Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #180 : 08 Mayıs 2012, 14:15:52 »
Arkadaşlar yapmayın ne olur, Epsilon'a sorular başlığında da tartışıldı bu konu. Kitap ikiye bölündü ama iki bölümün toplam fiyatına ve sayfa sayısına baktığınızda Türkiye koşullarına göre gayet uygun olduğunu göreceksiniz. Bu seriyi tek cilt halinde elinizde taşımak istemezsiniz, taşıyamazsınız da zaten, şüpheniz olmasın.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #181 : 16 Mayıs 2012, 19:27:28 »
  Üçüncü kitabı aldım ve başladım.Her ne kadar 2.kitabın sonunda kapıldığım heyecanım biraz azalmış olsada(bunda çeşitli ortamlarda yemiş olduğum spoiler'ların etkisi büyük örn:red wedding) 2.kitabın sonundaki heyecan yavaş yavaş tekrar yakalanmaya başlanacaktır.
   Karakterlerin her biri yollarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.Ama beni en çok üzen Tyrion'un durumu oldu.Şöyleki;
Spoiler: Göster
İkinici kitabı okuyanlar bilecektir.Tyrion reis babası tarafından Kral Topraklarına  hükmetmesi için gönderilmiş , Kral Eli unvanını alarak da dahili ve harici düşmanlarıyla mücadeleye başlamıştır.Bana göre muhteşem stratejilerle harika bir savunma hazırlamış ve kırılma anı geldiğinde kendi canı pahasına askerlerine liderlik etmiştir.Fakat kız kardeşi olacak insan müsvettesi onun çatışmadan sağ çıkmasını istememiş ve onu öldürmesi için bir adam kiralamıştır.Tyrion ölmemiş fakat ağır şekilde yaralanmıştır.3.Kitapta ölüm tehlikesini atlattıktan sonra babasının yanına gidiyor ve bana göre sadece biraz takdir bekliyor.Fakat Lord Tywin oğluna karşı oldukça soğuk davranıyor.Tyrion'un gösterdiği çabaları görmezden geliyor.

Ve Tyrion'a şunları söylüyor;(kitaptan alıntı)
Bunu  sen mi soruyorsun?Dünyaya gelirken annesini öldüren sen? Sen; kıskançlık , şehvet ve şeytanlık dolusun.Hastalıklı , itaatsiz ve hilekar bir yaratıksın.İnsanların kanunları ,sana benim adımı ve renklerimi taşıma hakkı veriyor çünkü senin benden olmadığını kanıtlayamıyorum.Tanrılar bana tevazu öğretmenk için , babamın ve ondan önce onun babasının arması olan gururlu aslanı taşıyarak paytak adımlarla etrafta dolaşmanı izlemeye mahkumettiler beni......

Bu paragrafı okuduktan sonra kendi kendime şunu sordum hangi baba öz evledından bu denli nefret eder.'İnsanların kanunları ,sana benim adımı ve renklerimi taşıma hakkı veriyor çünkü senin benden olmadığını kanıtlayamıyorum.' Bu cümleyi okuduktan sonra aklıma daha önce okuduğum ve bu başlık altında da paylaştığım şu teori geldi;
Tyrion Lannister'ın  Lannister olmama ihtimali var.Şöyle ki Robet'dan önceki deli kral Aerys Targaryen Tywin Lannister'ın eşi Joanna'ya tecavüz ediyor.Böylece Tyrion ortaya çıkıyor.Lord Tywin krala karşı gelmeye cesaret edemediğinden ve bu durumun herkes tarafından öğrenilmesi o meşhur gururuna yediremdiğinden durumu gizli tutuyor ve eşinin hamilelik döneminde bebeğin düşmesini sağlamak için çeşitili şeyler deniyor.Fakat bebek düşmüyor.Ama özürlü doğuyor.Böyelece ortaya İblisimiz çıkıyor.Bu bir komplo teosrisi olarak görülebilir ama bunu destekeleyen kanıtlarda yok değil.Birincisi Lord Tywin oğlundan nefret ediyor ve ona hiç bir sevgi beslemiyor.Ayrıca 1.kitabı okuyanlar hatırlayacaktır Tyrion ejderhalara karşı hastalık derecesinde ilgi duyuyor ve Kral topraklarına ilk  geldiğnde ejderha kafataslarının bulunduğu mahzeni ziyaret ediyor.Buarda uzun süre kalıyor ve onları hayranlıkla izliyor.

Yukarıda da belirtiğim gibi bu bir teori.Teori daha sonra George R R Martin'e götürülüyor, o da "böyle bir şeyi doğrulayamam, ama red de edemem" diyor.
Bu teorinin doğruluğu hakkındaki inancım daha da arttı.Bir de Tyrion diğer Lannisterlara hiç benzemiyor. Ne abisi ne babası  ne de  ablası gibi kaypak.Tamam zor durmlarla karşılaştığında zekasını ve kurnazlığını konuşturuyor ama bana göre kendisi sözünün eri.Hatta Cateleyn Stark bile bir konuda(kitabı okuyanlar bilecektir) ona güveniyor.
Lannisterlardan böyle adam çıkmaz diyorum ve sözümü tamamlıyorum.Adamın dibisin Tyrion Reis.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #182 : 20 Mayıs 2012, 18:11:38 »
Kralların Çarpışması Kısım 2'yi okuyorum. Gerek internetten gerekse arkadaşlarımdan oldukça fazla spoiler aldım. Ölecek karakterlerin ölümünü ölmeden çok daha önce biliyordum. Bu kitaba olan heyecanımın azalmasına sebep oldu.  Fakat yılmadan okudum. Kısım 1'i okuduktan sonra hemen Kısım 2'ye geçtim ve biraz sıkıldığımı fark ettim. O yüzden ilk 200 sayfasını okuduktan sonra ara verdim ve başka kitaplara yöneldim. Bu sayede ilgim daha da artıyor bir süre sonra. Siz de bunu yapın derim ben :)

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #183 : 20 Mayıs 2012, 18:45:15 »
Hakimiyet mücadelesinde Genç Kurt Robb Stark ardı ardına çok kritik hatalar yapıyor bence.Yaptığı en önemli üç hata;(spoiler)
1.Theon Greyjoy'u yanında tutmayarak babasının yanına gönderdi ve Lord Balon'un  Kuzeye saldırmasının önünü açtı.Balon Theon'u önemsemeyip büyük ihtimalle yine de saldıracaktı ama bence önemli bir hata.
2.Bir diğeri Walder Frey'in kızlarından biriyle evlenmek için verdiği sözü tutmadı gitti önemsiz bir ailenin kızıyla evlendi.
3. Ve bence en önemli hatası ulu kurdu  Boz Rüzgarı artık yanında tutmuyor.Bence Stark çocuklarıyla ulu kurtları arasındaki bağı düşünürsek yanında bulunduracağı 50 korumaya bedeldir Boz Rüzgar.

İlk iki hatayı gençliğine verebiliriz.Ama 3. hatası bence affedilir gibi değil.
Nedir bu Starkların çektiği ya.Kitapta ilerledikçe içime sıkıntılar giriyor.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #184 : 21 Mayıs 2012, 00:25:15 »
3. kitabı okurken böyle bir cümle kurmuşum. :D

Bu serinin adı benim için artık The Ultimate Tragedy of Ice'tır arkadaş.

There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #185 : 21 Mayıs 2012, 00:47:33 »
Hemde ne trajedi valla :)
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #186 : 26 Mayıs 2012, 10:52:44 »

Ahaha...  ;D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı kahlan amnell

• 786
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #187 : 26 Mayıs 2012, 13:04:53 »
"Much as I admire Tolkien, I once again always felt like Gandalf should have stayed dead." (Tolkien'i severim, ama Gandalf'ı hayata döndürmemeliydi.) GRRM işte :)

Burada da bu sözün ona ait olduğunun kanıtı röportaj.
http://anibundel.wordpress.com/2011/09/23/john-hodgman-interviews-george-rr-martin/

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #188 : 26 Mayıs 2012, 20:32:35 »
spoiler
Hiçbir kitabı okurken içimde nefret ve intikam alma duygusu bu kadar kabarmamıştı.Malum bölüm yaklaştıkça olacak her şeyi önceden bilmeme rağmen çok heyecanlandım.Ne biçim bir kitaptır bu ya.İnsanı ne hallere sokuyo.GRMM'nin hayal gücüne saygı duymak lazım.
Yazık oldu çok yazık.Hele o güzelim kurda.Şimdi istediğim tek şey intikam.Ama yazar bize bunu verecekmi şüpheliyim.Çünkü yazarın tarzı bu değil.

Çevrimdışı Oghertay

• **
  • 139
    • Profili Görüntüle
    • Issız Kelimeler
« Yanıtla #189 : 26 Mayıs 2012, 20:35:47 »
Hiçbir kitabı okurken içimde nefret ve intikam alma duygusu bu kadar kabarmamıştı.Malum bölüm yaklaştıkça olacak her şeyi önceden bilmeme rağmen çok heyecanlandım.Ne biçim bir kitaptır bu ya.İnsanı ne hallere sokuyo.GRMM'nin hayal gücüne saygı duymak lazım.
Yazık oldu çok yazık.Hele o güzelim kurda.Şimdi istediğim tek şey intikam.Ama yazar bize bunu verecekmi şüpheliyim.Çünkü yazarın tarzı bu değil.

Bence yanıtını düzenlemen lazım. Okuyan var okumayan var.
Cahillik lisan bilmemek değil insan bilmemektir..

http://www.oghertay.blogspot.com/

Çevrimdışı Cellox

• **
  • 142
  • Rom: -8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #190 : 26 Mayıs 2012, 21:56:35 »
Şuan Kılıçların Fırtınası Kısım I'i bitirdim. Bu hafta da sınavlarım var, sınıfta kalmamaya oynuyorum. O yüzden pek okuyamam herhalde. Fakat şöyle bir şey var asıl heyecanlı yerler Kısım II'de o yüzden sınıfta kalmayı göze alacağız artık ne yapalım.
Ha bu arada; şu yazarın olumsuz tesadüfler yaratması sinir krizleri geçirmeme sebep oluyor.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #191 : 27 Mayıs 2012, 00:15:40 »

[/quote]
Bence yanıtını düzenlemen lazım. Okuyan var okumayan var
[/quote]
Pek spoiler olduğunu düşünmüyorum ama yine de düzelttim.Bir spoiler mağduru olarak  başkasının zevkinide mahvetmeyelim.

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #192 : 29 Mayıs 2012, 11:19:13 »
4. kitap da sonlarına doğru her ne kadar geç olsa da havaya girmeye başladı.
Ufukta sanki bir trial by combat daha görünüyor.
Hımm... Loras Tyrell vs. Super Soldier Gregor. Neden olmasın?   :)

------------------------------------------------------------------------------------------

Sonlara doğru iyice açılmaya başladı kitap. Oberyn Martell'den sonra abisi Doran da favorim olma yolunda ilerliyor. :D
Kızına oğlunu niye doğuya gönderdiğini söylerken "Vengeance. Justice. Fire and blood." diyerekten bir cevap veriyor. (Yalnız öyle bir söyledi ki... :D) Buradan çıkardığım kadarıyla oğlanı Daenerys'i Westeros'a getirmesi için göndermiş. Kızının da Viserys'in beşik kertmesi çıkması, Oberyn Martell'in zamanında Viserys'i kral yapmak için başkaldırma isteği ve üstüne bir de bu gelince artık Daenerys'e ilk yardım edecek ailenin Martelller olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #193 : 01 Haziran 2012, 16:22:02 »
Kılıçların Fırtınası Kısım II'de malum kısımları biraz önce okudum ve kitaba mola vermeye karar verdim. Bir yerden sonra bünye de kaldıramıyor.

"Keşke Red Wedding hakkında spoiler almasaymışım" dedim o 3 ya da 4 bölümlük maratonun sonunda. Neredeyse soy kırım bile denilebilir çünkü buna. Taht oyunlarında ve geriye kalan her şeyde başından beri Baratheon hanedanını desteklesem de Stark hanedanı da benim için önemliydi, Robb da serideki en sevdiğim 5. karakter olunca olayların devam ederken içim cız etti. Catelyn'e hiç üzülmedim, hatta iyi bile oldu ama Boz Rüzgar ve Robb'un ölümü çok etkiledi. Roose Bolton konusunda spoiler almamıştım, o iyi oldu. "Jaime'nin selamı var" diyerek kılıcı sokunca yatak odamda sessiz küfürler uçuştu.

Ama şunu söyleyeyim, keşke spoiler almasaydım da; birazdan spoilerın dışına yazacağım repliği, müzisyenlerin(!) neden doğru düzgün çalamadığını, Perwyn, Aleksander ve Olyvar'ın neden orada olmadığını vs. anlamasaydım. Spoiler vereni bulup haşlayacağım birazdan.

Bir de Castamere Yağmurları var. Çok manalı bir yerde çaldı, zaten öyle olması da gerekiyordu. Tam kitapta şarkı başladığında ben de ufak bir ezgiyle eşlik ettim. Çok etkiledi.

Bir de ekleyeyim -gerçi zaten belli oluyor ve bilmeyen de azdır ama- Martin İskoç Douglaslar'ın meşhur Black Dinner'ından ilham aldığını açıklamıştı. Keşke almasaydın be Martin.

"Düğünde müzik olacak, çok tatlı bir müzik, şarap da olacak, hah, kırmızılar akacak ve biz bazı yanlışları düzelteceğiz."
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı syrio forel

• *
  • 48
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #194 : 01 Haziran 2012, 19:45:25 »
Kılıçların Fırtınası'nın sonlarına yaklaşırkenken favori karakterlerim arasına an itibariyle Oberyn Martell nam-ı değer Kızıl Yılan da girmiş bulunuyor.Nasıl girmesin ki.Adamın öz geçmişine  bakarmısınız;
16 yaşından büyük değilken bir lordun metresiyle yakalanıp lordla düello yapıyor.Sonuçta ikiside yaralanıyor.Ama yaşlı lordun yarası iyileşmeyip lord ölüyor.Bu olaydan sonra Prensin zehirli bir kılıçla dövüştüğü konuşulmaya başlanıyor.Ve tabiki Prensimizin üzerine Kızıl Yılan lakabı bu olaydan sonra yapışıyor.Bundan başka;
-Özgür Şehirleri dolaşıp zehir zanaatını ve karanlık sanatları öğreniyor.
-Hisar'sa eğitim alıp, sıkılıp bırakmadan önce zincirini altı halka ilerletiyor.
-Dar Deniz'in karşısında askerlik yapıp kendi çetesini kuruyor.
-Ayrıca kendisi turnuvalarda da çok başarılı.Hatta bu turnuvaların birinde Tyrell Hanedanı'nın varisi Willas Tyrell'ı sakat bırakıyor.
Bence kendisi karanlık yönleri olsa da sempatik ve gelecek vaat eden bir karakterdi.Karaktedi diyorum çünkü üçüncü kitabı okuyanların da bileceği gibi GRRM amcamız kendisini de harcadı.Ah be Obereyn sana da çok kızıyorum.Muhteşem bir dövüşten sonra kimsenin sırtını yere getiremediği Dağın sırtını yere getirmişsin.Vur orada adinin kafasına kılıcı.Duygularına hakim olamayıp ne sokuluyorsun adamın dibine kadar.Hayır Dağda ne adammış arkadaş koskoca mızrağı yedi banamısın demedi.Ölmüşte olabilir daha ilerleyen sayfaları okumadım.İnşallah gebermiştir 'köpek'.Ama Oberyn'in Dorne Çöllerine bir tabutta döneceği kesin.GRRM o kadar alt yapısını hazırlayıp meydana getirdiği karakteri bir çırpıda harcadı.Adamın tarzı bu.Yapacak bir şey yok.Ayrıca Obereyn'in Demir Taht konusunda da Prenses Myrcella Baratheon vasıtasıyla da çok ilginç planları vardı.