüle
    • Blog Sayfam - Yolsuz Yolcu
« Yanıtla #8 : 24 Şubat 2011, 21:27:37 »
Suphi mantıklı konuşmuş bak.

Şiddet farkı, Defans farkı, AC farkı, birine 1d20 sallıyorsun diğerine neredeyse 5d20 :D
May the force, be with you.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Şubat 2011, 23:11:58 »
yumruk atıyormus gibi düşün oda duvara işlemez ama karşındaki adamın midesine işler
Ama büyünün amacı zaten menzilli saldırı değil mi? Fiziksel saldırıyla büyüy karşılaştırmak elmayla armutu karşılaştırmak kadar komik[*]ve saçma[/*] olur.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Şubat 2011, 15:05:12 »
  Sihirin gerçek olduğuna inanabiliyoruz; ama giysilerin içinden geçebileceğine inanmıyoruz... Hadi ama insanoğlu... :D
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.

Çevrimdışı Vega

• 1023
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Şubat 2011, 16:01:52 »
Sihrin ve büyünün gerçekten var olduğuna inanıyorum ama metafiziğe falan girmeyelim şimdi ;D Olay inanıp inanmamak değil, sadece bir boşluk falan görüyoruz. Örneğn Raistlin karşısındaki kişiye(bayağı uzak da olsa) uyku büyüsü yapabiliyordu (ilk kitapta). Ama aralarında incecik bir duvar dahi olsa büyüsü işlemiyordu. Fantastik edebiyatta bir boşluk gördüm ve bunu sizinle paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Madam Vio

• **
  • 376
  • Rom: 16
  • "Each thing I show you is a piece of my death."
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 25 Şubat 2011, 18:19:45 »
Ben bu sihir meselesinin işleyişi için bir mantık yürütecek olsaydım çıkış noktam radyoaktivite olurdu. Nasıl ki radyoaktif ışımalarda taneciklerin türüne ve içinden geçmeye çalıştığı nesnenin yapısına göre geçiş sağlanıyor -ya da sağlanamıyor-, öyle de çeşitli sihirler kişiyi üzerindeki giysilere rağmen etkileyebilir ancak bu engel duvar gibi birbirine daha güçlü bağlarla bağlanmış, yoğun -ve de kalın- maddelerden biri olduğunda tamamen işlevsiz de kalabilir.

Alıntı
Radyoaktivite (Radyoaktiflik/Işınetkinlik); atom çekirdeğinin, tanecikler veya elektromanyetik ışımalar yayarak kendiliğinden parçalanmasıdır, bir enerji türüdür. Çekirdek tepkimesi sırasında ortaya çıkar. İnsan vücudunun olduğu gibi, birçok nesnenin de içinden geçebilir. Yalnızca toprağın, kayaların ve özellikle kurşunun içinden rahatça geçemez. Radyasyon yayan nesneler, radyoaktif olarak adlandırılır.

Örnek 1 - α (Alfa) ışıması: Bu ışımaların durdurulması çok kolaydır. Bir kâğıt yaprak bile yeterli olur.
Örnek 2 - γ (Gamma) ışıması: Yüksüz olduğu için ışık hızında ilerler. Kuvvetli nüfuz eder. Durdurulması çok güçtür. Bu ışın, birkaç santimetre kalınlığındaki kurşun tuğlalar kullanıldığında bile ancak belli bir kısmı durdurulabilir olur.

Spoiler: Göster
Küfrederken çok acımasız olmayın.  :hemk