Kayıt Ol

Bir hikaye yazarken nereden başlıyorsunuz?

Çevrimdışı beerold

• **
  • 173
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bir hikaye yazarken nereden başlıyorsunuz?
« Yanıtla #30 : 07 Aralık 2011, 17:58:27 »
Malkavian arkadaşımızın açtığı başlığı okurken buraya eklediğim hikayemde benim de aynı başlangıcı yaptığımı fark ettim. :) Ama genelen hikayelerime daha ilerden başlamayı tercih ediyorum. Olayların ilerleyen bölümlerde birbirine bağlanarak açıklanması benim daha çok tercih ettiğim bir durum. Eğer çok uzun bir hikaye yazıyorsam da diğer kişinin gözünden bir giriş yaparım. Bu bir düşman veya bir dost olabilir.

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 09 Ocak 2012, 15:59:02 »
Ben okuduğu şeyin ilk cümlesini önemseyenlerdenim.Bu nedenle her daim beni vuran cümleleri görmeye çalışarak, büyük bir açlıkla başlarım okumaya.Paragrafın sonuna geldiğim de şayet beni sımsıkı yakalayan bir cümle olmadıysa öteler ve daha sonra, bir şans daha vermeye çalışırım okuduğum şeye.

Karşınızdakinin üzerinde bıraktığınız ilk izlenim önemli sanıyorum.
Bu nedenle, kendi yazılarımda yukarıda yazdıklarımı kural edinmeye çalışsam da bunu başaramam.
Maalesef, Allah ne verdiyse; hoppala bir dalış yaparım, başlangıç noktaları ansızın gelir.Sıkıcı olmayacak bir süreçle devam ettirebilmek önemlidir benim için.

Herhangi bir kahramanın hareketi olabilir başlangıç. İlla ki "esas çocuk" olması zorunlu değil.
Uyur,uyanır, sigara içer, sevişir ya da küfür eder.Bazen boş boş bakar, bazen yürür.
Bir ortamın, mekanın ve ya bir iklim elemanının betimlemesi de olabilir, herhangi bir karakterin yüzünde ki herhangi bir mimik de.Aslında her hikaye başlangıcını da kendi seçiyor ve yazara üflüyor zannımca. Okurun neyi okumasını istiyorsanız, ona neyi vermek istiyorsanız onunla başlıyor yazılar.
Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı edorho

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 11 Şubat 2012, 02:21:28 »
Hiç dikkat etmemiştim nerden başlar karakter ama şimdi düşününce bi yerlerde dolanırken başlıyor benim hikayeler.
En son yazdığımda baş karakter pazardan birşeyler çalarken başlıyordu olay :)

Çevrimdışı zekican5

• **
  • 320
  • .............
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 29 Şubat 2012, 12:44:20 »
Ben olaydan çok karakter üzerinde duruyorum.Sonuçta karakterin kusursuza yakın olursa olay hertürlü bir yere bağlanır...(Bu sözden olay önemsiz yargısını çıkarmayın)

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 12 Temmuz 2012, 15:32:43 »
Ben neredeyse her zaman konuşmayla başlarım. Aksiyonsuz sade bir diyalogla.

Çevrimdışı Optik

• **
  • 53
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 19 Temmuz 2012, 21:15:44 »
Benim en büyük problemim "Başlamak". Kafamda karakterleri kurguluyorum, olayı falan yapıyorum ama geçtim mi klavyenin başına tıkanıyorum.Nasıl başlasam diye.

Bunun çözümünün biraz daha okumak olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı Scyther

• **
  • 160
  • Rom: 4
  • "Zira yürümeye değer bir yolum var!"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 25 Temmuz 2012, 02:53:23 »
Bir kamera dünyayı uzaydan çeker çok hızlı olayın kahramanının olduğu yere kadar gider bu arada o ortamlarda neler olduğunu gösterir.

''Denize yakın topraklarda yırtıcı kuşların saldırısına uğrayan insanlar  , ülkelerin merkezlerindeki iç savaşlar ve askerlerin katlettiği insanlar , kadim din adamlarının yaklaşan kıyametleri anlattığı sokaklar , kırdaki köylerde yaşanan kıtlıklar ve bunları umursamayan genç aşıklar Scyther ve ..... '' :D bunun gibi bir şey tam anlatamamış olsamda :D
Hayalince oku. Hayalinle yaz.

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 03 Ağustos 2012, 13:50:43 »
Güzel bir aksiyon sahnesinden biraz sonra klasik bir konuşmayla giriş yaparım. Konuşma devam ederken konuşan kişilerin betimlemesini yaparım ve yavaş yavaş asıl konuya gelirim. Evren hakkında bilgi vermeyi genelde karakterler ağzından yapmayı uygun görüyorum, ilk konuşmada genelde onlar geçer.

Benim en büyük problemim "Başlamak". Kafamda karakterleri kurguluyorum, olayı falan yapıyorum ama geçtim mi klavyenin başına tıkanıyorum.Nasıl başlasam diye.

Bunun çözümünün biraz daha okumak olduğunu düşünüyorum.

Okumak ve üşengeçlik, bilgisayar başında yazmasan çok iyi olur, sessiz bir oda ve arkadan gelen --hafif kısık klasik bir müziğin ya da sevdiğin bir parça eşliğinde yazabilirsin.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 17 Ağustos 2012, 22:24:43 »
Merhabalar ben sitenizi yeni keşfettim ve bilgi paylaşımınızi çok beğendim. Benimde yazma sıkıntım başlamak. Hikaye tam mevcut ama yazıya aktarmakta sıkıntı çekiyorum. Normalde hayat öyküleri yazıyorum bunlarda fazla zorlanmiyorum. Üçüncü tekil şahıs olarak yazmak kolayima gidiyor ve ilkkez fantastik deniyorum bir kac tane yazdım lakin beğenmedim. Acaba üçüncü tekil şahısla başladığım için mi zorlanıyorum yardımcı olursaniz sevinirim teşekkürler.
 kafamdaki dünya daha güzeldi bende orda yaşamayı tercih ettim. 

Çevrimdışı KoyuBeyaz

• 2753
  • Rom: 59
  • Rasyonalist dominant.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 17 Ağustos 2012, 22:50:52 »
Konuda çok fazla yetkin olduğumu söyleyemem ama işinize yarayabileceğini düşündüğüm küçük bir kaç şey söylemek istedim.

İlk kez fantastik deniyorsanız yazdığınızı beğenmemenizi çok normal buldum ben. İlkini beğenseniz bir anlamı kalmazdı zaten çünkü. :) Birinciyi yazıp beğenmeyeceksiniz, ikinciyi yazacaksınız. Onu da beğenmeyip üçüncüye geçeceksiniz ve böyle giderken bir de bakacaksınız ki son yazdığınız ilkinden kat be kat güzel olmuş. Ancak yaza yaza geliştirilir zaten bu da.

Aynı şekilde yazım şeklinin etkinliği de çoğunlukla alışkanlıkla alakalıdır bana kalırsa. Üçüncü tekil şahsı kullanmayı seviyor ve istiyorsanız alıştırmalarınızı bu şekilde yürütmeye devam edin. Eninde sonunda kendinize ait bir tarzın ortaya çıkmaya başladığını göreceksiniz. Aynı şey birinci tekil ve diğer anlatım biçimleri için de geçerli, hangisinin üzerine giderseniz o gelişir ve daha güzel olur. Bu yüzden daha çok bir tercih meselesi oluyor bu durumda. Hangisini istiyorsunuz? Hangisinden gerçekten zevk alıyorsunuz? Yazmak için birinci şart yaptığınızdan zevk almak olduğuna göre, gerisinin sizi kısıtlamasına izin vermeyin derim. :)
Uzay elbisemle kavgaya hazırım.

• *
  • 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 17 Ağustos 2012, 22:54:22 »
Teşekkür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacagim haklısınız bir iki hikayeyle olmaz sabır lazım ve umarım sabredebilirim tekrar teşekkürler :)
 kafamdaki dünya daha güzeldi bende orda yaşamayı tercih ettim. 

Çevrimdışı Ejderfelaketi

• **
  • 359
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 18 Kasım 2012, 19:32:06 »
Ben hikayeye her zaman bir hareketli olay ile başlıyorum. Bunu istemsiz yapsam da düşününce bir kitapta en zor kısmın başlangıç olduğunu ve orayı hareket ile doldurursam-mesela savaş,tayin,yolculuk vs.- Başladıktan sonra olayın gerisini, nedenini daha rahat anlatıyorum gibi geliyor bana. Örneğin bir hikayeme uzak bir yerdeki konferansa katılma mektubunun yardımcı karakterin ele geçmesiyle başka bir hikayemde ise savaşın eşiği ile başlattım. Amacım bir hevesle hikayeyi okumaya başlayanların-ve yazan kendimin-  hevesi kırılmadan başlamak ve götürebildiğim kadar götürmektir.

Bir de ben bir hikayeye başlayınca ilk olarak ana karakterle bir şekilde tanışacak buluşacak veya yaratacak bir yan karakter ile başlıyorum. Bir hikayemde ana karakteri-bir ork- evlat edinen bir cüce ile başlamıştım.
Kumarı sadece oynatanlar kazanır sadece oynatanlar

Çevrimdışı Memory

• **
  • 70
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 11 Ocak 2013, 17:50:19 »
Ben fark ettiğim kadarıyla geçecek coğrafyayı tasvir ederek başlıyorum. Yani ilk başta nerede geçiyorsa olay onu anlatıyorum, ardından karakterler geliyor. Sonra yeni karakterlerle yakınlık kurmasını sağlıyorum. Ardından yer isimlerini koyuyorum metine.

Şu mantıkla gidiyorum: Tabağı koy, yemeği içine dök, kaşığı daldırıp yemeye başla ve bitir.
Tabak coğrafya, yemek karakterler, kaşığı daldırıp yemeye başlama evresi olay, bitiş de olayın sonucu.

Yok mu sizin köyde hiç, çeken fikir sancısı?

Çevrimdışı Hasan can

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 27 Ocak 2013, 14:24:03 »
Ben genelde aşırı yüksek sesli bir müzikle kendimi dünyadan soyutladıktan sonra, (özellikle wishmaster) kendimi müziğe bırakıyorum. Hayal kurmaya başlıyorum ve içimden geçen hisleri word dosyasına yazıyorum. Yalnızlık, kaçmak, korkmak, sevmek, tutunmak gibi ve içlerinden biri bana parlıyor kendini farkettiriyor bende yazıa o duyguyu işleyerek başlıyorum ve kendimi yazıya bırakıyorum. Eğer durup düşünürsem yazı gidiyor, o yüzden yazı yazarken kimseye cevap vermem, aşırı ısrar edenleri de terslerim. Sonunda beklemediğim bir son çıkıyor. Yani ilk önce kendimi şaşırtıyorum. :D

Bütün yazıları okudum ancak senin ki gibi bana uyan başka bir metod bulamadım

Çevrimdışı Reen-Nano

• *
  • 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 27 Ocak 2013, 14:37:20 »
Ben genellikle kısa cümleyle başlıyorum. "Lanet olsun!" gibi bir cümleyi başlangıçlarda çok kullandığımı söylemeliyim. Sonra neden bu laneti okuduğunu anlatırım. Daha sonra bulunduğumuz mekanı ekosuna kadar betimledikten sonra giriş yapmış olurum. Ama herkesinki gibi benim de giriş yapmak en nefret ettiğim bölüm. Çünkü girişten sonra olaya bağlayana kadar süre geçmeli ama ben bir türlü yavaşlatamıyorum. Bu yüzden bir çok kurguyu bıraktım....