Kayıt Ol

Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi

Çevrimdışı enigma100

• *
  • 10
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi
« Yanıtla #255 : 18 Ekim 2012, 11:34:39 »
Memory of Light'ı saymazsak en çok çıkmasını beklediğim kitap "A Feast for Crows"

Çevrimdışı sirdede

• **
  • 111
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #256 : 18 Ekim 2012, 14:04:44 »
Epsilon Yayınevi bugün itibariyle Kargaların Şöleni'nden yeni bir alıntı yayınladı!!!

Baskıya gitmesine az bir süre kalan Kargaların Ziyafeti’nden bir alıntı:

Pycelle kapıya doğru giderken Cersei tekrar seslendi. "Bir şey daha. Hisar kehanetler hakkında ne öğretir? Yarınlarımız önceden görülebilir mi?"

Yaşlı adam tereddüt etti. Bir eliyle kör bir şekilde göğsünü yokladı, orada olmayan sakalını sıvazlıyor gibiydi. "Yarınlarımız önceden görülebilir mi?" diye tekrar etti. "Olabilir. Eski kitaplarda bazı malum büyüler vardır... lakin Majesteleri, 'Yarınlarımız önceden görülmeli mi?' diye sormalıydı. Buna vereceğim cevap, 'Hayır,' olurdu. Bazı kapıları kapalı bırakmak gerekir."

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #257 : 19 Ekim 2012, 22:16:59 »
Seri hakkında daha geniş yorumlarım var tabi, ancak şimdilik küçük bir eleştiri yazmak istiyorum.

Hepinizin bildiği üzere dizi çıkmadan önce Buz ve Ateşin Şarkısı'nın bizdeki baskısı iki bölümden oluşuyordu ve çeviri oldukça düzensizdi. İlk kitapta "Kralkatili" denirken ikinci kitapta "Kingslayer" deniyordu ya da "sokak" yerine "soğan" kelimesinin kullanıldığı saçma cümleler vardı.

Kısacası pek dikkat edilmemişti bu seriye, tahminimce o zamanlar yurt dışında da pek tutmuyordur.

Fakat ne zaman Game of Thrones dizi çıktı, işler değişti. Öncelikle bir asoiaf dalgası geldi. Harıl harıl kitapları alıp okuyanlar oldu. Hatta belki de önce dizi sayesinde bu seriyle tanışıp sonra gerçek hayranlar ortaya çıktı. Orasını bilemem.

Gelelim uyarlama her tür dizide hakiki okurların canını sıkan, insanın boğası geldiği insanlara: sahte hayranlar. Bir tür tarikattır aslında bunlar. Herhangi bir kitabın dizisi çıkana dek beklerler, sonra bir anda saldırırlar. Eğer seri pahalıysa az dişlerini sıkarlar, mutlaka ilk kitabını alırlar. Sonra da o kitabı okuyormuş gibi yapıp fotoğraflar çektirirler, hava yapmaya çalışırlar. Hormonları tavan yapmış kızlar bu seri için "Ay jhoN chok yakısıklıııı" demeye başladılar bile. Yakında "sörsi çok güzel kadın" diyen kişiler de peydah olacaktır eminim.

Ne kitaplara ne de yazara bir lafım yok, ancak GoT'un özelliği de bu belki. Dizinin bir sezonu başlar, herkes hayran kesilir. Sonra durulur. Yeni bir kitap çıkar, yine ilgi hep onun üzerinde olur ve bir süre sonra dinginleşir etraf. Şimdi bakın bir sağınıza solunuza, hiç asoiaf kitapları okuyan var mı? Belki var, o da en fazla birkaç kişi. Şimdi dizinin üçüncü sezonu çıkmadan önce galiba A Feast for Crows çıkacak, yine tüm ilgiyi toplayacak. Sonra 2013'te de dizinin yeni sezonu var, yani garanti 2013'ün yazının sonuna kadar bir Buz ve Ateşin Şarkısı güruhudur gidecek.

Yazdıklarımı toparlayacak olursak, bu kadar özenle yazılmış, kendi tarihini adeta kendisi yazmış bir serinin böyle durumlara düşmesi insanı üzüyor. Lakin ben hiçbir seride yukarıda bahsettiğim sahte hayran türünden kişiler olsun istemem.

Çevrimdışı Legend

• 590
  • Rom: 18
  • I write because your wrong
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #258 : 21 Ekim 2012, 19:33:42 »
Konu, Rıhtım halkına açılmış, emeği geçen herkesin ellerine sağlık arkadaşlar.   

Şu sorun gözüme çarptı, tamamlanmamış bilgi konularına teşekkür mesajları geliyor.

http://www.kayiprihtim.org/forum/kamplar-savathi-t13602.0.html;msg130075#new

Bu da konu bütünlüğünü bozuyor. Şimdilik tamamlanmamış konular yazarları haricine kilitlense, daha sağlıklı olmaz mı?

Çevrimdışı daifunka_vc

• 618
  • Rom: 20
  • Kronik Öğrenci
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #259 : 05 Kasım 2012, 23:40:30 »
Siz de Starkların çektiği çileye dur demek istiyorsanız, Mount and Blade: Warband oyunu için yapılan A Clash of Kings modunu bir deneyebilirsiniz. :P

Bir Alex[*]Crusader Kings II modu[/*] degilse de denemekte fayda var.  :D
There are two secrets to becoming great. One is never to reveal all that you know. - PS:T

Çevrimdışı SPAWN-TheUndead

• **
  • 52
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #260 : 27 Aralık 2012, 11:23:24 »
Bu seri zaman çarkından sonra kitap arayışlarım sırasında elime geçmişdi. Buz ve Ateşin Şarkısı ile Kral Katili Güncesi serileri bendeki Zaman Çarkından sonra oluşan boşluğu dolduran kitaplar olmuştur.
Her ne kadar ilk olarak dizisini izlemiş olsam da kitaplara geçtikten sonra tamamen kitaplarına yoğunlaştım.
Son çıkan Kargaların Ziyafeti'ni de yeni okudum. Şimdi iştahla 5. kitabı bekliyorum. :)
O ÇOCUKLARI BAĞIRTTI, BENDE ONU BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM BAĞIRTTIM VE GENE BAĞIRTTIM!!!

MEİJİ FANSUB

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #261 : 27 Aralık 2012, 13:54:32 »
Seri hakkında daha geniş yorumlarım var tabi, ancak şimdilik küçük bir eleştiri yazmak istiyorum.

Hepinizin bildiği üzere dizi çıkmadan önce Buz ve Ateşin Şarkısı'nın bizdeki baskısı iki bölümden oluşuyordu ve çeviri oldukça düzensizdi. İlk kitapta "Kralkatili" denirken ikinci kitapta "Kingslayer" deniyordu ya da "sokak" yerine "soğan" kelimesinin kullanıldığı saçma cümleler vardı.

Kısacası pek dikkat edilmemişti bu seriye, tahminimce o zamanlar yurt dışında da pek tutmuyordur.

Fakat ne zaman Game of Thrones dizi çıktı, işler değişti. Öncelikle bir asoiaf dalgası geldi. Harıl harıl kitapları alıp okuyanlar oldu. Hatta belki de önce dizi sayesinde bu seriyle tanışıp sonra gerçek hayranlar ortaya çıktı. Orasını bilemem.

Gelelim uyarlama her tür dizide hakiki okurların canını sıkan, insanın boğası geldiği insanlara: sahte hayranlar. Bir tür tarikattır aslında bunlar. Herhangi bir kitabın dizisi çıkana dek beklerler, sonra bir anda saldırırlar. Eğer seri pahalıysa az dişlerini sıkarlar, mutlaka ilk kitabını alırlar. Sonra da o kitabı okuyormuş gibi yapıp fotoğraflar çektirirler, hava yapmaya çalışırlar. Hormonları tavan yapmış kızlar bu seri için "Ay jhoN chok yakısıklıııı" demeye başladılar bile. Yakında "sörsi çok güzel kadın" diyen kişiler de peydah olacaktır eminim.

Ne kitaplara ne de yazara bir lafım yok, ancak GoT'un özelliği de bu belki. Dizinin bir sezonu başlar, herkes hayran kesilir. Sonra durulur. Yeni bir kitap çıkar, yine ilgi hep onun üzerinde olur ve bir süre sonra dinginleşir etraf. Şimdi bakın bir sağınıza solunuza, hiç asoiaf kitapları okuyan var mı? Belki var, o da en fazla birkaç kişi. Şimdi dizinin üçüncü sezonu çıkmadan önce galiba A Feast for Crows çıkacak, yine tüm ilgiyi toplayacak. Sonra 2013'te de dizinin yeni sezonu var, yani garanti 2013'ün yazının sonuna kadar bir Buz ve Ateşin Şarkısı güruhudur gidecek.

Yazdıklarımı toparlayacak olursak, bu kadar özenle yazılmış, kendi tarihini adeta kendisi yazmış bir serinin böyle durumlara düşmesi insanı üzüyor. Lakin ben hiçbir seride yukarıda bahsettiğim sahte hayran türünden kişiler olsun istemem.

Bir kitabı veya roman dizisini, herkes aynı tadı alarak ya da aynı özelliklerini severek okumaz. Sen bu seriyi fantastik edebiyat sevdasıyla veya sadece yazarın muhteşem çabalarına saygı duyarak okuyabilirsin. Ama herkesten aynı şeyi bekleyemezsin.

Her dönem yüzlerce binlerce yeni roman, yeni film, yeni albüm çıkıyor. Bazıları yapan kişinin şöhretiyle, bazıları reklam çalışmalarıyla bazıları da farklı uyarlamalarıyla ön plana yerleşiyor. Arada daha kim bilir, ne şaheserler yok olup gidiyor. Tabii ki Buz ve Ateşin şarkısı bu ülkede dizi sayesinde tanınmıştır. Ama bana sorarsan hiç tanınmayıp, okunmamasından ve değersiz bulunmasından iyidir.

Ayrıca sahte hayran dediğin şey, aslında kitabın yazarının ve dizi yapımcılarının oldukça aradığı bir şey. Popüleritesi arttıkça, yapımlar daha fazla kitleye ve belki de gerçekten o yapımın niteliğini karşılayabilecek insanlara da ulaşıyor. Demem o ki, boşuna hiddetleniyorsun =)
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Kote

• **
  • 107
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #262 : 11 Ocak 2013, 00:43:52 »
TheSpell'in dedikleri doğru türkiyedeki kitaplar ekonomik çıkar için basılıyor.Ve Türkiye'deki düşünebilen , okuyan insan kitlesi çok çok az olduğundan yayınevleri para kazanabilmek için cahil kesimin ilgisini çekicek kitaplar çıkarıyor.Ben Türkçeye çevrilmemiş yüzlerce kaliteli eser bilirim..Geçenlerde arkadaşım geldi kütüphanemden GoT'un ilk kitabını istedi gidip onunla kız tavlıcakmış (Şimdi gelde  küfretme! ....) Ayrıca GoT u Epsilon gibi ekonomik kazanç peşinde olan bir yayınevinin basmasıda bu seriye çok büyük bir hakaret bence. Epsilon gitsin Alacakaranlıgı bassın.Madem ilgileniyordu diziden önce ilk Epsilon yayınlardı.Dizisi yayınlanınca atladılar tabi para için. :inca :inca

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #263 : 11 Ocak 2013, 02:10:52 »
Ayrıca GoT u Epsilon gibi ekonomik kazanç peşinde olan bir yayınevinin basmasıda bu seriye çok büyük bir hakaret bence. Epsilon gitsin Alacakaranlıgı bassın.Madem ilgileniyordu diziden önce ilk Epsilon yayınlardı.Dizisi yayınlanınca atladılar tabi para için. :inca :inca

İşte benim gibi düşünen biri daha. İşleri güçleri aşk romanı yayınlamak olan bir yayınevinin bir anda Buz ve Ateşin Şarkısı'nı basma kararı almaları çok trajikomik. He biz de yedik he.

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #264 : 11 Ocak 2013, 10:11:27 »
Bunda büyütülecek ya da abartılacak bir durum yok. Sonuç olarak hepiniz kitapları alıp okudunuz. Yeni kitaplar çıkınca da alıp okuyacaksınız muhtemelen. Ha illa ki protesto edeceksiniz, o zaman okumayın kitapları. Cahiller okusun sadece. Değil mi?
Zaman Çarkı döner, Çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur. Bir Çağ’da, kimilerine göre Üçüncü Çağ’da, henüz gelmemiş, çoktan geçip gitmiş bir Çağ’da, Puslu Dağlar’da bir rüzgar yükseldi. Rüzgar başlangıç değildi. Zaman Çarkı dönerken ne başlangıçlar, ne de bitişler vardır…

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #265 : 11 Ocak 2013, 16:52:46 »
Bunda büyütülecek ya da abartılacak bir durum yok. Sonuç olarak hepiniz kitapları alıp okudunuz. Yeni kitaplar çıkınca da alıp okuyacaksınız muhtemelen. Ha illa ki protesto edeceksiniz, o zaman okumayın kitapları. Cahiller okusun sadece. Değil mi?

Evet, sonuç olarak hepimiz kitapları alıp okuduk fakat memnun değiliz yayınevinden. Eleştiri hakkımızı kullanıyoruz. Bu sizi neden ilgilendiriyor peki? Yayınevinin bir mensubu falan mısınız yoksa?

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #266 : 11 Ocak 2013, 18:26:01 »
Bu yayınevinin veya herhangi bir yayınevinin mensubu değilim.

Yayınevinden memnun olmadığınızı söylediniz son mesajda, ama önceki mesajınızdan tam olarak o izlenim edinilmiyor. Daha ziyade "genelde aşk romanı yayınlayan yayınevi, sırf popüler diye bu seriyi yayınladı" demişsiniz. "Çevirisi çok kötü, edisyonu berbat, redaksiyon hataları var" gibi yorumlar yazmış olsaydınız, o zaman kitabı tekrar açıp bakardım ben başka kitabı mı okudum acaba diyerekten.

Ama o mesajda ve daha önceki mesajlarda çocukça bir kapris var. Sırf aşk romanları yayınlayan epsilon, Buz ve Ateşin Şarkısı'nı yayınlayınca neden kötü oluyor? Ben bunu anlayamıyorum. Sonuçta yayınlayamaz diye bir kaide yok. Ahlak dışı veya etik olmayan bir durum da söz konusu değil. Yayınevi haliyle para kazanabileceği yapımlara  yöneliyor ki bu işe sırf amme hizmeti olsun diye giren bir yayınevi bilmiyorum ben.

O zaman siz neyi eleştiriyorsunuz? Taş dediğin şeyi bir nesneye atacaksın ki zarar versin. Boşluğa doğru fırlatırsan seke seke başka bir boşluğa gider.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #267 : 11 Ocak 2013, 18:51:48 »
Aşk romanları okusaydım inan bu forumda işim olmazdı. Aslında kimin ne okuduğu benim umrumda değil lakin bazı insancıklar fantastik eserlere dil uzatıyorlar ve istedikleri gibi eleştiriyorlar. Onları ben daha çok "hayal gücünden yoksun insanlar" olarak tanımlıyorum ve bu yüzdendir ki beni istedikleri gibi, özgürce eleştirebilen insanları ben de isteğim gibi, özgürce eleştirebilme hakkına sahibim. İster "genelde aşk romanı yayınlayan yayınevi, sırf popüler diye bu seriyi yayınladı" diye eleştiririm, ister "çeviri ve edisyon kötü" derim. Bu benim bileceğim bir konu. Ha evet illa bu eleştiriye bir ad koymam gerekiyorsa şöyle de sıralayabilirim.

1.Çeviri kötü.
2.Kapakları sevmiyorum.
3.Tek kitabı çift kitap şeklinde basmalarına uyuz oluyorum. vs. vs.

Problem?

Çevrimdışı dekadans

• **
  • 261
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #268 : 11 Ocak 2013, 19:34:04 »
Burada konuşmayı sürekli probleme sürüklemeye çalışan sizsiniz. Benim ne sizle ne de yayıneviyle bir sorunum yok. Ayrıca evet istediğiniz gibi eleştiri de yapabilirsiniz. Ama ben de yapılmış bir eleştirinin kanaatimce yanlış olduğunu belirtebilirim.

Ve konuşmayı; "problem?", "Bu sizi neden ilgilendiriyor?" gibi sözlerle sataşmaya ve tartışmaya çekmenizi doğru bulmuyorum. Burası savaş meydanı değil, bir forum. Siz benimle yüzyüze değilsiniz, klavye başındasınız.

Son olarak şunu da söyleyeyim ki ve ne demek istediğimi daha net açıklayayım. Kitap diziye çekilmeseydi muhtemelen Türkçe'ye çevrilmeye devam etmeyecekti.
O aşk romanları basan yayınevi değil de "zırt" yayınevi serinin haklarını almış olsaydı ortaya bir kabus çıkabilirdi. Ki kitabın ilk çevirisinin halini hepimiz biliyoruz diye düşünüyorum.
Ve "cahil", "popülist" vs diye tanımladığınız insanlar kitaplara ilgi göstermeseydi yine muhtemelen ilgi görmediği için çeviri devam etmeyecekti.

O yüzden istediğiniz eleştiriyi yapın tabii ki, ama işin bu boyutunu da düşünün derim. Ya da düşünmeyin canım, nasıl biliyorsanız öyle yapın.

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #269 : 11 Ocak 2013, 22:18:19 »
Neyse yahu uzatmaya hiç gerek yok. Karşılıklı atışma gibi durdu ve bu da hiç hoş bir görüntü oluşturmadı. İkimizin de kendimizce haklı sebepleri vardır elbette. Düşüncelerinize saygı duyuyorum.