Kayıt Ol

Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Dresden Dosyaları Serisi - Jim Butcher
« : 07 Haziran 2010, 15:11:30 »

Amerika’da çok satanlar listesinde bulunan Jim Butcher‘ın yazdığı Dresden Dosyaları serisi artık Türkiye’de!

İthaki Yayınları tarafından yayınlanan ve serinin ilk kitabı olan Fırtına Büyücüsü nihayet 10 Haziran’da çıkıyor. Serinin konusu ise Harry Dresden adlı büyücü dedektifimizin etrafında dönen olaylar.

İlk kitap olan Fırtına Büyücüsü‘nde büyüyle işlenmiş bir çifte cinayet vakası için polislerin kendisinden yardım istemesiyle başlıyor ve asıl macerada bundan sonra vuku buluyor…

Alıntı
   “Heyecan verici, iyi kurgulanmış, karmaşık, sürükleyici ve şaşırtacak kadar iyi bir ilk roman.”
    - Chris Bunch

Dresden Dosyaları‘nın şu anda ilk kitabı üzerinden çekilmeye başlanmış bir dizisi de var. Ünlü oyuncu Nicolas Cage ise dizinin yapımcılığını üstlenmiş. Hatta şu anda seri için geliştirilmekte olan bir frp oyunu bile var.

9 kitaplık serinin nihayetinde ilkinin çıkması ile ülkemizde yeni bir maceranın başlangıcıyla oldukça heyecanlanlandıracak gibi gözüküyor.

Çevirmenliğini Ulaş Apak‘ın yaptığı kitabın redaksiyonunu ise Evrim Öncül üstlenmiş. Künye bilgisi ve tanıtım için buraya tıklayabilirsiniz.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dresden Dosyaları
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2010, 15:23:28 »
Burada yazıyı görünce dizisini izlemeye başlayacaktım ki dizinin 1. sezonda kaldırıldığını öğrendim. İnşallah kitap güzeldir. Zaten güzel olmasını bekliyorum.

Çevrimdışı HighLord

• **
  • 244
  • Rom: 5
  • Dragonborn
    • Profili Görüntüle
    • Kotalılar Vakfı
« Yanıtla #2 : 28 Haziran 2010, 09:35:26 »
Umarım diğer kitapları da çıkar.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Haziran 2010, 13:52:12 »
HARRY DRESDEN - BÜYÜCÜ
KAYIP EŞYALAR BULUNUR
PARANORMAL SORUŞTURMALAR. DANIŞMA. TAVSİYE. MAKUL FİYATLAR.
AŞK İKSİZLERİ, BİTMEZ TÜKENMEZ SERVETLER,
PARTİLER YA DA DİĞER EĞLENCELER İŞ KAPSAMI DIŞINDADIR.

Son okuduğum kitaplardan oldu ve benim çok beğendiğim bir kitap oldu.

Harry Dresden, bu dünyada açık seçik bir şekilde 'Büyücü' ismiyle iş yapan bir adamdır. Günümüzde doğal olarak kendine 'büyücü' diyen bir adama inanan çok fazla kişi yoktur. Bu yüzden yapacak iş bulamaz, ay sonunu zor getirir, hatta bazı ayları getiremez. Tamamen sefil bir halde olmasına rağmen hiç bir zaman bu tür konular için üzüntü duymaz. Böyle bir karakterin başından geçen büyülü olayları konu alıyor kitap.

Beni bu kitaba çeken şey anlatım tarzı olmuştu. Kitabı okuyunca anladımki gerçektende baştan sona akıcı bir şekilde okunması için sadece anlatım tarzı bile yetermiş. Onun iğneleyici konuşmaları, yersiz esprileri, duygusuzluğu, yazar hepsini okuyucuya o kadar güzel bir dille anlatmışki okurken rahatlıkla kendimizi Dresden'in yerine koyabiliyoruz, bu da bazı sahnelerde heyecanlanmamızı, gülmemizi, üzülmemizi sağlıyor. Kitabın başlarındaki ilk cinayet sahnesinde kitaba öyle bir girmişimki Dresden ile bende kusacaktım neredeyse. Böyle bir anlatımı çevirmek zor olsa gerek diye düşünüyorum. Çevirmen de işini iyi başarmış. Ben diğer kitapları büyük istekle bekliyorum şu anda.

After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı manslayer3

• *
  • 27
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2010, 23:56:00 »
2. kitabı sabırsızlıklar bekliyorum.İlk kitap gayet hoştu.Olayları Harry'nin anlatması;sırf o anlatmayı okumak için okunur bu kitap.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
Dresden’a “Kurtadamlar” ile tam gaz devam!
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2010, 12:15:44 »

Ünlü dedektif Harry Dresden’ın maceraları, ikinci kitap “Kurtadamlar” ile hız kesmeden devam ediyor.

İlk kitabı geçtiğimiz haziran ayında İthaki Yayınları’ndan çıkan Dresden Dosyaları, ikinci kitabıyla arayı fazla açmadan Türk okuyucularının karşısına çıkıyor. Başı beladan kurtulmayan Dresden’ın bu seferki düşmanları ise, Kurtadamlar!

Alıntı
    Chicago telefon rehberine kayıtlı tek aktif büyücünün oldukça meşgul olduğunu zannedilebilir. Oysa son zamanlarda Harry Dresden ne büyüyle ilgili, ne de günlük bir iş bulabilmişti. Ama tam da güzel bir yemek yemeye yetecek kadar parası bile kalmamışken, onun özel uzmanlığını gerektiren bir cinayet işlendi. Vahşice parçalanmış bir ceset. Tuhaf görünümlü pati izleri. Dolunay. Üç tahmin hakkınız var ve ilk ikisi sayılmayacak…

Jim Butcher’ın yazdığı kitabın Ulaş Apak çeviriyor ve yayına hazırlanma işini ise Selçuk Aylar üstleniyor. 5 Kasım’da dağıtılacak olan kitabı büyük ihtimalle fuarda bulabileceğiz.

Tanıtım yazısı ve künye bilgileri için buraya tıklamanız yeterli!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Dresden Dosyaları'nda 13 Kitap: Ghost Story
« Yanıtla #6 : 24 Haziran 2011, 18:03:45 »

Chiago'nun tek aktif büyücüsü Harry Dresden'in maceraları, tekinsiz yaratıklarla yüzleşmesi ve bilinmezliğin içine tereddütsüz dalışı Amerika'da 13. kitap ile sürüyor!

Ülkemizde İthaki Yayınları tarafından, ilk iki kitabı (Fırtına Büyücüsü ve Kurtadamlar) yayınlanan Dresden Dosyaları serisi, yurtdışında 13'e ulaşmış durumda. En son Amerika'da Side Jobs (Yan Görevler) adında bir öykü derlemesi çıkan seri, 26 Temmuz'da çıkacak olan 13. Kitap Ghost Story (Hayalet Hikayesi) ile şimdiden yurtdışındaki okurlarında sabırsız bekleyişe ve büyük bir heyecana neden olmuş!

Bizler ülkemizde üçüncü kitabı beklerken, görünün o ki, 13.kitapta işler hayli karışmış. Serinin takipçileri için büyük oradan spoiler içeren arka kapak yazısından ötürü, arka kapak yazısını çevirmekten vazgeçtik. Ama size şöyle bir ipucu verelim, Harry Dresden bu kitapta "biraz" değişiyor. Artık o "biraz" bildiğimiz türden bir insan olmuyor.

NewYork Times Bestseller olan kitap serisi, bu ünvana hak ettiğini bir kere daha kanıtlıyor.

Biz, İthaki Yayınları'nın çok yakın zamanda çıkaracağı üçüncü kitap, Grave Peril'i bekleyeduralım, Amerika'daki okurlar büyük merakla Harry'nin başına gelecekleri bekliyor.

Ülkemizde yayınlanan ilk iki kitabın künya bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayın.

Bu haberle, yakın zamanda sizlere çok özel projelerimizin de başlayacağının haberini vermiş olalım. Kısacası iyisi mi bizden ayrılmayın!
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Haziran 2011, 03:04:05 »
Dresden serisinin 3. kitabı 'Hayalet Tehlikesi' adı ve Ulaş Apak'ın çevirisi ile 6 Temmuz'da İthaki Yayınlarından çıkıyormuş. Şimdi gördüm, çok mutlu oldum. Bekliyorum bakalım.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Dresden Dosyaları'nda 3. Kitap : Hayalet Tehlikesi
« Yanıtla #8 : 28 Haziran 2011, 15:36:13 »

Önümüzdeki günlerde yurtdışında on üçüncü kitabı yayımlanacak olan ve geçtiğimiz günlerde bizim de haber yaptığımız Dresden Dosyaları'nın üçüncü kitabı Grave Peril, Hayalet Tehlikesi adıyla raflardaki yerini alacak!

İthaki Yayınları'ndan 6 Temmuz'da çıkacak kitapta Harry Dresden'in yeni düşmanları ise hayaletler...

Alıntı
Harry Dresden kariyeri boyunca pek çok ürkütücü düşmanla karşılaştı. Dev akrepler. Seks düşkünü vampirler. Psikozlu kurtadamlar. Eh, Chicago telefon rehberine kayıtlı tek profesyonel büyücüyseniz böyle şeylerle yüz yüze gelmeniz gayet normal.

Ne var ki, doğaüstü hafiyemiz Harry bu sefer daha önce hiç şahit olmadığı bir durumla karşı karşıyaydı: küplere binmiş bir ruh dünyası. İşkence görmüş, vahşi ve amansız hayaletler tüm Chicago'da akla hayale gelmeyecek sorunlara yol açıyorlardı.

Birisi -ya da bir şey- ortalığı birbirine katmak için onları kışkırtıyordu. Ama neden? Ve onca kurbanın Harry'yle bağlantısı neydi? Eğer hafiyemiz bunu tez zamanda çözmezse, kendisi de bir hayalet olacaktı...

"Fantazya, korku ve dedektiflik romanlarının mükemmel bir birleşimi... Eğlenceli ve bağımlılık yaratan bir macera..."
- The News-Star

Çevirisini Ulaş Apak'ın yaptığı ve Evrim Öncül'ün yayına hazırladığı kitabın tanıtım yazısı ve künye bilgilerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2011, 16:16:00 »
3.kitap olan Hayalet Tehlikesi ön siparişteymiş!

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Dresden Dosyaları %50 İndirim Fırsatı!
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz 2011, 09:19:10 »
Kendim bu fırsatı kaçırmayacağım için size de hemen duyurmak istedim.

İlknokta sitesi, Dresden dosyalarının şu ana kadar basılmış olan iki kitabını %50 indirim ile satıyor. Bu da demektir ki, 2 kitap 40TL yerine 20TL'ye geliyor!

Eğer bu kitabı okumak istiyorsanız kaçırmayın derim :)!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #11 : 15 Temmuz 2011, 23:47:00 »
Dresden Dosyaları'nın ilk kitabı Fırtına Büyücüsü tam da beklediğim gibi bir kitap çıktı. Eğlenceli, hareketli, sürükleyici ve komik... İlk 100 sayfa boyunca her şey normal bir polisiye romanı gibi ilerliyor fakat dokuzuncu bölümden itibaren işlerin rengi bir hayli değişiyor. Bunda Harry'nin şapkasındaki numaraları birbir ortaya çıkarmaya başlamasının ve olayın içine giren sıra dışı karakterin rolü de büyük. Zaten o noktadan sonra kendinizi öyle bir kaptırıveriyorsunuz ki bir bakıyorsunuz kitap bitmiş.

Büyüye getirdiği farklı bakış açısı, büyü ve iksir için kullanılan malzemeler ve bildiğimiz dünyanın arka planına oturtulmuş Yok Diyar, Beyaz Konsey gibi detaylar en çok beğendiğim ayrıtılar oldu.

Çevirisi konusunda biraz sıkıntı yaşadım yalnız. Uzun cümleleri anlayabilmek için bazılarını 2-3 kez başta okumam gerekti. Virgülle ayrılan kısımları başa ya da sona kaydırarak bundan çok da kolay kurtulunabilirmiş aslında. Ama onun dışında gayet iyi iş çıkarılmış. Böyle yoğun anlatımlarda ufak tefek hatalar hep olur.

Sonuç olarak ilk 100 sayfasında vasat bulduğum ve bitse de gitsek tarzında okuduğum fakat sonra sayfalarını çevirmeye kıyamadığım, hiç bitmesin istediğim bir maceraydı.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #12 : 01 Ağustos 2011, 18:59:04 »
Dresden Dosyaları, Kurtadamlar'ı da bir çırpıda ve soluksuz okumuş bulunmaktayım. Kitabı tek kelimeyle özetlemek gerekirse; muhteşem!

En az bir önceki kadar hatta daha da sürükleyici bir macera bekliyor bu kez bizi. Harry Dresden'ın daha ikinci bölümden itibaren yeteneklerini sergilemeye başlamasının bunda rolü büyük. Daha kitabın ortalarına gelmiş olmanıza rağmen Harry'nin başını bin bir türlü belaya sokmuş olması da cabası. Kurt adamlar, FBI ajanları, sokak çeteleri derken hangi köşeden hangi tehdidin çıkıp bahtsız büyücümüzün üzerine atlayacağını kestiremiyorsunuz. Olay örgüsü de öyle güzel işlenmiş ki okurken neler olacağını tahmin etmek çok güç. Bu da aldığınız keyfi ikiye katlıyor.

Oldukça keyifli, kaçırmayın, mutlaka okuyun derim. Çok şey kaçırırsınız.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 01 Ağustos 2011, 19:05:49 »
Fırtına Büyücüs'nü okuyorum, bitmeden yorum yapmak istemedim ama şunu söylemek zorundayım: daha önce okumadığım için pişmanım!

Şüphelerimin hepsi yersiz çıktı.

Uzun zaman sonra ilk defa bir kitabı bitmemesini isteyerek ama bir yandan da meraktan ölerek okuyorum. Harry Dresden gördüğüm en iyi karakterlerden biri ve daha ilk sayfada kendini size sevdiriyor.

Şunu da unutmamak lazım, piyasada bunca taklit fantastik kurgu varken Dresden Dosyaları kesinlikle orjinal bir seri. Okumayarak çok şey kaçırıyorsunuz. Hele ki Harry'i.

Not: halen şüpheleriniz varsa, portalda mit'in yaptığı incelemeyi bir okuyun derim.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Ağustos 2011, 14:05:05 »
Soluksuz bir okuma seyrinden sonra nihayet bitti.

Serinin ilk kitabı olan Fırtına Büyücüsü ile aslında piyasada bulmakta oldukça zorlandığımız çok orjinal bir esere de başlamış oluyoruz. Günümüzde geçen bir fantastik kurgu, merkezde kimsenin büyücü olduğuna inanmadığı Harry Dresden ve ara sıra ondan yardım isteyen Chicago emniyet güçleriyle bazen ona inanıp kapısını çalan bir takım mağdurlar. Kısacası, Harry sinek avlıyor.

Kitap birinci ağızdan yazılmış durumda ve kesinlikle böylesi çok daha eğlenceli olmuş. Harry'nin kendi düşünceleri, olaylara verdiği ya da gizlediği tepkiler, kişiler hakkındaki ilk izlenimlerinin direk onun ağzından dinlemek inanılmaz bir keyif. Dahası, yaptığı esprilerle her daim sırıtmanıza da yardımcı oluyor.

Dilinin oldukça yalın olduğunu belirtmem gerekir. Ayrıca, sizi uzun tanımlarla sıkmak yerine bol bol diyalog içeren bir kitap ki bu da gerçekten okuyucunun bir an bile kitaptan kopmasını engelleyen bir faktör. Etrafta konuşacak kimse yokse bile üzülmeyin, Harry'nin durum değerlendirmeleri ve olaylar için yaptığı esprili yorumlar yeter de artar.

Harry Dresden'e bakacak olursak, bahtsızlığın kitabını yazmış, her türlü belayı üzerine çeken ama aynı zamanda az bulunan bir yeteneğe sahip gerçek bir büyücü görmüş oluruz. Ancak geçmişindeki bazı karanlık olaylar yüzünden Büyücüler Konseyi (evet kitapta böyle bir şey var) kendisine öyle çok da güvenmemekte. Hatta belkide hiç güvenmiyor? Bazı açılardan kendini eski kafalı olarak tanımlasa da bu durum ona oldukça yakışan bir etmen. Kontrolünü kolay kolay kaybetmeyen ve sululuk gibi bir duruma asla düşmeyen seviyeli bir insan. Ailesiyle olan bağlarına kısaca kitabın sonlarıdna değiniliyor ama asla tam olarak ne olup bittiğini anlayamıyoruz. Yazar oturup karakterin geçmişini uzun uzun anlatmak yerine, bazı durumlarda depreşen anılar sayesinde ufak bilgiler verip geçiyor. Eh, bu da Harry ve geçmişni daha fazla merak etmemize neden olsa da yazar bu konuda ketum.
Diğer karakterler ise en az Harry akdar sevilesi (tek tek anlatmayacağım). Onları da okumak gerçekten büyük bir zevk veriyor. (seni sevmeyen ölsün kurukafa Bob)

Bu kitabın kurgusuysa bence gayet akıllıca düzenlenmiş ve şaşırtmayı da başarıyor. Ben kitabın sonlarına doğru, "tamam her şey zaten aydınlandı daha ne olacak ki?" derken olan bir şeyle tükürdüğümü bir güzel yalamış oldum mesela. Eh, bundan şikayetçi değilim :).

Son olarak serinin kendi büyü anlayışı ve sistemi var. Ayrıca büyüye getirdiği kendine özgü bakış açısıyla başka kitaplarda bulamayacağınız birkaç özellik görüyorsunuz. Ama hayır, bunların ne olduğunu anlatmayacağım. Kendiniz okurken karşılaşmanız ayrı bir tat veriyor çünkü.

Sonuçta, okumamanız büyük bir okuma zevkinden mahrum kalmanız demektir. Çok uzun zaman sonra, ilk defa bir kitabın bitmemesi ve çabucak bitirip neler olduğunu anlamak arasında cebelleşip durdum. Daha önce okumadığım için pişmanım. Aynı zamanda iyi ki 2.kitabı da ilkiyle beraber almışım.

Not: Harry'i daha ilk sayfadan seviyor insan. Öyle biri kendisi.